Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Foci-összefoglalónkban hagyományosan az európai labdarúgó-topbajnokságok (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

Serie A

Az Atalanta hazai pályán kiütéses, 7–1-es győzelmet aratott az Udinese felett az olasz labdarúgó-bajnokság 9. fordulójának vasárnapi játéknapján. A Bajnokok Ligája-résztvevő bergamóiaknál a kolumbiai Luis Muriel három, a szlovén Josip Ilicsics két gólt szerzett. A forduló zárómeccsén az SS Lazio 2–1-re győzött a Fiorentina otthonában. A végeredményt Ciro Immobile állította be a 89. percben. A vendég rómaiak ezt követően, a hosszabbítás perceiben büntetőhöz jutottak, de Felipe Caicedo lövését Bartlomiej Dragowski kivédte. A Lazio a legutóbbi öt idegenbeli tétmérkőzésén csupán egyetlen pontot tudott szerezni, és augusztus 25. után nyert ismét vendégként. A mérkőzést végigjátszotta a rómaiak román idegenlégiósa, Ştefan Radu.

Eredmények: • Hellas Verona–Sassuolo 0–1 (a sérült román válogatott Vlad Chircheşt nem nevezték a vendégek) • Genoa–Brescia 3–1 (a hazai hálóját a román válogatott Andrei Ionuţ Radu védte) • Lecce–Torinói Juventus 1–1 (a román válogatott Romario Benzar ismét csak cserepados volt a házigazdáknál) • Milánói Internazionale–AC Párma 2–2 • Atalanta Bergamo–Udinese 7–1 • SPAL Ferrara–SSC Nápoly 1–1 • AC Torino–Cagliari 1–1 • Bologna–Sampdoria 2–1 • AS Róma–AC Milan 2–1 • Fiorentina–SS Lazio 2–1. Az állás: 1. Juventus 23 pont, 2. Inter 22, 3. Atalanta 20, 4. Nápoly 17, 5. Róma 16, 6. Lazio 15.

La Liga

Az újonc Granada 1–0-ra győzött a Real Betis Sevilla ellen a spanyol bajnokság 10. fordulójának vasárnapi játéknapján, ezzel élre ugrott a La Ligában, igaz, az FC Barcelona és a Real Madrid az elhalasztott El Clásico miatt egy mérkőzéssel kevesebbet játszott. A hazai csapat találatát Alvaro Vadillo szerezte a 61. percben. A Granadának ez már a hatodik sikere volt a szezonban.

Az Espanyol Barcelona 1–0-ra nyert a Levante otthonában, a meccs egyetlen gólját a vendégek kolumbiai hátvédje, Bernardo Espinosa szerezte a 38. percben. Az Európa Liga főtábláján a Ferencvárossal azonos csoportban szereplő barcelonai csapat másodszor győzött a La Liga mostani idényében, és ezzel elmozdult a tabella utolsó helyéről.

Eredmények: • Villarreal–Deportivo Alavés 4–1 • Atlético Madrid–Athletic Bilbao 2–0 • Leganés–RCD Mallorca 1–0 • Real Valladolid–Eibar 2–0 • Granada–Real Betis Sevilla 1–0 • Celta Vigo–Real Sociedad 0–1 • Levante–Espanyol Barcelona 0–1 • FC Sevilla–Getafé 2–0 • Osasuna Pamplona–Valencia CF 3–1. Az FC Barcelona–Real Madrid mérkőzést a jelek szerint december 18-án játsszák (a klubok megegyeztek, a La Liga viszont december 4-én szeretné lebonyolítani az El Clásicót). A sorrend: 1. Granada 20 pont/10 mérkőzés, 2. Barcelona 19/9 (23–10), 3. Real Sociedad 19/10 (17–10), 4. Atlético 19/10 (10–5), 5. Sevilla 19/10 (13–11), 6. Real Madrid 18/9.

Bundesliga

A magyar válogatott Szalai Ádámmal a soraiban nyert 3–1-re a 1. FSV Mainz 05 a vendég 1. FC Köln ellen a német bajnokság 9. fordulójában. A 31 éves magyar csatár végigjátszotta az összecsapást, amelyen a vendégek szereztek vezetést, ám a Mainz hamar – Szalai gólpassz értékű átadása után – egyenlített, a második félidőben pedig a maga javára fordította a mérkőzést. A mainziaknál ismét csak a cserepadot koptatta a román válogatott Alexandru Maxim.

