Beperelte a Kolozs Megyei Tanács a Supercom céget

A Supercom cég továbbra sem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségeit FOTÓ: FACEBOOK
Habár a Supercom céget választották néhány éve Kolozs megye hulladékszállítójának, ritka az a megyei vagy városi tanácsülés, ahol ne kerülne terítékre a vállalat kifogásolható minőségű szolgáltatása. Így történt ez a Kolozs Megyei Tanács keddi ülésén is, ahol az utolsó napirendi pontként szerepelt, hogy a Supercom cég magasabb árakat követel az Integrált Hulladékkezelő Központba bekerülő hulladékok átvételéért és kezeléséért, amit a megyei tanácsnak kell kifizetnie. Ugyan az igényelt áremelés nem érinti a lakosokat, több ellenzéki tanácsos is megismételte, hogy a vállalat most sem teljesíti az évekkel ezelőtt szerződésben vállalt kötelezettségeit. A megyei tanács egyik igazgatója azt is elmondta: a Supercom 38 millió lejjel tartozik a megyei fórumnak, és elképzelhető, hogy jogi úton oldják meg ezt a problémát.

Legalább fél órás vita tárgyát képezte a Kolozs Megyei Tanács keddi tanácsülésén az a napirendi pont, amelynél a hulladékszállító cég, a Supercom 25-130%-os áremelési igényét tárgyalták. A cég az Integrált Hulladékkezelő Központba bekerülő hulladékok átvételének és kezelésének díját növelné, amit a megyei tanácsnak kell kifizetnie. 

Először Adrian-Nicolae Pitu USR-s tanácsos vetette fel, hogy a Supercom nem teljesíti szerződésben vállalt kötelezettségeit, azaz nem méri le a hulladékot, hogy mindenki csak annyit fizessen, amennyi szemetet termel. És nem csak hogy nem teljesíti, hanem a tevékenység beszüntetésével zsarolja a megye önkormányzatait, amennyiben azok nem szavazzák meg a vállalat által kért áremeléseket. 

Radu Ratiu liberális alelnök erre azt válaszolta: a mostani áremelés az inflációt fedezi, és a megyei tanács megtett mindent, amit a szerződés be nem tartása esetén megtehetett. „A mostani áremelésre azért van szükség, mert drágultak az üzemanyagok és nőttek az alkalmazottak bérei. A szerződéses kötelezettségek teljesítésének elmulasztása teljesen más dolog” – vélekedett az alelnök. 

„A Supercom cég 38 millió lejjel tartozik a megyei tanácsnak, mivel nem fizette ki nekünk a járandóságait. Ezért keresetet nyújtottunk be a bíróságra, és elküldtük az ilyenkor szokásos értesítést. Ha a vállalat három hónapon belül nem fizeti ki a hátralékait, a szerződést fel lehet mondani. Ha a Supercom beváltja fenyegetését, és felmondja a szerződést, akkor is köteles további kilencven napig ellátni feladatait. Ez idő alatt ideiglenes céget jelölünk ki, amely elszállítja a hulladékot addig, amíg lezárul az új versenytárgyalás” – tájékoztatta a megyei tanácsosokat Mariana Ratiu, a megyei tanács ügyvezető igazgatója.

Jó kérdést tett fel Balla Ferenc RMDSZ-es megyei tanácsos, amikor arra volt kíváncsi, hogy a Supercom mikor kezdi el egy másik hulladék-raktározó és kezelő egység működtetését. Sajnos, erre a vállalat jelen levő képviselője sem tudott választ adni. 

Laura Chiorean szociáldemokrata tanácsos jogtalannak tartja megbünteti a lakosokat azért, mert nem kötöttek szerződés a céggel, amíg a szolgáltató sem tartja be szerződésben vállalt kötelezettségeit. „A köztisztasági cégnek először megfelelő számú szemeteskukát kellene biztosítania, és megfelelő időben elvinnie a szemetet. Csak miután a cég által nyújtott szolgáltatások megfelelnek a szerződéses kötelezettségeknek, akkor beszélhetünk arról, hogy az önkormányzatok büntetést szabjanak azokra a lakosokra, akik nem kötöttek szerződést.

Több ellenzéki tanácsos is felemlegette: a Supercom cég nem méri le az általa elszállított hulladékot, és nem a hulladék mennyisége, hanem a lakosok száma alapján számlázza ki a szolgáltatását. Felmerült az is, ha a Supercom az adóhatóságnak tartozna 30 millió lejjel, azonnal zárolták volna a bankszámláit, és végrehajtást rendeltek volna el. Néhányak szerint nem volt jó gondolat egyetlen cégre bízni a megye hulladékgazdálkodását. 

Felmerült az is, hogy a Kolozs megyei erdők azért vannak tele szemeteszsákokkal, mert a vidéki lakosok egy része nem is kötött szerződést a vállalattal, és a szemetet az erdőben dobja el. A Supercom cég képviselője elismerte, hogy április elején akadozott a szemétszállítás az alkalmazottak sztrájkja miatt, de az ügy azóta megoldódott.