Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Olaszországban folytatódott a pontvadászat, Spanyolhonban ismét botlott a Barca, Németországban végeredményt hirdettek, Angliában pedig az FA-kupa került előtérbe.

Az SS Lazio 2–1-re legyőzte a vendég Fiorentinát az olasz labdarúgó-bajnokság 28. fordulójának szombati játéknapján. A firenzeiek Franck Ribéry góljával szereztek vezetést a 25. percben, a házigazdák Ciro Immobile büntetőjével egyenlítettek a 67. percben, majd Luis Alberto a 83. percben a római alakulat győzelmét jelentő találatot is megszerezte. A fővárosaiknál a román idegenlégiós Ştefan Radu a szünetben állt be a hátvédsorba. A tabellán második Lazio hátránya így továbbra is négy pont az éllovas Juventusszal szemben, a torinóiak a nyitómérkőzésen egyebek között a portugál Cristiano Ronaldo találatával és két gólpasszával 4–0-ra kiütötte a Leccét.

Eredmények, Serie A, 28. forduló: • Torinói Juventus–Lecce 4–0 • SS Lazio–Fiorentina 2–1 • Cagliari–AC Torino 4–2 • Brescia–Genoa 2–2. További hat mérkőzést vasárnap játszottak. Az állás: 1. Juventus 69 pont/28 mérkőzés, 2. Lazio 65/28, 3. Milánói Internazionale 58/27, 4. Atalanta Bergamo 54/27, 5. AS Róma 48/27, 6. SSC Nápoly 42/27.

A címvédő FC Barcelona 2–2-es döntetlent játszott a kiesés ellen küzdő Celta Vigo otthonában a spanyol bajnokság 32. fordulójának szombati játéknapján. A találkozón a vendégek az uruguayi Luis Suárez góljaival kétszer szereztek vezetést, a házigazdák előbb az 50., majd a 88. percben egyenlítettek. Az újrakezdést követően a Barca ötödik mérkőzését követően is megőrizte ugyan veretlenségét, viszont másodszor nem tudott nyerni, ráadásul először kapott gólt. A katalán együttes ezzel a döntetlennel a tabella élére ugrott és egypontos előnybe került a Real Madriddal szemben, utóbbi viszont csak vasárnap játszott.

Eredmények, La Liga, 32. forduló: • FC Sevilla–Real Valladolid 1–1 • Celta Vigo–FC Barcelona 2–2 • Athletic Bilbao–Real Mallorca 3–1 • Osasuna Pamplona–Leganés 2–1 • Atlético Madrid–Departivo Alavés 2–1. Négy mérkőzést vasárnap játszottak, egyet hétfőn rendeznek. A sorrend: 1. Barcelona 69 pont/32 mérkőzés, 2. Real Madrid 68/31, 3. Atlético 58/32, 4. Sevilla 54/32, 5. Getafé 49/31, 6. Villarreal 48/31.

Bundesliga

Gulácsi Péter és Willi Orbán csapata, az RB Leipzig megszerezte a bronzérmet a német bajnokságban, miután a szombati 34., utolsó fordulóban 2–1-re nyert Augsburgban, míg az élvonal másik biztos búcsúzója a Fortuna Düsseldorf lett.

A lipcsei együttesnek mindenképpen győznie kellett Augsburgban, hogy biztosan harmadikként zárjon. A két magyar válogatottat is foglalkoztató együttes – a biztos kezdőkapusnak számító Gulácsi ezúttal nem volt a keretben, a hosszú sérülés után visszatért Orbán a kispadon foglalt helyet – végül Timo Werner duplájával nyert: a támadó a győzelmet érő második gólját a 82. percben szerezte. A nyáron a Chelsea-hez távozó válogatott játékos így a szezon idegenbeli mérkőzéseit tekintve 17 góllal zárt, s ezzel beállította Jupp Heynckess 1973–1974-ben elért bajnoki rekordját.

Az SC Paderborn mellett a Fortuna Düsseldorf lett a második kieső, miután 3–0-ra kikapott az Union Berlintől. A Werder Bremen élt a lehetőséggel, és mivel 6–1-re kiütötte a vendég 1. FC Kölnt – az első félidő közepén hét perc alatt lépett meg 3–0-ra –, megcsípte az osztályozós helyet.

