Január végétől az új cégnek kilóra fizetjük a hulladék elszállítását
A nyugat-európai országokhoz történő felzárkózással és egy újabb civilizációs lépés megtételével indokolja Emil Boc a városházának azon intézkedését, hogy január végétől a háztartások, cégek és intézmények kilogrammra fizetnék a hulladékot, ráadásul az újdonságnak számító rendszer bevezetésével és működtetésével egy új köztisztasági vállalatot bízott meg, amely – elmondása szerint – a közterek tisztántartása vonatkozásában már jól bizonyított a polgármesteri hivatalnak.
Kétségtelen, hogy a városháza és az érintett vállalat, konkrétan a Supercom is tudja, hogy világszerte az egyik legnagyobb és legjövedelmezőbb üzlet a hulladékgazdálkodás. A helyi fogyasztás növekedése nyomán egyre jelentősebb mennyiségű hulladék keletkezik. Hosszú évtizedekig a város a pataréti szeméttelepre szállította a háztartási, építkezési és ipari hulladékot, Kolozsvár és a régió szégyenét jelentő helyet még mindig nem sikerült bezárni. Az elmúlt 34 évben mind a megyei, mind pedig a helyi tanács saját, bukaresti és európai források felhasználásával több ízben kísérletet tett a szeméttelep bezárására, sikertelenül. Adott pillanatban a város hulladékait Nagyváradra szállították, pártkollégája ugyanis segítő kezet nyújtottott Emil Bocnak, amikor a kolozsvári szeméthelyzet tarthatatlanná vált.
Súlymérő okoskukák és „házalómérlegek”
Erdély fővárosának elöljárója a civilizált és fegyelmezett polgárokra is számít: szerinte január végétől szinte mindenki különválogatja majd a háztartási hulladékot, más-más tárolókba helyezi el. A kellékeket és berendezéseket az új szemétbegyűjtő cég, a Supercom biztosítja majd – nyugtatta meg a lakosságot a városvezető. A fegyelmezetlen polgárok, azaz a különböző hulladéktípusokat egy helyen tárolók többet fizetnek majd – figyelmeztetett Boc. Elmondta: a bukaresti céggel 10 éves keretszerződést kötöttek. Szerinte ugyanakkor a cégnek sikerül majd úgynevezett okoskukákat elhelyeznie a város minden pontján, bár elismerte, hogy az üzemeltetés kezdetekor minden bizonnyal lesznek fennakadások.
Szakemberek szerint a cégnek legalább 6 hónapra lesz szüksége annak érdekében, hogy működőképessé tegye a rendszert. Ezalatt az idő alatt a Supercomnak meg kell kötnie az új szerződéseket, alkalmaznia kell a munkaerőt, működésbe kell helyeznie a gépeket és speciális gépkocsikat, s nem utolsó sorban a lakosság körében tudatosítania kell az új szabályokat.
A hulladék súlyát úgynevezett okoskukák és „házalómérlegek” határozzák majd meg. Utóbbi esetben a szemeteskocsi vezetője pedig utalványt ad majd át az ügyfélnek, a fizetés ennek alapján történik majd. A tömbházak esetében a kukák teljes súlyának költségét elosztják a „hozzájuk tartozó” lakók között.
A pénzügyi hivatalnál fellelhető adatok szerint tavaly a Supercom cégnek 220 millió lejes forgalma volt, a nyereség 8,5 millió lej, az alkalmazottak száma pedig közel 2 ezer.
Megfigyelők arra hívják fel a figyelmet, hogy 2014-ben a Supercom már megnyerte a kolozsvári városháza általa a háztartási hulladék kezelésére szervezett licitet, ám a Rosal és a Brantner fellebbezése miatt a helyhatóság mégsem az Ilie Ciuclea és családja által birtokolt bukaresti céggel kötötte meg a szerződést. Ugyanezt tette Bánffyhunyad és 43 Kolozs megyei község önkormányzata.
Online szerződés, kifelejtett háztartások
A cég honlapján található információk szerint a háztartásoknak on-line letölthető keretszerződést ajánlanak, és megjegyzik: az ügyfeleknek külön kell válogatniuk a papírt és a kartont, a műanyagot és a fémet, illetve az üveget.
