A Román Akadémia Kolozsvári Folklór Archívuma, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Zenetudományi Intézete és a Hagyományok Háza gondozásában megjelent kiadvány szerkesztői Pávai István és Gergely Zoltán népzenekutatók voltak.
– Ez a kötet újabb részletet tár fel abból a gyűjteményből, amelyet Kolozsvár, a kincses város őriz. A szándékunk az, hogy a könyv, azaz a DVD anyagát közzétesszük a világhálón, hogy bárki bármikor megtekinthesse, tanulmányozhassa. A most közreadott 3731 hangfelvételből 3659 kizárólag Szenik Ilona gyűjtése. A felvételek egy része a folklórintézet kolozsvári fiókjából származik, a másik része a Gh. Dima zeneakadémiáról, néhány száz pedig Pávai István és Szalay Zoltán magángyűjteményéből – mondta Richter Pál. Hangsúlyozta: Románia tizenhárom megyéjéből származnak a felvételek, és 35 évi munkát – 1950–1985 közötti gyűjtéseket – ismerhetünk meg. A legtöbb hangfelvétel, 2992, magyar nyelvű. A románul elhangzó felvételek száma 1472, de van 23 cigány és 2 szász is – ismertette az adatokat Richter Pál, hozzáfűzve: Pávai István és Gergely Zoltán tanulmányaiból sok fontos részletet tudhatunk meg Szenik Ilona személyiségéről, életútjáról, szakmai tevékenységéről.
A kötet az Avas, a Szamosmente, Szilágyság, Bihar, Kalotaszeg, Mezőség, Maros-Küküllő vidéke, Felső-Maros mente, Székelyföld, Moldva tájegységekből származó népzenei alkotásokat tartalmaz. Műfajilag világi és egyházi dalokat, balladákat, hangszeres táncdallamokat különíthetünk el. Megtalálhatók benne a Szenik Ilona által, illetve róla írt írások is.
Pávai István népzenekutató kifejtette: Szenik Ilona több nemzedéknyi zeneakadémiai hallgatót részesített alapos népzenei képzésben. Szakszerű, alapos munkája mellett derűs, jókedvű, ám a szakmaiságot illetően megalkuvást nem ismerő természetével korán kivívta a diákok elismerését. Zeneakadémiai oktatóként több gyűjtőútba bevonta a hallgatókat is. Tevékenységét román és magyarországi állami kitüntetésekkel ismerték el.
– Székely Árpádnak, a Kolozsvári Református Kollégium igazgatójának köszönhetően, aki Szenik-tanítvány volt, lettem én is az, amiért a mai napig hálás vagyok Székely Árpádnak – mondta az eseményen Gergely Zoltán. A kolozsvári folklórintézetben található Szenik-gyűjteményről kifejtette: négy fontos állományról beszélhetünk, amelyek fonográfos, magnetofonos gyűjtésekből, zenei lejegyzésekből és járulékos anyagokból állnak. A hatalmas anyag feldolgozását technikai gondok nehezítették. A gyűjtemény 90 százaléka népdal, amelyeket Szenik Ilona 95 településen gyűjtött.
A könyvbemutató során a jelenlévők néhány hangfelvételt is meghallgathattak az anyagból, és betekintést nyerhettek a fényképállományba is.
(Borítókép: A könyvbemutató résztvevői, balról jobbra: Richter Pál, Gergely Zoltán, és Pávai István. Fotók: Györkös-emlékház)