A két magyar válogatott játékossal, Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló RB Lipcse – mindketten végigjátszották a mérkőzést – egygólos vereséget szenvedett Freiburgban. A házigazdák szintén magyar válogatott labdarúgója, Sallai Roland nem lépett pályára. A RB Lipcse négy forduló óta nyeretlen a Bundesligában: két döntetlen mellett másodszor szenvedett vereséget ebben az időszakban.

Eredmények: • 1. FSV Mainz 05–1. FC Köln 3–1 • Bayer Leverkusen–Werder Bremen 2–2 • Bayern München–1. FC Union Berlin 2–1 • SC Freiburg–RB Lipcse 2–1 • Hertha Berlin SC–TSG 1899 Hoffenheim 2–3 • SC Paderborn–Fortuna Düsseldorf 2–0 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Borussia Dortmund 0–0 • VfL Wolfsburg–FC Augsburg 0–0 • Borussia Mönchengladbach–Eintracht Frankfurt 4–2. Az élen: 1. Mönchengladbach 19 pont, 2. Bayern 18, 3. Freiburg 17, 4. Wolfsburg 17, 5. Dortmund 16, 6. Lipcse 15.

Premier League

A veretlenül listavezető és Bajnokok Ligája-címvédő FC Liverpool hátrányból fordítva legyőzte a Tottenhamet vasárnap az angol bajnokság 10. fordulójában. A tavaszi BL-döntősök összecsapásán a vendég londoniak Harry Kane találatával már az első percben vezetést szereztek. A fordulás után előbb a csapatkapitány Jordan Henderson egyenlített, majd az egyiptomi Mohamed Szalah büntetőből szerezte meg a győztes találatot a Liverpoolnak. A Tottenham kispadján most ült 200. Premier League-meccsén az argentin vezetőedző, Mauricio Pochettino.

Eredmények: • Southampton–Leicester City 0–9 (!) • AFC Burnley–Chelsea 2–4 • Manchester City–Aston Villa 3–0 • Brighton # Hove Albion–Everton 3–2 (a román válogatott Tudor Băluţăt nem nevezték a házigazdák) • Watford–AFC Bournemouth 0–0 • West Ham United–Sheffield United 1–1 • Arsenal–Crystal Palace 2–2 • FC Liverpool–Tottenham Hotspur 2–1 • Norwich City–Manchester United 1–3 • Newcastle United–Wolverhampton Wanderers 1–1. Az élmezőny: 1. Liverpool 28 pont, 2. Man. City 22, 3. Leicester 20 (25–8), 4. Chelsea 20 (23–16), 5. Arsenal 16, 6. Crystal Palace 15.

Ligue 1

A francia pontvadászatban nyolc pontra hízott a címvédő és éllovas Paris Saint-Germain előnye, a fővárosiak magabiztosan nyerték a (már csak nevében) rangadót az Olympique Marseille ellen, közvetlen üldözője, az FC Nantes pedig hazai pályán botlott a hercegség együttese ellenében. A Kolozsvári CFR 1907 Európa Liga ellenfele, a Stade Rennes megszakította fekete szériáját: a 10. sikertelen mérkőzés után hosszabbításgóllal győzni tudott a Toulouse ellen.

Eredmények: • FC Nantes–AS Monaco 0–1 • OSC Lille–Girondins Bordeaux 3–0 • Brest–Dijón 2–0 • Olympique Lyon–FC Metz 2–0 (a román válogatott kapusa, Ciprian Tătăruşanu továbbra is cserepados volt a Lyonnál) • Montpellier–Angers 0–0 • Stade Reims–Nimes 0–0 • Racing Strasbourg–OGC Nizza/Nice 1–0 • Stade Rennes–Toulouse 3–2 • AS Saint-Étienne–Amiens • Paris Saint-Germain–Olympique Marseille 4–0. A tabellán: 1. PSG 27 pont, 2. Nantes, 19, 3. Lille 18 (17–11), 4. Reims 18 (9–4), 5. Angers 17 (16–16), 6. Brest 17 (13–13).