Halep ismét világelső, Stollár tornagyőztes

A hétvégi tenisztornák döntőiről és a legfrissebb világranglistákról szólunk mostani tenisz-összeállításunkban.

Stollár Fannyék nyerték a döntőt párosban

Stollár Fanny és spanyol játékostársa, Georgina García Pérez nyerte a párosversenyt a budapesti, 226 750 dollár (57,2 millió forint) összdíjazású női keménypályás tenisztornán.

A magyar, spanyol duó a BOK Csarnokban zajló verseny vasárnapi döntőjében az első helyen kiemelt Kirsten Flipkens, Johanna Larsson belga, svéd párost verte 4:6, 6:4, 10–3-ra, döntő rövidítésben.

Az első szett 34 perc alatt lett a riválisé, majd Stollárék 37 perc alatt egyenlítettek. A mindent eldöntő harmadik felvonásban aztán már ők irányítottak, Flipkensék 0–3 után szerezték első pontjukat, de utána 5–1 és 9–2 is volt a magyar, spanyol kettősnek, amely második meccslabdáját értékesítve végül 1 óra 20 perc alatt diadalmaskodott.

A 19 éves Stollár pályafutása első WTA-tornagyőzelmét aratta. García Pérezzel közösen 12 300 dollárt (3,1 millió forintot) nyertek.

Eredmény, páros, döntő: García Pérez, Stollár (spanyol, magyar)–Flipkens, Larsson (belga, svéd, 1.) 4:6, 6:4, 10–3.

Egyesben viszont meglepetés született a BOK Csarnokban: a 23 éves belga Alison Van Uytvanck nyert, a vasárnapi döntőben három szettben bizonyult jobbnak az előzetesen jóval esélyesebbnek tartott szlovák Dominika Cibulkovánál, a viadal első kiemeltjénél. A belga játékos pályafutása második tornagyőzelmét aratta egyesben, ezt megelőzően tavaly, a kanadai Québecben nyert, a döntőben Babos Tímeát legyőzve.

Van Uytvanck a menetelése során a nyolcaddöntőben az ötödik favorit Mihaela Buzărnescut is megverte (6:1, 6:0).

Eredmény, egyes, döntő: Van Uytvanck (belga)–Cibulková (szlovák, 1.) 6:3, 3:6, 7:5.

Címvédés a dubaji tornán

Jelina Szvitolina megvédte címét a dubaji, 734 ezer dollár összdíjazású női keménypályás tenisztornán. Az első helyen kiemelt ukrán játékos a döntőben mindössze 70 perc alatt győzte le az orosz Darija Kaszatkinát. A világranglistán negyedik, 23 éves Szvitolina pályafutása 11. trófeáját szerezte meg, és eddigi 13 fináléjából csupán kettőt veszített el. Szvitolina 651 347 dolláros csekket kapott a sikerért.

Eredmény, döntő: Szvitolina (ukrán, 1.)–Kaszatkina (orosz) 6:4, 6:0.

Férfi döntők

Karen Hacsanov győzelmével ért véget a 621 ezer euró összdíjazású marseille-i keménypályás férfi tenisztorna: az orosz játékos a vasárnapi döntőben három szettben verte a hazai közönség előtt szereplő Lucas Pouille-t. A kilencedik helyen kiemelt, a világranglistán 47. Hacsanov pályafutása második sikerét aratta az ATP körversenyen, ezt megelőzően 2016 októberében a kínai Csengtuban nem talált legyőzőre.

Eredmény: Hacsanov (orosz, 9.)–Pouille (francia, 3.) 7:5, 3:6, 7:5.

Diego Schwartzman győzelmével ért véget az 1,46 millió dollár összdíjazású Rio de Janeiró-i salakpályás torna. A hatodik helyen kiemelt 25 esztendős játékos a vasárnapi döntőben két szettben verte a nyolcadikként rangsorolt „veterán”, 34 éves spanyol Fernando Verdascót. Schwartzmannak ez volt a második diadala az ATP körversenyen, az elsőt két éve Isztambulban nyerte. Verdasco hét ATP-címmel maradt, legutóbb 2016-ban Bukarestben tudott győzni.

Eredmény: Schwartzman (argentin, 6.)–Verdasco (spanyol, 8.) 6:2, 6:3.

A hazai közönség előtt játszó szabadkártyás Frances Tiafoe nyerte az egyesült államokbeli Delray Beach-ben rendezett, 556 ezer dollár összdíjazású keménypályás tornát. A 20 éves amerikai játékos a vasárnapi döntőben két szettben verte a német Peter Gojowczykot. A világranglistán 91. Tiafoe pályafutása első tornagyőzelmét aratta, ehhez mindössze egy órára volt szüksége nyolc esztendővel idősebb ellenfelével szemben. Menetelése során a színes bőrű teniszező olyanokat búcsúztatott, mint az argentin Juan Martín Del Potro, a világrangsorban 30. helyen álló dél-koreai Csung Hyeong és a kanadai Denis Shapovalov (46.).

