Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos foci-összeállításunkban az aktív európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol és angol pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze, emellett arról is szólunk, hogy eldőlt a lengyel bajnoki cím sorsa.

A címvédő és listavezető Torinói Juventus hazai pályán 2–2-es döntetlent játszott a harmadik Atalantával az olasz labdarúgó-bajnokság 32. fordulójának szombati rangadóján. A Bajnokok Ligájában negyeddöntős bergamói együttes – amely 1989 októberében nyert legutóbb a Juve vendégeként – kétszer is vezetett torinói riválisa otthonában, de a hazaiak két, szinte ugyanolyan kezezésért megítélt büntetőt kaptak, amelyeket a portugál Cristiano Ronaldo értékesített. Ezzel az eredménnyel a Juventus előnye nyolc pontra nőtt.

Az AC Milan 2–2-es döntetlent játszott az SSC Nápoly otthonában, a milánóiak legutóbb 2014 decemberében tudták legyőzni a nápolyiakat, idegenben pedig még régebben, 2010 októberében jártak sikerrel ellenük.

Eredmények, Serie A, 32. forduló:

Szombaton játszották: • Torinói Juventus–Atalanta Bergamo 2–2 • Brescia–AS Róma 0–3 • SS Lazio–Sassuolo 1–2 (a hazaiaknál a román idegenlégiós Ştefan Radu kezdőemberként 83 percet játszott, ekkor lecserélték; a túloldalon honfitársa, Vlad Chiricheş csak a cserepadon kapott helyet). Vasárnap: • Genoa–SPAL Ferrara 2–0 • Cagliari–Lecce 0–0 • Fiorentina–Hellas Verona 1–1 • AC Párma–Bologna 2–2 (a házigazdák nem nevezték a mérkőzésre a román idegenlégiós Ionuţ Andrei Radu kapust) • Udinese–Sampdoria 1–3 • SSC Nápoly–AC Milan 2–2. Hétfőre maradt a Milánói Internazionale–AC Torino találkozó. Az állás: 1. Juventus 76 pont/32 mérkőzés, 2. Lazio 68/32, 3. Atalanta 67/32, 4. Inter 65/31, 5. Róma 54/32, 6. Nápoly 52/32.

A címvédő FC Barcelona 1–0-ra nyert a Valladolid otthonában a spanyol bajnokság 36. fordulójának szombati játéknapján. A találkozó egyetlen gólját a chilei válogatott Arturo Erasmo Vidal Pardo szerezte, az argentin Lionel Messi, a Barca hatszoros aranylabdás támadója a 20. gólpasszát jegyezte a szezonban, ezt a számot legutóbb a 2008–2009-es idényben korábbi csapattársa, a világ- és Európa-bajnok Xavi érte el a La Ligában.

Az Eibar 2–0-ra győzött a már kiesett Espanyol barcelonai otthonában, a vendégek mindkét gólját Eduardo „Edu” Expósito Jaén szerezte az első félidőben. Mivel a késő esti mérkőzésen a Real Mallorca 2–0-ra kikapott az FC Sevilla otthonában, biztossá vált az Eibar és a Real Valladolid bennmaradása.

Az Athletic Bilbao begyűjtötte a három pontot a Levante vendégeként Valenciában. A baszk csapat Raúl García két góljával került előnybe az első félidőben, majd a szépítés a korábbi Újpest-játékos, az északmacedón Enisz Bardi révén jött össze a valenciai együttesnek húsz perccel a vége előtt. Sikerével a Bilbao megerősítette helyét a középmezőny elején, a Levante pedig maradt a 12. helyen.

A kieső helyen álló Leganés házigazdaként 1–0-ra legyőzte a Valencia CF-t. A hazaiak mindössze egyszer találták el ellenfelük kapuját, de az gólt eredményezett: Ruben Salvador Pérez del Mármol a 18. percben büntetőből volt eredményes. A Leganés az argentin Jonathan Silva kiállítása miatt az 53. perctől emberhátrányban játszott, és egy tizenegyest is megúszott, a második félidőben Daniel Parejo Munoz lövését ugyanis Iván Cuéllar kivédte. A Valencia december eleje óta nyeretlen idegenben a La Ligában.