A bajnok Bayern München idegenbeli győzelemmel zárta az idényt: a Wolfsburg otthonában aratott 4–0-s vendégsiker a második félidő közepén vált biztossá, amikor a hazaiak létszáma egy kiállítás után megfogyatkozott, a 34 találattal gólkirály Robert Lewandowski pedig értékesítette a büntetőt. A lengyel center ötödször lett a Bundesliga legjobb góllövője, a 34-gyel pedig beállította egyéni rekordját. A bajorok történetük, egyben a Bundesliga története során másodszor érték el a százas határt: az 1971–1972-es idényben 101 góllal zártak, ezúttal kereken 100-ig jutottak.

Az SC Freiburg otthon, Sallai Rolanddal a kezdőben magabiztosan, 4–0-ra legyőzte a rossz formáját a szezon végére is megőrző Schalkét. A magyar légiós végigjátszotta a találkozót. Szalai Ádám nem lépett pályára az 1. FSV Mainzban, amely 1–0-ra kikapott Leverkusenben. Az ezüstérmes Borussia Dortmund a TSV 1899 Hoffenheim elleni hazai 4–0-s vereséggel zárta az idényt. Mind a négy gólt a horvát támadó, Andrej Kramarics szerezte.

Eredmények, Bundesliga, 34. (utolsó) forduló: • FC Augsburg–RB Lipcse 1–2 • Union Berlin–Fortuna Düsseldorf 3–0 • Werder Bremen–1. FC Köln 6–1 • VfL Wolfsburg–Bayern München 0–4 • Borussia Dortmund–TSV 1899 Hoffenheim 0–4 • Eintracht Frankfurt–SC Paderborn 3–2 • SC Freiburg–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 4–0 • Bayer Leverkusen–1 FSV Mainz 1–0 • Borussia Mönchengladbach–Hertha Berlin SC 2–1 (a vendégeknél a cserepadon ezúttal Dárdai Pál legnagyobb fia, Palkó kapott helyett). A végeredmény: 1. Bayern 82 pont, 2. Dortmund 69, 3. RB Lipcse 66, 4. Mönchengladbach 65 – mind a négyen a Bajnokok Ligája-csoportkörébe jutottak, 5. Leverkusen 63, 6. Hoffenheim 52 – mindkettő Európa Liga-csoportkörébe jutott, 7. Wolfsburg – EL-selejtező, …, 16. Werder 31 – osztályozós, 17. Düsseldorf 30, 18. Paderborn 20 – mindkettő kiesett.

FA-kupa

A Manchester United bejutott az elődöntőbe az angol FA-kupában, miután a sorozat egyetlen szombati negyeddöntőjében hosszabbítást követően 2–1-re nyert a Norwich City otthonában. A vendégek az 51. percben szerezték meg a vezetést, a hazaiak a 75. percben egyenlítettek, de a 89. percben Timm Klose kiállítását követően megfogyatkoztak. A ráadásban elképesztő mezőnyfölényben játszott az MU, de Harry Maguire révén csak a 118. percben sikerült megszereznie a győzelmet és a továbbjutást érő találatot. A többi negyeddöntőt vasárnap rendezték. A legjobb nyolc között csak élvonalbeli együttesek szerepelnek, erre ezt megelőzően legutóbb a 2005–2006-os szezonban volt példa.

Eredmény, FA-kupa, negyeddöntő: • Norwich City–Manchester United 1–2 – hosszabbítás után.

A Premier League-ben is csak egy meccset rendeztek szombaton, a Wolverhampton Wanderers a papírformának megfelelően legyőzte a kiesés ellen küzdő Aston Villát. Ezzel ismét az MU elé lépve ötödik és nyolc meccs óta veretlen. Ezzel szemben az utolsó előtti birminghami együttes éppen ennyi bajnoki óta nyeretlen.

Eredmény, Premier League, 32. forduló: • Aston Villa–Wolverhampton Wanderers 0–1. A játéknap folytatása vasárnaptól csütörtökig tart. A tabellán: 1. FC Liverpool 86 pont/31 mérkőzés – már bajnok, 2. Manchester City 63/31, 3. Leicester City 55/31, 4. Chelsea 54/31, 5. Wolverhampton 52/32, 6. Manchester United 49/31, …, 19. Aston Villa 27/32.