Bajnokságról bajnokságra, focikörkép Európából

Hagyományos foci-összeállításunkban az európai labdarúgó topligák hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

A Milánói Internazionale nyerte az olasz labdarúgó-bajnokság 2020–2021-es kiírását. A 34. fordulóban a milánói kék-feketék – még szombaton – legyőzték idegenben a Crotonét, vasárnap pedig az Atalanta Bergamónak a Sassuolo vendégeként elért 1–1-es döntetlenjével eldőlt, hogy már nem lehet behozni Antonio Conte csapatát. A bajnokságból még négy kör van hátra, az éllovas előnye pedig 13 pont. Az Inter története 19. bajnoki címét gyűjtötte be – ezzel az örökrangsor második helyén megelőzte városi riválisát, az AC Milant –, ezt megelőzően legutóbb a 2009–2010-es idényben diadalmaskodott még a portugál José Mourinho irányítása alatt. A milánóiak sikerével véget ért a Torinói Juventus egyeduralma, amely 2012 óta tartott. Antonio Conte első idényében még csak második lett az Interrel, amely a mostani szezonban február 14-én állt a Serie A élére, s onnan már nem tudták letaszítani.

A Juventus a portugál Cristiano Ronaldo 83. és 90. percben szerzett duplájával fordított az Udinese vendégeként (a torinóiaknál a tartalékok között kapott helyet a fiatal román Radu Drăguşin). Így a további Bajnokok Ligája-indulást érő helyeken három 69 pontos csapat áll: az Atalanta, a Juventus és a Milan.

Az AC Párma egygólos vereséget szenvedett a bennmaradásért küzdő FC Torino vendégeként a forduló hétfői zárómérkőzésén, újabb kudarcával pedig biztossá vált a kiesése. A torinói meccsre a pármaiak nem nevezték sérült román válogatott játékosaikat, Dennis Mant és Valentin Mihăilăt. A hét kör óta nyeretlen, sorozatban ötödször alulmaradó AC Párma ugyan pontszámban még utolérheti a 17., még éppen bennmaradó helyen álló Cagliarit, de az egymás elleni eredmények miatt már nem tudja megelőzni.

Eredmények, Serie A, 34. forduló: • AC Milan–Benevento 2–0 (a román idegenlégiós Ciprian Tătăruşanu kapus változatlanul a cserepadot koptatja a milánóiaknál) • Crotone–Milánói Internazionale 0–2 (a hazaiak nem nevezték a román Denis Drăguşt, a vendégeknél honfitársa, Ionuţ Andrei Radu kapus a cserepadon kapott helyet) • Hellas Verona–Spezia 1–1 • Sampdoria–AS Róma 2–0 • Udinese–Torinói Juventus 1–2 • Sassuolo–Atalanta Bergamo 1–1 (a házigazdáknál egy félidő játék után lecserélték a kezdőként szerepelő román válogatott Vlad Chiricheşt) • SSC Nápoly–Cagliari 1–1 (a vendégek nem nevezhették az eltiltását töltő román válogatott Răzvan Marint) • Bologna–Fiorentina 3–3 (a házigazdák veterán argentin csapatkapitánya, Rodrigo Palacio mesterhármast jegyzett) • SS Lazio–Genoa 4–3 (a rómaiaknál végigjátszotta a meccset a román idegenlégiós hátvéd, Ştefan Radu) • FC Torino–AC Párma 1–0. A tabellán: 1. Inter 82 pont/34 mérkőzés – már bajnok, 2. Atalanta 69/34 (79–40), 3. Juventus 69/34 (67–31), 4. Milan 69/34 (62–41), 5. Nápoly 67/34, 6. Lazio 64/33, …, 19. Párma 20/34, 20. Crotone 18/34 – utóbbi kettő már kiesett.

