Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Szokásos módon az európai labdarúgó topbajnokságok (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

Az AC Milan fölényes, 4–0-s sikert aratott a vendég Crotone együttese felett az olasz labdarúgó-bajnokság 21. fordulójában vasárnap. A hazaiaknál a svéd Zlatan Ibrahimovic és a horvát Ante Rebics is duplázott, előbbi első találata ráadásul pályafutása 500. gólja volt klubszínekben. Az Olaszhonban légióskodó román játékos közül nem soknak adatott meg pályára lépni: az említett találkozón Ciprian Tătăruşanu kapus cserepados volt a Milannál, a sérült Denis Drăguşt nem nevezte a Crotone. A Fiorentina–Inter (0–2) meccsen a firenzeieknél a mindössze 18 éves Louis Munteanu szintén a cserepadon kapott helyett, ahogy a túloldalon Ionuţ Andrei Radu kapus is. A Torinói Juventusnál Radu Drăguşin, a Sassuolónál Vlad Chiricheş volt tartalék.

Eredmények, Serie A, 21. forduló: • Genoa–SSC Nápoly 2–1 • Torinói Juventus–AS Róma 2–0 • Atalanta Bergamo–FC Torino 3–3 • Sassuolo–Spezia 1–2 • Fiorentina–Internazionale 0–2 • AC Milan–Crotone 4–0 • Udinese–Hellas Verona 2–0 • Benevento–Sampdoria 1–1 • AC Párma–Bologna 0–3 (a hazaiak nem nevezték a magyar Balogh Botondot és Kosznovszky Márkot, a románok közül Dennis Man egy félidőt kapott, csereként állt be a szünetben, Valentin Mihăilă pedig a 70. percben lépett a pályára) • SS Lazio–Cagliari 1–0 (a rómaiaknál Ştefan Radu, az ellenfélnél Răzvan Marin végigjátszotta a mérkőzést). Az állás: 1. Milan 49 pont/21 mérkőzés, 2. Inter 47/21, 3. Juventus 42/20, 4. Róma 40/21 (44–35), 5. Lazio 40/21 (36–27), 6. Nápoly 37/20.

Az FC Barcelona 3–2-re nyert a Betis vendégeként a spanyol bajnokság 22. fordulójának vasárnapi játéknapján. A katalánok idén mind a hat bajnoki mérkőzésüket megnyerték. A sevillai gárda legutóbb 2018 novemberében győzte le a Barcelonát, amelytől azóta ötször kikapott, háromszor otthon.

Eredmények, La Liga, 22. forduló: • Deportivo Alavés–Real Valladolid 1–0 • FC Sevilla–Getafé 3–0 • Elche–Villarreal 2–2 • Huesca–Real Madrid 1–2 • Levante–Granada 2–2 • Real Betis Sevilla–FC Barcelona 2–3 • Osasuna Pamplona–Eibar 2–1 • Athletic Bilbao–FC Valencia 1–1 • Real Sociedad–Cádiz 4–1. Hétfőre maradt az Atlético Madrid–Celta Vigo találkozó. A sorrend: 1. Atlético 50 pont/19 mérkőzés, 2. Barcelona 43/21 (44–20), 3. Real Madrid 43/21 (37–19), 4. Sevilla 42/21, 5. Villarreal 36/22, 6. Real Sociedad 35/22.

Bundesliga

A magyar válogatott Willi Orbán góllal járult hozzá az RB Lipcse 3–0-s győzelméhez a kieső helyen álló FC Schalke 04 Gelsenkirchen otthonában a német bajnokság 20. fordulójában. A védőjátékos decemberben a Német Kupában, majd januárban a Bundesligában is betalált. Az ugyancsak magyar válogatott Gulácsi Péter végigvédte a szombati találkozót, amelyen a vendégek tízszer, a hazaiak csupán egyszer találták el ellenfelük kapuját. Szoboszlai Dominik ágyéksérülés miatt továbbra sem állhat a lipcseiek rendelkezésére.

Szalai Ádám több mint 11 hónap után volt ismét kezdő a kiesés elkerüléséért küzdő 1. FSV Mainz 05 csapatában, amely házigazdaként 1–0-ra legyőzte az 55. perctől emberhátrányban futballozó Union Berlint. A válogatott csatár legutóbb tavaly február 23-án szerepelt a kezdőben, azóta előbb szakmai okok, majd a klubvezetőkkel folytatott vitája, végül sérülés miatt szinte alig kapott lehetőséget. A magyar válogatott csatár nyolcvan percet töltött a pályán.

