Bajnokságról bajnokságra, kupáról kupára: focikörkép Európából

Az aktív európai labdarúgó topligák közül a spanyol pontvadászatban végeredményt hirdettek, Olaszországban és Angliában folytatták az elkezdett játéknapot, utóbbi helyen kiderült az FA-kupa döntőjének második résztvevője is. Eldőlt a török bajnoki cím sorsa, és kiderült, melyik két csapat játssza az Orosz Kupa fináléját.

Az AS Róma házigazdaként 2–2-es döntetlent játszott a Milánói Internazionale csapatával az olasz labdarúgó-bajnokság 34. fordulójának vasárnapi játéknapján. A két együttes sorozatban ötödik alkalommal játszott döntetlent egymással.

A sereghajtó SPAL Ferrara 2–1-re kikapott az utolsó előtti Brescia vendégeként, ezzel eldőlt, hogy kiesik az élvonalból.

Az SSC Nápoly a 95. percben szerzett góllal verte az Udinesét, ezzel nagy lépést tett a nemzetközi kupában történő indulás felé.

Eredmények, Serie A, 34. forduló: • AS Róma–Milánói Internazionale 2–2 • Brescia–SPAL Ferrara 2–1 • Fiorentina–AC Torino 2–0 • Genoa–Lecce 2–1 (a vendégeknél a cserepadon foglalt helyet a román idegenlégiós Răzvan Sava kapus) • SSC Nápoly–Udinese 2–1 • AC Párma–Sampdoria 2–3 (a házigazdáknál a magyar idegenlégiós Balogh Botond cserepados volt, a román válogatott Ionuţ Andrei Radu kapust viszont most sem nevezték). Hétfőre maradt a Torinói Juventus–SS Lazio rangadó. Az állás: 1. Juventus 77 pont/33 mérkőzés, 2. Inter 72/34, 3. Atalanta Bergamo 71/34, 4. Lazio 69/33, 5. Róma 58/34, 6. Nápoly 56/34 (55–45), 7. AC Milan 56/34 (53–43), …, 20. SPAL 19/34 – már kiesett.

La Liga: bronzérmes az Atlético

Az ezüstérmes FC Barcelona kiütéses győzelmet aratott a Deportivo Alavés vendégeként vasárnap a spanyol labdarúgó-bajnokság 38., utolsó fordulójában. A kétgólos Lionel Messi vezette katalán gárda már a szünetben 3–0-ra vezetett a kieséstől épphogy megmenekült baszkok otthonában. Az argentin támadó mellett Anssumane „Ansu” Fati Vieira, az uruguayi Luis Suárez és a portugál Nélson Cabral Semedo volt eredményes, 5–0 volt a végeredmény.

A már bajnok Real Madrid 2–2-es döntetlent játszott az ennélfogva búcsúzó Leganés vendégeként. A 34. bajnoki elsőségét csütörtökön bebiztosító Real sorozatban tíz bajnoki siker után vesztett pontot az immár tét nélküli meccsen.

A bronzérmet az Atlético Madrid szerezte meg a szintén 70 pontos Sevilla elől, a két gárda között az egymás elleni eredmény rangsorolt volna, ám két döntetlent játszottak a szezon során, a jobb gólkülönbség pedig az argentin Diego Pablo Simeone Bajnokok Ligája-negyeddöntős együttesének kedvezett.

A 17. helyezett Celta Vigo azzal menekült meg a kieséstől, hogy döntetlent vívott a sereghajtó Espanyol Barcelonával.

Az idény gólkirálya Messi lett 25 találattal. Az argentin sztár sorozatban negyedszer, összességében pedig rekordot jelentő módon hetedszer ünnepelhet gólkirályi címet. Eddig holtversenyben volt csúcstartó a hat mesterlövészi trófeáig jutott Telmo Zarrával, aki a 40-es és 50-es években ontotta a gólokat az Athletic Bilbao színeiben. A 33 éves Messi megdöntötte az egy idényen belül adott legtöbb gólpassz csúcsát is a spanyol élvonalban: 21-szer hozta helyzetbe társait, ezzel túlszárnyalta korábbi klubtársa, Xavier Hernández Creus „Xavi” teljesítményét, aki 20-ig jutott a 2008–2009-es idényben.

Eredmények, La Liga, 38. (utolsó) forduló: • Real Valladolid–Real Betis Sevilla 2–0 • Villarreal–Eibar 4–0 • Deportivo Alavés–FC Barcelona 0–5 • Atlético Madrid–Real Sociedad 1–1 • Espanyol Barcelona–Celta Vigo 0–0 • Granada–Athletic Bilbao 4–0 • Leganés–Real Madrid 2–2 • Levante–Getafé 1–0 • Osasuna Pamplona–Real Mallorca 2–2 • FC Sevilla–Valencia CF 1–0. A végeredmény:

20.     Espanyol    38      5        10      23      27–58         25

A Real Madrid, az FC Barcelona, az Atlético Madrid és az FC Sevilla a Bajnokok Ligájában, az FC Sevilla és a Villarreal az Európa Ligában indul, a Granada pedig EL-selejtezőben érdekelt. Kiesett a Leganés, a Real Mallorca és az Espanyol Barcelona, a Segunda Divisiónból eddig a Cádiz és az Huesca jutott fel, a harmadik kiléte négyes tornán dől majd el (utóbbinak biztos résztvevője az Almería, a Girona és a Real Zaragoza, továbbá a Fuenlabrada–Elche–Rayo Vallecano hármas egyike.

