Dr. Szőcs Ottó: vegyük figyelembe az orvos javaslatait
Megháromszorozódott Romániában a táplálékkiegészítők és vitaminok iránti kereslet. Míg 2012-ben a romániaiak 922 millió lejt költöttek táplálékkiegészítőkre, 2022-ben ez az összeg elérte a 2,7 milliárd lejt. Ez a jelentős növekedés a pandémiának is betudható, amely arra ösztönözte a lakosságot, hogy minél több immunerősítő készítményt fogyasszon.
Az Euromonitor International által idén elvégzett és nemrég közzétett felmérésből kiderül az is: a legtöbb ilyen új terméket az időseknek, cukorbetegeknek fejlesztették ki. A fogyasztók pedig kényelemből vagy gazdasági megfontolásból előnyben részesítették a multivitaminokat ahelyett, hogy csak egy-egy vitamint fogyasszanak. Nőtt a kereslet és persze a kínálat is a táplálékkiegészítők online piacán is: sok kereskedő iktatta be az általa forgalmazott termékek közé a táplálékkiegészítőket, vitaminokat. Állítólag Románia a táplálékkiegészítők legnagyobb piaca Délkelet-Európában, amely dinamikusságának eredményeképpen sok multinacionális cég jelen van.
Ugyanakkor a romániai versenytanács egyik tanulmánya azt emelte ki: a romániai lakosság sokszor összetéveszti a recept nélkül kiváltható gyógyszereket a vitaminokkal és a táplálékkiegészítőkkel. Ezért szorgalmazzák olyan szabályozás kidolgozását, amely hozzájárul ahhoz, hogy a fogyasztó gyorsan és világosan különbséget tehessen táplálékkiegészítő és gyógyszer között. Javasolták adatbázis létrehozását, ahol a lakosság tájékozódhat arról a készítményről, amelyet készül megvásárolni. Fontos különbség, hogy míg a gyógyszerek a betegség gyógyítására alkalmas hatóanyagot, a táplálékkiegészítők vitamint vagy ásványi anyagot tartalmaznak.
– A táplálékkiegészítő nagyon tág fogalom, hiszen sok száz anyag ide sorolható, több ezer termék létezik. A kutatások azt mutatják, nincs számottevő különbség azoknak az embereknek az egészségi állapota között, akik szedtek és akik nem táplálékkiegészítőket – mutatott rá dr. Szőcs Ottó háziorvos, dietetikus. Hozzátette: olyankor van értelme célzottan egyik vagy másik táplálékkiegészítőt vagy vitamint szedni, ha valakinek valamilyen hiánybetegsége van, de csakis az orvossal való tanácskozás után. – A túlzott vitaminszedés rosszat is tehet. Például a Covid-járvány idején előfordult, hogy túl sok C-vitamint fogyasztottak az emberek, ami vesegörcsöt okozott. Akadt olyan is, aki enyhe cinkmérgezést szenvedett, ami hányást, hányingert váltott ki. Az illető nagyon magas, 50 mg cinket tartalmazó táplálékkiegészítőt szedett hosszú időn át, míg a napi adag 12 mg – sorolta a túlzásba vitt vitamin- és táplálékkiegészítő-szedés hátulütőit. Megjegyezte, előírás nélkül szedni ezeket a készítményeket felesleges pénzkidobás. De valós veszélynek látja, hogy ásványianyag-hiány fenyegethet minket, főleg azért mert a talajból kifogytak a mikroelemek, ennek következtében pedig a táplálékban is lecsökkent a koncentrációjuk.
(Borítóképünk illusztráció)