Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeinek összefoglalója.

Az AC Milan meglepetésre nem tudta legyőzni a vendég Cagliarit az olasz labdarúgó-bajnokság 37. fordulójában, így egyelőre még nem tudta bebiztosítani indulását a Bajnokok Ligája következő szezonjában. A gól nélküli döntetlen után a piros-feketék csak egy ponttal előzik meg az ötödik Torinói Juventust (amely a hajrában húzta be a már bajnok Inter elleni találkozót), s a harmadik-negyedik helyen azonos ponttal állnak az SSC Nápollyal, amellyel szemben az egymás elleni mérleg – amely pontazonosságnál a bajnokság végén rangsorol – nekik kedvez.

Eredmények, Serie A, 37. forduló: • AS Róma–SS Lazio 2–0 (a román idegenlégiós Ştefan Radu kezdőként szerepelt, a 73. percben lecserélték) • Torinói Juventus–Milánói Internazionale 3–2 (a milánóiaknál Ionuţ Andrei Radu volt a tartalék kapus) • Genoa–Atalanta Bergamo 3–4 • Spezia–FC Torino 4–1 • FC Párma–Sassuolo 1–3 (a házigazdáknál a cserepadon kapott helyet a magyar válogatott Balogh Botond, a román Valentin Mihăilă és Dennis Man még mindig nem bevethető; a vendégeknél viszont végigjátszotta a meccset honfitársuk, Vlad Chiricheş) • Benevento–Crotone 1–1 (a vendégeknél a román idegenlégiós Denis Drăguş a 83. percben csereként állt be) • Udinese–Sampdoria 0–1 • Fiorentina–SSC Nápoly 0–2 • AC Milan–Cagliari 0–0 (a vendégeknél a román válogatott Răzvan Marin 78 perc játéklehetőséget kapott, a milánóiaknál honfitársa, Ciprian Tătăruşanu továbbra is a cserepadot koptatja). Hétfőre maradt a Hellas Verona–Bologna találkozó. Az állás: 1. Inter 88 pont/37 mérkőzés – már bajnok, 2. Atalanta 78/37, 3. Nápoly 76/37 (85–40), 4. Milan 76/37 (72–41), 5. Juventus 75/37, 6. Lazio 67/36, …, 19. Crotone 22/37, 20. Párma 20 – utóbbi kettő már kiesett.

Az éllovas Atlético Madrid és a második Real Madrid is győzött vasárnap a spanyol bajnokság 37. fordulójában, így az utolsó fordulóban dől majd el, melyik fővárosi együttes nyeri a La Liga mostani kiírását. A 38. kör előtt maradt a két pont különbség a két csapat között a tabellán.

Az FC Barcelona az Atlético sikerével mindenképpen elveszítette volna esélyét a bajnoki címre, de vasárnap a reményei életben tartásához szükséges minimumot sem tudta produkálni, mivel hazai pályán kikapott a Celta Vigótól. A harmadik helyet viszont megtartotta, mert a negyedik FC Sevilla is vereséget szenvedett.

A bennmaradásért küzdő négy csapat közül a sereghajtó Eibarnak megpecsételődött a sorsa azzal, hogy 4–1-re kikapott Valenciában. A hét év után búcsúzó baszk együttes ugyan pontszámban még utolérheti a 17. Huescát és a 18. Elchét, de az egymás elleni eredmények miatt már nem tudja megelőzni mindkettőt. Az utolsó körben az Huesca és az Elche mellett még a Valladolid reménykedhet, a három csapatból egy marad tagja az élvonalnak.

Eredmények, La Liga, 37. forduló: • Deportivo Alavés–Granada 4–2 • Athletic Bilbao–Real Madrid 0–1 • Atlético Madrid–Osasuna Pamplona 2–1 • Real Betis Sevilla–Huesca 1–1 • Cádiz–Elche 1–3 • FC Barcelona–Celta Vigo 1–2 • Getafé–Levante 2–1 • Real Sociedad–Valladolid 4–1 • Valencia CF–Eibar 4–1 • Villarreal–FC Sevilla 4–0. A tabellán: 1. Atlético 83 pont, 2. Real Madrid 81, 3. Barcelona 76, 4. Sevilla 74, 5. Real Sociedad 59, 6. Betis 58, …, 20. Eibar 30 – már kiesett.

Bundesliga

A Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló RB Lipcse 2–2-es döntetlent ért el a vendég VfL Wolfsburg ellen, így az utolsó forduló előtt bebiztosította ezüstérmét a német bajnokságban. A Szoboszlai Dominikot is foglalkoztató lipcseiek nem kezdtek jól, gyorsan hátrányba kerültek, majd a vendégek még a szünet előtt növelték előnyüket. Az RB Lipcse aztán a második félidőben javított és a holland Justin Kluivert és a büntetőből eredményes osztrák Marcel Sabitzer góljaival egyenlített.