Megtudtuk: a háztartásoknak, a cégeknek és az intézményeknek január 26-ig kell szerződést kötniük a Supercommal, az átállás pedig másnaptól következik be. A városháza szerint lassan már mindenki kapott értesítést a változásról, a lakóközösségek 70 százaléka már megkötötte az új szolgáltatóval a szerződést.
Megkérdeztük a Monostor lakónegyed Mehedinţi utcájában élő családot, megkereste-e őket a Supercom: – Senki nem mondott semmit, nem is tudtunk az átállásról, a változásokról, a kilogrammonkénti fizetésről. A háztartási hulladék típusonkénti különválogatásáról sem tájékoztatott senki, a gondnok egy szót sem szólt erről. Nahát, ha külön kell válogatni, akkor az előszobában szépen sorakoznak majd a különféle hulladékok, nejlon zacskókban – nyilatkozta lapuknak egy nyugdíjas hölgy.
Egy belvárosi intézmény képviselőjétől szintén azt a választ kaptuk, hogy még senki sem kereste meg őket az új szerződés megkötésére: – Egyelőre semmi változás. Várjuk, hogy jelentkezzenek – mondta a kulturális intézmény képviselője.
Egy másik kolozsvári polgár, Bodola Zsolt, arról számolt be lapuknak, hogy a Supercom az ő postaládájukba is bedobott egy „abszolút kezdetleges szórólapot”.
A férfi több kérdést tett fel Oláh Emese kolozsvári alpolgármesternek:
- miért volt szükség arra, hogy 10 éves monopolhelyzetbe hozzanak (az egész megyében!!!!) egy olyan bukaresti céget, amelyik következetesen módón túlszámlázza ügyfeleit? Nem beszélve az elítélt/ korrupt tulajdonosi háttérről.
- Hogyan gondolják, hogy a körülbelül 150 000 kolozsvári háztartás 4 nap alatt szerződést fog majd kötni egy olyan céggel, amelynek még nincs meg a szerződésjavaslata? Van rá annyi emberi erőforrása ennek a cégnek, hogy ilyen rövid idő alatt annyi szerződést kössön?!
- Miért tukmál a városvezetés az adófizetőkre egy (újabb) monopóliumot?! Miért nem lehet egy szabadpiacot engedélyezni?! Vannak országok, ahol ez működik. És jól.
- Mennyi időt vállalt az illető cég, hogy kiossza az ügyfeleknek a beígért „nagyokos” kukákat?
5. Miért nem nyilvánosak a tarifák? A cég weblapján ezeket nem közlik.
6. Miért kell mi, a tulajdonosok pénzt költsünk arra, hogy újabb telekkönyvi kivonattal bizonyítsuk tulajdonosi mivoltunkat?! Ez egy totális hülyeség. A telekkönyvi hivatal fel van készülve erre e megnövekedett forgalomra?
7. Mi lesz akkor, ha január 27-ig még nincs meg a szerződés (egyértelmű, hogy nem lesz meg), ki fogja összeszedni a hulladékot? Vagy vigyük el a Mócok útja 1. szám alá? Melyik iroda előtt pakoljuk le? Mert én ezt fogom tenni.
Bodola sajnálatát fejezte ki, hogy kérdéseire nem kapott választ.
Sajnos a cég részéről semmilyen kommunikációs eszközön nem kaptunk választ a felvetett kérdéseinkre. Írtunk emailt, három nap elteltével sem kaptunk választ, ugyanakkor a céget hat különböző számon próbáltuk elérni: nem válaszoltak, s vissza sem hívtak.
Többek között arra lettünk volna kíváncsiak: vajon megvásárolták-e és elegendő számban a speciális szemeteskocsikat, amelyekkel lemérjék a háztartási hulladékot; azt is tisztázni szerettük volna, hogy konkrétan vajon mennyibe kerül majd a különböző hulladékfélék (papír és karton, üveg, műanyag és fém, valamint vegyes háztartási szemét) elvitelének kilója; érdekelt volna az is, hány szerződést kötöttek Kolozsváron, és feltételezhetően hány van még hátra, illetve a nagy volumenű munka elvégzésére számítanak-e a Brantner Veres és a Rosal hulladékkezelő vállalatok munkatársaira...