Ugyancsak vasárnap, a másodosztály 40. fordulójában biztossá vált, hogy a listavezető Cádiz CF 2006 után visszajut az élvonalba.

Eredmények, La Liga, 35. forduló, pénteken játszották: • Real Sociedad–Granada 2–3 • Real Madrid–Deportivo Alavés 2–0.

36. forduló:

Szombaton játszották: • Atlético Madrid–Real Betis Sevilla 1–0 • Valladolid–FC Barcelona 0–1 • Osasuna Pamplona–Celta Vigo 2–1. Vasárnap: • Leganés–Valencia CF 1–0 • Espanyol Barcelona–Eibar 0–2 • Levante–Athletic Bilbao 1–2 • FC Sevilla–Real Mallorca 2–0. Hétfőre maradt három összecsapás: Alavés–Getafé, Villarreal–Real Sociedad és Granada–Real Madrid. A tabellán: 1. Real Madrid 80 pont/35 mérkőzés, 2. Barcelona 79/36, 3. Atlético 66/36 (48–26), 4. Sevilla 66/36 (53–34), 5. Villarreal 57/35, 6. Getafé 53/35.

A már bajnok FC Liverpool hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott az AFC Burnley együttesével az angol bajnokság 35. fordulójának szombati játéknapján. Az Anfield Roadon immár 58 Premier League-mérkőzésen veretlen FC Liverpool több mint másfél év után veszített pontokat otthon, legutóbb 2019 januárjában a Leicester City ért el vendégeként 1–1-es döntetlent, azóta a Vörösök 24 hazai PL-találkozójukat nyerték meg. A német Jürgen Klopp együttesének a hátralevő három mérkőzését meg kellene nyernie ahhoz, hogy megdöntse a Manchester City 100 pontos, a 2017–2018-as idényben felállított rekordját. Amennyiben hibátlan marad a hátralevő találkozókon, akkor az európai topligák közül a Torinói Juventus 2014-es 102 pontos csúcsát már „csak” beállíthatja.

A második Manchester City Raheem Sterling mesterhármasának is köszönhetően 5–0-ra nyert a Brighton & Hove Albion otthonában.

A Sheffield United hazai pályán könnyedén, 3–0-ra verte a harmadik helyen álló Chelsea-t. A vendéglátóknál a 32 éves David McGoldrick pályafutása első és második gólját is megszerezte a Premier League-ben.

A Wolverhampton Wanderes magabiztosan, 3–0-ra legyőzte a vendég Evertont, a házigazdák az első félidő ráadásában büntetőből szereztek vezetést, majd előnyüket rögtön a szünet utáni percben megduplázták. Győzelmüket a 74. percben, harmadik góljukkal biztosították be: a pár perccel korábban óriási ziccert kihagyó cserejátékos, Diogo José Teixeira da Silva „Jota” volt eredményes. A Wanderes két vesztes találkozó után tudott újra nyerni, az Everton sorozatban harmadik mérkőzésén maradt nyeretlen.

A játéknap presztízsmérkőzésén a Tottenham Hotspur hazai pályán 2–1-re legyőzte az Arsenalt, így megelőzte legnagyobb riválisát.

*

A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) határozatának értelmében a Manchester Cityt nem zárják ki a Bajnokok Ligája következő két szezonjából. A CAS hétfői indoklása szerint a klub nem sértette meg a pénzügyi fair play szabályait, ugyanakkor tízmillió eurós büntetést szabott ki az egyesületre, amiért a vizsgálat során nem működött együtt az Európai Labdarúgó Szövetséggel (UEFA). Az UEFA februárban – a 2012 és 2016 közötti időszakban tapasztalt pénzügyi szabálytalanságok miatt – úgy határozott, hogy 30 millió eurós büntetés mellett a 2020/21-es és a 2021/22-es nemzetközi klubszezonból száműzi a Cityt. A pénzügyi fair play alapja az, hogy egyik egyesület sem költhet többet, mint amennyi a bevétele, a manchesteri klub ráadásul ennek a szabálynak a megsértése mellett nem működött együtt a kivizsgálás során. A döntés ellen a City fellebbezett, a klub képviselőit júniusban hallgatta meg a CAS.

