Bajnokságról bajnokságra: Messi és Ronaldo is betalált, döntetlen az El Clásicón

A hagyományos módon bemutatott európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia bajnokság) mellett más pontvadászatokra is kitérünk mostani foci-összefoglalónkban.

Serie A

A címvédő Juventus a félidőben még 1–0-s hátrányban volt, végül 3–1-re legyőzte a magyar válogatott Nagy Ádámmal felálló, s végig a soraiban tudó Bolognát az olasz labdarúgó-bajnokság 36. fordulójában.

Eredmények: • AC Milan–Hellas Verona 4–1 • Torinói Juventus–Bologna 3–1 • Udinese–Milánói Internazionale 0–4 • Sassuolo–Sampdoria 1–0 • SS Lazio–Atalanta Bergamo 1–1 (Ştefan Radu ezúttal a cserepadon sem kapott helyet a házigazdáknál) • SPAL–Benevento 2–0 (Alin Toşcát nem nevezték a vendégek) • Chievo Verona–Crotone 2–1 • Genoa–Fiorentina 2–3 • SSC Nápoly–AC Torino 2–2 (a román válogatott csapatkapitánya, Vlad Chiricheş végigjátszotta a mérkőzést a házigazdáknál) • Cagliari–AS Róma 0–1 (a fővárosiaknál Bogdan Lobonţ volt a cserekapus). A tabellán: 1. Juventus 91 pont, 2. Nápoly 85, 3. Róma 73, 4. Lazio 71, 5. Inter 69, 6. Milan 60.

La Liga

Az FC Barcelona 2–2-es döntetlent ért el otthon a Real Madriddal szemben a spanyol bajnokság 36. fordulójának rangadóján vasárnap este, a katalán házigazdák a második félidőben végig emberhátrányban játszottak. Gyors gólváltással indult az El Clásicó: Luis Suárez révén a katalánok szereztek vezetést a 10. percben, a fővárosiak négy perccel később Cristiano Ronaldo találatával egyenlítettek. A folytatásban a madridiak játszottak aktívabban, a félidő közepén a portugál aranylabdás előtt két lehetőség is adódott. A házigazdák kényelmesen szőtték akcióikat, így csak egyszer kerültek helyzetbe. A szünet előtti percekben az addig sportszerű mérkőzésen az indulatoké lett a főszerep. Több akciónál is párok akaszkodtak össze, az egyik végén Sergi Roberto odacsapott Marcelónak, így a Barcelona hátvédjét kiállította a játékvezető. Luis Suárez erőszakossága gólpasszt ért az 54. percben: ezúttal Lionel Messi juttatta vezetéshez a Barcát, amely sok mezőnymunkával nem engedte érvényre jutni az ellenfél létszámfölényét. A Real nehezen került helyzetbe, a 72. percben Gareth Bale távoli lövésével aztán másodszor is egyenlített. A hajrá sok izgalmat hozott, de az eredmény már nem változott. A már bajnok Barcelona így egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy veretlenül zárja a bajnokságot.

Eredmények: • FC Sevilla–Real Sociedad 1–0 • Villarreal–CF Valencia 1–0 • Athletic Bilbao–Real Betis Sevilla 2–0 • Girona–Eibar 1–4 • Celta Vigo–Deportivo La Coruna 1–1 (a vendégek román idegenlégiósa, Florin Andone a 75. perctől csereként kapott lehetőséget) • Malaga–Deportivo Alavés 0–3 • Atlético Madrid–Espanyol Barcelona 0–2 • Las Palmas–Getafé 0–1 • FC Barcelona–Real Madrid 2–2. Lapzárta után kezdődött a Leganés–Levante találkozó. Az állás: 1. Barcelona 87 pont/35 mérkőzés – már bajnok, 2. Atlético 75/36, 3. Real Madrid 73/35, 4. Valencia 67/36, 5. Betis 59/36, 6. Villarreal 57/35.