Eredmények, Bundesliga, 33. forduló: • Hertha Berlin SC–1. FC Köln 0–0 (a magyar Dárdai Pál edzette fővárosiaknál a mester fia, Márton 67 perc játéklehetőséget kapott) • SC Freiburg–Bayern München 2–2 (a házigazdáknál kezdőként szerepelt a magyar válogatott Sallai Roland, a 61. percben lecserélték) • FC Augsburg–Werder Bremen 2–0 • Arminia Bielefeld–TSG 1899 Hoffenheim 1–1 • Bayer Leverkusen–Union Berlin 1–1 • Borussia Mönchengladbach–VfB Stuttgart 1–2 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Eintracht Frankfurt 4–3 • RB Lipcse–VfL Wolfsburg 2–2 • 1. FSV Mainz 05–Borussia Dortmund 1–3 (a magyar válogatott Szalai Ádám a 72. percben csereként állt be). A sorrend: 1. Bayern München 75 pont – már bajnok, 2. Lipcse 65, 3. Dortmund 61 (72–45), 4. Wolfsburg 61 (59–34), 5. Eintracht 57, 6. Leverkusen 52, …, 18. Schalke 16 – már kiesett.

A tavalyi bajnok FC Liverpool a 95. percben szerzett kapusgóllal nyert a már biztosan kieső West Bromwich Albion vendégeként az angol bajnokság 36. fordulójának vasárnapi játéknapján. A vendégek hálóőre, a brazil Alisson a rendes játékidő letelte után előrement egy szögletnél, és a kapuba fejelt. Az Alisson Ramses Becker néven született játékos pályafutása első gólját szerezte, amely egyben az FC Liverpool fennállásának első kapusgólja tétmeccsen. Hasonlóra előzőleg csak ötször akadt példa a Premier League történetében, és egyik sem bizonyult győztes találatnak.

„Sok dolgot nem lehet megmagyarázni az életben. Ma Isten a fejemre tette a kezét, és áldottnak érzem magam” – jelentette ki a 28 éves hálóőr, aki februárban vízbe fulladt édesapjának ajánlotta a nem mindennapi – és klubjának esetleg BL-indulást érő – gólt.

Az ötödik helyen álló Vörösöknek azért volt ennyire fontos a győzelem, mert így két körrel a Premier League vége előtt mindössze egy pont a hátrányuk a még éppen Bajnokok Ligája-indulást érő negyedik Chelsea-vel szemben.

Eredmények, Premier League, 36. forduló: • Newcastle United–Manchester City 3–4 • Brighton & Hove Albion–West Ham United 1–1 • Southampton–Fulham 3–1 • Burnley–Leeds United 0–4 • Tottenham Hotspur–Wolverhampton Wanderers 2–0 • Crystal Palace–Aston Villa 3–2 • West Bromwich Albion–FC Liverpool 1–2 • Everton–Sheffield United 0–1. Kedden játszották: • Manchester United–Leicester City 1–2. Szerdán játszották: • Chelsea–Arsenal 0–1. A táblázaton: 1. Man. City 83 pont, 2. MU 70, 3. Leicester 66, 4. Chelsea 64, 5. Liverpool 63, 6. Tottenham 59, …, 18. Fulham 27, 19. West Bromwich 26, 20. Sheffield 20 – utóbbi három már kiesett.A Leicester City először nyerte meg az angol FA-kupát, mivel a döntőben egy góllal jobbnak bizonyult a Chelsea-nél. A londoni Wembley Stadionban 21 ezer néző előtt rendezett szombati mérkőzést a belga Youri Tielemans döntötte el a 63. percben jól eltalált távoli lövéssel. A Chelsea, amelynek másodedzője a magyar Lőw Zsolt, a 89. percben be talált, a játékvezető azonban videóelemzést követően les miatt nem adta meg a gólt.

Eredmény, FA-kupa, döntő: • Leicester City–Chelsea 1–0.

Ligue 1

A francia pontvadászatban az utolsó fordulóra maradt a döntés a bajnoki címet illetően, ugyanis a címvédő fővárosi gárda hozta a kötelezőt a Stade Reims ellen, az éllovas OSC Lille viszont nem bírt a Saint-Étienne-nel. Eldőlt viszont a második kieső sorsa, miután a Nimes a 37. játéknapon hazai pályán 5–2-re kikapott az Olympique Lyontól, s a Dijónt elkíséri a másodosztályba.

Eredmények, Ligue 1, 37. forduló: • Paris Saint-Germain–Stade Reims 4–0 • Lorient–FC Metz 2–1 • Montpellier–Brest 0–0 • Dijón–FC Nantes 0–4 (a házigazdáknál a cserepadon kapott helyet a román Mihai Alexandru Dobre) • Olympique Marseille–Angers 3–2 • OGC Nizza/Nice–Racing Strasbourg 0–2 (az Adrian Ursea edzette csapat alulmaradt a kiesés ellen küzdő ellenfelével szemben) • Stade Nimes–Olympique Lyon 2–5 OSC Lille–Saint-Étienne 0–0 • Girondins Bordeaux–RC Lens 3–0 • AS Monaco–Stade Rennes 2–1. Az állás: 1. Lille 80 pont, 2. PSG 79, 3. Monaco 77, 4. Lyon 76, 5. Marseille 59, 6. Lens 56, …, 19. Nimes 35, 20. Dijón 18 – utóbbi kettő már kiesett.