Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos foci-összeállításunkban az európai labdarúgó topligák hétvégi eseményeiről szólunk.

A sereghajtó Crotone megőrizte minimális bennmaradási esélyét az olasz labdarúgó-bajnokságban, miután a 33. fordulóban az utolsó előtti AC Párma vendégeként győzött 4–3-ra. A Crotone – amely erre a mérkőzésre nem nevezte a keretbe a román Denis Drăguşt – ezzel hatmeccses vereségi szériáját zárta le a Serie A-ban, hátránya öt találkozóval az idényzárás előtt 13 pont a 17. Benevento mögött. Az AC Párma – ahogy hosszú ideje – ezúttal sem számított a magyar Balogh Botond és Kosznovszky Márk játékára. A pármaiak román válogatottjai közül Dennis Man kezdőemberként szerepelt, de 20 perc múlva megsérült és lecserélték, Valentin Mihăilă végigjátszotta a meccset, sőt, gólt is lőtt, az 54. percben 3–3-ra módosította az állást.

A Sassuolo hazai pályán diadalmaskodott a Sampdoria ellen, a hazaiaknál végigjátszotta a mérkőzést a román válogatott Vlad Chiricheş.

A listavezető Milánói Internazionale 1–0-ra legyőzte a Hellas Veronát, míg a Torinói Juventus csak döntetlent játszott vasárnap. A bajnoki címhez egyre közelebb kerülő milánói együttes győztes gólját Matteo Darmian szerezte a 76. percben, az Inter győzelmével már sorozatban 13 hazai nyert meccsnél jár a pontvadászatban (a milánóiaknál cserepados volt a román válogatott Ionuţ Andrei Radu kapus). A címvédő Juventus ismét visszafogottan teljesített, és csak 1–1-es döntetlenre volt képes a Fiorentina vendégeként, egyik csapat sem nevezte a keretbe fiatal román játékosát, Radu Drăguşint, illetve Louis Munteanut.

A Cagliari vasárnap este hazai pályán 3–2-re legyőzte az AS Rómát. A szardíniai csapat sikerével elmozdult a kieső helyről, és a 17. helyen áll. A házigazdáknál kezdőként szerepelt a román válogatott Răzvan Marin, a 83. percben lecserélték. Az Európa Liga elődöntőjére készülő fővárosiak maradtak a hetedik helyen.

Eredmények, Serie A, 33. forduló: • AC Párma–Crotone 3–4 • Genoa–Spezia 2–0 • Sassuolo–Sampdoria 1–0 • Benevento–Udinese 2–4 • Fiorentina–Torinói Juventus 1–1 • Milánói Internazionale–Hellas Verona 1–0 • Cagliari–AS Róma 3–2 • Atalanta Bergamo–Bologna 5–0. Hétfőre maradt az FC Torino–SSC Nápoly és az SS Lazio–AC Milan találkozó. A tabellán: 1. Inter 79 pont/33 mérkőzés, 2. Atalanta 68/33, 3. Juventus 66/33 (65–30), 4. Milan 66/32 (60–38), 5. SSC Nápoly 63/32, 6. Lazio 58/31.

Az FC Barcelona 2–1-re nyert a Villarreal vendégeként a spanyol labdarúgó-bajnokság 32. fordulójának vasárnapi játéknapján. A katalánok a 26. percben hátrányba kerültek, de a francia Antoine Griezmann duplájával a 35. percre átvették a vezetést. A vendégcsapat a 65. perctől Manuel Trigueros kiállítását követően emberelőnyben játszott. A Villarreal ezúttal sem nevezte keretébe a fiatal román Andrei Florin Raţiut. Az FC Barcelona a forduló nyertese, mivel a Real Betis Sevilla korábban pontot csent Madridban a Realtól, az Athletic Bilbao pedig megverte az éllovas Atlético Madridot.