Bundesliga

A kapus Gulácsi Péterrel felálló RB Lipcse hazai pályán 4–1-re legyőzte a Wolfsburgot a német bajnokság utolsó előtti, 33. fordulójában. A lipcseiek közel egy hónap után nyertek újra, s az eredmények számukra szerencsés alakulásának – a Leverkusen pontvesztésének és az 1899 Hoffenheim vereségének – köszönhetően maradt esélyük arra, hogy a zárókörben kiharcolják a Bajnokok Ligája-indulást érő negyedik helyet. A Hoffenheimben Szalai Ádám az 50. perctől csereként kapott lehetőséget, de nem tudott segíteni csapatán a Stuttgart otthonában.

Eredmények: • Borussia Dortmund–1. FSV Mainz 05 1–2 (a vendégeknél Alexandru Maxim az első gólt szerző Bote Nzuzi Bakut cserélte az 54. percben) • RB Lipcse–VfL Wolfsburg 4–1 • 1. FC Köln–Bayern München 1–3 • Werder Bremen–Bayer Leverkusen 0–0 • Borussia Mönchengladbach–SC Freiburg 3–1 • Eintracht Frankfurt–Hamburger SV 3–0 • FC Augsburg–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 1–2 • Hannover 96–Hertha Berlin SC 3–1 (a fővárosiak vezetőedzője, Dárdai Pál hat perc játéklehetőséget hagyott fiának, ifj. Dárdai Pálnak a mérkőzés végén) • VfB Stuttgart–1899 Hoffenheim 2–0. A táblázaton: 1. Bayern 84 pont – már bajnok, 2. Schalke 60, 3. Dortmund 55, 4. Hoffenheim 52 (63-47), 5. Leverkusen 52 (55-42), 6. Lipcse 50.

Premier League

A Burnley öt gólt kapott az Arsenaltól az angol bajnokság 37. fordulójában, mégis ünnepelhet, hiszen hosszú kihagyás (51 esztendő!) után ismét indulhat az európai kupában, mivel nem lehet elvenni tőle a hetedik helyet. Most már az is biztos, hogy az Arsenal a hatodik helyen zárja vezetőedzője, Arsene Wenger búcsúidényét. A Bajnokok Ligája-döntős FC Liverpool 1–0-ra kikapott a Chelsea vendégeként a vasárnapi rangadón. A tavalyi bajnok londoni együttes gólját Olivier Giroud szerezte a 32. percben. A Chelsea ezzel felzárkózott a vezető négyeshez, s két körrel a zárás előtt még esélye van megszerezni a BL-indulást érő negyedik helyet.

Eredmények: • Brighton–Manchester United 1–0 • Everton–Southampton 1–1 • AFC Bournemouth–Swansea City 1–0 • Leicester City–West Ham United 0–2 • Watford–Newcastle United 2–1 • West Bromwich Albion–Tottenham Hotspur 1–0 • Stoke City–Crystal Palace 1–2 (a vereség megpecsételte a házigazdák sorsát) • Arsenal–Burnley 5–0 • Chelsea–FC Liverpool 1–0 • Manchester City–Huddersfield Town 0–0. A sorrend: 1. Man. City 93 pont/35 mérkőzés – már bajnok, 2. MU 77/36, 3. Liverpool 72/37, 4. Tottenham 71/36, 5. Chelsea 69/36, 6. Arsenal 60/36, 7. Burnley 54/37, …, 20. Stoke City 30/37 – már kiesett.

Ligue 1

A francia pontvadászat 36. fordulójában a már bajnok fővárosi gárda döntetlenre végzett idegenben az Amiensszel, a házigazdák a megszerzett ponttal biztosították további szereplésüket az élvonalban.

Eredmények: • Amiens–Paris Saint-Germain 2–2 • Olympique Marseille–Nizza/Nice 2–1 • Olympique Lyon–Troyes 3–0 • Caen–AS Monaco 1–2 • Saint-Étienne–Girndins Bordeaux 1–3 • Dijón–Guingamp 3–1 • Metz–Angers 1–2 • Nantes–Montpellier 0–2 (a házigazdáknál Ciprian Tătăruşanu védett) • Stade Rennes–Racing Strasbourg 2–1 • Toulouse–OSC Lille 2–3. Az élmezőny: 1. PSG 92 pont – már bajnok, 2. Lyon 75, 3. Monaco 74, 4. Marseille 73, 5. Rennes 54, 6. Saint-Étienne 52, …, 20. Metz 26 – már kiesett.

