A fehér sport híreiből: döntők, világranglisták

Az Indian Wellsben (Kalifornia/Egyesült Államok) rendezett keménypályás tenisztornák végkimenetele és a legfrissebb világranglisták szerepelnek mostani tenisz-összeállításunkban.

Andreescu végigvitte a menetelést

A férfiaknál Dominic Thiem, a nőknél pedig óriási meglepetésre a román származású, kanadai színekben játszó 18 éves tini, Bianca Andreescu nyerte meg az egyesült államokbeli Indian Wellsben rendezett keménypályás tenisztornát.

A vasárnapi döntőkben az osztrák játékos a 20-szoros Grand Slam-bajnok Roger Federert verte meg két óra és 2 perc alatt, míg az első trófeáját megszerző Andreescu a volt világelső német Angelique Kerbert győzte le.

Az első 1000-es (Masters) kategóriájú versenyén győztes Thiem szetthátrányból jött vissza az ötszörös bajnok svájci szupersztár ellen, aki tavaly Juan Martin del Potrótól kapott ki a fináléban. A 37 esztendős Federer az utolsó szettben 5:5-nél elvesztette az adogatását, amely aztán a mérkőzésébe került.

„Mindig öröm ellened játszani, tőled tanulni, igazi legenda vagy. Még gratulálni sincs jogom neked, elvégre 88 tornával többet nyertél, mint én” – méltatta ellenfelét a 25 éves osztrák, aki 12. serlegét gyűjtötte be, és 61-ből csupán négyszer vesztette el a szerváját az egész versenyen.

Federer játék nélkül került a döntőbe, mivel a spanyol Rafael Nadal sérülés miatt nem állt ki ellene. A svájci tavaly is döntőt játszott Indian Wellsben, akkor az argentin Juan Martín Del Potro ellenében vesztett. Thiem a másik ágon a kanadai Milos Raonicot gyűrte le.

A 18 éves Andreescu lett az Indian Wells-i torna történetének első szabadkártyás győztese, és második legfiatalabb bajnoka.

„Minden pontért keményen küzdöttem, pedig fizikailag nem voltam csúcsformában. Tavaly Naomi Oszaka nagy szenzációt keltett a győzelmével, majd megnyert két Grand Slamet, de én most csak élvezni akarom a pillanatot, elvégre ki tudja, mit hoz a jövő” – jelentette ki a román származású játékos, aki hét mérkőzésén öt kiemeltet búcsúztatott, és sikerének köszönhetően a 60. helyről a 24-re jön fel a világranglistán.

Andreescu első WTA-torna sikerét érte el, 2 óra és 18 perc alatt nyert, jutalma 1 354 010 dolláros csekk és 1000 WTA-pont. A mérkőzés végén a fiatal teniszező román nyelven is megköszönte a szurkolást.

Döntős eredmények:

Férfiak, 8,36 millió dollár összdíjazás: Thiem (osztrák, 7.)–Federer (svájci, 4.) 3:6, 6:3, 7:5.Nők, 9 millió dollár összdíjazás: Andreescu (kanadai)–Kerber (német, 8.) 6:4, 3:6, 6:4.

Világranglisták

Babos Tímea három helyet rontva a 105. a női teniszezők legfrissebb világranglistáján. A 25 éves játékos – aki az 59. helyen kezdte az idényt – legutóbb egyesben és párosban is az első fordulóban búcsúzott Indian Wellsben. A folytatásban Miamiban lép pályára, ahol már nem fért fel a főtáblára, és a selejtezőben két győzelemre lesz szüksége ahhoz, hogy az elitmezőnybe kerüljön.

A kétszeres wimbledoni bajnok cseh Petra Kvitova már a második, Simona Halepet körözte le, míg az Indian Wellsben döntős német Angelique Kerber pedig ismét a top 4 tagja.

Ami a páros rangsort illeti, a januárban Australian Open-döntős Babos egy helyet javítva a harmadik, míg a szombaton a guadalajarai challenger-tornán győztes Stollár Fanny nyolc helyet előrelépve a 81.

