Családias légkör uralja a Theodora Ház Idősek Otthonát
A délutáni eseményen az impozáns épület dísztermében sokan gyűltek össze azok közül, akik valamilyen formában érintettek ennek a megfizethetetlen szolgáltatásnak az eredményességében, s akik tisztelettel adóznak a kezdetek óta példás, odaadó, önfeláldozó munkát végző dr. Szentágotai Lóránt – és csapata – előtt. A korszerűen felszerelt és gyógyszerekkel, felszerelésekkel, élelmiszerrel kiválóan ellátott intézmény rendelkezik egy fontos pozitívummal: nagy hangsúlyt fektet lakóinak lelki gondozására, megbecsülésére – ezért is nevezik sokan az épületet egy nagy családi otthonnak. Az ünnepségen felvillantak a megalakulás és a fejlődés nem éppen könnyű mozzanatai, de hangot kapott a rengeteg köszönet és elismerés, ami a létrehozóknak, valamint az alkalmazottaknak és az önkénteseknek kijár.Köszöntőjében Szentágotai Lóránt elmondta, hogy az elmúlt huszonöt év rendkívüli volt. Az alapítás ötlete 1993-ben született meg, rá egy évre megalakult a Theodora Alapítvány, 1997-ben német támogatásból megvásárolták a telket, ahol 2005-ben a nagyszebeni német főkonzul jelenlétében felavatták az épületet, amely akkor még csak két emeleten működhetett. 2007-re befejeződött a teljes épület, 2008-ban sportteremmel, 2009-ben ebédlővel, 2012-ben intenzívterápiás teremmel gyarapodtak. „Itt nincs román vagy magyar, csak a szeretet nyelve honol” – mondta Szentágotai doktor, hozzátéve, hogy a huszonöt év alatt közel 700 beteget fogadtak be és láttak el, miközben 2005 szeptemberétől 2019 szeptemberéig 2705 felvételi kérelmet regisztráltak. Most a legidősebb lakójuk 99 éves, a legfiatalabb 43. Az ágyhoz kötött betegek száma 42. A régiségi rekordot tartó betegjük húsz éve a lakójuk.
Néhány gyógyászati statisztikai adat a 2015–19-es időszakból: 16 380 perfúzió, 15 635 injekció, 188 kisebb sebészeti beavatkozás, 12 673 laboratóriumi vizsgálat, napi 1241 tabletta stb. A betegek 59 százaléka nő, 90 százaléka szív- és érrendszeri bajokban, 76 százaléka pedig demenciában szenved. Szentágotai Lóránt megköszönte a szakmai támogatást Juhos Márton igazgatónak és munkatársainak, a megértést pedig családjának, mivel az ilyen munkához jó értelemben vett megszállottság is kell.
A Theodora Alapítvány ötletgazdája, a Németországban élő Teodora Stoica kifejtette: az elnevezés nem róla szól, hanem az ógörög Isten ajándéka jelentésű névből származik. A kezdet nagy anyagi gondokkal járt, de aztán beindultak a támogatások (német állam, hamburgi egyetem stb.), és köszönet illet mindenkit, aki a huszonöt évi eredményekhez hozzájárult. A jövőben a fejlesztést kulturális téren (pl. 60 ezer kötetes könyvtár megteremtésével) és árvagyerekek megsegítésével tervezik, amelyhez önkéntesekre lesz szükség.
Az otthon egyik lakója Heim András széles körben elismert grafikusművész, a Barabás Miklós Céh tagja, aki az ünnepségen magyar nyelven mondott beszédet, kihangsúlyozva gyerekkora óta táplált mély vallásosságát, és bevallva, hogy minden este Szentágotai doktor úr egészségéért imádkozik. A művész az otthonban sem hagyta abba az alkotást, képei, mások kézimunkáival együtt, a földszinti közösségi teremben láthatók – a díszteremben állandó jelleggel olvasható az otthonra jellemző idézet: „És az Isten eltöröl minden könnyet az ő szemeikről…”
Az ünnepség során több lakó hozzátartozója fejezte ki háláját az otthonban tapasztalt munka iránt, akadt, aki könnyezett. Oláh Emese alpolgármester két nyelven elmondott beszéde után kiválósági oklevelet nyújtott át Szentágotai Lórántnak, emberfeletti munkája elismeréseként. Az ünnepség, amelyet egy fiatal hegedűművész klasszikus zeneműsora színesített, adventista köszöntőbeszéddel és imádsággal zárult.