A fehér sport híreiből: beindult a nagyüzem

Az évváltáskor elkezdett tenisztornák magyar és román eredményeiről, a vegyespárosok nem hivatalos világbajnokságának számító Hopman-kupáról és más érdekességekről számolunk be első összeállításunkban.

Babos vereséggel kezdte az évetAz ötödik helyen kiemelt Babos Tímea búcsúzott a kínai Sencsenben rendezett, 750 ezer dollár összdíjazású női keménypályás tenisztorna első fordulójában. A világranglistán 28. magyar játékos hétfőn a WTA-rangsorban 140. Nina Stojanoviccsal csapott össze, és az első szettben szerb ellenfele csak egy gémet nyert. A folytatásban a selejtezőből érkezett rivális magára talált, 7:5-re hozta a második játszmát, aztán a harmadikban 3:2-nél elvette Babos adogatását, majd egy újabb brékkel megnyerte a meccset. A találkozó 2 óra 2 percig tartott.

„Sajnos ez most nem sikerült. Nagyon jól kezdtem, majd a második szettben is rengeteg esélyem volt, de azokat elszúrtam. Vissza kell lendülni a meccsrutinba” – nyilatkozta honlapján Babos. "Ez picit nekem is új helyzet, még soha nem telt el ilyen hosszú idő az előző év utolsó és az új szezon első mérkőzése között. Sokat dolgoztam a szünetben, biztosan lesz ennek eredménye. Főleg az első szettet figyelembe véve, hiszen akkor valóban jól teniszeztem” – tette hozzá a 23 éves magyar teniszező, aki várhatóan visszacsúszik a világranglistán, mivel tavaly elődöntőt vívott Sencsenben.

Az első helyen kiemelt és címvédő lengyel Agnieszka Radwanska csak 2 óra 25 perces csatában győzte le a hazai közönség előtt szereplő Tüan Jing-jinget, aki 103. a WTA-rangsorban.

A tornán öt román teniszező próbált szerencsét, ebből kettő a selejtezőben kezdett. A 22 éves Patricia Maria Ţig már az első körben elvérzett, annak ellenére, hogy rövidítésben megnyerte az első szettet a két esztendővel fiatalabb szerb ellenfele, Nina Sztojanovics ellenében. A nyolc perc híján háromórás küzdelem végeredménye 6:7 (3), 6:3, 6:4 lett, Ţig 1588 dolláros csekkel és egy világranglistaponttal vigasztalódhatott. A kezdés viszont a 24 esztendős Ana Bogdannak fényesen sikerült, aki mindössze 55 perc alatt 6:2, 6:2-vel elintézte a hazaiak tini (16 éves) versenyzőjét, a kínai Csing-huj Tangot.

Bogdan a későbbiekben „megbosszulhatta” volna a román lány kiesését, de ő sem találta meg a szerb lány játékának kulcsát, 7:6 (5), 4:6, 4:6-re végzett Sztojanoviccsal. Veresége ellenére szerencsésnek mondhatja magát Bogdan, mivel szerencsés vesztesként mégis főtáblára került. Ott viszont az olasz Camila Giorgi megállította, 1:6, 7:6 (5), 6:3 volt a végeredmény.

A legjobb 32 között jól kezdett mindhárom alanyi jogon szerepelő román teniszező, Monica Niculescu (7. kiemelt), Sorana Cârstea és Simona Halep (2.). Niculescu szintén hazai versenyző ellen lépett pályára, 161 perc alatt 5:7, 6:1, 6:3 arányban verte a szabadkártyás Kai-ling Zsangot. Cârstea is maratoni és drámai küzdelmet vívott szlovák ellenfelével, Kristina Kucovával (6:3, 4:6, 6:4), de két óra és 18 perc után a román lány örülhetett. Az első fordulóból a továbblépés 7238 dollárt és 30 WTA-pontot ér.

Úgy tűnt, a legnehezebb feladata Halepnek lesz, a világranglista negyedik helyezettjének ugyanis az egykori világelső szerb Jelena Jankovics jutott. Igaz, neki sem ment játszmavesztés nélkül, de 6:1, 3:6, 6:3-as sikere után ő is nyolcaddöntős lett, ott szerdán a 20 éves cseh Katerína Siníakova ellen játszik.

