Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

A labdarúgó európai topligák java része téli szünetet tart, az idei utolsó fordulót játszották az olaszoknál, a spanyoloknál, a németeknél és a franciáknál.

Az SSC Nápoly hátrányból felállva, a 94. percben szerzett góllal nyert 2–1-re a Sassuolo vendégeként vasárnap este az olasz labdarúgó-bajnokság 17. fordulójának zárómérkőzésén. Az év utolsó Serie A-meccsén a nápolyiak győztes találatát Elif Elmas szerezte, ezzel együttese nyolc bajnoki mérkőzésen át tartó nyeretlenségi sorozatát zárta le. A házigazdák nem nevezték a sérült román idegenlégiós Vlad Chiricheşt.

Eredmények: • Sampdoria–Torinói Juventus 1–2 – szerdán játszották • AC Torino–SPAL 1–2 • Udinese–Cagliari 2–1 • Milánói Internazionale–Genoa 4–0 (a vendégeknél a román Andrei Ionuţ Radu védett) • Fiorentina–AS Róma 1–4 • Atalanta Bergamo–AC Milan 5–0 (!) • Lecce–Bologna 2–3 (a házigazdák nem nevezték a román válogatott Romario Benzart) • AC Párma–Brescia 1–1 • Sassuolo–SSC Nápoly 1–2. A tabellán: 1. Inter 42 pont (36–14), 2. Juventus 42 (31–17), 3. Lazio 36, 4. Róma 35, 5. Atalanta 31, 6. Cagliari 29.

Az SS Lazio nyerte az Olasz Szuperkupát, miután vasárnap a szaúd-arábiai Rijádban 3–1-re legyőzte a Juventust. A kupagyőztes Lazio szerzett korai vezetést Luis Alberto találatával, majd Paulo Dybala találatával egyenlített a bajnoki címvédő Juventus. Az argentin válogatott támadónak ez volt a negyedik gólja az Olasz Szuperkupában – mindet a Lazio ellen szerezte –, így annak legeredményesebb játékosa lett. A második félidő derekán a római együttes ismét vezetést szerzett Senad Lulics révén, Danilo Cataldi – már emberelőnyben esett (a 93. percben az uruguayi Rodrigo Bentancur Colmán piros lapot kapott) – gólja pedig biztossá tette a sikert: 8. alkalommal szállt harcba a trófeáért a Lazio, és ötödször hódította el azt. A nyolcszoros győztes Juventus 15. alkalommal játszott az olasz Szuperkupáért, sorozatban nyolcadszor. A rómaiaknál kezdőemberként szerepelt a hátvédsorban a román idegenlégiós Ştefan Radu, és végigjátszotta a mérkőzést (a harmadik Szuperkupáját nyerte).

Eredmény, Olasz Szuperkupa: • SS Lazio–Torinói Juventus 3–1.

A második helyen álló Real Madrid gól nélküli döntetlent ért el a vendég Athletic Bilbao ellen a spanyol bajnokság idei utolsó, 18. fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. Zinedine Zidane együttese ezzel két ponttal van lemaradva az éllovas FC Barcelonától.

Eredmények: • Eibar–Granada 3–0 • Real Valladolid–Valencia CF 1–1 • Villarreal–Getafé 1–0 • FC Barcelona–Deportivo Alavés 4–1 • Real Mallorca–FC Sevilla 0–2 • Levante–Celta Vigo 3–1 • Real Betis Sevilla–Atlético Madrid 1–2 • Osasuna Pamplona–Real Sociedad 3–4 • Leganés–Espanyol Barcelona 2–0 • Real Madrid–Athletic Bilbao 0–0. A táblázaton: 1. Barcelona 39 pont, 2. Real Madrid 37, 3. Sevilla 34, 4. Atlético 32, 5. Real Sociedad 31, 6. Getafé 30.

Bundesliga

A német bajnokságban az éllovas RB Lipcsére ráijesztett az Augsburg, a vége azonban 3–1-es hazai győzelem lett. A lipcsei hálóját a magyar válogatott Gulácsi Péter őrizte, honfitársát, a sérült Willi Orbánt nem nevezték.

Eredmények: • TSG 1899 Hoffenheim–Borussia Dortmund 2–1 • Bayern München–VfL Wolfsburg 2–0 • 1. FC Köln–Werder Bremen 1–0 • 1. FSV Mainz 05–Bayer Leverkusen 0–1 (a házigazdáknál a magyar válogatott csatár Szalai Ádám kezdőemberként szerepelt, 66 percet töltött a pályán, a román válogatott középpályás Alexandru Maxim a cserepadról figyelhette az eseményeket) • RB Lipcse–FC Augsburg 3–1 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–SC Freiburg 2–2 • Hertha Berlin SC–Borussia Mönchengladbach 0–0 • Fortuna Düsseldorf–Union Berlin 2–1 • SC Paderborn–Eintracht Frankfurt 2–1. Az élen: 1. Lipcse 37, 2. Mönchengladbach 35, 3. Bayern München 33, 4. Dortmund 30 (41–24), 5. Schalke 30 (29–21), 6. Leverkusen 28.

A Chelsea 2–0-s győzelmet aratott fővárosi riválisa, az utolsó fél órában emberhátrányban játszó Tottenham Hotspur vendégeként vasárnap az angol bajnokság 18. fordulójában. A Kékek kispadján ülő Frank Lampard egykori edzőjét, a Tottenhamet irányító José Mourinhót múlta felül.

Eredmények: • Manchester City–Leicester City 3–1 • Aston Villa–Southampton 1–3 • AFC Bournemouth–AFC Burnley 0–1 • Brighton & Hove Albion–Sheffield United 0–1 (a hazaiaknál a román Tudor Băluţă még a kispadra sem került) • Newcastle United–Crystal Palace 1–0 • Norwich City–Wolverhampton Wanderers 1–2 • Everton–Arsenal 0–0 • Tottenham Hotspur–Chelsea 0–2 • Watford–Manchester United 2–0 (!). Az élmezőny: 1. Liverpool 49 pont/17 mérkőzés, 2. Leicester 39/18, 3. Man. City 38/18, 4. Chelsea 32/18, 5. Sheffield United 28/18, 6. Wolverhampton 27/18.

Ligue 1

A francia pontvadászat 19. fordulójában az éllovas fővárosiak magabiztosan nyertek az Amiens ellen.

Eredmények: • Paris Saint-Germain–Amiens 4–1 • Olympique Marseille–Nimes 3–1 • Stade Reims–Olympique Lyon 1–1 (a vendégeknél a néhány nappal korábban a Ligakupában debütáló román válogatott kapus, Ciprian Tătăruşanu ismét csak a cserepadra szorult) • AS Monaco–OSC Lille 5–1 • Nantes–Angers 1–2 • Dijón–Metz 2–2 • Montpellier–Brest 4–0 • Nizza/Nice–Toulouse 3–0 • Stade Rennes–Girondins Bordeaux 1–0 • Racing Strasbourg–Saint-Étienne 2–1. A sorrend: 1. PSG 45 pont/18 mérkőzés, 2. Marseille 38/19, 3. Rennes 33/18, 4. Lille 31/19, 5. Nantes 29/19, 6. Reims 28/18.