Először osztották ki a Csíky Andrásról elnevezett díjat

A fiatal színészek támogatása az alapítvány elsődleges célja

Sajtótájékoztatón jelentették be a díj alapítását és első nyertesét (Fotó: Kolozsvári Rádió/Facebook)
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának ítélte oda a Csíky András Alapítvány az idén először kiosztott Csíky András-díjat. A 20. századi erdélyi magyar színjátszás meghatározó alakjának és mindmáig egyetlen Kossuth-díjas színművészének nevét viselő alapítvány kuratóriumi tagjai hétfőn sajtótájékoztatón számoltak be a díj megalapításáról és odaítélésének részleteiről. A 2021-ben létrehozott kolozsvári alapítvány kuratóriumának tagjai Köllő Katalin színikritikus, Somai László ügyvéd és Laczkó Vass Róbert színművész, akik valamennyien szerepet vállaltak a célok meghatározásában, a statútum kidolgozásában. Ezek közül a legfontosabb az, hogy az évente odaítélt, Csíky Andrásról elnevezett díj által fiatal, magyar nyelvű színjátszásban tevékenykedő színművészeket támogassanak. A Harag György Társulat művészeti tanácsa a díjjal járó pénzösszeget – ezer eurónak megfelelő lej – a társulat két fiatal színésze között osztja meg.

A 2024. január 13-án elhunyt neves színművész, Csíky András – avagy ahogy a hozzá közel állók ismerték, Bandi bácsi – 2021-ben részesült a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetésben, amely Kossuth Lajosról kapta a nevét. A színművész a Kossuth-díjjal járó pénzösszegből alapítványt hozott létre. Ennek elnöki tisztségét Köllő Katalin színikritikus, Csíky András közeli ismerőse, barátja vállalta, aki a színművészt életének utolsó négy évében többször is meglátogatta. Amint a sajtótájékoztatón elmondta, miután Csíky András megkapta a Kossuth-díjat, többször is felmerült beszélgetéseik során az alapítvány létrehozásának gondolata, amely a díj összegéből fiatal színművészeket támogathatna. 

„Amikor annak idején az életinterjú-kötetet készítettem vele, akkor is felidézte, hogy amikor fiatal volt, még egy kis zsíros kenyérre is alig futotta. Jól tudta, hogy sok esetben milyen anyagi keretei vannak a pályakezdő színművészeknek” – mesélte Köllő Katalin. Az elhatározás aztán döntéssé érett: Somai László ügyvéd segítségével Csíky András létrehozta az alapítványt, amelynek alaptőkéje a Kossuth-díjhoz tartozó pénzjutalom lett; ez az összeg a magyarországi Központi Statisztikai Hivatal által évenként számított országos nettó nominál átlagkereset hatszorosa.

„Az elhatározás az volt, hogy amíg Bandi bácsi él, az alaptőke letétben marad a bankban, halála után kerül felhasználásra” – magyarázta Somai László. 

A háromtagú kuratórium – Köllő Katalin elnök, Somai László titkár, és Laczkó Vass Róbert pénztáros – részletes statutumot állított össze. Elsődleges célként fogalmazták meg a bármilyen színművészeti alkotói műhelyben – kőszínházban vagy alternatív színtársulatban – magyar nyelven tevékenykedő fiatal színészek támogatását, évente odaítélt díj formájában. A Kossuth-díj összege véges, de az alapítványt a kuratóriumi tagok minél tovább éltetnék, bízva abban, hogy az alapítási összeg mellé még különböző támogatásokat tudnak szerezni.

„Miután Csíky András január 13-án meghalt, úgy határoztunk, tiszteletben tartjuk a kegyeleti időszakot; mivel mostanra több mint fél év eltelt, úgy döntöttünk, az alapítvány elkezdheti tevékenységét” – magyarázta Köllő Katalin. A kuratórium az elsődleges célkitűzés mentén Csíky András-díjat hozott létre, amelyet 35 éves korig ítélnek oda évente egyszer, akár színművésznek, akár színművésznőnek.

Csíky András maga volt az elegancia

Laczkó Vass Róbert színművész Csíky András egykori tanítványa is volt. Amint elmondta, Bandi bácsi mindamellett, amit az erdélyi magyar színjátszás és színháztörténet asztalára letett, maga volt az elegancia; ez az első szó, ami eszébe juthat róla bárkinek, aki ismerte. Ennek megfelelően, a róla elnevezett alapítvány is arra törekszik, hogy arculata, eleganciája, a díjnak fajsúlyos neve legyen – hangsúlyozta Laczkó Vass Róbert. 

