Australian Open: menetelő románok: Cârstea, Mergea, Tecău

Az ausztrál nyílt teniszbajnokságon kiválóan szerepel egyesben Sorana Cârstea, párosban pedig Florin Mergea és Horia Tecău. A román lány már harmadik ellenfelén is túljutott, és életében először nyolcaddöntős Melbourne-ben.

A 26 éves Cârstea (78. a világranglistán) egy sima és egy fordulatos szoros szettben – 6:2, 7:6 (2) –, 90 perc játék után búcsúztatta a vele egykorú amerikai Alison Riskét (42.), s ezzel megjavította a 2012-es és 2013-as ausztrál teljesítményét, amikor a 3. körben búcsúzott. Legjobb Grand Slam eredménye viszont még mindig a 2009-es Roland Garros-i negyeddöntő.

A román lány eddigi jutalma 220 ezer ausztrál dollár és 240 világranglistapont, következő ellenfele pedig már keményebb dió: a spanyol Garbine Muguruza Blanco ellen lép pályára a legjobb nyolc közé jutásért.

Az olimpiai ezüstérmes Horia Tecău és Florin Mergea – más párostársakkal – szintén a nyolcaddöntőnél tart már.

A 11. kiemelt Jean-Julien Rojer, Horia Tecău (holland, román) kettős mindössze 70 percet töltött a holland Wesley Koolhof, Matwe Middelkoop duó társaságában, akiket 6:3, 6:4 arányban győztek le – s így visszavágtak a nyolc nappal ezelőtt Sydneyben elszenvedett negyeddöntős vereségért. Tecăuék következő ellenfele az ausztrál Marc Polmans, Andrew Whittington duó lesz.

Florin Mergea és párostársa, a brit Dominic Inglot a torna 16. favoritja nagy csatát vívott a francia Julien Benneteau, Jeremy Chardy kettőssel, szetthátrányból talpra állva nyertek 3:6, 7:6 (5), 7:6 (2) arányban – a találkozó két órát és 38 percet tartott. Mergeáék következő ellenfele a Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut (francia, 1.)–Jerzy Janowicz, Marcin Matkowski (lengyel) párharc győztese lesz.

A nyolcaddöntőbe jutott párosok eddigi jutalma 40 ezer ausztrál dollár és 180 ATP-pont.

Nadal besétált a harmadik körbe

Két eredménnyel még adósok maradtunk csütörtökről. A 14-szeres Grand Slam-győztes Rafael Nadal újabb magabiztos sikert aratva bejutott a harmadik fordulóba. A 30 éves spanyol sztár – aki 2009-ben diadalmaskodott Melbourne-ben, tavaly viszont már a nyitókörben búcsúzott – ciprusi Markosz Bagdatiszt verte három szettben. A legjobb 32 között a német Alexander Zverev vár majd rá.

Eredmények, férfiak, 2. forduló (a 32 közé jutásért):

Férfiak: Thiem (osztrák, 8.)–Thompson (ausztrál) 6:2, 6:1, 6:7 (8), 6:4; Nadal (spanyol, 9.)–Bagdatisz (ciprusi) 6:3, 6:1, 6:3.

Taroltak a világelsők

Mindkét világelső bejutott a 16 közé a Melbourne-ben rendezett ausztrál nyílt teniszbajnokságon, az év első Grand Slam-tornáján.

Andy Murray három sima játszmában verte az amerikai Sam Querreyt, ez sorozatban a kilencedik év, amikor eljutott a nyolcaddöntőig. A skót játékos ötször szerepelt már a fináléban az Australian Openen, de nyernie még egyszer sem sikerült. A következő ellenfele a német Mischa Zverev lesz. Továbbjutott a 2014-es melbourne-i bajnok Stanislas Wawrinka is, bár neki jóval többet kellett tennie a sikerért a szerb Viktor Troicki ellen, szetthátrányból fordította meg a meccset.

A nőknél címvédő, világranglista-vezető német Angelique Kerber az idei tornán most először nyert játszmavesztés nélkül, a cseh Kristyna Plískovának mindössze négy játékot engedélyezett. A nyolcaddöntőben az amerikai CoCo Vandeweghe vár majd rá, aki először jutott el a negyedik körig Ausztráliában. Két rutinos játékos csatáját a kétszeres Grand Slam-győztes orosz Szvetana Kuznyecova nyerte, aki 3 óra 36 alatt győzte le a volt világelső szerb Jelena Jankovicsot.

A kiemeltek közül búcsúzott a hazai pályán szereplő, 27. helyen rangsorolt Bernard Tomic, a 24 éves teniszező a brit Daniel Evanstől kapott ki három szoros játszmában. Nem hibázott ugyanakkor a férfi torna ötödik kiemeltje, a japán Nisikori Kej, aki három szettben múlta felül a szlovák Lukas Lackót. A női versenyben a veterán, 36 esztendős és 17. (!) Australian Openjén szereplő Venus Williams nagyon könnyedén, mindössze egy játékot veszítve jutott a legjobb 16 közé.

Roger Federer a vártnál könnyebben győzte le a 10. helyen kiemelt Tomas Berdychet. A 17-szeres Grand Slam-győztes, 35 éves svájci játékos remek teniszt bemutatva, másfél óra alatt verte cseh ellenfelét, nagyon simán jutva be a legjobb tizenhat közé, ahol Nisikori Kejjel mérkőzhet majd. Az utolsó pénteki női mérkőzésen a verseny hetedik kiemeltje, a tavalyi Roland Garros-bajnok, spanyol Garbine Muguruza Blanco két játszmában jutott túl a lett Anastasija Sevastován.

Eredmények, 3. forduló (a 16 közé jutásért):

Férfiak: Murray (brit, 1.)–Querrey (amerikai, 31.) 6:4, 6:2, 6:4; Wawrinka (svájci, 4.)–Troicki (szerb, 29.) 3:6, 6:2, 6:2, 7:6 (7); Tsonga (francia, 12.)–Sock (amerikai, 23.) 7:6 (4), 7:5, 6:7 (8), 6:3; M. Zverev (német)–Dzsaziri (tunéziai) 6:1, 4:6, 6:3, 6:0; Seppi (olasz)-Darcis (belga) 4:6, 6:4, 7:6 (1), 7:6 (2); Evans (brit)–Tomic (ausztrál, 27.) 7:5, 7:6 (2), 7:6 (3); Nisikori (japán, 5.)–Lacko (szlovák) 6:4, 6:4, 6:4; Federer (svájci, 17.)–Berdych (cseh, 10.) 6:2, 6:4, 6:4

Nők: Cârstea–Riske (amerikai) 6:2, 7:6 (2); Kerber (német, 1.)–Kr. Plískova (cseh) 6:0, 6:4; Kuznyecova (orosz, 8.)–Jankovics (szerb) 6:4, 5:7, 9:7; Pavljucsenkova (orosz, 24.)–Szvitolina (ukrán, 11.) 7:5, 4:6, 6:3; Vandeweghe (amerikai)–Bouchard (kanadai) 6:4, 3:6, 7:5; V. Williams (amerikai, 13.)–Tuan Jing-jing (kínai) 6:1, 6:0; Barthel (német)–Barty (ausztrál) 6:4, 3:6, 6:3; Muguruza Blanco (spanyol, 7.)–Sevastova (lett, 32.) 6:4, 6:2.