Bajnokságról bajnokságra: újabb élvonalbeliek búcsúztak a FA-kupában

Focikörképünkben az európai topbajnokságok hétvégi eseményeinek (olasz, spanyol, német és francia pontvadászat) összefoglalása mellett az angol FA-kupa és az Afrika-kupa eredményeire is kitérünk.

Serie AAz olasz labdarúgó-bajnokság első két helyezettje közül a listavezető Juventus nyert Sassuolóban, az üldöző AS Róma viszont kikapott a Sampdoria vendégeként a 22. forduló vasárnapi játéknapján. A torinói gárda ezzel már négy ponttal előzi meg a fővárosiakat, ráadásul náluk eggyel kevesebb meccset játszott.

Eredmények: • Milánói Internazionale–Pescara 3–0 • SS Lazio–Chievo 0–1 • Sassuolo–Torinói Juventus 0–2 • Sampdoria–AS Róma 3–2 • Cagliari–Bologna 1–1 • Crotone–Empoli 4–1 • Fiorentina–Genoa 3–3 • Udinese–AC Milan 2–1 • AC Torino–Atalanta Bergamo 1–1 • SSC Nápoly–AC Palermo 1–1. A tabellán: 1. Juventus 51 pont/21 mérkőzés, 2. Róma 47/22, 3. Nápoly 45/22, 4. Inter 42/22, 5. Lazio 40/22, 6. Atalanta 39/22.

Primera DivisiónA listavezető Real Madrid házigazdaként 3–0-ra legyőzte a Real Sociedad csapatát a spanyol bajnokság 20. fordulójának vasárnapi játéknapján. A Bajnokok Ligája-címvédő fővárosiak góljait Mateo Kovacic, Cristiano Ronaldo és Álvaro Morata szerezte. A vendégek az utolsó húsz percet emberhátrányban töltötték.

Eredmények: • Osasuna–Malaga 1–1 • Leganés–Celta Vigo 0–2 • Eibar–Deportivo La Coruńa 3–1 • Alavés–Atlético Madrid 0–0 • Villarreal–Granada 2–0 • Athletic Bilbao–Sporting Gijón 2–1 • Espanyol Barcelona–FC Sevilla 3–1 • Real Betis Sevilla–FC Barcelona 1–1 • Real Madrid–Real Sociedad 3–0. Lapzárta után ért véget a Las Palmas–Valencia találkozó. A táblázaton: 1. Real Madrid 46 pont/19 mérkőzés, 2. Barcelona 42/20 (52–18), 3. Sevilla 42/20 (43–28), 4. Atlético 36/20, 5. Real Sociedad 35/20, 6. Villarreal 34/20.

BundesligaDárdai Pál csapata, a Hertha Berlin SC egygólos vereséget szenvedett Freiburgban a német bajnokság 18. fordulójának vasárnapi játéknapján. A berliniek a múlt héten kikaptak Leverkusenben, s a harmadikról az ötödik helyre csúsztak vissza a tabellán, a mostani 1–2-vel pedig további egy helyet rontottak. A Freiburgban 16 év után alulmaradt fővárosi együttes sorozatban harmadik idegenbeli vereségét szenvedte el.

Eredmények: • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Eintracht Frankfurt 0–1 • Bayer Leverkusen–Borussia Mönchengladbach 2–3 • SV Darmstadt 98–1. FC Köln 1–6 • FC Ingolstadt–Hamburger SV 3–1 • RB Lipcse–1899 Hoffenheim 2–1 • Werder Bremen–Bayern München 1–2 • VfL Wolfsburg–FC Augsburg 1–2 • SC Freiburg–Hertha Berlin SC 2–1 • FSV Mainz 05–Borussia Dortmund 1–1. Az állás: 1. Bayern 45 pont, 2. Lipcse 42, 3. Eintracht 32, 4. Dortmund 31 (38–21), 5. Hoffenheim 31 (31–19), 6. Hertha 30.

