Bajnokságról bajnokságra: focikörkép

Összeállításunkban ezúttal a labdarúgó európai topligák közül az olasz, a spanyol, a szintén beindult német és az angol pontvadászat hétvégi eseményeiről szólunk.

A Juventus hazai pályán 2–1-re nyert az AC Párma ellen az olasz labdarúgó-bajnokság 20. fordulójában, és mivel a második Inter döntetlent játszott Leccében, a torinóiak előnye négy pontra nőtt a tabella élén. A listavezető Juventus az első félidő végén szerzett vezetést Cristiano Ronaldo megpattanó lövéséből, az 55. percben Andreas Cornelius – éppen a portugál mellől fejelve – egyenlített. Ronaldo hamar korrigálta hibáját, miután Dybala passzából újra vezetéshez juttatta a Zebrákat. A második helyezett Internazionale csak 1–1-es döntetlenre volt képes a kiesőzónában található Lecce otthonában. A milánói együttes hiába szerzett vezetést Alessandro Bastoni találatával a 72. percben, a hazaiak Marco Mancosu révén öt perccel később egyenlítettek, és egy pontot otthon tartottak. Antonio Conte együttese egymás utáni második mérkőzésén veszített pontokat.

Eredmények: • SSC Nápoly–Fiorentina 0–2 • Sassuolo–AC Torino 2–1 (a házigazdák nem nevezték a sérül román idegenlégiós Vlad Chiricheşt) • SS Lazio–Sampdoria 5–1 (a rómaiaknál a román idegenlégiós Ştefan Radu kezdőként szerepelt a hátvédsorban, a 49. percben azonban megsérült, és lecserélték) • Torinói Juventus–AC Párma 2–1 • Genoa–AS Róma 1–3 (a román idegenlégiós Andrei Ionuţ Radu kapus csak a cserepadról figyelhette a házigazdák szenvedését) • Lecce–Milánói Internazionale 1–1 • Bologna–Hellas Verona 1–1 • Brescia–Cagliari 2–2 • AC Milan–Udinese 3–2. Hétfőre maradt az Atalanta Bergamo–SPAL Ferrara mérkőzés. A tabellán: 1. Juventus 51 pont/20 mérkőzés, 2. Inter 47/20, 3. Lazio 45/19, 4. Róma 38/20, 5. Atalanta 35/19, 6. Cagliari 30/20.

Az FC Barcelona 1–0-ra nyert hazai pályán a Granada ellen a spanyol bajnokság 20. fordulójának zárómeccsén, így Enrique Setién győzelemmel debütált a katalánok kispadján. A találkozó második félidejében Germán Sánchez tíz perc leforgása alatt begyűjtött két sárga lapot, így a 69. percben emberhátrányba került a Granada. A Barca hét perccel később váltotta gólra emberelőnyét, Lionel Messi 76. percben szerzett találata három pontot ért a hazaiaknak. Messi ezzel elmondhatja magáról, hogy amikor pályán volt, mindegyik Barca-tréner bemutatkozó mérkőzésén betalált. Az argentin sztár Pep Guardiola első meccsén nem játszott, Tito Vilanova, Tata Martino, Luis Enrique és Ernesto Valverde debütálása alkalmával azonban egyaránt szerzett legalább egy gólt. A katalánok otthon továbbra is veretlenek a szezonban, tíz hazai meccsükből kilencet megnyertek.

Eredmények: • Leganés–Getafé 0–3 • Eibar–Atlético Madrid 2–0 • Osasuna Pamplona–Valladolid 0–0 • Real Madrid–FC Sevilla 2–1 • Levante–Deportivo Alavés 0–1 • FC Barcelona–Granada 1–0 • Athletic Bilbao–Celta Vigo 1–1 • Villarreal–Espanyol Barcelona 1–2 • Real Betis Sevilla–Real Sociedad 3–0 • Real Mallorca–Valencia 4–1. Az állás: 1. Barcelona 43 pont (50–23), 2. Real Madrid 43 (38–13), 3. Atlético 35 (22–14), 4. Sevilla 35 (25–20), 5. Getafé 33, 6. Real Sociedad 31.

Bundesliga

A magyar válogatott Gulácsi Pétert és Willi Orbánt is foglalkoztató, listavezető RB Lipcse hazai pályán legyőzte az újonc Union Berlint a német bajnokság 18. fordulójában. A lipcsei együttesben a sérüléséből lábadozó Orbán továbbra sem fogható hadra, Gulácsi viszont végigvédte a meccset. Szalai Ádám és a román Alexandru Maxim együttese az 1. FSV Mainz 05 saját közönség előtt kikapott a Sallai Rolandot foglalkoztató SC Freiburgtól. Szalai a 73. percben csereként lépett pályára, Maxim cserepados volt és Sallai sem kapott játéklehetőséget.

Eredmények: • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Borussia Mönchengladbach 2–0 • RB Lipcse–Union Berlin 3–1 • FC Augsburg–Borussia Dortmund 3–5 • Fortuna Düsseldorf–Werder Bremen 0–1 • 1899 Hoffenheim–Eintracht Frankfurt 1–2 • 1. FC Köln–VfL Wolfsburg 3–1 • 1. FSV Mainz 05–SC Freiburg 1–2 • Hertha Berlin SC–Bayern München 0–4 • SC Paderborn–Bayer Leverkusen 1–4. A sorrend: 1. Lipcse 40 pont, 2. Bayern 36, 3. Mönchengladbach 35, 4. Dortmund 33 (46–27), 5. Schalke 33 (31–21), 6. Leverkusen 31.

Az éllovas FC Liverpool 2–0-ra legyőzte a vendég Manchester Unitedot az angol bajnokság 23. fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. A hazaiak első gólját Virgil van Dijk szerezte, a védő a 14. percben szögletet követően fejelt a vendégek kapujába. Az esélyeknek megfelelően végig Jürgen Klopp együttese irányított, mezőnyfölénye a mérkőzés egyes szakaszaiban nyomasztó volt. A liverpooli támadók azonban több helyzetet is kihagytak, győzelmüket csak a 93. percben tudták bebiztosítani: Mohamed Szalah gyors kontra végén volt eredményes. Az egyiptomi légiós bajnoki mérkőzésen először talált be az MU kapujába. A Liverpool az Anfield Roadon sorozatban 19. mérkőzését nyerte meg, és saját közönsége előtt 2017 áprilisa óta veretlen a Premier League-ben.

Eredmények: • Newcastle United–Chelsea 1–0 • Manchester City–Crystal Palace 2–2 • Arsenal–Sheffield United 1–1 • Brighton & Hove Albion–Aston Villa 1–1 • Norwich City–AFC Bournemouth 1–0 • Southampton–Wolverhampton Wanderers 2–3 • West Ham United–Everton 1–1 • Watford–Tottenham Hotspur 0–0 • FC Liverpool–Manchester United 2–0 • AFC Burnley–Leicester City 2–1. Az élen: 1. Liverpool 64 pont/22 mérkőzés, 2. Man. City 48/23, 3. Leicester 45/23, 4. Chelsea 39/23, 5. MU 34/23 (36–27), 6. Wolverhampton 34/23 (34–30).