Bajnokságról bajnokságra, kupáról kupára: focikörkép Európából

Az aktív európai topligák közül az angol pontvadászatban zárultak a küzdelmek, az olaszban eldőlt a bajnoki cím sorsa, Franciahonban pedig lejátszották a kupadöntőt.

Serie A: bajnok a Juventus

Az olasz labdarúgó-bajnokság 36. fordulójában a Torinói Juventus 2–0-s győzelmet aratott a Sampdoria felett, ezzel megvédte bajnoki címét. Bár a Juventus többet birtokolta a labdát, a Sampdoria is veszélyes támadásokat vezetett az első játékrészben, mindkét kapu előtt adódtak helyzetek, de gól sokáig nem esett. Már úgy nézett ki, hogy gól nélküli döntetlennel vonulnak pihenőre a csapatok, amikor a portugál Cristiano Ronaldo a félidő ráadásának hetedik percében begyakorolt szabadrúgást követően talált Emilio Audero Mulyad hálójába.

Fordulás után is hasonló maradt a játék képe, a vendégek is sokat tettek az egyenlítés érdekében, de a 67. percben a Juventus duplázta meg előnyét: A Samp kapusa először még kiütötte Cristiano Ronaldo lövését, de a kipattanóra Bernardeschi mozdult a leggyorsabban és nem hibázott. A 77. percben gyakorlatilag megpecsételődött a genovai csapat sorsa, amikor a norvég Morten Thorsby megkapta második sárgáját, mehetett zuhanyozni.

A torinói csapat innentől már zsebben érezhette a mérkőzést, akkor főként, amikor a 89. percben büntetőhöz jutott. A labda mögé a gólkirályi címért és Aranycipőért harcoló Ronaldo állt, de a felső lécet találta el, így maradt 31 gólos (az SS Lazio támadója, Ciro Immobile 34 gólos).

A győzelem viszont nem maradt el, a torinóiak sikerükkel hétpontos előnyre tettek szert a második Milánói Internazionaléval szemben.

A Juventus így már éppen duplaannyi elsőséggel rendelkezik, mint az örökrangsorban mögötte második két milánói riválisa, az egyaránt 18 bajnoki címmel büszkélkedő AC Milan és Internazionale.

Előbbi 1–1-es döntetlent játszott a vendég Atalanta Bergamóval a forduló nyitómérkőzésén. A kiemelkedő párharc végeredménye már a 34. percre kialakult: a vendégek akkor válaszoltak a hazaiak 14. percben megszerzett találatára. Az újrakezdést követően mindkét együttes megőrizte veretlenségét, harmadszor játszott döntetlent. A Milannak ebben az időszakban hét, a Bajnokok Ligájában negyeddöntőre készülő Atalantának nyolc győzelme van.

Eredmények, Serie A, 36. forduló: • AC Milan–Atalanta Bergamo 1–1 • SSC Nápoly–Sassuolo 2–0 (a sérült román válogatott Vlad Chiricheşt nem nevezték a vendégek) • Genoa–Milánói Internazionale 0–3 • Brescia–AC Párma 1–2 (a vendégeknél a 18 éves magyar idegenlégiós Balogh Botond a cserepadon foglalt helyet, honfitársát, a vele egykorú Kosznovszky Márkot ezúttal nem nevezték a keretbe, ahogy a román válogatott Ionuţ Andrei Radut sem) • AS Róma–Fiorentina 2–1 • Hellas Verona–SS Lazio 1–5 ( vendégeknél Ciro Immobile mesterhármast jegyzett, a rómaiak nem nevezték a keretbe a román idegenlégiós Ştefan Radut) • SPAL Ferrara–ACTorino 1–1 (a 18 esztendős magyar Horváth Krisztofer bemutatkozott a Serie A-ban, a SPAL-nál a 84. percben cserélték be) • Cagliari–Udinese 0–1 • Bologna–Lecce 3–2 (a vendégeknél cserepados volt a román idegenlégiós Răzvan Sava kapus) • Torinói Juventus–Sampdoria 2–0. Az állás: 1. Juventus 83 pont – már bajnok, 2. Inter 76, 3. Atalanta 75 (96–45), 4. Lazio 75 (76–39) – mindhárom már további Bajnokok Ligája-induló, 5. Róma 64, 6. Milan 60, 7. Nápoly 59 – mindhárom Európa Liga-induló, utóbbi a kupagyőzelmének köszönhetően, …, 19. Brescia 24, 20. SPAL 20 – utóbbi kettő már kiesett.