Angol FA-kupaAz FC Liverpool hazai pályán 2–1-re kikapott a másodosztályú Wolverhampton Wanderers együttesétől az angol FA-kupa negyedik fordulójában, így még a legjobb 16 közé sem került be. Érdekesség, hogy a Vörösök a világ legrégebbi kupasorozatában legutóbbi két hazai vereségüket egyformán másodosztályú csapattól szenvedték el: 2008-ban a Barnsley, 2010-ben a Reading nyert az Anfield Roadon. A Wolverhampton ezt megelőzően legutóbb a 2007–2008-as idényben jutott a 16 közé. A mérkőzések közül csak egy végződött döntetlenre, a többiben eldőlt a továbbjutás sorsa.

Eredmények, FA-kupa, 4. forduló: • Derby County (II. liga)–Leicester City 2–2 – újrajátszás felcserélt pályaválasztóval jövő szerdán esedékes • FC Liverpool–Wolverhampton Wanderers (II.) 1–2 • Tottenham Hotspur–Wycombe Wanderers (IV.) 4–3 • Oxford United (III.)–Newcastle United (II.) 3–0 • Lincoln City (V.)–Brighton & Hove Albion (II.) 3–1 • Chelsea–Brentford (II.) 4–0 • Rochdale (III.)–Huddersfield Town (II.) 0–4 • Burnley–Bristol City (II.) 2–0 • Blackburn Rovers (II.)–Blackpool (IV.) 2–0 • Middlesbrough–Accrington Stanley (IV.) 1–0 • Crystal Palace–Manchester City 0–3 • Southampton–Arsenal 0–5 • • Millwall (III.)–Watford 1–0 • Fulham (II.)–Hull City 4–1 • Manchester United–Wigan Athletic (II.) 4–0 • Sutton United (V.)–Leeds United (II.) 1–0.

Ligue 1A francia bajnokság 22. fordulójának rangadóján döntetlen született a címvédő Paris Saint-Germain és a listavezető AS Monaco között – a nagyhercegség csapata, gólarányának köszönhetően élen maradt.

Eredmények: • Olympique Marseille–Montpellier 5–1 (egyebek között Bafétimbi Gomis mesterhármasával) • Olympique Lyon–OSC Lille 1–2 • Angers–Metz 2–1 • Lorient–Dijon 2–3 • Nancy–Girondins Bordeaux 0–2 • Stade Rennes–Nantes 1–1 • Bastia–Caen 1–1 • Nizza/Nice–Guingamp 3–1 • Toulouse–Saint-Étienne 0–3 • Paris Saint-Germain–AS Monaco 1–1. A sorrend: 1. Monaco 49 pont/22 mérkőzés (65–22), 2. Nice 49/22 (38–15), 3. PSG 46/22, 4. Lyon 37/21, 5. Saint-Étienne 33/22 (24–18), 6. Marseille 33/22 (29–27).

Afrika-kupa: kialakult a nagy négyesGhána válogatottja jutott harmadikként az elődöntőbe a gaboni Afrikai Nemzetek Kupája azzal, hogy vasárnap egy góllal jobbnak bizonyult a Kongói DK csapatánál, Oyemben. A ghánaiak két gólját az Ayew fivérek szerezték: Jordan a 63. percben volt eredményes, Andre pedig a 78-ban büntetőből. A győztes csapat a fináléba jutásért Kamerun együttesével csap majd össze csütörtökön. A Marokkót felülmúló Egyiptomra Burkina Faso vár az elődöntőben.

Eredmények, ANK, negyeddöntők: • Burkina Faso–Tunézia 2–0 (gól: Bancé – 81. és Nakoulma – 84. perc) • Kamerun–Szenegál 0–0 – 11-esekkel: 5–4 • Ghána–Kongói DK 2-1 (J. Ayew – 63. és A. Ayew – 78. perc, 11 m, illetve Paul-Jose M'Poku – 68. perc) • Egyiptom–Marokkó 1–0 (Karaba – 88. perc).