Női tenisz-világranglista (a WTA honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés):  1. (1.) Naomi Oszaka (japán) 5991 pont, 2. (3.) Petra Kvitova (cseh) 5550, 3. (2.) SIMONA HALEP 5457, 4. (8.) Angelique Kerber (német) 5315, 5. (6.) Jelina Szvitolina (ukrán) 5225, 6. (4.) Sloane Stephens (amerikai) 5222, 7. (5.) Karolína Plískova (cseh) 5145, 8. (7.) Kiki Bertens (holland) 4995, 9. (9.) Arina Szabalenka (fehérorosz) 3620, 10. (10.) Serena Williams (amerikai) 3406, …, 24. (60.) Bianca Andreescu (kanadai) 1913, …, 32. (31.) MIHAELA BUZĂRNESCU 1650, …, 38. (45.) Konta Johanna (brit) 1265, …, 70. (70.) IRINA-CAMELIA BEGU 802, …, 103. (98.) SORANA CÂRSTEA 610, ..., 105. (102.) BABOS TÍMEA 607, …, 107. (106.) ANA BOGDAN 590, …, 114. (111.) Bacsinszky Tímea (svájci) 559, ..., 124. (122.) STOLLÁR FANNY 501, …, 138. (127.) MONICA NICULESCU 444.

Párosban: 1. (1.) Katerina Siniakova (cseh) 8625 pont, 2. (2.) Barbora Krejcikova (cseh) 8270, 3. (4.) BABOS és Kristina Mladenovic (francia) 6865–6685, 5. (3.) Barbora Strycova (cseh) 6785, …, 28. (27.) BUZĂRNESCU 2535, …, 33. (32.) BEGU 2155, …, 36. (38.) RALUCA-IOANA OLARU 1995, …, 56. (48.) NICULESCU 1413, …, 65. (63.) IRINA-MARIA BARA 1317, …, 81. (89.) STOLLÁR 1010, …, 99. (100.) CÂRSTEA 812.

Fucsovics Márton karriercsúcsához képest öt helyet rontva a 36. a férfi teniszezők legfrissebb világranglistáján. A 27 éves nyíregyházi játékos legutóbb az Indian Wells-i tornán szerepelt, ahol 29. kiemeltként a második fordulóban kikapott a svájci Stan Wawrinkától. A folytatásban a miami szupertornán lép pályára, ahol várhatóan újra kiemelt lesz.

A jelenlegi legjobb román férfi teniszező, Marius Copil három helyet javított, most a 73.

Dominic Thiem, aki az Indian Wells-i döntőben a 20-szoros Grand Slam-bajnok Roger Federert verte, négy helyet javítva már a negyedik, beállítva pályafutásának a legjobbját.

Férfi világranglista (az ATP honlapja alapján): 1. (1.) Novak Djokovics (szerb) 10 990 pont, 2. (2.) Rafael Nadal (spanyol) 8725, 3. (3.) Alexander Zverev (német) 6630, 4. (8.) Dominic Thiem (osztrák) 4755, 5. (4.) Roger Federer (svájci) 4600, 6. (7.) Kej Nisikori (japán) 4235, 7. (6.) Kevin Anderson (dél-afrikai) 4115, 8. (5.) Juan Martín del Potro (argentin) 3585, 9. (9.) John Isner (amerikai) 3485, 10. (10.) Sztefanosz Cicipasz (görög) 3160, ..., 31. (32.) Györe László/Laslo Djere (szerbiai) 1246, …, 36. (31.) FUCSOVICS MÁRTON 1180, …, 73. (76.) MARIUS COPIL 713.

Párosban: 1. (1.) Mike Bryan (amerikai) 9920 pont, 2. (2.) Jack Sock (amerikai) 6675, 3 (3). Nicolas Mahut (francia) 6200, 4. (4.) Pierre-Hugues Herbert (francia) 5950, 5. (8.) Lukasz Kubot (Polonia) 5710, …, 31 (33). HORIA TECĂU 2.410, …, 228. (224.) FUCSOVICS 270.

Borítókép: A trófeám és én – Bianca Vanessa Andreescu az első WTA-sikere után – FOTÓ: MEDIAFAX