Könyv és DVD jelent meg Szenik Ilona gyűjtéséből

Könyv és DVD jelent meg Szenik Ilona gyűjtéséből
Három – magyar, román és angol – nyelven jelent meg a Szenik Ilona népzenei gyűjteménye című kötet, amely 4441 dallamváltozatot, 3731 hangfelvételt, 2653 kéziratoldalt, 77 fényképet és egy térképet tartalmaz. Az ismert kolozsvári népzenegyűjtő és zeneakadémiai oktató, Szenik Ilona (1927–2019) gyűjtését tartalmazó könyv és DVD már 2019 végén elkészült, a kötetet a budapesti zenetörténész, Richter Pál, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója, az MTA Zenetudományi Intézet Népzene- és Néptánckutató Osztály és Archívum igazgatója mutatta be január 28-án a Györkös-emlékházban.

A Román Akadémia Kolozsvári Folklór Archívuma, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Zenetudományi Intézete és a Hagyományok Háza gondozásában megjelent kiadvány szerkesztői Pávai István és Gergely Zoltán népzenekutatók voltak.

– Ez a kötet újabb részletet tár fel abból a gyűjteményből, amelyet Kolozsvár, a kincses város őriz. A szándékunk az, hogy a könyv, azaz a DVD anyagát közzétesszük a világhálón, hogy bárki bármikor megtekinthesse, tanulmányozhassa. A most közreadott 3731 hangfelvételből 3659 kizárólag Szenik Ilona gyűjtése. A felvételek egy része a folklórintézet kolozsvári fiókjából származik, a másik része a Gh. Dima zeneakadémiáról, néhány száz pedig Pávai István és Szalay Zoltán magángyűjteményéből – mondta Richter Pál. Hangsúlyozta: Románia tizenhárom megyéjéből származnak a felvételek, és 35 évi munkát – 1950–1985 közötti gyűjtéseket – ismerhetünk meg. A legtöbb hangfelvétel, 2992, magyar nyelvű. A románul elhangzó felvételek száma 1472, de van 23 cigány és 2 szász is – ismertette az adatokat Richter Pál, hozzáfűzve: Pávai István és Gergely Zoltán tanulmányaiból sok fontos részletet tudhatunk meg Szenik Ilona személyiségéről, életútjáról, szakmai tevékenységéről.

A kötet az Avas, a Szamosmente, Szilágyság, Bihar, Kalotaszeg, Mezőség, Maros-Küküllő vidéke, Felső-Maros mente, Székelyföld, Moldva tájegységekből származó népzenei alkotásokat tartalmaz. Műfajilag világi és egyházi dalokat, balladákat, hangszeres táncdallamokat különíthetünk el. Megtalálhatók benne a Szenik Ilona által, illetve róla írt írások is.

Pávai István népzenekutató kifejtette: Szenik Ilona több nemzedéknyi zeneakadémiai hallgatót részesített alapos népzenei képzésben. Szakszerű, alapos munkája mellett derűs, jókedvű, ám a szakmaiságot illetően megalkuvást nem ismerő természetével korán kivívta a diákok elismerését. Zeneakadémiai oktatóként több gyűjtőútba bevonta a hallgatókat is. Tevékenységét román és magyarországi állami kitüntetésekkel ismerték el.

– Székely Árpádnak, a Kolozsvári Református Kollégium igazgatójának köszönhetően, aki Szenik-tanítvány volt, lettem én is az, amiért a mai napig hálás vagyok Székely Árpádnak – mondta az eseményen Gergely Zoltán. A kolozsvári folklórintézetben található Szenik-gyűjteményről kifejtette: négy fontos állományról beszélhetünk, amelyek fonográfos, magnetofonos gyűjtésekből, zenei lejegyzésekből és járulékos anyagokból állnak. A hatalmas anyag feldolgozását technikai gondok nehezítették. A gyűjtemény 90 százaléka népdal, amelyeket Szenik Ilona 95 településen gyűjtött.

A könyvbemutató során a jelenlévők néhány hangfelvételt is meghallgathattak az anyagból, és betekintést nyerhettek a fényképállományba is.

(Borítókép: A könyvbemutató résztvevői, balról jobbra: Richter Pál, Gergely Zoltán, és Pávai István. Fotók: Györkös-emlékház)

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Tudtam, hogy a hosszas betegség testét meggyötörte, hogy leromlott egészségi állapotát egyre nehezebben viselte, és azt is, hogy gyakorta kérte Isten segítségét, vessen már véget földi életének. Halálhíre mégis mélységesen megrendített, hiszen hajlamos az ember reménykedve hinni, hogy azok, akikre mindig felnézett, akiket mindig tisztelt és szeretett, azok örök életűek, nem halnak meg soha.
KultSzínTér