Június helyett év végéig készül el a monostori sportkomplexum

Oláh Emese: a cég új határidőt kért, beleegyeztünk, de feltétellel

Június helyett év végéig készül el a monostori sportkomplexum
Különböző kolozsvári civil szervezetek kitartó közösségi lobbitevékenységének köszönhetően 2019-ben a kolozsvári önkormányzat úgy döntött, korszerűsíti a 100 ezres lakosú Monostor lakónegyed emblematikus sportlétesítményét, a románul La Terenurinak nevezett 4 hektáros elhagyatott sporttelepet. A civilek hosszú évekig a környék lakóinak bevonásával, villámcsődületekkel, művészeti projektekkel próbáltak hatni az önkormányzatra annak érdekében, hogy a Bükk-erdő szélén fekvő, szabadidős és sporttevékenységekre ideális tenisz-, kosárlabda- és futballpályákat mihamarabb helyreállítsák, vagy európai pénzek lehívásával és felhasználásával korszerű sportkomplexumot létesítsenek. Az önkormányzat végül kötélnek állt, ötletbörzét és közvitát szervezett, majd licitet írt ki a tervezésre és a kivitelezésre. De jó hazai szokás szerint a dolgok nem a tervek szerint alakulnak, mert a projekt kivitelezése késik.

A tavalyi felújítási munkálatok elkezdéséről szóló örömhír ellenére mégsem haladnak az eredeti elképzelés szerint az önkormányzat által felkarolt La Terenuri sporttelep munkálatai. A városházával kötött szerződésben meghatározott határidőre, azaz idén nyárra még nem készül el Kolozsvár legnagyobb lakónegyedének sportkomplexuma. 

A 2013-ban indult La Terenuri – Spaţiu Comun Mănăştur civil mozgalom egyik vezetője, Laura Panait a sporttelep rehabilitációjával kapcsolatos közvitán korábban elmondta: az önkormányzatnak figyelnie kell a környék lakóinak kikapcsolódási és sportolási igényeire, a Monostoron több mint 100 ezer ember lakik, akik számára biztosítani kell a szabadidős és sportolási lehetőségeket. 

Öt és fél millió eurós befektetés

A civilek többszöri felhívásának és kérésének eleget téve Emil Boc és a kivitelezést vállaló cégek 2020. április 28-án aláírták a sportpályakomplexum és szabadidőközpont tervezésére és felépítésére vonatkozó szerződést, utóbbi határideje idén júniusban jár le. A városháza közlése szerint a szerződésben rögzített költségek összege 5,5 millió euró (áfamentesen), ebből a tervezés 104 ezer, a műszaki szolgáltatások 19 ezer, a kivitelezés pedig 5,4 millió eurójába kerül a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalnak. 


Nem túl látványos az eddigi munkálatok eredménye / fotó: Rohonyi D. Iván

A tervek szerint a korszerű sportpályákon lehet majd asztaliteniszezni, görkorcsolyázni, biciklizni, kosárlabdázni, futballozni, teniszezni, de lesznek fitneszgépek, gördeszkapálya és mászófal is. Az elképzelés szerint a sportpályákat fákkal övezett sétányokkal kötik össze a Bükk-erdővel, a Kálvária-patak mentén pedig relaxációs övezetet hoznak létre. 

A civil aktivista álma

A civil aktivisták felhívták a figyelmet: a létesítményt idén júniusig kellene befejeznie az önkormányzatnak, az építkezési munkálatok vonatkozásában viszont jelentős késés észlelhető. Adrian Dohotaru, aki civilként nyomást gyakorolt az önkormányzatra, Facebook-bejegyzésben nehezményezte az építkezés ütemének lassúságát.
 
„Arról álmodom, hogy Matei és Timotei fiaimmal a sportpályákon kocogok majd, és nem kell a mellettünk álló – törvénytelenül bezárt udvarú – iskola kerítését átugranunk, ha mozogni szeretnénk. A La Terenuri sportkomplexum munkálatai nagy késésben vannak, miközben az építőtelep kerítésén található tájékoztató táblákon június 22-ei határidő áll” – írta a civil aktivista.

Információi szerint Emil Boc azt nyilatkozta, a sporttelepet csupán augusztus végén adják át.
„Gondolhatnánk azt is, hogy amekkora csúszások vannak kivitelezés terén Romániában, két hónap késés nem sok, de emiatt éppen az a 60 nap esik ki, amikor a gyermekek nyári vakációjukat töltik” – írja Facebook-bejegyzésében Dohotaru.
 
A civil aktivista az építőtelep illetékesével is beszélt, aki nem hivatalosan azt nyilatkozta, csupán december végén kerülhet majd sor az átadásra. „A céget meg kellene büntetni és fel kellene bontani a szerződését, amennyiben kiderül, hogy június végéig a sporttelep nem nyit ki” – írja Dohotaru. 

Oláh Emese: csak a létesítmény 20 százaléka készült el

Az ügyben megkerestük Kolozsvár alpolgármesterét. Oláh Emese lapunkkal közölte: az önkormányzat 4 hónapot szabott meg a tervezésre és 12-t a munkálatok kivitelezésére. – A projekt 2019. június 22-én startolt, teljes időtartama pedig 16 hónap. A kivitelező csúszott a tervezéssel, majd a munkálatok folyamán is hosszabbítást kért. Elmondhatom, hogy február 4-ére csupán a munkálatok 20 százalékát végezték el. Januárban a kedvezőtlen időjárásra való hivatkozással a kivitelező új határidőt kért, amibe az önkormányzat beleegyezett. De kilátásba helyeztük a szerződés felbontását, amennyiben a sportkomplexumot 2021 végéig nem sikerül felépíteni – fogalmazott az alpolgármester.