A Tottenham Hotspur házigazdaként 3–0-ra legyőzte a Leicester Cityt az angol bajnokság 37., utolsó előtti fordulójának vasárnapi játéknapján. A hazaiak James Justin öngólja révén szereztek vezetést, majd Harry Kane duplájával alakult ki a végeredmény. Az angol válogatott támadónak mindkétszer a brazil Lucas Rodrigues Moura da Silva adta a gólpasszt.

A vereség azért is lehet fájó a Leicester számára, mert ha a Manchester United nyer a West Ham United ellen kedden, akkor megelőzi az északír Brendan Rodgers együttesét és fellép a 4., Bajnokok Ligája-indulást jelentő helyre. Az utolsó fordulóban pedig Leicester–MU meccset rendeznek, és ha a manchesteriek időközben nyernek, a hazaiak csak győzelemmel kvalifikálhatják magukat a BL-be.

A játéknap másik meccsén a Southampton 2–0-ra nyert a kieső helyen álló AFC Bournemouth otthonában. A meccs első gólját a 41. percben Danny Ings szerezte, aki az 59. percben büntetőt végezhetett el, de Aaron Ramsdale védett. A hazaiak részéről Sam Surridge a 94. percben betalált, de gólját les miatt a játékvezető érvénytelenítette. A végeredményt Ché Adams állította be a 99. percben.

Eredmények, Premier League, 37. forduló: • AFC Bournemouth–Southampton 0–2 • Tottenham Hotspur–Leicester City 3–0. Hétfőre három, keddre és szerdára két-két találkozó maradt. Az élen: 1. FC Liverpool 93 pont/36 mérkőzés – már bajnok, 2. Manchester City 75/36 – már BL-induló, 3. Chelsea 63/36, 4. Leicester 62/37 (67–39), 5. MU 62/36 (63–35), 6. Tottenham 58/37.

FA-kupa

Arsenal–Chelsea londoni házidöntőt rendeznek az FA-kupában, miután a Kékek meglepően simán, 3–1-re legyőzték a Manchester Unitedet a sorozat vasárnapi elődöntőjében. A londoniak a francia Oliver Giroud góljával szereztek vezetést a január óta veretlen MU ellen a Wembley Stadionban, majd Mason Mount második félidei találatával és Harry Maguire öngóljával gyakorlatilag eldőlt a továbbjutás kérdése. A 3–1-es végeredményt a portugál Bruno Miguel Borges Fernandes állította be büntetőből.

Szombaton az első elődöntőben a 13 FA-kupa-győzelmével rekorder Arsenal 2–0-ra verte a címvédő Manchester Cityt. Az FA-kupa döntőjét augusztus 1-jén rendezik, ugyancsak a Wembley-ben. A két londoni gárda harmadik alkalommal találkozik a kupadöntőben, az előző két trófeát az Arsenal nyerte.

Először török bajnok az Isztambul Basaksehir

Az Isztambul Basaksehir FK fennállása során először megnyerte a török labdarúgó-bajnokságot.

A listavezető isztambuli együttes az élvonal utolsó előtti, 33. fordulójában, vasárnap házigazdaként 1–0-ra legyőzte a Kayserispor csapatát, a második helyezett Trabzonspor viszont hazai pályán 4–3-ra kikapott a Konyasportól, így az 1990-ben alapított Basaksehir előnye behozhatatlanná vált a tabellán.

Az újdonsült bajnokcsapat eddigi legjobb eredménye a 2017-es és a tavalyi második hely, valamint a 2011-es és a 2017-es Török Kupa-ezüstérem volt.

Az Isztambul Basaksehirt többek között olyan ismert futballisták erősítik, mint a szenegáli Demba Ba (korábban Chelsea), a francia Gaël Clichy (Arsenal, Manchester City), illetve a szlovák Martin Skrtel (FC Liverpool).

Kialakult az Orosz Kupa döntője

A bajnoki címét megvédő Zenit Szentpétervár az Orosz Kupa győzelmet is behúzhatja, miután a vasárnapi elődöntőben 2–1-re verte a Spartak Moszkvát. A gólok sorát Artjom Dzjuba kezdte, a 24. percben büntetőt értékesített. Erre még Alekszandr Szoboljev válaszolt az első félidő hosszabbításpercében, de Daler Kuzjaev is betalált még a játékrész lefújása előtt. A Zenit összesen négyszer diadalmaskodott a kupában a Szovjetunióban és Oroszországban, legutóbb viszont 2016-ban tudott nyerni.

A Spartak kiábrándító idényt zár, a bajnokságban a 9. helyen áll az utolsó forduló előtt.

A Zenit ellenfele meglepetésre a másodosztályú FC Himki lesz, amely ugyancsak vasárnap 3–1-re verte az esélyesebbnek tartott, a román idegenlégiós Eric Bicfalvit végig soraiban tudó élvonalbeli Ural Jekatyerinburg gárdáját. A Himki csapata kevesebb mint 40 perc alatt 3–0-s vezetésre tett szert, Jevgenyij Gapon (11. perc), Alekszandr Troszecsikin (36. perc) és Artjom Poljarusz (37. perc) volt eredményes, a szépítő gólt Andrej Panjukov szerezte a 73. percben.

A Himki a második helyen zárta a 2019–2020-as idényt, ám a France Football értesülései szerint anyagi okok miatt nem vállalják az élvonalbeli szereplést.