A magyar válogatott Sallai Rolandot bokasérülés miatt nélkülöző, hazai pályán jól teljesítő SC Freiburg 2–1-re legyőzte a Borussia Dortmundot.

Az Arminia Bielefeld–Werder Bremen mérkőzést erős havazás miatt elhalasztották. A heves és állandó havazás mellett a mínusz 6 Celsius-fokos hőmérséklet is nehezítette, hogy a pályát játékra alkalmas állapotba hozzák, ezért a liga úgy döntött, a találkozót későbbi időpontban rendezik meg.

Eredmények, Bundesliga, 20. forduló: • Borussia Mönchengladbach–1. FC Köln 1–2 • FC Augsburg–VfL Wolfsburg 0–2 • SC Freiburg–Borussia Dortmund 2–1 • Bayer Leverkusen–VfB Stuttgart 5–2 • 1. FSV Mainz 05–Union Berlin 1–0 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–RB Lipcse 0–3 • Hertha Berlin SC–Bayern München 0–1 (a Dárdai Pál edzette fővárosiaknál a cserepadon kapott helyet a mester fia, Márton) • TSG 1899 Hoffenheim–Eintracht Frankfurt 1–3. A tabellán: 1. Bayern 48 pont/20 mérkőzés, 2. Lipcse 41/20, 3. Wolfsburg 38/20, 4. Eintracht 36/20, 5. Leverkusen 35/20, 6. Dortmund 32/20.

A listavezető Manchester City rendkívül magabiztos, 4–1-es győzelmet aratott a címvédő FC Liverpool otthonában az angol bajnokság 23. fordulójának vasárnapi rangadóján. A német Jürgen Klopp együttese azt követően, hogy közel négy éven keresztül, 68 mérkőzésen nem kapott ki bajnokin az Anfield Roadon, most sorozatban a harmadik vereségét szenvedte el. A City – amely 2003 májusa óta először hozta el a három pontot Liverpoolból – sorozatban 14. tétmérkőzésén diadalmaskodott, ezzel beállította az angol csúcsot, amelyet még 1892-ben a Preston állított fel, az Arsenal pedig 1987-ben megismételt. Az FC Liverpool 65 év óta az első aktuális bajnokcsapat az angol élvonalban, amely sorozatban három hazai bajnokiját elvesztette. A Vörösöknek legutóbb ilyen negatív szériájuk 1963-ban volt.

A Chelsea nyert a sereghajtó Sheffield United vendégeként, a londoni Kékeknél az új vezetőedző, a német Thomas Tuchel – akinek munkáját másodedzőként a magyar Lőw Zsolt segíti – negyedik PL-meccsén sem szenvedett vereséget.

Eredmények, Premier League, 23. forduló: • Manchester United–Everton 3–3 • Burnley–Brighton & Hove Albion 1–1 • Newcastle United–Southampton 3–2 • Aston Villa–Arsenal 1–0 • Fulham–West Ham United 0–0 • Wolverhampton Wanderers–Leicester City 0–0 • Tottenham Hotspur–West Bromwich Albion 2–0 • Sheffield United–Chelsea 1–2 • FC Liverpool–Manchester City 1–4. Hétfőre maradt a Leeds United–Crystal Palace mérkőzés. Az élen: 1. Man. City 50 pont/22 mérkőzés, 2. MU 45/23, 3. Leicester 43/23, 4. Liverpool 40/23, 5. Chelsea 39/23 (38–24), 6. West Ham 39/23 (34–28).

Ligue 1

A francia bajnokság 24. fordulójában az Adrian Ursea edzette nizzaiaknál meglett az áttörés: hazai pályán is tudtak nyerni, nem is akárhogyan, 3–0-ra verték az Angerst.

Eredmények, Ligue 1, 24. forduló: • Lorient–Stade Reims 1–0 • Olympique Lyon–Racing Strasbourg 3–0 • RC Lens–Stade Rennes 0–0 • Olympique Marseille–Paris Saint-Germain 0–2 • FC Nantes–OSC Lille 0–2 • Brest–Girondins Bordeaux 2–1 • Montpellier–Dijón 4–2 (a vendégeknél Mihai Alexandru Dobre a 84. percben csereként állt be) • Nizza/Nice–Angers 3–0 • Nimes–AS Monaco 3–4 • Saint-Étienne–FC Metz 1–0. Az élmezőny: 1. Lille 54 pont/24 mérkőzés, 2. Lyon 52/24, 3. PSG 51/24, 4. Monaco 48/24, 5. Rennes 38/23, 6. Lens 36/24.