Eredmény: Tiafoe (amerikai)–Gojowczyk (német) 6:1, 6:4.

Világranglisták

Babos Tímea nyolc helyet rontva a 43. helyre csúszott vissza a női teniszezők világranglistáján, amelyen váltás történt az élen.

A listát ismét Simona Halep vezeti, aki karrierje során másodszor világelső, s most minimum három héten át, az Indian Wells-i torna végéig ott is marad. A konstancai teniszező először tavaly, október 9-én vezette a rangsort, majd január 29-én előzte őt meg az Australian Open-győztes Caroline Wozniacki. A dán játékos mindössze négy hetet töltött a lista élén.

Babos a múlt héten címvédőként indult Budapesten, de már a nyolcaddöntőben kiesett. A 24 éves magyar játékos legközelebb a jövő héten kezdődő Indian Wells-i tornán versenyez.

Női tenisz-világranglista (a WTA honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (2.) SIMONA HALEP 7965 PONT, 2. (1.) Caroline Wozniacki (dán) 7525, 3. (3.) Garbine Muguruza Blanco (spanyol) 6175, 4. (4.) Jelina Szvitolina (ukrán) 5480, 5. (5.) Karolina Plískova (cseh) 5080, 6. (6.) Jelena Osztyapenko (lett) 5000, 7. (7.) Caroline Garcia (francia) 4625, 8. (8.) Venus Williams (amerikai) 4277, 9. (10.) Petra Kvitova (cseh) 3086, 10. (9.) Angelique Kerber (német) 3055, 11. (12.) Konta Johanna (brit) 2930, 12. (11.) Julia Görges (német) 2910, 13. (13.) Sloane Stephens (amerikai) 2813, 14. (14.) Kristina Mladenovic (francia) 2725, 15. (15.) Madison Keys (amerikai) 2703, …, 35. (36.) SORANA CÂRSTEA 1385, 36. (38.) IRINA-CAMELIA BEGU 1345, …, 38. (39.) MIHAELA BUZĂRNESCU 1303, ..., 42. (44.) Bacsinszky Tímea (svájci), 43.  (35.) BABOS TÍMEA 1180, …, 72. (75.) MONICA NICULESCU 846, …, 86. (87.) ANA BOGDAN 727.

Párosban: 1. (1.) Latisha Chan (tajvani) és Martina Hingis (svájci) 10 130–10 130 pont, 3. (3.) Jekatyerina Makarova és Jelena Vesznyina (Rusia) 7390–7390, 5. (5.) BABOS 7130, …, 17. (18.) NICULESCU 3722, …, 28. (27.) BEGU 2702, …, 48. (47.) RALUCA-IOANA OLARU 1615, …, 72. (80.) BUZĂRNESCU 975, …, 92. (96.) HALEP 770, …, 103. (152.) STOLLÁR FANNY 714.

Fucsovics Márton két helyet visszacsúszott, így a 64. helyen áll a férfi teniszezők világranglistáján, amelyet továbbra is Roger Federer vezet. A 26 éves magyar játékos combsérülését kúrálja, és várhatóan a jövő héten kezdődő Indian Wells-i tornán lép ismét pályára. A legjobb háromszázban Fucsovicson kívül Balázs Attila szerepel még magyarként, aki három helyet lépett előre, így a 221.

A legjobb román férfi teniszező, Marius Copil két helyet rontott, a 75. lett.

Férfi világranglista (az ATP honlapja alapján): 1. (1.) Roger Federer (svájci) 10 105 pont, 2. (2.) Rafael Nadal (spanyol) 9760, 3. (3.) Marin Csilics (horvát) 4960, 4. (4.) Grigor Dimitrov (bolgár) 4635, 5. (5.) Alexander Zverev (német) 4450, 6. (6.) Dominic Thiem (osztrák) 3810, 7. (7.) David Goffin (belga) 3280, 8. (9.) Kevin Anderson (dél-afrikai) 2825, 9. (10.) Juan Martín Del Potro (argentin) 2745, 10. (8.) Jack Sock (amerikai) 2650, …, 64. (62.) FUCSOVICS MÁRTON 825, …, 75 (73). MARIUS COPIL 717, …, 221. (224.) BALÁZS ATTILA 244.

Párosban: 1. (1.) Lukasz Kubot (lengyel) és Marcelo Melo (brazil) 9560–9560 pont, 3. (3.) Henri Kontinen (finn) 6790, 4. (4.) John Peers (ausztrál) 6790, 5. (5.) Mate Pavics (horvát) 6190, …, 11. (11.) HORIA TECĂU 4980, …, 70. (73.) FLORIN MERGEA 1221, …, 201. (199.) BALÁZS 315.

Fedőkép: Fanny első WTA-sikere Budapesten született meg