Eredmények, La Liga, 32. forduló: • Real Madrid–Real Betis Sevilla 0–0 • Valencia CF–Deportivo Alavés 1–1 • Real Valladolid–Cádiz 1–1 • Elche–Levante 1–0 • Villarreal–FC Barcelona 1–2 • Huesca–Getafé 0–2 • FC Sevilla–Granada 2–1 • Celta Vigo–Osasuna Pamplona 2–1 • Athletic Bilbao–Atlético Madrid 2–1. Hétfőn játsszák: • Eibar–Real Sociedad. Az állás: 1. Atlético 73 pont/33 mérkőzés, 2. Barcelona 71/32 (76–29), 3. Real Madrid 71/33 (56–24), 4. Sevilla 70/33, 5. Real Sociedad 50/32 (50–34), 6. Betis 50/33 (42–45).

Bundesliga

Szalai Ádám csapata, az 1. FSV Mainz hazai pályán 2–1-re nyert a címvédő és listavezető Bayern München ellen a német bajnokság 31. fordulójában. A magyar válogatott kapitánya nem kapott lehetőséget az összecsapáson, a kiesés elől menekülő csapat legutóbbi hat találkozóján egy döntetlen mellett ötödször győzött.

A magyar válogatott Sallai Roland kezdőként 68 percet játszott az SC Freiburgban, amely otthon döntetlent játszott a TSV 1899 Hoffenheimmel.

A három magyar válogatott futballistát foglalkoztató RB Lipcse 2–0-ra legyőzte a vendég VfB Stuttgartot vasárnap. A lipcseiek – akiknél a kapus Gulácsi Péter csapatkapitányként, illetve a védő Willi Orbán végig a pályán lehetett – a 14. percben emberelőnybe kerültek, de csak a 46. percben szerezték meg a vezetést, és második góljuk a 67. percben esett, amivel beállították a 2–0-s végeredményt, egyúttal elhalasztották a Bayern München bajnokavatását. A hazaiaknál a sérült Szoboszlai Dominik továbbra sem került keretbe.

A forduló rangadóján a Bajnokok Ligája-indulásért hajtó Borussia Dortmund a norvég–angol Erling Braut Håland 24. és 25. bajnoki góljával diadalmaskodott a VfL Wolfsburg vendégeként úgy, hogy az 59. perctől emberhátrányban játszott.

Eredmények, Bundesliga, 31. forduló: • FC Augsburg–1. FC Köln 2–3 • 1. FSV Mainz 05–Bayern München 2–1 • SC Freiburg–TSG 1899 Hoffenheim 1–1 • VfL Wolfsburg–Borussia Dortmund 0–2 • Union Berlin–Werder Bremen 3–1 • Bayer Leverkusen–Eintracht Frankfurt 3–1 • RB Lipcse–VfB Stuttgart 2–0 • Borussia Mönchengladbach–Arminia Bielefeld 5–0. Az FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Hertha Berlin SC mérkőzést elhalasztották. A sorrend: 1. Bayern 71 pont, 2. Lipcse 64, 3. Wolfsburg 57, 4. Eintracht 56, 5. Dortmund 55, 6. Leverkusen 50.

A címvédő FC Liverpool 1–1-es döntetlent játszott otthon a Newcastle Uniteddel az angol bajnokság 33. fordulójában. A német Jürgen Klopp csapata az egyiptomi Mohamed Szalah Gáli révén már a harmadik percben megszerezte a vezetést, majd a folytatásban is uralta az összecsapást, ám hiába volt 22 kísérlete, a befejezésekbe rendre hiba csúszott. A kihagyott helyzetek megbosszulták magukat – a találkozó 95. percében a csereként beálló Joe Willock gólt szerzett, találata pedig azt jelentette, hogy a Liverpool két fontos pontot bukott el a Bajnokok Ligája-indulásért folytatott versenyfutásban. Nem ez volt az első bajnokija a címvédőnek, amelyen a hajrában kapott gólt – a Pool az előző fordulóban a Leeds ellen a 87. percig vezetett, ám az utolsó percekben érkező egyenlítés miatt szintén csak döntetlennel zárt.

A Chelsea vendégként 1–0-ra nyert a West Ham United elleni rangadón. A BL-indulást érő negyedik helyért harcoló csapatok mérkőzésén a győztes gólt a német Timo Werner szerezte az első félidő hajrájában. A Kékek – akiknek a magyar Lőw Zsolt a másodedzőjük – most már három ponttal előzik meg riválisukat.

