Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Az aktív európai labdarúgó topligák közül az olasz pontvadászatban elkezdték a 34. fordulót, Spanyolhonban kiderült a második feljutó kiléte, Angliában pedig a 36. játéknap zárása után már a 37-nek is nekifogtak, és az FA-kupa elődöntőit is játsszák.

Az AC Milan hazai pályán könnyedén, 5–1-re nyert a Bologna ellen az olasz labdarúgó-bajnokság 34. fordulójának szombati játéknapján. A milánói gárda a Serie A újraindulása óta veretlen, ez volt sorozatban a nyolcadik bajnoki, amikor nem talált legyőzőre. A Milan ráadásul 25 gólt szerzett az újrakezdés óta, ami a legtöbb a ligában.

A hetek óta kirobbanó formában futballozó Atalanta meglepetésre csak 1–1-es döntetlent ért el a Verona otthonában. A BL-negyeddöntős bergamói együttes ezzel pontszámban beérte a korábban második helyen álló Milánói Internazionalét, a bajnoki cím sorsába viszont már várhatóan nem lesz beleszólása.

A játéknap kora esti meccsén a Cagliari hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott a Sassuolo együttesével. A vendégek Francesco Caputo góljával, a Serie A mostani idényének ezredik találatával már a 12. percben megszerezték a vezetést, a házigazda – amely szinte a teljes második félidőt emberhátrányban futballozta végig – azonban a brazil Joao Pedro révén pontot mentett. A Sassuolónál a román idegenlégiós Vlad Chiricheş hátvéd ezúttal csak a kispadon kapott helyet.

Eredmények, Serie A, 34. forduló: • AC Milan–Bologna 5–1 • Cagliari–Sassuolo 1–1 • Hellas Verona–Atalanta Bergamo 1–1. Vasárnapra öt, hétfőre egy mérkőzés maradt. A tabellán: 1. Torinói Juventus 77 pont/33 mérkőzés, 2. Atalanta 71/34 (94–44), 3. Milánói Internazionale 71/33 (72–34), 4. SS Lazio 69/33, 5. AS Róma 57/33, 6. Milan 56/34 (53–43), 7. SSC Nápoly 56/33 (53–44).

Az Huesca egyéves másodosztályú szereplést követően ismét a spanyol élvonalban szerepelhet, miután egy fordulóval a Segunda División idényének vége előtt biztosította feljutó helyét. Pénteken, a spanyol másodosztályú pontvadászat 41., utolsó előtti fordulójában az Huesca otthon 3–0-ra legyőzte a Numanciát, miközben a feljutásért küzdő riválisa közül a Real Zaragoza és az Almería is kikapott. A második helyezett Huescának így 67 pontja lett, előnye pedig négy pontra nőtt az Almería–Girona kettőssel szemben, amely behozhatatlan a hátralévő egy fordulóban. Az Huesca először a 2018–2019-es szezonban szerepelt a spanyol élvonalban, de miután a 19. helyen végzett, azonnal búcsúzni kényszerült. Távolléte azonban szintén egy idényig tartott. Az Huesca még a bajnoki címet is megszerezheti hétfőn az utolsó körben, miután a feljutását már korábban bebiztosító, a tabellán első Cádiz ezúttal is kikapott – sorozatban másodszor –, így a két együttes közötti különbség két pontra csökkent.

A West Ham United kiesési rangadón 3–1-re legyőzte a vendég Watfordot az angol bajnokság 36. fordulójának zárómérkőzésén pénteken. A találkozón a hazaiak a 36. percben már 3–0-ra vezettek, az előző két fordulóban győztes vendégek a második félidőben csak szépíteni tudtak. Két fordulóval a Premier League zárása előtt a WHU hat pontra van a már kieső helyen álló Bournemouth, Aston Villa párostól, és hárommal ellépett a most legyőzött Watfordtól.

Az AFC Burnley sima, 2–0-s győzelmet aratott a már kiesett, sereghajtó Norwich City vendégeként az angol bajnokság 37., utolsó előtti fordulójának nyitómérkőzésén szombaton. A hazaiak az argentin Emiliano Buendía és a svájci Josip Drmic kiállítása miatt a teljes második félidőt kilenc emberrel játszották végig.

Eredmények, Premier League, 36. forduló: • West Ham United–Watford 3–1.

37. forduló: • Norwich City–AFC Burnley 0–2. Vasárnapra öt, hétfőre és keddre két-két mérkőzés maradt. A táblázaton: 1. FC Liverpool 93 pont/36 mérkőzés – már bajnok, 2. Manchester City 75/36 – már Bajnokok Ligája-induló, 3. Chelsea 63/36, 4. Leicester City 62/36 (67–36), 5. Manchester United 62/36 (63–35), 6. Wolverhampton Wanderers 56/36, …, 9. Burnley 54/37, …, 15. WHU 37/36 (47–60), 16. Brighton & Hove Albion 37/36 (37–53), 17. Watford 34/36, 18. AFC Bournemouth 31/36 (37–62), 19. Aston Villa 31/36 (39–66), 20. Norwich City 21/37 – már kiesett.

Pénteken a West Bromwich Albion vereségével eldőlt, hogy a Leeds United 16 év után ismét a Premier League-ben szerepelhet, a Brentford stoke-i vereségével pedig az is, hogy megnyeri a Championshipet.

FA-kupa: az Arsenal az első döntős

Elsőként az Arsenal jutott a labdarúgó angol FA-kupa fináléjába: a sorozat szombati első elődöntőjében a londoni gárda 2–0-ra győzte le a címvédő Manchester Cityt. A Wembley Stadionban ugyan a spanyol Josep Guardiola együttese szinte végigtámadta az összecsapást, az Arsenal azonban két szép akció végén a gaboni Pierre-Emerick Aubameyang góljaival diadalmaskodott. Érdekesség, hogy ezt megelőzően a két csapat legutóbbi hét egymás elleni mérkőzését a Manchester City nyerte, ráadásul ezeken a találkozókon összességében 20–2 volt javára gólkülönbség. A 13 FA-kupa-győzelmével rekorder Arsenal az augusztus 1-jei fináléban a Manchester United és a Chelsea párharcának továbbjutójával találkozik, az utóbbi mérkőzést vasárnap 20 órától rendezik.