A kuratórium mindezek szellemében Kolozsi Tibor neves szobrászművészt kérte fel arra, hogy a Csíky András-díj kisplasztikáját elkészítse. Kolozsi Tibor olyan bronz kisplasztikát alkotott, amely gyönyörűen ötvözi az antik görög színház által használt, emblematikussá vált színházi jelképet, a kétarcú maszkot és Csíky András arcélét. A szobrászművész, a színházi térre való utalásként a függöny redőit is megjelenítette a kompozícióban. 

Idén, eseti jelleggel a kuratóriuma Csíky András-díjat és az ezzel járó pénzösszeget a Könczey Elemér grafikus műhelyében készült díszoklevél kíséretében a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának ítéli oda, amelynek Csíky András alapító és örökös tagja, valamint egykori igazgatója is volt – jelentette be Köllő Katalin. 

Indoklásul a kuratórium Csíky András magas színvonalú és színháztörténeti jelentőségű munkásságát állítja példaként a fiatal színészgenerációk számára, beleértve és külön kiemelve a színházalapítás kivételes mozzanatát, amely az alapítót egyértelműen a szatmárnémeti Harag György Társulathoz mint az első nagybányai magyar nyelvű professzionális színtársulat jogutódjához kapcsolja, fogalmaznak a hivatalos közleményben.

Budizsa Evelyn és Orbán Zsolt a végső díjazottak

A díjjal járó pénzösszeget (ezer eurónak megfelelő lejt) azzal a feltétellel bocsátotta a kuratórium a társulat rendelkezésére, hogy annak művészeti tanácsa kijelöli az arra érdemes fiatal színművészt vagy színművészeket, akit/akiket a nevezett pénzösszeg keretében az alapítvány egyedi alkalommal jutalmazni/támogatni fog. 

A díjhoz kapcsolódó kisplasztika, háttérben a díszoklevél (Fotó: Varga-Mihály Márton)

A sajtótájékoztatón jelen volt Bessenyei Gedő István, a szatmárnémeti Harag György Társulat igazgatója, aki gratulált az alapítvány célkitűzéseihez, és köszönetet mondott a megtisztelő díjért. Kiemelte: a szatmárnémeti színház hangsúlyosan őrzi, ápolja a Csíky András által képviselt szellemiséget. Rámutatott: szerinte a szatmári színháztörténetben az egyik legsikeresebb évtized az 1960 és 1969 közötti időszak, amikor Csíky András vezette a társulatot. Mint fogalmazott, azok a változások, amelyeket még Harag György színészrendező, színész indított be, akkorra már beértek, és akkorra jutott a szakmai csúcsára a társulat, amely az egyik legjelentősebb romániai műhely volt ebben az időszakban. 

„Lényegében Csíky András hármas alapítója volt a szatmári színháznak: egyrészt tagja volt a Nagybányai Állami Színház magyar tagozatát megalapító színészgárdának, majd az (1956-ban) átköltöző társulattal együtt alapítója volt a Szatmári Állami Magyar Színháznak, továbbá, bár akkorra beadta már felmondását, papíron alapító igazgatója volt a román tagozattal kiegészülő Szatmárnémeti Északi Színháznak is (1968-ben).”

Csíky András Kolozsváron, a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben végzett 1953-ban. Tizennyolc tagú évfolyamából tizenheten voltak azok, aki Nagybányán megalapították Harag György vezetésével a kőszínházi társulatot. Amint Köllő Katalin hozzáfűzte, „abban az évben a végzősök közül többen, köztük Ács Alajos, Köllő Béla, Csíky András elmentek Bukarestbe, bizonyos Constanţa Crăciun kulturális miniszterhez, és kibokszolták, hogy színházat alapíthassanak”. 

Bessenyei Gedő István elmondta: a Harag György Társulat művészeti tanácsa is meghozta a Csíky András-díjjal kapcsolatos döntését: a pénzösszeget megosztva kapja a társulat két színésze, Budizsa Evelyn és Orbán Zsolt, akiket a kolozsvári nézők is láthattak színpadon november 10-én, a Raszputyin című előadásban.

A díjátadás november 21-én lesz Szatmáron, az Interetnikai Fesztivál alatt. A Harag György Társulat a Raszputyin című előadást játssza aznap, amelyet követően a közönség jelenlétében adják át a Csíky András Alapítvány kuratóriumi tagjai a díj formai elemeit, az emléklapot és a kisplasztikát – hangzott el a sajtótájékoztatón.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Tizenkét televíziós alkotás, dokumentumfilmek, animációk és egy rövidfilm gyártására szavazott meg támogatást a Nemzeti Filmintézet (NFI) televíziós döntőbizottsága – közölte a szervezet az MTI-vel.
KultSzínTér
KultSzínTér