Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Az európai topligák közül az olasz, a spanyol és az angol a pontvadászatban játszottak mérkőzéseket, Németországban a kupa sorsa dőlt el.

Serie A

A második SS Lazio 3–0-ra kikapott a vendég AC Milantól az olasz labdarúgó-bajnokság 30. fordulójának szombat esti rangadóján. A sérülése után először kezdő svéd Zlatan Ibrahimovic az első félidőben előbb gólpasszal, majd értékesített büntetővel segítette a Milant, a szünetben pedig lecserélték. A Lazio román idegenlégiós hátvédje, Ştefan Radu 55 perc játéklehetőséget kapott, ekkor lecserélték. A római csapatnak a vereséggel hétpontosra nőtt a hátránya a címvédő és éllovas Juventusszal szemben, a milánóiak viszont négy kör óta veretlenek és továbbra is versenyben vannak az Európa Liga indulásért.

Eredmények Serie A, 30. forduló: • Torinói Juventus–AC Torino 4–1 (a házigazdáknál a 42 esztendős Gianluigi Buffon kapus 648. alkalommal lépett pályára az élvonalban, ezzel megdöntötte Paolo Maldini rekordját – klubja tisztelgett e teljesítmény előtt, minden játékosa mezére rávarratta a 648uffon szójátékot) • SS Lazio–AC Milan 0–3 • Sassuolo–Lecce 4-2 (a hazaiaknál a román válogatott Vlad Chiricheş a cserepadon kapott helyet). A többi hét mérkőzést vasárnap játsszák. A tabellán: 1. Juventus 75 pont/30 mérkőzés, 2. Lazio 68/30, 3. Milánói Internazionale 64/29, 4. Atalanta Bergamo 60/29, 5. AS Róma 48/29, 6. Milan 46/30.

La Liga

A spanyol bajnokság 34. játéknapjából négy találkozót bonyolítottak le szombaton.

Eredmények, La Liga, 34. forduló: • Real Valladolid–Deportivo Alavés 1–0 • Celta Vigo–Real Betis Sevilla 1–1 • Granada–Valencia CF 2–2 • Atlético Madrid–Real Mallorca 3–0. Vasárnapra négy, hétfőre két mérkőzés maradt. A táblázaton: 1. Real Madrid 74 pont/33 mérkőzés, 2. FC Barcelona 70/33, 3. Atlético Madrid 62/34, 4. FC Sevilla 57/33, 5. Villarreal 54/33, 6. Getafé 52/33.

Német Kupa: a Bayern duplázott

Akárcsak tavaly, a bajnokság után a Német Kupát is megnyerte a Bayern München, miután a döntőben 4–2-re legyőzte a Bayer Leverkusent.

A Berlinben zárt kapuk mögött lejátszott fináléban már az első félidőben kétgólos előnyre tett szert a címvédő. A 16. percben a Burkina Fasó-i Edmond Tapsoba kissé fölöslegesen taszajtott egyet a lengyel Robert Lewandowskin, az osztrák David Olatukunbo Alaba pedig a tizenhatos előteréből tekert tanítani való módon a bal felső sarokba. Nyolc perccel később meg egy saját térfélen elszórt labdát torolt meg a Bayern Serge Gnabry révén, aki 2014. és 15 találat óta az első német játékos lett, aki betalált a döntőben.

A találkozó nem sokkal a szünetet követően dőlt el végleg, mikor a szlovákiai felmenőkkel rendelkező finn Lukas Hradecky védte be Lewandowski távoli lövését – alig egy perccel azután, hogy két leverkuseni támadó tisztán vezethetett akciót Manuel Neuer kapujára, de Kevin Volland luftot rúgott a centerezésből.

Lars Bender egy szögletet még befejelt, de a Bayer nem tudott élni a további lehetőségeivel, míg Lewandowski finom pörgetés a hajrában fölényessé tette a müncheniek huszadik kupagyőzelmét jelentő sikert, még ha Havertz a találkozó utolsó érintésével szépíteni is tudott.

A bajor együttes története során 13. alkalommal duplázott a hazai sorozatokban, s idén megvan az esélye a triplázásra is, ugyanis a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében háromgólos előnyről várja a visszavágót a Chelsea ellen.

A menesztett horvát Niko Kovacs helyére novemberben kinevezett vezetőedző, Hans-Dieter Flick lett az első, akinek játékosként és trénerként is összejött a duplázás. Irányításával csapata december 7-e óta 26 tétmérkőzésből 25-öt megnyert, s csupán az RB Leipzig csapatával játszott döntetlent a Bundesligában még február 9-én.

Eredmény, Német Kupa, döntő: • Bayern München–Bayer Leverkusen 4–2.

Premier League

A Bajnokok Ligája-indulásért harcoló Manchester United látványos gólokkal 5–2-re legyőzte a vendég AFC Bournemouth együttesét az angol labdarúgó-bajnokság 33. fordulójának szombati játéknapján.

A hazaiak első és negyedik gólját a 18 esztendős Mason Greenwood szerezte, aki így már nyolc találatnál jár a mostani bajnoki idényben. Ilyen fiatal játékos a Premier League-ben legutóbb a 2003–2004-es szezonban volt hasonlóan eredményes, akkor Wayne Rooney kilencszer talált be. Az MU-ban továbbra is remek formában futballozik a télen igazolt Bruno Fernandes, aki két gólpasszal és egy óriási szabadrúgásgóllal vette ki részét a sikerből. A portugál középpályás kilenc PL-mérkőzésen hat gólnál és öt gólpassznál jár.

Az MU, amely 2011 decembere óta először rúgott öt gólt az Old Traffordon bajnokin, minden sorozatot figyelembe véve 16 mérkőzés óta veretlen, hasonlóan jó szériája legutóbb 2016 novembere és 2017 januárja között volt az együttesnek, amely akkor 17 találkozón keresztül nem talált legyőzőre.

Az ugyancsak BL-be igyekvő, harmadik helyen álló Leicester City is begyűjtötte a három pontot a Crystal Palace legyőzésével. A házigazdák második és harmadik gólját Jamie Vardy szerezte, akinek ez volt a 100. és a 101. Premier League-találata.

A Wolverhampton Wanderers viszont távolodott a BL-tól, megszakadt a 24. forduló óta tartó veretlensége, mivel a már bajnok FC Liverpool után ezúttal az Arsenal le tudta győzni.

A sereghajtó Norwich City hazai pályán 1–0-ra kikapott a Brighton & Hove Albiontól. Sikerével a Brighton kilenc pontra távolodott el a kieső zónától, a sorozatban hatodik vereségét elszenvedő Norwich City helyzete azonban szinte már reménytelen, ugyanis öt fordulóval a vége előtt hét pont választja el a még bennmaradást jelentő 17. pozíciótól.

A játéknap utolsó mérkőzésén a Chelsea hazai pályán három góllal nyert a kiesés ellen harcoló Watford ellen, ezzel őrzi kétpontos előnyét a Manchester United előtt a BL-indulást érő negyedik helyen.

Eredmények, Premier League, 33. forduló: • Leicester City–Crystal Palace 3–0 • Manchester United–AFC Bournemouth 5–2 • Norwich City–Brighton & Hove Albion 0–1 • Wolverhampton Wanderers–Arsenal 0–2 • Chelsea–Watford 3–0. Vasárnapra négy, hétfőre egy mérkőzés maradt. Az élen: 1. FC Liverpool 86 pont/32 mérkőzés – már bajnok, 2. Manchester City 66/32, 3. Leicester 58/33, 4. Chelsea 57/33, 5. MU 55/33, 6. Wolverhampton 52/33.