Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Foci-összefoglalónkban hagyományos módon az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeiről szólunk.

Az olasz labdarúgó-bajnokság 22. fordulójában az AC Milan mérkőzésén csereként beállva debütált a klub színeiben Daniel Maldini, a legendás Paolo Maldini fia, az egykori Cesare Maldini unokája. Az SS Lazio 5–1-re kiütötte a vendég SPAL Ferrarát, a hazaiaknál az első félidőben a góllövőlistát vezető Ciro Immobile, valamint Felipe Caicedo is duplázott. A rómaiak román idegenlégiós hátvédje, Ştefan Radu kezdőemberként szerepelt, a 72. percben lecserélték.

Eredmények: • Sassuolo–AS Róma 4–2 (a házigazdák román játékosait, a sérült Vlad Chiricheşt és az Aradi UTA-tól megvásárolt, mindössze 18 éves Zoran Mitrovot nem nevezték) • Cagliari–AC Párma 2–2 (a Genoától Pármába került román idegenlégiós kapus, Andrei Ionuţ Radu tartalék volt) • Bologna–Brescia 2–1 • Udinese–Milánói Internazionale 0–2 • Lecce–AC Torino 4–0 • Torinói Juventus–Fiorentina 3–0 • AC Milan–Hellas Verona 1–1 • Atalanta Bergamo–Genoa 2–2 • SS Lazio–SPAL Ferrara 5–1. Hétfőre maradt a Sampdoria–SSC Nápoly találkozó. Az állás: 1. Juventus 54 pont/22 mérkőzés, 2. Inter 51/22, 3. Lazio 49/21, 4. Atalanta 39/22 (59–30), 5. Róma 39/22, 6. Cagliari 32/22.

A 17 éves Ansu Fati szállította a győzelmet az FC Barcelonának a Levante ellen a spanyol bajnokság 22. fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. A bissau-guineai születésű, de spanyol színekben szereplő csatár az első félidő közepén két perc alatt szerzett két gólt, mindkettőt az argentin Lionel Messi passzából. A Barca végül 2–1-re győzött.

Eredmények: • Valencia CF–Celta Vigo 1–0 • Real Mallorca–Valladolid 0–1 • Real Madrid–Atlético Madrid 1–0 • Granada–Espanyol Barcelona 2–1 • FC Sevilla–Deportivo Alavés 1–1 • Villarreal–Osasuna Pamplona 3–1 • Athletic Bilbao–Getafé 0–2 • Eibar–Real Betis Sevilla 1–1 • Leganés–Real Sociedad 2–1 • FC Barcelona–Levante 2–1. A sorrend: 1. Real Madrid 49 pont, 2. Barcelona 46, 3. Getafé 39 (32–20), 4. Sevilla 39 (28–21), 5. Valencia 37, 6. Atlético 36.

Bundesliga

Gulácsi Péter kapus csapata, az RB Lipcse hazai pályán kétgólos hátrányból felállva mentett pontot a Borussia Mönchengladbach ellen a német bajnokság 20. fordulójában. A forduló előtt listavezető lipcsei együttes – amely sérülés miatt továbbra is nélkülözi a másik magyar válogatott Willi Orbánt – ezzel visszacsúszott a második helyre a címvédő Bayern München mögé. Sallai Roland együttese, az SC Freiburg 4–0-ra kikapott Kölnben, a magyar válogatott szélső a 68. percben állt be csereként.

Eredmények: • Hertha Berlin SC–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 0–0 • RB Lipcse–Borussia Mönchengladbach 2–2 • FC Augsburg–Werder Bremen 2–1 • Borussia Dortmund–Union Berlin 5–0 • Fortuna Düsseldorf–Eintracht Frankfurt 1–1 • TSV 1899 Hoffenheim–Bayer Leverkusen 2–1 • 1. FSV Mainz 05–Bayern München 1–3 (a magyar válogatott Szalai Ádám csatár a 74. percben csereként állt be a hazaiaknál) • 1. FC Köln–SC Freiburg 4–0 • SC Paderborn–VfL Wolfsburg 2–4. Az élen: 1. Bayern 42 pont, 2. Lipcse 41, 3. Dortmund 39 (56–28), 4. Mönchengladbach 39 (38–23), 5. Leverkusen 34 (31–24), 6. Schalke 34 (31–26).

A Tottenham Hotspur hazai pályán 2–0-ra legyőzte a címvédő Manchester Cityt az angol bajnokság 25. fordulójának zárómérkőzésén. Josep Guardiola együttese hatvan percig nagy fölényben játszott, ám a City ukrán védője, Olekszandr Zincsenko kiállítása után a télen szerződtetett holland Steven Bergwijn révén a londoniak szinte azonnal megszerezték a vezetést. A folytatásban a dél-koreai Szon Hung Min is betalált, bebiztosítva csapata sikerét. Az FC Liverpool így már 22 pont előnnyel vezeti a tabellát, a második City előtt; ez a legnagyobb különbség, amivel egy éllovas valaha vezetett az angol első osztályban.

Eredmények: • Manchester United–Wolverhampton Wanderers 0–0 • FC Liverpool–Southampton 4–0 • AFC Bournemouth–Aston Villa 2–1 • Crystal Palace–Sheffield United 0–1 • Newcastle United–Norwich City 0–0 • Watford–Everton 2–3 • West Ham United–Brighton & Hove Albion 3–3 • Leicester City–Chelsea 2–2 • AFC Burnley–Arsenal 0–0 • Tottenham Hotspur–Manchester City 2–0. Az élmezőny: 1. Liverpool 73 pont, 2. Man. City 51, 3. Leicester 49, 4. Chelsea 41, 5. Tottenham 37, 6. Sheffield 36.

Ligue 1

A francia pontvadászat 22. játéknapján ismét kezdőemberként kapott lehetőséget, és végigjátszotta a mérkőzést a román válogatott Ciprian Tătăruşanu az Olympique Lyon kapujában, de nem tudta megmenteni a vereségtől együttesét Nizzában.

Eredmények: • Stade Rennes–FC Nantes 3–2 • Paris Saint-Germain–Montpellier 5–0 • Amiens–FC Toulouse 0–0 • Racing Strasbourg–OSC Lille 1–2 • Nimes–AS Monaco 3–1 • Dijón–Brest 3–0 • Angers–Stade Reims 1–4 • OGC Nizza/Nice–Olympique Lyon 2–1 • FC Metz–AS Saint-Étienne 3–1 • Girondins Bordeaux–Olympique Marseille 0–0. A táblázaton: 1. PSG 55 pont, 2. Marseille 43, 3. Rennes 40, 4. Lille 34, 5. Montpellier 33, 6. Lyon 32.