Eredmények, Premier League, 35. forduló:

Szombaton játszották: • Norwich City–West Ham United 0–4 • Watford–Newcastle United 2–1 • FC Liverpool–AFC Burnley 1–1 • Sheffield United–Chelsea 3–0 • Brighton & Hove Albion–Manchester City 0–5. Vasárnap: • Wolverhampton Wanderes–Everton 3–0 • Aston Villa–Crystal Palace 2–0 • Tottenham Hotspur–Arsenal 2–1 • AFC Bournemouth–Leicester City 4–1. Hétfőre maradt a Manchester United–Southampton találkozó. Az élen: 1. Liverpool 93 pont/35 mérkőzés – már bajnok, 2. Man. City 72/35, 3. Chelsea 60/35, 4. Leicester City 59/35, 5. MU 58/34, 6. Wolverhampton 55/35.

Két fordulóval a bajnokság vége előtt bajnok a Legia

A Legia Varsó labdarúgócsapata két fordulóval a szezon zárása előtt megnyerte az élvonalbeli lengyel bajnokságot, miután szombaton házigazdaként 2–0-ra legyőzte a Cracoviát. A Legia – amely a 30 fordulós alapszakaszban is magabiztosan végzett az élen – előnye a tabella élén így 11 pontra nőtt az előző kiírásban aranyérmes, második helyen álló Piast Gliwice, valamint a harmadik Lech Poznan előtt, amelyeknek még három találkozójuk maradt ugyan, de már nem tudják ledolgozni a hátrányukat. A Legia a klub történetének 14. bajnoki címét szerezte meg – 2013-tól a hatodikat –, és ezzel beállította a Gornik Zabrze és a Ruch Chorzow által eddig közösen tartott lengyel rekordot.

Lengyelországban a bajnokság újraindítását követően előbb zárt kapuk mögött, majd június közepe óta már szurkolók részvételével zajlott a küzdelem. Miután a stadionok 25 százalékos kapacitással működhettek, a varsói klub sikerét drukkereinek egy része is a helyszínen ünnepelhette meg.

Két magyar labdarúgó bekerült a szlovák liga álomcsapatába

Holman Dávid és Kalmár Zsolt is bekerült a szlovák labdarúgó-bajnokság legutóbbi idényének álomcsapatába, amelyet vasárnap hirdettek ki.

A liga honlapja szerint a bajnok Slovan Pozsony/Bratislava középpályása, Holman Dávid 11, a harmadik helyezett Dunaszerdahelyi DAC csapatkapitánya, Kalmár Zsolt pedig 18 szavazatot kapott.

Kalmárt az idény legjobb játékosának különdíjára is jelölték, ezt azonban végül Holman csapattársa, Dominik Greif kapta meg. A szezon legjobb edzője a Slovant irányító Ján Kozák lett.

A Fortuna Liga magyar légiósai közül Kalmár volt a legeredményesebb kilenc góllal és három gólpasszal, utána Vida Kristopher (DAC, 7/2), Holman Dávid (5/2) és Vida Máté (DAC, 2/0) következik.

Újabb négy játékos betegedett meg a Lokomotív Plovdiv futballistái közül

További négy futballista kapta el a koronavírust a Bolgár Kupát megszerző Lokomotiv Plovdiv csapatából.

Korábban a bolgár média arról számolt be, hogy az együttes öt tagja és félszáz szurkolója lett beteg azt követően, hogy együtt ünnepelték a hónap elején a CSZKA Szófia felett a fővárosi Vaszil Levszki Nemzeti Stadionban büntetőkkel aratott sikert. A meccsen a Lokomotív 12 ezer rajongója volt jelen. A tömeges vírusfertőzést az váltotta ki, hogy ünneplés közben nem tartották be az egészségügyi előírásokat, így figyelmen kívül hagyták a távolságtartás követelményét és védőmaszkot sem viseltek.

A BTV híre szerint az immár kilenc labdarúgó mellett két stábtag is elkapta a vírust, és jelentősen megugrott a megbetegedések száma a szurkolók körében is.

Az eset nyomán a bolgár hatóságok visszaállítottak több korlátozó intézkedést, így e hét végétől országszerte ismét zárt kapuk mögött, nézők nélkül rendezik meg a sporteseményeket, köztük a futballmeccseket.