Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és Moldova egyesüléséről szóló törvénytervezetet

A képviselőház kedden hallgatólagosan elfogadta az S.O.S. România törvényjavaslatát, amely Románia és a Moldovai Köztársaság egyesülését irányozza elő. A jogszabálytervezet sorsáról azonban véglegesen a szenátus dönt majd – írja a ştiripesurse hírportál.

A hatályos jogszabályok szerint a képviselőháznak, mint elsőként megkeresett háznak 45 nap állt rendelkezésére a tervezet megvitatására és megszavazására. Mivel ez a határidő eredményes szavazás nélkül telt el, a javaslat a szenátus elé kerül, amely döntő házként jár el az ügyben.

A törvénytervezet első cikke kimondja, hogy a román parlament megerősíti elkötelezettségét az 1975-ös helsinki záróokmány rendelkezései mellett, amely lehetővé teszi az államhatárok békés és diplomáciai úton történő módosítását.

A második cikk szerint „Románia Parlamentje dönt Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről”. A harmadik cikk felhatalmazza a román kormányt arra, hogy haladéktalanul tárgyalásokat kezdjen a kisinyovi hatóságokkal az egyesülés véglegesítésének érdekében. 

A negyedik cikk előírja, hogy a törvény elfogadását és a Hivatalos Közlönyben való közzétételét követően értesíteni kell az illetékes nemzetközi szervezeteket és partnereket, köztük a Moldovai Köztársaság kormányát, az Egyesült Államokat, a NATO-t, az ENSZ-t és az Európai Uniót a jogszabály rendelkezéseinek végrehajtása érdekében.

A törvénytervezetet 16 képviselő és egy szenátor nyújtotta be, valamennyien az S.O.S. România tagjai.

Köszönjük, hogy előfizet a Szabadságra és támogatja lapunkat!