A spanyol bajnokságban múlt csütörtökön zárult a 33. forduló, amelyen meglepetésre a Granada 2–1-re nyert az FC Barcelona vendégeként. A Granada nyolcadszor szerepelt a Camp Nouban, először jutott ponthoz, mindjárt háromhoz.

A 34. játéknapon, vasárnap javított a Barça: 1–0-s hátrányból 3–2-re nyert Valenciában. A katalánok sikeréből a Granada ellen is eredményes Lionel Messi két góllal vette ki a részét, az argentin sztár az elsőt megelőzően tizenegyest hibázott, majd a kapu előtti kavarodásból mégis betalált a hálóba.

Hajrában kapott góllal 1–0-s vereséget szenvedett az FC Sevilla a vendég Athletic Bilbaótól a hétfői zárómérkőzésen, kudarcával az andalúz csapat valószínűleg lemondhat a bajnoki címről, mert hat pontra nőtt a hátránya az éllovas Atlético Madriddal szemben.

Eredmények, La Liga, 33. forduló: • FC Barcelona–Granada 1–2. 34. forduló: • Celta Vigo–Levante 2–0 • Real Madrid–Osasuna Pamplona 2–0 • Huesca–Real Sociedad 1–0 • Elche–Atlético Madrid 0–1 • Eibar–Deportivo Alavés 3–0  • Valencia CF–Barcelona 2–3 • Granada–Cádiz 0–1 • Villarreal–Getafé 1–0 • Valladolid–Real Betis Sevilla 1–1 • FC Sevilla–Athletic Bilbao 0–1. A táblázaton: 1. Atlético 76 pont, 2. Real Madrid 74 (58–24), 3. Barcelona 74 (80–33), 4. Sevilla 70, 5. Sociedad 53, 6. Villarreal 52.

Bundesliga

A Szalai Ádámmal felálló 1. FSV Mainz hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott a Dárdai Pál vezette Hertha Berlin SC-vel a német Bundesliga hétfőn pótolt mérkőzésén. A házigazdáknál a magyar válogatott csatár a 72. percig volt pályán, míg a túloldalon a tréner fia, Dárdai Márton végigjátszotta a meccset, és az ő szabadrúgása után szerzett vezetést a berlini csapat. A találkozót eredetileg a 29. fordulóban rendezték volna, de április 15-én kiderült, hogy Dárdai Pál, a szerb Admir Hamzagic másodedző és három játékos megfertőződött a koronavírussal, ezért az egész csapatnak karanténba kellett vonulnia két hétre. A Hertha – amelynek három bajnokiját el kellett halasztani – a mainzi meccs után, csütörtökön az SC Freiburg ellen lép pályára, vasárnap pedig az Arminia Bielefeldet fogadja. A berliniek továbbra is a kiesést jelentő 17. helyen állnak a tabellán, két pontra az osztályozós pozícióban lévő 1. FC Kölntől.

Eredmény, Bundesliga, a 29. fordulóból pótolt találkozó: • 1. FSV Mainz–Hertha Berlin SC 1–1. Az állás: 1. Bayern München 71 pont/31 mérkőzés, 2. RB Lipcse 64/31, 3. VfL Wolfsburg 57/31, 4. Eintracht Frankfurt 56/31, 5. Borussia Dortmund 55/31, 6. Bayer Leverkusen 50/31, …, 12. Mainz 35/31, …, 17. Hertha 27/29.

A Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló RB Lipcse hosszabbítás után 2–1-re nyert a Werder Bremen ellen a Német Kupa elődöntőjében, s története során másodszor jutott a fináléba. Mindkét magyar válogatott végigjátszotta a mérkőzést, a sérüléséből lábadozó Szoboszlai Dominik viszont továbbra sem került keretbe.

A Borussia Dortmund jutott másodikként döntőbe, a Ruhr-vidéki együttes a papírformának megfelelően könnyedén – már a szünetben 5–0-ra vezetve – kerekedett a másodosztályú Holstein Kiel fölé.