Utóbbi szakasz viszont már megrostálta a román versenyzőket, gyakorlatilag már csak Halep van versenyben. Niculescu nem bírt az újabb kínaival 7:6 (1), 6:4 arányú vereséget szenvedett Vang Csiangtól. Cârstea az esélytelenek nyugalmával játszhatott az első favorit A. Radwanska ellen, 79 perc után gratulálhatott ellenfelének, aki különösebb erőfeszítés nélkül 6:0, 6:3 arányban verte.

Érdekesebb eredmények a WTA honlapja alapján:

1. forduló (a 16 közé jutásért): Stojanovics (szerb)–Babos (5.) 1:6, 7:5, 6:2; Halep (2.)–Jankovics (szerb) 6:1, 3:6, 6:3; Giorgi (olasz)–A. Bogdan 1:6, 7:6 (5), 6:3; Konta (brit, 3.)–Büyükakcay (török) 6:2, 6:0; Kr. Plískova (cseh)–Sevastova (lett, 6.) 1:6, 6:3, 7:6 (6); A. Radwanska (lengyel, 1.)–Tüan (kínai) 6:2, 6:7 (4), 7:5.

2. forduló, nyolcaddöntő: Csiang (kínai)–Niculescu 7:6 (1), 6:4; A. Radwanska–Cârstea 6:0, 6:3.

Páros, 1. forduló: Natela Dzalamidze, Veronika Kudermetova (orosz)–Halep, Niculescu (4.) 6:3, 6:3; Raluca-Ioana Olaru, Olga Szavcsuk (román, ukrán, 3.)–Jun-jing Tuan , Csi-ang Vang (kínai) 6:2, 6:2.

Gálfi Dalma gyors búcsúja

Gálfi Dalma kiesett a 250 ezer dollár összdíjazású aucklandi női keménypályás torna selejtezőjének első fordulójában. A magyar szövetség tájékoztatása szerint a világranglista 161. helyén álló 18 éves játékos 6:4, 1:6, 6:4-re kikapott az orosz Anna Blinkovától (195.). A tavaly junior US Open-bajnok Gálfi novemberben két hét alatt 106 helyet javított azzal, hogy Tokióban döntőbe, Tojotában pedig elődöntőbe jutott.

Fucsovics győzelemmel kezdte az évetGyőzelemmel kezdte az évet a legjobban rangsorolt magyar férfi teniszező, Fucsovics Márton, aki sikerével bejutott a 16 közé az ausztráliai Happy Valley-ben zajló, 75 ezer dollár összdíjazású challengertornán. A világranglista 158. helyén álló játékos – aki az év első Grand Slam-viadalára, az Australian Openre készül – a salvadori Marcelo Arevalóval (186.) csapott össze az első fordulóban, s három játszmában nyert. Következő ellenfele a fehérorosz Ilja Ivaska (179.) lesz.Eredmény, 1. forduló (a 16 közé jutásért): Fucsovics (8.)–Arevalo (salvadori) 6:1, 3:6, 6:3.

Brisbane-i meglepetésMár az első fordulóban kiesett a brisbane-i keménypályás tenisztorna női versenyében a 26 esztendős Irina-Camelia Begu. A világranglista 29. helyén álló Begut a 26. helyezett, mindössze 19 éves orosz Darja Kaszatkina győzte le két játszmában, 91 perces meccsen. A román lány egy világranglistaponttal és 6703 dolláros csekkel vigasztalódhat.

Érdekesség, hogy az ausztrál városban Begu és Kaszatkina párostársak. Együtt sikerrel vették az első akadályt, ukrán kettőst, Katerina Bondarenko, Julija Putyinceva búcsúztattak 6:0, 6:0-lal mindössze 51 perc játék után. A továbbjutás eddigi jutalma 100 WTA-pont és 6951 dollár. A folytatás viszont sokkal nehezebbnek ígérkezik, a negyeddöntőben ugyanis az első kiemelt Bethanie Mattek-Sands, Sania Mirza (amerikai, indiai) kettős ellen lépnek pályára.

Nők (1 millió dollár összdíjazás), 1. forduló (a 16 közé jutásért): Kaszatkina (orosz)–Begu 6:3, 6:3.

