Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Foci-összefoglalónkban hagyományos módon az európai labdarúgó topbajnokságok (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

A Juventus eseménydús mérkőzésen 4–3-ra nyert Torinóban az SSC Nápoly ellen az olasz labdarúgó-bajnokság második fordulójának egyik rangadóján. A hazai csapat 3–0-ra vezetett, de a hajrában úgy tűnt, hogy pontosztozkodással zárul a mérkőzés, végül Kalidou Koulibaly öngólja döntött. A nápolyiak nem nevezték a találkozóra a román válogatottba behívott Vlad Chiricheşt.

A római derbi 1–1-es döntetlent hozott, a vezetést az AS Róma szerezte meg Kolarov büntetőjéből a 17. percben, Luis Alberto az 58. percben egyenlített. A pontosztozkodás által az SS Lazio és az AS Róma is veretlen maradt, igaz, a Farkasok egyúttal nyeretlenek is. A Lazióban végigjátszotta a mérkőzést a hátvédsorban a román idegenlégiós Ştefan Radu.

A Genoa 2–1-re legyőzte a Fiorentinát, a hazaiaknál a román válogatott kapusa, Andrei Ionuţ Radu nemcsak kiválóan védett, hanem a második találatnál ő jegyezte a gólpasszt a 65. percben, amikor Cristhian Kouame volt eredményes. A Hellas Verona a Lecce otthonában nyert 1–0-ra, a házigazdáknál a román válogatott Romario Benzar kezdőként szerepelt és 59 perc játéklehetőséget kapott.

Eredmények: • Bologna–SPAL 1–0 • Torinói Juventus–SSC Nápoly 4–3 • AC Milan–Brescia 1–0 • SS Lazio–AS Róma 1–1 • Atalanta Bergamo–FC Torino 2–3 • Cagliari–Milánói Internazionale 1–2 • Genoa–Fiorentina 2–1 • Lecce–Hellas Verona 0–1 • Sassuolo–Sampdoria 4–1 • Udinese–AC Párma 1–3. A tabellán: 1. Inter 6 pont (6–1), 2. Juventus 6 (5–3), 3. Torino 6 (5–3), 4. Lazio 4 (4–1), 5. Genoa 4 (5–4), 6. Bologna 4 (2–1).

A Real Madrid 2–2-es döntetlent játszott a Villarreal vendégeként a spanyol bajnokság harmadik fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. A hazaiak kétszer is vezetést szereztek, de mindkét játékrész hajrájában Gareth Bale egyenlített, majd a walesi szélsőt a hosszabbításban kiállították. Az FC Barcelona ismét nélkülözte az argentin Lionel Messit, a csapat csak döntetlenre volt képes az újonc Osasuna otthonában, Pamplonában.

Az Atlético Madrid saját közönsége előtt 19 perc után kétgólos hátrányban volt, mégis 3-2-re nyert. Sikerével három forduló után a fővárosi együttes az egyetlen százszázalékos csapat a La Ligában. A Ferencváros Európa Liga-ellenfele, az Espanyol háromgólos vereséget szenvedett a vendég Granadától. A barcelonai kék-fehérek kieső helyen állnak. A magyar bajnok szeptember 19-én, a nyitókörben látogat a barcelonai együtteshez.

Eredmények: • Athletic Bilbao–Real Sociedad 2–0 • FC Sevilla–Celta Vigo 1–1 • Real Betis Sevilla–Leganés 2–1 • Osasuna Pamplona–FC Barcelona 2–2 • Getafé–Deportivo Alavés 1–1 • Levante–Valladolid 2–0 • Villarreal–Real Madrid 2–2 • Atlético Madrid–Eibar 3–2 • Espanyol Barcelona–Granada 0–3 • Valencia CF–Real Mallorca 2–0. A táblázaton: 1. Atlético 9 pont, 2. Bilbao és Sevilla 7–7 (egyaránt 4–1-es gólarány), 4. Levante 6, 5. Real Madrid 5 (6–4), 6. Osasuna 5 (3–2).

Bundesliga

A legutóbb bronzérmes RB Lipcse 3–1-es győzelmet aratott a Borussia Mönchengladbach vendégeként a német bajnokság harmadik fordulójában, így továbbra is százszázalékos (a szépítő gól a 91. percben született meg). A lipcseieknél a magyar válogatott Gulácsi Péter és Willi Orbán is végigjátszotta a találkozót, amelynek hőse a mesterhármast szerző Timo Werner volt.