Eredmények, Német Kupa, elődöntő: • Werder Bremen–RB Lipcse 1–2 – hosszabbítás után • Borussia Dortmund–Holstein Kiel (II. liga) 5–0.

A döntőt május 13-án rendezik Berlinben.

Az angol bajnokság 34. fordulójában a Manchester United–FC Liverpool találkozó előtt a hazaiak fanatikusai a pályát megszállva tüntettek a klub tulajdonosainak távozásáért, végül a mérkőzést elhalasztották. A házigazdák eleinte azt közölték, hogy csúszik a kezdés, majd az MU nem sokkal később bejelentette, hogy biztonsági okokból elmarad a találkozó.

Az MU hívei délben kezdtek gyülekezni az Old Trafford környékén, és transzparenseket kihúzva, illetve görögtüzeket gyújtva tiltakoztak a klubtulajdonos Glazer család ellen, amely 2005 óta irányítja az egyesületet. A drukkerek régóta elégedetlenek az amerikai tulajdonosokkal, és a nemrég hamvába holt Európai Szuperliga – amelyhez a Manchester United is csatlakozott – csak olaj volt számukra a tűzre. A kezdés előtt egy órával több száz szurkoló egy alagúton át – néhány fémkordont félredobva – bejutott a pályára, és fáklyákat gyújtott. A biztonsági személyzet tehetetlennek bizonyult a rohammal szemben, de mintegy húsz perccel később néhányan önszántukból távoztak a stadionból.

Eredmények, Premier League, 34. forduló: • Southampton–Leicester City 1–1 • Everton–Aston Villa 1–2 • Chelsea–Fulham 2–0 • Brighton & Hove Albion–Leeds United 2–0 • Crystal Palace–Manchester City 0–2 • Tottenham Hotspur–Sheffield United 4–0 • Newcastle United–Arsenal 0–2 • Burnley–West Ham United 1–2 • West Bromwich Albion–Wolverhampton Wanderers 1–1. A sorrend: 1. Man. City 80 pont/34 mérkőzés, 2. Manchester United 67/33, 3. Leicester 63/34, 4. Chelsea 61/34, 5. West Ham 58/34, 6. Tottenham 56/34.

Ligue 1

Az Olympique Lyon rendkívül parázs mérkőzésen nyert 3–2-re vasárnap az AS Monaco ellen a francia bajnokság 35. fordulójában. A találkozó viszont biztosan nem csak az öt gólról marad emlékezetes, sokkal inkább arról, hogy tömegbunyóval és öt kiállítással zárult – az AS Monaco úgy kapott ki hazai pályán, hogy a 70. perctől emberelőnyben játszott. A vendégek a hajrában, a 89. percben tíz emberrel is bekotorták a három pontot érő találatot, a lefújás után azonban a dühös AS Monaco-játékosok összekülönböztek az ünneplő lyoniakkal, aminek a vége tömegjelenet lett. A bíró végül még két-két futballistát kiállított, így összesen öt piros lappal ért véget a rangadó.

Eredmények, Ligue 1, 35. forduló: • Olympique Marseille–Racing Strasbourg 1–1 • Paris Saint-Germain–RC Lens 2–1 • OSC Lille–OGC Nizza/Nice 2–0 (az Adrian Ursea edzette vendégeknek nem volt esélye az éllovas ellen)  • Girondins Bordeaux–Stade Rennes 1–0 • Brest–FC Nantes 1–4 • Dijón–FC Metz 1–5 (a hazaiaknál a 75. percben csereként állt be a román idegenlégiós Mihai Alexandru Dobre) • Lorient–Angers 2–0 • Nimes–Stade Reims 2–2 • Montpellier–Saint-Étienne 1–2 • AS Monaco–Olympique Lyon 2–3. Az élen: 1. Lille 76 pont, 2. PSG 75, 3. Monaco 71, 4. Lyon 70, 5. Lens 56 (55–48), 6. Marseille 56 (50–43).