Primeira Liga

Az FC Porto nyerte a portugál bajnokságot, mivel az utolsó előtti fordulóban győzött, közvetlen üldözői pedig döntetlent játszottak egymással. A portói csapat 28. elsősége már szombaton este eldőlt, amikor a két lisszaboni dobogós együttes, a Sporting és a Benfica gól nélküli döntetlennel zárt egymás ellen. Ezzel ugyanis mindkét csapat négypontos hátrányban maradt a Portóval szemben, amely aztán vasárnap otthon 2–1-re verte a Feirensét. A bajnoki cím szempontjából meghatározó volt, hogy a múlt hónapban a Porto és a Benfica lisszaboni mérkőzésén Hector Herrera a 90. percben meg tudta szerezni a győztes gólt. A Sporting és a Benfica számára az utolsó forduló tétje a második hely és ezzel együtt a Bajnokok Ligája-indulás kiharcolása. Az FC Porto előzőleg 2013-ban nyerte meg a bajnokságot.

Osztrák Bundesliga

Sorozatban ötödször a Red Bull Salzburg nyerte az osztrák bajnokságot. A német Marco Rose irányította csapat vasárnap 4–1-re győzött az SK Sturm Graz ellen, s ezzel három fordulóval a zárás előtt bebiztosította újabb elsőségét (a magyar származású középpályás, Farkas Patrick végigjátszotta a mérkőzést). A salzburgi klub története 11. bajnoki címét ünnepelheti. Az RB 33 kör után 77 ponttal áll az élen, s még megjavíthatja az osztrák pontrekordot, amelyet a Bécsi Austria tart 82 ponttal. A salzburgiak szerdán, Klagenfurtban ismét összecsapnak a Sturmmal a kupadöntőben, s ha nyernek, zsinórban ötödször dupláznak. Amióta a Red Bull konszern 2005-ben átvette az együttest, a salzburgiak 9 alkalommal ünnepelhették az elsőséget. Az élvonaltól búcsúzik a mindössze 11 pontot gyűjtött St. Pölten.

Premjer-Liga

A Lokomotív Moszkva hazai pályán 1–0-ra legyőzte a Zenitet, ezzel az utolsó forduló előtt biztossá tette, hogy 14 év után ismét megnyeri az orosz bajnokságot. A mérkőzés egyetlen találatát a 2016-os Európa-bajnokság döntőjének portugál hőse, a franciák ellen győztes gólt szerző Eder lőtte, aki a 87. percben vette be a szentpéterváriak kapuját. A 30 esztendős csatár ebben a szezonban negyedszer volt eredményes a Premjer-Ligában. A Lokomotív házi góllövőlistáját a perui Jefferson Farfán vezeti 10 találattal. Az előző három fordulóban csak két pontot gyűjtő Lokomotív ezzel a győzelemmel megőrizte négypontos előnyét a Szpartak előtt, amelynek – városi riválisához hasonlóan – még egy meccse van hátra. A Lokomotív fennállása során harmadszor, 2004 óta először nyerte meg az orosz bajnokságot. Az már korábban eldőlt, hogy az abszolút újonc Habarovszk egy év után kiesik az élvonalból.

Premijer Liga és Primera Divisio

Bár két forduló még hátravan, a hétvégén eldőlt, hogy sorozatban harmadszor is a Zrinjski szerzi meg a bajnoki aranyérmet Bosznia Hercegovinában. A mostari csapatnak ez a hatodik bajnoki címe, ezzel utolérte a Zeljeznicsart az önálló bosnyák bajnokság örökranglistájának élén.

Az FC Santa Coloma gól nélküli döntetlent harcolt ki üldözője, az Engordany ellen vasárnap, így egy fordulóval a zárás előtt biztossá tette bajnoki címét Andorrában. A csapat sorozatban ötödször lett bajnok, az andorrai rangsort immár 12 elsőséggel vezeti.

Fedőkép: Dél-amerikaiak csatája: az argentin Leo Messi középen, Marcelo és Casemiro gyűrűjében MEDIAFAX-FOTÓ