Húszéves japán nyerte a US Open botrányos döntőjét Serena Williams ellen

Húszéves japán nyerte a US Open botrányos döntőjét Serena Williams ellen
A 20 éves Naomi Oszaka nyerte meg a New Yorkban rendezett amerikai nyílt teniszbajnokság női egyes versenyét, mivel a szombati döntőben 6:2, 6:4-re legyőzte a 23-szoros Grand Slam-bajnok Serena Williamset.

A várható eső miatt csukott tető alatt kezdődött meccsen a 17-ként rangsorolt amerikai – aki 26. a WTA-rangsorban – már a harmadik játékban elvesztette az adogatását. Az Oszakában született Oszaka egy ásszal stabilizálta előnyét (3:1), majd ismét brékelt, és 27 perc elteltével már 5:1-re vezetett. Ezután már csak egy gémet engedélyezett a rengeteget rontó amerikainak, és 34 perc alatt hozta az első szettet.

A folytatásban feljavult Williams játéka, aki 3:1-nél lépéselőnybe került, csakhogy rögtön elbukta a szerváját, s mérgében az ütőjét is összetörte. Mivel ezért – egy korábbi tiltott edzői tanácsadás után – már a második figyelmeztetésben részesült, büntetőpontot kapott, és a székbíróval is összeveszett, „tolvajnak” nevezte.

A higgadt japán sorozatban három gémet nyerve fordított, majd a térfélcserénél a játékvezető megsértéséért Williams újabb intést kapott. A pályán megjelent a tornaigazgató is, heves vita alakult ki, és a meccs 4:3 helyett egy büntetőgémmel 5:3-ról folytatódott. Oszaka keze nem remegett meg, és kiszerválta a meccset, amely 1 óra 20 percig tartott.

A hangulatot erősen rontotta, hogy az amerikai közönség fülsüketítően és némileg tiszteletlenül adott hangot nemtetszésének.

bbte-oszifelveteli2Hirdetés

„Nem szeretnék illetlen lenni, nem akarok több kérdést feltenni. Naomi remekül játszott, ez élete első Grand Slam-győzelme. Tudom, hogy nekem szurkoltatok, de próbáljuk meg kihozni a legtöbbet ebből a szituból. Mindenkinek adjuk meg az elismerést, amit megérdemel, ne fújoljatok többet. Gratulálok Naominak, a csapatomnak pedig mindent köszönök” – nyilatkozta Serena Williams a másodiknak járó trófea átvétele után.

 „Tudom, hogy mindenki Serenának szurkolt, sajnálom, hogy így kellett végződnie a döntőnek. Köszönöm, hogy megnéztétek a mérkőzést. Mindig az volt az álmom, hogy Serena ellen lépjek pályára a US Open fináléjában, boldoggá tesz, hogy sikerült. Hálás vagyok, hogy ellened játszhattam, köszönöm” – így hangzottak a győztes Naomi Oszaka szerény szavai.

A japán teniszező pályafutása második tornáját nyerte meg, míg Serena Williamsnek tovább kell várnia 24. GS-serlegére, amivel utolérheti az örökranglista élén az ausztrál Margaret Courtot.

*

A harmadik helyen kiemelt Mike Bryan és Jack Sock nyerte a férfi párosverseny döntőjét. A 74 perces fináléban az amerikai kettős mindössze négy játékot veszített a hetedikként rangsorolt Lukasz Kubot, Marcelo Melo (lengyel, brazil) duóval szemben.

Mike Bryan 18. alkalommal nyert Grand Slam-tornát párosban, ebből 16-szor a fivére volt a partnere. Mivel Bob Bryan egy ideje csípősérüléssel bajlódik, Mike már Wimbledonban is Jack Sock oldalán indult, és győzött.

Az angliai és az amerikai nyílt bajnokságot ugyanabban az évben legutóbb a Jonas Björkman, Todd Woodbridge (svéd, ausztrál) egységnek sikerült megnyernie 2003-ban.

*

A brit Jamie Murray és az amerikai Bethanie Mattek-Sands sikerét hozta a vegyespárosok fináléja, a duó a lengyel Alicja Rosolskát és a horvát Nikola Mekticet győzte le döntő rövidítésben.

A volt világelső Andy Murray bátyja vegyespárosban negyedik, a férfi párossal együtt pedig a hatodik Grand Slam-trófeáját szerezte meg. Partnere, a 33 éves Mattek-Sands előbbi műfajban harmadszor, a női párost is beleszámítva nyolcadszor ünnepelhetett.

Eredmények:

Női egyes, döntő: Oszaka (japán, 20.)–S. Williams (amerikai, 17.) 6:2, 6:4.Férfi páros, döntő: M. Bryan, Sock (amerikai, 3.)–Kubot, Melo (lengyel, brazil, 7.) 6:3, 6:1.Vegyespáros, döntő: Mattek-Sands, J. Murray (amerikai, brit)–Rosolska,  Mektics (lengyel, horvát) 2:6, 6:3, 11–9 – döntő rövidítés.