A Manchester United 2–0-ra nyert a Leicester City otthonában, míg a Chelsea ugyancsak 2–0-s sikert aratott a Wolverhampton Wanderers felett az angol bajnokság 38., utolsó fordulójában, így ez a két győztes csapat biztosította helyét a Bajnokok Ligája következő kiírásában. Az immár 21 tétmérkőzés óta veretlen MU sikerével megőrizte harmadik helyét, míg a Chelsea rosszabb gólkülönbségével szorult a negyedik pozícióba. A Leicester – amely szinte az egész szezon során a legjobb négyben szerepelt – legutóbbi kilenc mérkőzéséből csupán kettőt nyert meg, így ősztől csak az Európa Ligában indulhat.

A második számú európai kupasorozatban rajta kívül a Tottenham Hotspur lesz biztosan érdekelt, amely az utolsó mérkőzésén 1–1-es döntetlent játszott a Crystal Palace otthonában, és mivel a Wolverhampton kikapott, a portugál José Mourinho csapata előzni tudott.

Az EL-szereplésben ennek ellenére még bízhatnak a Farkasok is, mert bár a hetedik hely alapvetően nem ér európai kupaszereplést, de ha az FA-kupa augusztus elsejei döntőjében a Chelsea legyőzi az Arsenalt, akkor a hetedik is indulhat a második számú kupasorozatban.

Az élvonaltól a már korábban kiesett Norwich City mellett a Watford és az AFC Bournemouth búcsúzott, utóbbi annak ellenére, hogy 3–1-re nyert az Everton vendégeként.

A bajnok FC Liverpool a Newcastle United 3–1-es legyőzésével zárta az idényt, míg a Bajnokok Ligája folytatására készülő, ezüstérmes Manchester City 5–0-ra győzött a Norwich ellen.

A gólkirályi címet a Leicester 33 esztendős angol válogatott támadója, Jamie Vardy szerezte meg 23 találattal.

Eredmények, Premier League, 38. (utolsó) forduló: • Leicester City–Manchester United 0–2 • Arsenal–Watford 3–2 • Burnley–Brighton & Hove Albion 1–2 • Chelsea–Wolverhampton Wanderers 2–0 • Crystal Palace–Tottenham Hotspur 1–1 • Everton–AFC Bournemouth 1–3 • Manchester City–Norwich City 5–0 • Newcastle United–FC Liverpool 1–3 • Southampton–Sheffield United 3–1 • West Ham United–Aston Villa 1–1. A végeredmény:

20.     Norwich      38      5        6        27      26–75         21

A Swansea City nyerte az angol másodosztályú bajnokság (Championship) Premier League-be jutásért rendezett rájátszás-elődöntő első mérkőzését: Steven Cooper együttese 1–0-ra legyőzte a találkozót emberhátrányban befejező Brentfordot. A Swansea a 64. percben kerülhetett volna előnybe, a ghánai André Ayew azonban nem tudta értékesíteni a tizenegyest. A Brentford két perccel később tíz emberre fogyatkozott, Rico Henry brutális becsúszását „díjazta” piros lappal a játékvezető. Ayew a 81. percben jóvátette a hibáját, szép akció végén lőtt szemre is tetszetős gólt, így a Swansea várhatja előnyből a szerdai visszavágót.

Hétfőre maradt a másik ágon rendezett Cardiff City–Fulham találkozó, a visszavágókat július 29-én és 30-án rendezik.

Francia Kupa: Neymar góljával nyert a PSG, Mbappé megsérült

A Paris Saint-Germain 1–0-ra legyőzte a Saint-Étienne-t a labdarúgó Francia Kupa döntőjében. A finálét áprilisban játszották volna le, a koronavírus-járvány miatt halasztották mostanra.

Az első nagy lehetőség a zöldek előtt adódott – a 16-os bal oldalára betörő Denis Bouanga kapufát lőtt az 5. percben –, a vezetést azonban a PSG szerezte meg: a 14. percben Kylian Mbappé lövését még védte Jessy Moulin, ám a kipattanót a brazil Neymar a léc alá vágta (1–0).

