Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Foci-összefoglalónkban ezúttal is az európai labdarúgó topbajnokságok (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eredményeiről szólunk.

Az olasz labdarúgó-bajnokság negyedik fordulójában az Atalanta Bergamo óriási hajrával mentette 2–2-es döntetlenre a Fiorentina elleni hazai találkozóját. A vendégek a 66. percben már 2–0-ra vezettek – a második gólt Franck Ribéry szerezte –, ezt követően a házigazda bergamói együttes a 84. percben szépített, és a 91. percben is betalált, de ezt a gólt a játékvezető a videobíró segítségével érvénytelenítette. A végeredményt Timothy Castagne állította be a 96. percben, így a Fiorentina továbbra is nyeretlen és sereghajtó.

Eredmények: • AC Milan–Milánói Internazionale 0–2 • Udinese–Brescia 0–1 • Torinói Juventus–Hellas Verona 2–1 • Cagliari–Genoa 3–1 (a vendégeknél a román válogatott Andrei Ionuţ Radu őrizte a hálót) • Bologna–AS Róma 1–2 • Lecce–SSC Nápoly 1–4 (a házigazdáknál a román válogatott Romario Benzar a 70. percben csereként lépett pályára) • Sampdoria–Torino FC 1–0 • Sassuolo–SPAL Ferrara 3–0 (a hazaiaknál a román válogatott Vlad Chiricheş végigjátszotta a mérkőzést) • Atalanta Bergamo–Fiorentina 2–2 • SS Lazio–AC Párma 2–0 (a hátvédsorban a román idegenlégiós Ştefan Radu végigjátszotta a mérkőzést). A tabellán: 1. Inter 12 pont, 2. Juventus 10, 3. Nápoly 9, 4. Róma 8, 5. Lazio 7 (7–3), 6. Atalanta 7 (9–8).

A Barcelona kétgólos vereséget szenvedett idegenben a Granadától a spanyol bajnokság ötödik fordulójában. A hazaiak már a második percben vezetéshez jutottak, majd büntetőből a második félidő közepén növelték előnyüket. A Barca 25 éve a legrosszabb rajtját produkálja a La Ligában, ahol eddig mindössze hét pontot szerzett, amire az 1994–1995-ös idény óta nem volt példa, az volt a legutóbbi szezon, mikor a csapat az első három idegenbeli bajnokiján nyeretlen maradt. Az előző szezonra visszatekintve elmondható, a Camp Noutól távol igazán hervasztó Ernesto Valverde legénységének teljesítménye: a Barca a bajnokságban legutóbb április 23-án tudott idegenben győzni – akkor a Deportivo Alavést verte 2–0-ra, ezt követően kikapott a Celta Vigótól (2–0) és döntetlent játszott az Eibarral –, azóta öt meccs óta nyeretlen vendégként. Ilyenre 2008 április–májusa óta nem volt példa (amikor a holland Frank Rijkaard volt az edző). Minden sorozatot figyelembe véve viszont már hét meccsre rúg a katalánok idegenbeli nyeretlenségi szériája, ami legutóbb 2001 tavaszán esett meg a Barcával.

Eredmények: • Osasuna Pamplona–Real Betis Sevilla 0–0 • Granada–FC Barcelona 2–0 • Villarreal–Real Valladolid 2–0 • Levante–Eibar 0–0 • Atlético Madrid–Celta Vigo 0–0 • FC Sevilla–Real Madrid 0–1 • Valencia CF–Leganés 1–1 • Espanyol Barcelona–Real Sociedad 1–3 • Getafé–RCD Mallorca 4–2 • Athletic Bilbao–Deportivo Alavés 2–0. A táblázaton: 1. Bilbao 11 pont (6–1), 2. Real Madrid 11 (10–6), 3. Granada 10 (11–5), 4. Real Sociedad 10 (7–4), 5. Sevilla 10 (5–2), 6. Atlético 10 (5–4).

Bundesliga

Az RB Lipcse kiütéses, 3–0-s győzelmet ért el Brémában a német bajnokság ötödik fordulójában. Az éllovas vendégcsapat első gólját a magyar válogatott Willi Orbán szerezte egy szöglet utáni pontos fejessel. Ő és a magyar nemzeti együttes másik alapembere, a kapus Gulácsi Péter is végigjátszotta a mérkőzést. Az RB Lipcse fél órát emberhátrányban futballozott, mivel Konrad Laimer kezezés miatt a 64. percben megkapta a második sárga lapját, csapata ennek ellenére még a hajrában is képes volt gólt szerezni egy gyors ellentámadás végén Marcelo Saracchinak köszönhetően. A lipcseiek remekül kezdték a bajnokságot: egy döntetlen mellett a szombati a negyedik győzelmük volt. Tétmérkőzésen a májusi kupadöntőben kaptak ki legutóbb, pedig már egy idegenbeli Bajnokok Ligája-találkozón is túlvannak, amit 2–1-re nyertek meg Lisszabonban a Benfica ellen.