A kiesés elkerüléséért küzdő Burnley fontos győzelmet aratott a Wolverhampton Wanderers otthonában. A vendégek góljai közül hármat Chris Wood szerzett, a 29 éves csatár ráadásul már a szünet előtt ünnepelhette mesterhármasát. A hajrában született negyedik találatnál pedig ő adta a gólpasszt.

Eredmények, Premier League, 33. forduló: • Arsenal–Everton 0–1 • Sheffield United–Brighton & Hove Albion 1–0 • FC Liverpool–Newcastle United 1–1 • West Ham United–Chelsea 0–1 • Wolverhampton Wanderers–Burnley 0–4 • Leeds United–Manchester United 0–0 • Aston Villa–West Bromwich Albion 2–2. Hétfőre maradt a Leicester City–Crystal Palace meccs. A Ligakupa két döntőse, a Manchester City és a Tottenham Hotspur már márciusban lejátszotta 33. fordulós mérkőzését. A táblázaton: 1. Man. City 77 pont/33 mérkőzés, 2. MU 67/33, 3. Leicester 59/32, 4. Chelsea 58/33, 5. West Ham 55/33, 6. Liverpool 54/33.

A Norwich City után másodikként a Watford jutott fel a Premier League-be. A Watford a másodosztály 44. fordulójának szombati játéknapján a Milwall FC 1–0-s legyőzésével biztosította tagságát az elitliga következő idényében. A Championshipből még egy csapat jut fel közvetlenül a Premier League-be, az utolsó kiadó helyről rájátszás dönt a 3–6. helyezettek között.

A Manchester City ismét megvédte címét, és egymást követően negyedszer nyerte meg az angol Ligakupát, miután a sorozat vasárnapi londoni döntőjében 1–0-ra legyőzte a Tottenham Hotspurt. A Wembley Stadionban közel nyolcezer néző előtt megrendezett találkozón végig meggyőző fölényben játszott a bajnokságban listavezető manchesteri alakulat. A City kilencedik alkalommal szerepelt a sorozat fináléjában, és nyolcadszor nyert – ezzel beérte a listát eddig egyedül vezető FC Liverpoolt –, 2014-től kezdve pedig hatodszor. A Tottenhamnek szintén a mostani volt a kilencedik döntője, ötödször bukott el, legutóbbi, 2008-as sikere óta már harmadszor.

Eredmény, Ligakupa, döntő: • Manchester City–Tottenham Hotspur 1–0 (gól: Aymeric Laporte – 82. perc).

Ligue 1

A Paris Saint-Germain 3–1-re legyőzte az FC Metzet a francia bajnokság 34. fordulójában. Noha a párizsi gigász könnyedén nyert, az argentin Mauricio Pochettino aggódhat – az összecsapáson duplázó Kylian Mbappé megsérült a 83. percben, ami miatt nem sokkal később le is kellett cserélni. A 22 esztendős szupersztár sántikálva hagyta el a pályát, ami az alakulatnak a lehető legrosszabbkor jön, a PSG-re ugyanis szerdán Bajnokok Ligája-elődöntő vár.

Bár 2–0-s hátrányban volt, fordítani tudott idegenben az OSC Lille, amely őrzi egypontos előnyét az élen.

Ismét tudott nyerni az Adrian Ursea edzette nizzai gárda, amely ezúttal két góllal bizonyult jobbnak a Montpellier-nél.

Eredmények, Ligue 1, 34. forduló: • Stade Reims–Olympique Marseille 1–3 • Saint-Étienne–Brest 1–2 • FC Metz– Paris Saint-Germain 1–3 • Nizza/Nice–Montpellier 3–1 • RC Lens–Nimes 2–1 • Lorient–Girondins Bordeaux 4–1 • Stade Rennes–Dijón 5–1 (a vendégeknél a fiatal román Mihai Alexandru Dobre csereként állt be a 67. percben) • Racing Strasbourg–FC Nantes 1–2 • Angers–AS Monaco 0–1 • Olympique Lyon–OSC Lille 2–3. Az élen: 1. Lille 73 pont, 2. PSG 72, 3. Monaco 71, 4. Lyon 67, 5. Lens 56, 6. Marseille 55.