László Attila: esély sem volt a munkálatok befejezésére
A román kormány szeptember 8-án értesítette az Európai Bizottságot, hogy lemond 740 millió euróról, amit kórházak korszerűsítésére, illetve megépítésére fordított volna. Erre állítólag azért volt szükség, mert az utóbbi években az ország gazdaságának növekedése meghaladta a becsléseket. Ezért összesen 2,1 milliárd euró értékű befektetésekről kellett lemondani. Több tárca, így az egészségügyi minisztérium is kénytelen volt lemondani a bufteai új nőgyógyászati klinika megépítéséről (96 millió euró), a konstancai Sf. Apostol Andrei Sürgősségi Kórház anya- és gyermekvédelmi részlegének új épületéről (142 millió euró), az aradi nőgyógyászat-szülészet, újszülöttosztály, sebészet és gyermekgyógyászati klinika új részlegeinek megépítéséről (95 millió euró), a bukaresti Dr. Dimitrie Gerota Sürgősségi Kórház megépítéséről (202 millió euró), a brassói tüdőgondozóról és járványkórházról (96 millió euró) és a gyulafehérvári sürgősségi kórház onkológiai részlegének új helyre való költöztetéséről és korszerűsítéséről (46 millió euró). Az érintett helyi és megyei önkormányzatok vezetői a sajtóból értesültek a rossz hírekről, és felháborodásukat fejezték ki.
Megkeresésünkre László Attila Kolozs megyei szenátor elmondta: a fenti hat kórház megépítése azért került le a PNRR-listáról, mert ezeknek volt a legkisebb esélye arra, hogy 2026-ig, azaz határidőre elkészüljenek és megejtsék az elszámolást.
– A megépítendő vagy korszerűsítésre váró egészségügyi intézmények listája politikai alku alapján jött létre. Eredetileg 49 intézményről beszéltek, majd ezek száma 27-re, aztán 12-re csökkent. Valószínűleg a kormány felülvizsgálta, melyik létesítmény esetében létezik esély arra, hogy időben, azaz 2026-ra elkészüljön. Amelyiknél még a megvalósíthatósági tanulmány sem volt meg, azok lekerültek a listáról – magyarázta László Attila.
Ami a Kolozs megyei integrált transzplantációs központot illeti, a szenátor elmondta: országos intézményről van szó, amely nem a helyi vagy a megyei önkormányzat, hanem az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozik. A mostani forráscsökkentés ezt a létesítményt nem érinti.
– Nem látom értelmét annak, hogy megyei vezetők fontoskodnak. Az energiánkat nem arra kellene pocsékolni, hogy rossz hangulatot keltsünk. Egyelőre a közegészségügyi minisztérium azt kéri, hogy keressenek más helyszínt – fogalmazott László Attila, aki szerint a központnak még nincs biztosítva a finanszírozása. Hozzátette: az egészségügyi minisztérium feladata a tanulmányok megvalósítása, a tervezési és a kivitelezési versenytárgyalás közzététele, mivel ez az intézmény nemcsak a várost vagy a megyét, hanem az egész régiót látná majd el.
– Ami a Kolozs megyei regionális sürgősségi kórházat illeti, ha idén lezárul a versenytárgyalás, akkor jövő tavasszal nekifoghatnak az építkezésnek, ám ebben az esetben is nagyon közeli a 2026-os határidő. Én remélem, hogy 2026-ig elkészül az épület, és fel is lesz szerelve. Viszont fenntartásaim vannak arra vonatkozólag, hogy az intézmény működni fog. A több mint hatszáz ágyas egészségügyi intézménybe háromezer szakemberre van szükség. Ami a gyermekkórházat illeti, a regionális operatív programból lehet majd finanszírozni. Az idegsebészeti klinika új épülete az egyedüli, amely jelenleg kivitelezés alatt áll, a többi csak papíron létezik – fejtette ki László Attila.
A PNRR-ből fizetendő összegek csökkentéséről nem tájékoztatták azokat az érintett helyi és megyei önkormányzatokat, amelyek a befektetések tényleges megvalósításával foglalkoznak. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter elismerte, hogy a hat kórházat nem a PNRR-ből fogják megvalósítani, de az álláspontja az, hogy az Európai Fejlesztési Banktól felvett hitelből mégiscsak megépítik őket.
– Én attól tartok az eddigi „jó” szokás szerint, mivel nagyon szűkös a határidő, valamikor 2025-ben beindul a kapkodás. Előbb vagy utóbb a felelős személyek fejében is tudatosul, ha határidőre nem tudják elszámolni a pénzt, felmerül az összeg visszatérítésének veszélye. Én mindenkit arra ösztönzök: ha nincs is rajta most ebben a pillanatban a finanszírozási listán, ne üljön a babérjain, hanem készítse a különböző dokumentációt, hogy ne történjen meg az, hogy a lehívott forrást nem fogjuk tudni elkölteni – összegzett László Attila szenátor.