Az SC Freiburgban nem lépett pályára Sallai Roland, az együttes házigazdaként játszott 1–1-es döntetlent az FC Augsburggal.

Az 1. FSV Mainz 05 2–1-es vereséget szenvedett Gelsenkirchenben, a magyar válogatott Szalai Ádám csatár kezdőként szerepelt, a 71. percben cserélték, míg a román válogatott középpályás Alexander Maxim az 58. percben állt be.

Eredmények: • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–1. FSV Mainz 05 2–1 • Werder Bremen–RB Lipcse 0–3 • Bayern München–1. FC Köln 4–0 • Hertha Berlin SC–SC Paderborn 2–1 • SC Freiburg–FC Augsburg 1–1 • Bayer Leverkusen–1. FC Union Berlin 2–0 • Eintracht Frankfurt–Borussia Dortmund 2–2 • Borussia Mönchengladbach–Fortuna Düsseldorf 2–1. Hétfőre maradt a VfL Wolfsburg–TSG 1899 Hoffenheim találkozó. Az állás: 1. Lipcse 13 pont, 2. Bayern 11, 3. Dortmund 10 (15–7), 4. Freiburg 10 (11–4), 5. Schalke 10 (10–5), 6. Mönchengladbach 10 (7–5).

Megőrizte százszázalékos mérlegét az angol bajnokságban az FC Liverpool, amely a hatodik fordulóban, vasárnap rangadót nyert a Chelsea vendégeként. A Bajnokok Ligája-győztes csapat Trent Alexander-Arnold szabadrúgásával szerzett vezetést, majd Roberto Firmino fejessel növelte az előnyt. A londoni együttes szépítése a hajrához közeledve jött össze N’Golo Kante okos és pontos lövésével, majd a Chelsea-nek több esélye volt az egyenlítésre, de nem tudott élni ezekkel. Londoni győzelmével rekordot döntött a Pool: az első csapat lett az angol bajnokság történetében, amelyik két egymást követő szezont is hat győzelemmel kezdett.

Eredmények: • Newcastle United–Brighton & Hove Albion 0–0 (román válogatott Tudor Băluţă tartalék volt a vendégeknél) • Southampton–AFC Bournemouth 1–3 • Manchester City–Watford 8–0 (!) • AFC Burnley–Norwich City 2–0 • Everton–Sheffield United 0–2 • Leicester City–Tottenham Hotspur 2–1 • Crystal Palace–Wolverhampton Wanderers 1–1 • West Ham United–Manchester United 2–0 • Arsenal-Aston Villa 3–2 • Chelsea-FC Liverpool 1–2. A sorrend: 1. Liverpool 18 pont, 2. Man. City 13, 3. Leicester 11 (8–5), 4. Arsenal 11 (11–10), 5. West Ham 11 (8–7), 6. Bournemouth 10.

Ligue 1

A francia pontvadászat 6. fordulójában ismét Neymar volt a megmentője a címvédő és éllovas Paris-Saint Germainnek: a saját szurkolóitól is lehurrogott brazil ismét a véghajrában volt eredményes, ezúttal az Olympique Lyon kárára. A házigazdáknál a román válogatott Ciprian Tătăruşanu kapus továbbra is csak a cserepadot koptatja.

Eredmények: • Racing Strasbourg–FC Nantes 2–1 • Olympique Marseille–Montpellier 1–1 • Girondins Bordeaux–Brest 2–2 • Metz–Amiens 1–2 • Nizza/Nice–Dijón 2–1 • Nimes–Toulouse 1–0 • Stade Reims–AS Monaco 0–0 • Stade Rennes–OSC Lille 1–1 • Angers–Saint-Étienne 4–1 (a 69. percben 1–1-es állásnál csereként beállt Casimir Ninga mesterhármast ért el) • Olympique Lyon–Paris Saint-Germain 0–1. Az élen: 1. PSG 15 pont, 2. Angers 12 (13–10), 3. Nice 12 (10–8), 4. Rennes 11 (7–4), 5. Marseille 11 (8–7), 6. Lille 10.