Bajnokságról bajnokságra: nagyüzem Európában

Az európai labdarúgó topligák közül már csak a franciák „vakációznak” a spanyol és az angol pontvadászat viszont még az évforduló idején sem állt le.

A címvédő Juventus simán, 4–1-re legyőzte a vendég Udinesét vasárnap este az olasz labdarúgó-bajnokság 15. fordulójának zárómérkőzésén. A torinói gárdában Cristiano Ronaldo duplázott, így 14 góllal vezeti a góllövőlistát, a csapat pedig az ötödik helyre lépett előre. Ezzel az ötszörös aranylabdás futballista már 758 gólnál jár a pályafutása során. A The Sun beszámolója szerint a 35 éves portugál klasszis ezzel megelőzte Pelét, a brazilok legendáját, a futballtörténelem egyetlen háromszoros világbajnokát, aki klubcsapataiban, illetve a válogatottban a hivatalos adatok alapján 757-szer volt eredményes. A brit napilap szerint Ronaldo mindössze egyetlen találattal van lemaradva az örökrangsort vezető cseh Josef Bicantól – igaz vele kapcsolatban olyan számítások is olvashatóak az interneten, hogy 805 gólja van, a brazil Romáriónak pedig 772. A Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) számításai szerint Ronaldo 776, Pelé 767 gólos. Ronaldónak – aki még novemberben egy válogatott mérkőzésen előzte meg a negyedik helyen Puskás Ferencet – legközelebb szerdán este, az éllovas, s az európai topligákban egyedüliként veretlen AC Milan otthonában lesz lehetősége arra, hogy beállítsa, vagy akár meg is döntse a rekordot.

A torinóiak erre a mérkőzésre nem nevezték a fiatal román védőt, Radu Drăguşint.

Eredmények, Serie A, 15. forduló: • Benevento–AC Milan 0–2 (a román idegenlégiós Ciprian Tătăruşanu kapus a milánóiak cserepadjáról tekinthette meg társai sikerét) • AS Róma–Sampdoria 1–0 • Atalanta Bergamo–Sassuolo 5–1 (a vendégek becsületgólját Vlad Chiricheş lőtte a 75. percben, amikor már 5–0-ra vezettek a házigazdák, a román válogatott immár 11 alkalommal szerepelt csapatában, és második találatát jegyezte) • Cagliari–SSC Nápoly 1–4 • Fiorentina–Bologna 0–0 • Genoa–SS Lazio 1–1 (a román idegenlégiós Ştefan Radu végigjátszotta a meccset a rómaiaknál) • AC Párma–FC Torino 0–3 (a pármaiaknál az ősszel a Krajovai Universitatea FC-től leigazolt Valentin Mihăilă először kapott játéklehetőséget, a román idegenlégiós a 75. percben állt be; a magyar idegenlégiós Balogh Botond hátvéd cserepados volt a házigazdáknál) • Spezia–Hellas Verona 0–1 • Milánói Internazionale–Crotone 6–2 (az argentin Lautaro Martínez mesterhármassal segítette csapatát; a két együttes román légiósai közül Ionuţ Andrei Radu kapus az Internél, Denis Drăguş csatár a Crotonénél koptatta a cserepadot) • Torinói Juventus–Udinese 4–1. A tabellán: 1. Milan 37 pont/15 mérkőzés, 2. Inter 36/15, 3. Róma 30/15, 4. Nápoly 28/14, 5. Juventus 27/14, 6. Sassuolo 26/15.

A spanyol bajnokság hétközi, 16. fordulójának meglepetése, hogy az FC Barcelona vendéglátóként nem bírt a szerény képességű Eibarral, amely így története során először szerzett pontot a Camp Nou stadionban. A játéknap rangadóján az FC Sevilla hazai pályán múlta felül a Villarrealt. A 17. forduló vasárnapi játéknapján a Barca javított, Frenkie de Jong góljával 1–0-ra győzött a sereghajtó Huesca vendégeként. A holland válogatott középpályásnak az argentin Lionel Messi adta a gólpasszt, aki 500. bajnokiját játszotta a csapatban, s ez a 200. asszisztja.

Eredmények, 16. forduló: • FC Sevilla–Villarreal 2–0 • FC Barcelona–Eibar 1–1 • Cádiz–Valladolid 0–0 • Levante–Real Betis Sevilla 4–3 • Granada–Valencia CF 2–1 • Atlético Madrid–Getafé 1–0 • Celta Vigo–Huesca 2–1 • Elche–Real Madrid 1–1 • Athletic Bilbao–Real Sociedad 0–1 • Osasuna Pamplona–Deportivo Alavés 1–1. 17. forduló: • Real Madrid–Celta Vigo 2–0 • Getafé–Valladolid 0–1 • Betis–Sevilla 1–1 • Villarreal–Levante 2–1 • Bilbao–Elche 1–0 • Alavés–Atlético 1–2 • Real Sociedad–Osasuna 1–1 • Eibar–Granada 2–0 • Huesca–Barcelona 0–1. Hétfőre maradt a Valencia–Cádiz találkozó. A táblázaton: 1. Atlético Madrid 38 pont/15 mérkőzés, 2. Real Madrid 36/17, 3. Sociedad 30/18, 4. Villarreal 29/17, 5. Barcelona 28/16, 6. Sevilla 27/15.

