Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Ezúttal sem marad el hagyományos összeállításunk az európai labdarúgó topligákról: Olasz-, Spanyol-, Németországban és Angliában bajnoki fordulót, Franciahonban kupameccseket rendeztek.

A listavezető Milánói Internazionale 1–0-ra legyőzte a vendég Atalantát az olasz labdarúgó-bajnokság 26. fordulójának hétfő esti zárómérkőzésén. A bergamóiak 413 perc után kaptak újra gólt idegenben a Serie A-ban, amivel megszakadt a csapat négy mérkőzés óta tartó győzelmi sorozata. Az Internek egyetlen kaput eltaláló lövés is elég volt a győzelemhez, a gólt a szlovák Milan Skriniar szerezte. Antonio Conte együttese egymást követő hetedik bajnokiján diadalmaskodott és megerősítette pozícióját a tabella élén. Az Internél a cserepados volt a román válogatott Ionuţ Andrei Radu kapus.

A kullogók közt jegyzett AC Párma Firenzében 3–3-as döntetlent ért el (de akár győzhetett volna, a Fiorentina a 94. percben egyenlített), s ebből az alkalomból a szünetben beállt román válogatott Valentin Mihăilă első találatát jegyezte a Serie A-ban (egy gólt már lőtt az Olasz Kupában), emellett egy gólpasszt is jegyzett. Mihăilă csapata 2–2-es egyenlítéséhez adta a döntő passzt a szlovén Jasmin Kurticsnak a 72. percben, majd a 90. percben gólt is lőtt a vezetéshez. A másik román válogatott, Dennis Man is csereként állt be a 64. percben a pármaiakhoz, akik erre a találkozóra sem nevezték a magyar Balogh Botondot és Kosznovszky Márkot. A firenzeieknél a cserepadon kapott helyet a fiatal román Louis Munteanu. Az AC Párma 17 mérkőzés óta nyeretlen (7 döntetlen, 10 vereség).

Eredmények, Serie A, 26. forduló: • Torinói Juventus–SS Lazio 3–1 (a házigazdáknál tartalék volt a fiatal román Radu Drăguşin, a vendégek nem nevezték a sérült román idegenlégiós Ştefan Radut) • Udinese–Sassuolo 2–0 (a vendégeknél nem szerepelt a keretben a sérült román válogatott Vlad Chiricheş) • Spezia–Benevento 1–1 • SSC Nápoly–Bologna 3–1 • Sampdoria–Cagliari 2–2 (a vendégeknél kezdőként szerepelt a román válogatott Răzvan Marin, a 86. percben cserélték le) • Hellas Verona–AC Milan 0–2 (szokás szerint a román idegenlégiós Ciprian Tătăruşanu kapus csak a cserepadról nézhette a meccset) • Fiorentina–AC Párma 3–3 • Crotone–FC Torino 4–2 (a házigazdáknál cserepados volt a román idegenlégiós Denis Drăguş) • AS Róma–Genoa 1–0 • Milánói Internazionale–Atalanta Bergamo 1–0. A tabellán: 1. Inter 62 pont/26 mérkőzés, 2. Milan 56/26, 3. Juventus 52/25, 4. Róma 50/26, 5. Atalanta 49/26, 6. Nápoly 47/25.

Az éllovas Atlético Madrid 1–1-es döntetlent játszott otthon a címvédő Real Madriddal a spanyol bajnokság 26. fordulójának rangadóján. Luis Suárez a 15. percben juttatta előnyhöz a hazaiakat – az uruguayi támadó ebben a bajnoki idényben már 17 találatnál jár, ezek közül 2021-ben kilencet szerzett –, a vendégek a francia Karim Benzema góljával a 88. percben egyenlítettek. Az Atlético öt éve képtelen legyőzni városi riválisát a bajnokságban, azóta négy vereség mellett hatodszor játszott vele döntetlent. Az argentin Diego Simeone együttesének így maradt öt pont az előnye a harmadik Reallal szemben, a második FC Barcelonának három pont a hátránya az egy mérkőzéssel kevesebbet játszó éllovas mögött.

Eredmények, La Liga, 26. forduló: • Valencia CF–Villarreal 2–1 (a vendégek nem nevezték a román Andrei Florin Raţiut) • Osasuna Pamplona–FC Barcelona 0–2 • Cádiz–Eibar 1–0 • Elche–FC Sevilla 2–1 • Real Valladolid–Getafé 2–1 • Atlético Madrid–Real Madrid 1–1 • Huesca–Celta Vigo 3–4 • Real Sociedad–Levante 1–0 • Athletic Bilbao–Granada 2–1 • Real Betis Sevilla–Deportivo Alavés 3–2. A táblázaton: 1. Atlético 59 pont/25 mérkőzés, 2. Barcelona 56/26, 3. Real Madrid 54/26, 4. Sevilla 48/25, 5. Real Sociedad 45/26, 6. Betis 42/26.

Bundesliga

Gól nélküli döntetlennel zárult a sereghajtó FC Schalke 04 Gelsenkirchen és az 1. FSV Mainz 05 találkozója a német bajnokság 24. fordulójában. A vendégeknél Szalai Ádám kezdőként 74 percet töltött a pályán.