A következő percekben a Saint-Étienne birtokolta többet a labdát, a párizsiak ellencsapásokra rendezkedtek be – egy ilyen végén Loic Perrin olyan vehemensen csúszott oda Mbappénak, hogy a két csapat tagjai egymásnak estek. Amaury Delerue játékvezető először sárga lapokkal próbált rendet tenni – a szabálytalankodó Perrinen kívül öt játékost figyelmeztetett, köztük a PSG-kispadról berohanó Marco Verrattit –, ám jelzett a VAR-szoba, és a zöldek csapatkapitánya hiába kért bocsánatot Mbappétól, kiállították.

A bokáját fájlaló párizsi világbajnok nem folytatta a játékot, lecserélték. Mbappé a saját lábán sántikált le, később viszont két mankóra támaszkodva tért vissza, hogy megnézze a mérkőzés befejezését.

A második félidőt a párizsiak emberelőnyben játszották végig, de újabb gólt nem szereztek.

A PSG a legutóbbi hat kiírásból ötödször, összességében 13. alkalommal nyerte meg a Francia Kupát – utóbbi francia rekord.

Eredmény, Francia Kupa, döntő: • Paris Saint-Germain–Saint-Étienne 1–0 (gól: Neymar – 14. perc; kiállítva: Loic Perrin – 31. perc, Saint-Étienne).

Először Lengyel Kupa-győztes a Cracovia

Történetében először lett Lengyel Kupa-győztes a Krakkói KS Cracovia labdarúgócsapata, amely a döntőben 3–2-re nyert a Lechia Gdansk ellen Lublinban.

A krakkóiak a bajnoki címet eddig ötször szerezték meg, a legutóbbit azonban még 1948-ban, így a kupasiker révén 72 évi szünet után jutottak hozzá ismét egy tekintélyes hazai trófeához.

A fináléban ráadásul nagy izgalmak közepette harcolták ki a győzelmet: a 85. percben a gdanskiak jutottak 2–1-es vezetéshez, a krakkóiak a 88-ban egyenlítettek, majd a hosszabbításban, a meccs 117. percében újból betaláltak. A Lechia a 79. perctől emberhátrányban játszott.

A kupagyőzésnél a kezdőcsapatban szerepelt a két román idegenlégiós, Cornel Râpă és Sergiu Hanca, előbbi végigjátszotta a találkozót, utóbbit a 119. percben cserélték le.

A Zenit csapatkapitánya összetörte az Orosz Kupa trófeáját

Braniszlav Ivanovics, a Zenit Szentpétervár szerb csapatkapitánya véletlenül összetörte a labdarúgó Orosz Kupa trófeáját a szombati döntő után.

„Mindannyian hallhattátok, hogy sikerült leejtenem és összetörnöm a kupát, amiért szeretnék bocsánatot kérni” – írta közösségi oldalán a Chelsea korábbi játékosa.

A bajnoki címvédő szentpétervári csapat a jekatyerinburgi döntőben a II. ligás FK Himki együttesét győzte le 1–0-ra. Az üvegből készült trófeát Ivanovics vette át, ám néhány másodperc múlva kicsúszott a kezéből és a gyepen darabokra tört.

A 105-szörös szerb válogatott hátvéd annyira megilletődött, hogy helyette a csapattársai szedték fel a nagyobb szilánkokat, majd folytatódott az ünneplés.

Lefújták a cseh bajnokságot

Koronavírusos eset miatt pénteken idő előtt lefújták a cseh bajnokságot. Az SC Opava egyik játékosának tesztje pozitív lett, a csapat karanténba került, így nem tudták lejátszani csütörtökön a Sigma Olomouc elleni rangadót.

A cseh szövetség döntésének értelmében egyik csapat sem esik ki, a következő idényben pedig 18 együttes lesz az élvonalban. A másodosztályból az FK Pardubice és Zbrojovka Brno jut fel.

A döntés nem érinti a táblázat élmezőnyét, ugyanis az már korábban kiderült, mely csapatok szerepelnek a nemzetközi kupákban. Győzött a román válogatott Nicolae Stanciut soraiban tudó Slavia Prága, Bajnokok Ligájában indul még a Viktoria Plzen. Bronzérmes és Cseh Kupa-győztes a román idegenlégiós Florin Niţă kapust is foglalkoztató Sparta Prága, Európa Ligában indul még a román válogatott Alexandru Băluţă csapata, a Slovan Liberec.