Szalai Ádám régi-új csapata, az 1. FSV Mainz 6–1-re kikapott a címvédő Bayern München otthonában. A magyar válogatott csatár az 56. percben, 3–1-es hazai vezetésnél lépett pályára a vendégeknél. Szalai 2010 januárjában a Real Madrid Castilla kölcsönjátékosaként igazolt a Mainzhoz, amely fél év múlva végleg megszerezte a játékjogát. Három év után távozott, azóta játszott a Schalke 04, a Hannover 96, illetve a Hoffenheim csapatánál. A Mainz román válogatott középpályása, Alexandru Maxim a cserepadot koptatta. A házigazda müncheniek mind a hat gólját más-más játékos szerezte. A Bayern a legutóbbi szezonban 6–0-ra, azt megelőzően pedig 4–0-ra győzte le hazai pályán a Mainzot, amely továbbra is a tabella utolsó helyén áll, pont nélkül.

Sallai Roland együttese, az SC Freiburg házigazdaként 2–1-re kikapott az újonc 1. FC Kölntől. A magyar légiós a 79. perctől volt a pályán.

Eredmények: • Borussia Mönchengladbach–RB Lipcse 1–3 • 1. FC Union Berlin–Borussia Dortmund 3–1 (!) • Bayern München–1. FSV Mainz 05 6–1 • SC Freiburg–1. FC Köln 1–2 • Bayer Leverkusen–TSG 1899 Hoffenheim 0–0 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Hertha Berlin SC 3–0 • VfL Wolfsburg–SC Paderborn 1–1 • Werder Bremen–FC Augsburg 3–2 • Eintracht Frankfurt–Fortuna Düsseldorf 2–1. Az állás: 1. Lipcse 9 pont, 2. Bayern 7 (11–3), 3. Wolfsburg 7 (6–2), 4. Leverkusen 7 (6–3), 5. Dortmund 6 (9–5), 6. Freiburg 6 (7–3).

Az Arsenal hazai pályán kétgólos hátrányból mentett pontot a Tottenham Hotspur ellen az angol bajnokság negyedik fordulójának vasárnapi rangadóján. Az észak-londoni derbin a vendégek a 40. percben már 2–0-ra vezettek, ám az Ágyúsok még a szünet előtt szépíteni tudtak, majd a második félidőben egyenlíteniük is sikerült.

A Manchester City kiütéssel, 4–0-ra nyert a Brighton & Hove Albion ellen, a vendégek egyik román idegenlégiósukat, Florin Andonét és Tudor Băluţăt nem nevezték (előbbit sajtóhírek szerint kölcsönbe adják a török Galatasaray Isztambulnak).

Eredmények: • AFC Burnley–FC Liverpool 0–3 • Chelsea–Sheffield United 2–2 • Crystal Palace–Aston Villa 1–0 • Leicester City–AFC Bournemouth 3–1 • Manchester City–Brighton & Hove Albion 4–0 • Newcastle United–Watford 1–1 • West Ham United–Norwich City 2–0 • Southampton–Manchester United 1–1 • Arsenal–Tottenham Hotspur 2–2 • Everton–Wolverhampton Wanderers 3–2. A sorrend: 1. Liverpool pont, 2. Man. City 10, 3. Leicester 8, 4. Crystal Palace 7 (3–2), 5. Arsenal 7 (6–6), 6. Everton 7 (4–4).

Ligue 1

A francia pontvadászat 4. játéknapja után sűrűvé vált a mezőny az élen: hazai pályán kikapott az eddig egyetlen 100%-os Stade Rennes, s egyelőre gólaránnyal élre állt a címvédő Paris Saint-Germain, de rajtuk kívül még két együttes, a Nizza és az Angers is 9 ponttal áll.

Eredmények: • Metz–Paris Saint-Germain 0–2 • Olympique Lyon–Girondins Bordeaux 1–1 (Ciprian Tătăruşanu román válogatott kapust nem nevezték) • Angers–Dijón 2–0 • Nantes–Montpellier 1–0 • Nimes–Brest 3–0 • Toulouse–Amiens 2–0 • Stade Reims–OSC Lille 2–0 • Stade Rennes–Nizza/Nice 1–2 • Racing Strasbourg–AS Monaco 2–2 • Olympique Marseille–Saint-Étienne 1–0. Az élmezőny: 1. PSG 9 pont (10–2), 2. Rennes 9 (6–3), 3. Nice 9 (7–5), 4. Angers 9 (8–7), 5. Lyon 7 (10–2), 6. Reims 7 (4–1).