Visszatérését követő hatodik mérkőzésén megszerezte első győzelmét Dárdai Pál a Hertha Berlin SC vezetőedzőjeként, csapata hazai pályán az FC Augsburg ellen nyert 2–1-re. A magyar válogatott korábbi szövetségi kapitányának második edzői időszaka alatt így egy-egy győzelem és döntetlen, valamint négy vereség a mérlege. Fia, Márton végigjátszotta a találkozót. A berliniek hátrányból fordítottak, a győzelmet jelentő gólt a belga Dodi Lukebakio szerezte büntetőből a 89. percben.

A magyar Gulácsi Péter kapussal felálló RB Lipcse rendkívül sima, 3–0-s győzelmet aratott a Sallai Rolandot csereként a 65. perctől foglalkoztató SC Freiburg vendégeként. A lipcseieknél sérülése miatt Szoboszlai Dominik továbbra sem mutatkozhatott be, de ezúttal Willi Orbán sem volt bevethető. Gulácsi idénybeli 17., összességében pedig a 69. mérkőzésén nem kapott gólt a német klub színeiben.

A címvédő Bayern München kétgólos hátrányból fordítva nyert otthon 4–2-re a Borussia Dortmund elleni rangadó. A vendégek álomszerűen kezdtek, a norvég–angol Erling Braut Håland a második és a kilencedik percben is betalált. A bajorok azonban nem törtek meg, fokozatosan növelték a tempót és az első félidő végére az exdortmundi lengyel Robert Lewandowskinak köszönhetően egyenlítettek. A rangadót a 88. percben Leon Goretzka döntötte el, aki egy rövid felszabadítást kapásból a hálóba lőtt. Lewandowskinak végül összejött a mesterhármas is, hiszen egy perccel a középkezdés után újra betalált. Az előző év legjobb futballistájának választott csatár nem lassít, hiszen ebben az idényben 33 mérkőzésen már 37 gólnál jár.

Eredmények, Bundesliga, 24. forduló: • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–1. FSV Mainz 05 0–0 • Eintracht Frankfurt–VfB Stuttgart 1–1 • SC Freiburg–RB Lipcse 0–3 • Hertha Berlin SC–FC Augsburg 2–1 • TSG 1899 Hoffenheim–VfL Wolfsburg 2–1 • Borussia Mönchengladbach–Bayer Leverkusen 0–1 • Bayern München–Borussia Dortmund 4–2 • 1. FC Köln–Werder Bremen 1–1 • Arminia Bielefeld–Union Berlin 0–0. Az állás: 1. Bayern 55 pont, 2. Lipcse 53, 3. Wolfsburg 45, 4. Eintracht 43, 5. Leverkusen 40, 6. Dortmund 39.

A Chelsea vendéglátóként 2–0-ra legyőzte az Evertont az angol bajnokság 27. fordulójának első hétfői mérkőzésén. A sikert öngóllal és tizenegyessel kiharcoló londoni Kékek a német Thomas Tuchel vezető-, és a magyar Lőw Zsolt másodedző január végi kinevezése óta immár 11 tétmérkőzés óta veretlenek. A 11 mérkőzésből 8-at megnyertek és 9 alkalommal nem kaptak gólt, gólkülönbségük 12–2. Tuchel lett a Premier League történetének első vezetőedzője, aki kinevezését követő első 5 hazai bajnokiján egyetlen gólt sem kapott csapatával.

Eredmények, Premier League, 27. forduló: • Brighton & Hove Albion–Leicester City 1–2 • Aston Villa–Wolverhampton Wanderers 0–0 • Sheffield United–Southampton 0–2 • Burnley FC–Arsenal 1–1 • Tottenham Hotspur–Crystal Palace 4–1 • Manchester City–Manchester United 0–2 • West Bromwich Albion–Newcastle United 0–0 • FC Liverpool–Fulham 0–1 • West Ham United–Leeds United 2–0 • Chelsea–Everton 2–0. A sorrend: 1. Man. City 65 pont/28 mérkőzés, 2. MU 54/28, 3. Leicester 53/28, 4. Chelsea 50/28, 5. West Ham United 48/27, 6. Everton 46/27.

Francia Kupa

Az AS Monaco nyolcaddöntőbe jutott a Francia Kupában, miután 2–0-ra legyőzte a román Adrian Ursea edzette OGC Nizza/Nice együttesét. A negyeddöntőbe jutásért az FC Metz következik a nagyhercegség csapatának, a slágermérkőzés viszont ezen a szintén a Paris Saint-Germain és az OSC Lille párharca lesz.

Eredmények, Francia Kupa, tizenhatoddöntő: • Beauvais (IV. liga)–Boulogne-sur-Mer (III.) 0–2 • Aubagne (IV.)–Toulouse (II.) 0–2 • Red Star (III.)–RC Lens 3–2 • Vallieres (IV.)–Annecy (III.) 1–1, tizenegyesek után: 6–5 • Ales (V.)–Montpellier 1–2 • Saint-Louis-Neuweg (V)–Sedan (IV) 0–2 • Saumur (V.)–US Montagnarde (VI.) 3–3, tizenegyesek után: 4–3 • Le Puy (IV.)–Lorient 1–0 • Valenciennes (II.)–FC Metz 0–4 • Olympique Lyon–Sochaux (II.) 5–2 • Brest–Paris Saint-Germain 0–3 • Romorantin (IV.)–Chateaubriant (IV.) 1–3 • Gazelec Ajaccio (IV.)–OSC Lille 1–3 • Angers–Club Franciscain (Martinique) 5–0 • Canet (IV.)–Olympique Marseille 2–1 • OGC Nizza/Nice–AS Monaco 0–2.