Mergeáék továbbléptek DohábanKönnyedén jutott a negyeddöntőbe a Dominic Inglot, Florin Mergea (brit, román) páros a katari fővárosban rendezett 1 237 190 dollár összdíjazású tornán. Az orosz Karen Hacseanov, Andrej Kuznyecov duó elleni találkozó mindössze 53 percet tartott, és 6:2, 6:3-mal végződött, ezzel a sikerrel a román, brit kettős 10 940 dollárt és 45 világranglistapontot szerzett. Mergeáék következő ellenfele a francia Jeremy Chardy, Fabrice Martin kettős lesz.

Nadal tornagyőzelemmel zárta az évetRafael Nadal megvédte címét az Abu-Dzabiban rendezett, meghívásos férfi tenisztornán: a korábbi világelső a döntőben a belga David Goffinnél bizonyult jobbnak két játszmában. Utóbbi meglepetésre a világelső brit Andy Murray ellen nyert 7:6 (4), 6:4-re az elődöntőben.

A spanyol sztár – aki a pénteki elődöntőben a kanadai Milos Raonicot verte – 2010, 2011 és idén január után negyedszer nyerte meg a hatfős versenyt. Az Egyesült Arab Emírségekben a harmadik helyért is játszottak, a bronzérmes a Murray lett, aki Raonicot múlta felül 6:3, 7:6 (6)-ra.

A döntőben: Nadal (spanyol)-Goffin (belga) 6:4, 7:6 (5).

Hopman-kupaAz Egyesült Államok csapatának sikerével kezdődött vasárnap a 29. Hopman Kupa, a teniszezők Perth-ben rendezett nem hivatalos vegyescsapat-világbajnoksága. A nőknél Coco Vandeweghe két, a férfiaknál Jack Sock három játszmában nyert a Csehország elleni találkozón. Előbbi azt a Lucie Hradeckát győzte le, aki a sérült Petra Kvitova helyett került a csapatba. A vegyespárosok mérkőzését három szettben nyerték meg az amerikaiak, akik hat elsőségükkel csúcstartók a Hopman Kupában.

Győzelemmel tért vissza a 17-szeres Grand Slam-bajnok Roger Federer. A 35 éves svájci sztár – aki előző tétmérkőzését a wimbledoni elődöntőben vívta július 8-án – könnyedén verte a brit Daniel Evanst az ausztráliai versenyen, ahol 2002 után szerepel ismét. A találkozót 13 ezren tekintették meg a helyszínen, ami rekord a Hopman-kupa 29 éves történetében.

Eredmények:

B-csoport, 1. forduló: Egyesült Államok–Csehország 3–0 (CoCo Vandeweghe–Lucie Hradecka 6:4, 6:2; Jack Sock–Adam Pavlasek 7:5, 3:6, 6:3; Vandeweghe, Sock–Hradecka, Pavlasek 2:4, 4:2, 4:1); Ausztrália–Spanyolország 1–2 (Nick Kyrgios–Feliciano López 6:3, 6:4; Daria Gavrilova–Lara Arruabarrena Vecino 5:7, 1:6; Kyrgios, Gavrilova–López, Arruabarrena-Vecino 0:4, 2:4).

2. forduló: Egyesült Államok–Spanyolország 3–0 (Vandeweghe–Arruabarrena-Vecino 6:2, 6:4; Sock–López 3:6, 6:2, 6:3; Vandeweghe, Sock–Arruabarrena-Vecino, Lopez 4:3, 3:4, 4:3); Ausztrália–Csehország 1–2 (Kyrgios–Pavlasek 7:5; 6:4; Gavrilova–Hradecka 6:4, 4:6, 4:6; Kyrgios, Gavrilova–Hradecka, Pavlasek 4:3, 3:4, 2:4). Vezet az Egyesült Államok 2 győzelemmel.

A-csoport, 1. forduló: Franciaország–Németország 2–1 (Kristina Mladenovic–Andrea Petkovic 2:6, 1:6; Richard Gasquet–Alexander Zverev 7:5, 6:3; Gasquet, Mladenovic–Zverev, Petkovic 4:2, 4:1); Svájc–Nagy-Britannia 3–0 (Roger Federer–Daniel Evans 6:3, 6:4; Belinda Bencic–Heather Watson 7:5, 3:6, 6:2; Federer, Bencic–Evans, Watson 4:0, 4:1).

A szombati döntőt a két csoportgyőztes játssza.