Bundesliga

A Sallai Rolandot foglalkoztató SC Freiburg 3–1-re győzött a TSG 1899 Hoffenheim otthonában a német bajnokság 14. fordulójában. A magyar válogatott támadó csereként beállva tíz percet játszott a vendégcsapatban, amely már a szünetig háromgólos előnyre tett szert, a hazaiak erejéből csak szépítésre futotta a második félidőben. Az addig második helyen álló Bayer Leverkusen idegenben 2–1-re alulmaradt az Eintracht Frankfurttal szemben, így lejjebb csúszott.

Julian Nagelsmann vezetőedző a kapus Gulácsi Pétert és csapata egész védelmét dicsérte azt követően, hogy az RB Lipcse 1–0-ra nyert a VfB Stuttgart otthonában, és ezzel ideiglenesen a tabella élére ugrott.

„Óriási helyzetet teremtettünk számukra, de Péter nagyszerűen reagált és hárított. Egyenlíthettek volna” – mondta a tréner arra utalva, hogy a mérkőzés 86. percében, 1–0-s lipcsei vezetésnél a stuttgartiak védője, Waldemar Anton hirtelen teljesen üresen állt Gulácsi előtt, aki aztán kivételes reflexszel védte az ellenfél lövését. A klub vasárnap Twitter-üzenetben köszöntötte a magyar hálóőrt, akinek ez volt a 200. tétmérkőzése az együttes színeiben. A játékosról készült fotómontázs alá a #PeteTheWall (Pete, a fal) hashtaget írták.

Az RB Lipcse védelme – benne a másik magyar válogatott játékossal, Willi Orbánnal – kiemelkedően teljesít eddig, a szezon 14 bajnoki találkozóján mindössze kilenc gólt kapott, ami messze a legjobb mutató a mezőnyben. Orbán és a másik belső védő, a francia Dayotchanculle Upamecano is remek teljesítményt nyújtott Stuttgartban. A lipcseiek decemberben igazolt magyar válogatott játékosa, Szoboszlai Dominik ezúttal még nem lépett pályára, ő várhatóan szombaton mutatkozhat be.

A címvédő Bayern München úgy kerekedett otthon 5–2-re az 1. FSV Mainz 05 fölé, hogy az első félidőt követően még 2–0-ra a vendégek vezettek. A bajorok a szünet után öt perc alatt egyenlítettek, majd a második félidő közepén hat perc alatt szerzett újabb találatokkal kétgólos előnybe kerültek. A mérkőzés utolsó gólja a lengyel Robert Lewandowski érdeme, aki a 76. percben büntetőből is eredményes tudott lenni. Az FSV Mainzban a 88. percben csereként kapott játéklehetőséget a magyar válogatott Szalai Ádám, aki a bajnoki idényben először léphetett pályára klubcsapatában, miután korábban szakmai okok, illetve sérülés miatt hiányzott. Sikerével a bajor gárda visszavette első helyét a tabellán.

Eredmények, Bundesliga, 14. forduló: • Arminia Bielefeld–Borussia Mönchengladbach 0–1 • Eintracht Frankfurt–Bayer Leverkusen 2–1 • TSG 1899 Hoffenheim–SC Freiburg 1–3 • 1. FC Köln–FC Augsburg 0–1 • Werder Bremen–Union Berlin 0–2 • Hertha Berlin SC–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 3–0 (a magyar Dárdai Márton cserepados volt a fővárosiaknál) • VfB Stuttgart–RB Lipcse 0–1 • Borussia Dortmund–VfL Wolfsburg 2–0 • Bayern München–1. FSV Mainz 05 5–2. Az állás: 1. Bayern 33 pont, 2. Lipcse 31, 3. Leverkusen 28, 4. Dortmund 25, 5. Union Berlin 24 (29–18), 6. Wolfsburg 24 (20–15).

Az angol bajnokság hétközi, 16. fordulójában több csapat is mindössze egyetlen rúgott góllal győzte le riválisát. A gólgyártásról ilyen körülmények között egyedül a Leeds gondoskodott, amely idegenben játszva javított a forduló gólátlagán. A Manchester City az első félidőben szerzett három góllal győzött a Chelsea vendégeként a 17. forduló vasárnap esti mérkőzésén. A spanyol Josep Guardiola együttese a 18. és a 34. perc között szerezte góljait, a londoniaktól pedig csak a szépítésre futotta a 92. percben.

Eredmények, 16. forduló: • Crystal Palace–Leicester City 1–1 • Chelsea–Aston Villa 1–1 • Brighton & Hove Albion–Arsenal 0–1 • Burnley–Sheffield United 1–0 • Southampton–West Ham United 0–0 • West Bromwich Albion–Leeds United 0–5 • Manchester United–Wolverhampton Wanderers 1–0 • Newcastle United–FC Liverpool 0–0. A Tottenham Hotspur–Fulham és az Everton–Manchester City meccset elhalasztották. 17. forduló: • MU–Aston Villa 2–1 • Everton–West Ham 0–1 • WBA–Arsenal 0–4 • Brighton–Wolverhampton 3–3 • Crystal Palace–Sheffield 2–0 • Tottenham–Leeds 3–0 • Newcastle United–Leicester 1–2 • Chelsea–Manchester City 1–3. A Burnley-Fulham mérkőzést elhalasztották, hétfőre maradt a Southampton–Liverpool összecsapás. A sorrend: 1. Liverpool 33 pont/16 mérkőzés (37–20), 2. MU 33/16 (33–24), 3. Leicester 32/17, 4. Tottenham 29/16 (29–15), 5. Man. City 29/15 (24–13), 6. Everton 29/16 (26–20).