Bajnokságról bajnokságra, kupáról kupára

Az európai labdarúgó topligákban az olasz és a spanyol pontvadászatban is eljött a zárás ideje. Összeállításunkban a magyar bajnokságra is kitérünk.

Magyar NB I.: Lépéselőnybe került a Vidi

A listavezető Videoton nyert a sereghajtó Vasas vendégeként, ugyanakkor az üldöző Ferencváros nem bírt a címvédő Budapesti Honvéddal, így az eddigi egyről három pontra nőtt a székesfehérváriak előnye a labdarúgó OTP Bank Liga szombati, 31. fordulójában.

A kiesés ellen harcoló csapatok közül nyert a Balmazújváros, a Diósgyőr és a Mezőkövesd is, míg a Haladás pontot szerzett.

Eredmények: • Budapesti Vasas FC–Székesfehérvári Videoton FC 0–3 • Puskás Akadémia FC–Mezőkövesd Zsóry FC 1–2 • Balmaz Kamilla Gyógyfürdő–Debreceni VSC 4–0 • Diósgyőri VTK–Paksi FC 1–0 • Szombathelyi Swietelsky Haladás–Újpest FC 1–1 • Budapesti Honvéd–Ferencvárosi Torna Club 1–1. A tabellán:

Serie A: győzelemmel vonult vissza Buffon

Gianluigi Buffon győzelemmel köszönt el a már bajnok Torinói Juventustól az olasz labdarúgó élvonal hétvégi 38., zárófordulójában. Buffont hatalmas élőképpel fogadták a meccs elején a szurkolók, s az élvonalból már biztosan kieső Hellas Verona is jó partner volt a búcsúztatásban, ugyanis a szépítő góllal megvárta, míg Massimiliano Allegri a 63. percben lecseréli. A 40 éves világbajnok kapus társai díszsorfala között hagyta el a pályát, miközben a drukkerek állva ünnepelték. Majd a stadionban körbesétálva biztonsági őrök gyűrűjében az alsó szektorokban helyet foglaló szurkolókkal pacsizott. Buffon tizenhét idényt követően távozik a Zebráktól, akikkel 26 trófeát nyert. Idén kilencedik alkalommal, sorozatban hetedszer lett bajnoki aranyérmes az élvonalban a torinói csapattal, amelyhez akkor is hűséges maradt, amikor azt 2006-ban, a bundabotrány miatt a Serie B-be száműzték.

A Walter Zenga edzette Crotone (soraiban a második félidőben lehetőséget kapó Adrian Stoiannal) a papírformának megfelelően kikapott az SSC Nápoly otthonában, ezzel búcsúzott az élvonalból. A nápolyiak keretében nem szerepelt Vlad Chiricheş, akinek szombaton megműtöttek a bal vállát, s a román válogatott csapatkapitánya nem állhat a nemzeti csapat rendelkezésére sem az elkövetkező barátságos meccseken Chile és Finnország ellen.

A záróforduló kérdése volt még, hogy az ötödik helyezett mellett melyik csapat harcolja ki az Európa Ligában a közvetlen csoportkörbe jutást. Az AC Milan végül magabiztosan, 5–1 verte otthon a Fiorentinát, ezzel hatodikként zárt, és ott lehet a második számú nemzetközi kupasorozat főtábláján.

Az SS Lazio–Milánói Internazionale meccsen a BL vagy az EL csoportköre volt a tét, a vendégek győzelme (s egymás elleni jobb mérlege) Bajnokok Ligája részvételt eredményezett. A fővárosiaknál Ştefan Radu hátvéd kezdőemberként szerepelt, a 77. percben lecserélték.

Nagy Ádám csapata, a Bologna az Udinese otthonában elszenvedett 1–0-s vereséggel zárta az idényt, a magyar válogatott középpályás nem kapott lehetőséget.

Eredmények: • Torinói Juventus–Hellas Verona 2–1 • AC Milan–Fiorentina 5–1 • Cagliari–Atalanta Bergamo 1–0 • Chievo Verona–Benevento 1–0 (a vendégeknél Alin Toşca végigjátszotta a márkőzést) • SSC Nápoly–Crotone 2–1 • SPAL–Sampdoria 3–1 • Udinese–Bologna 1–0 • Genoa–AC Torino 1–2 • SS Lazio–Milánói Internazionale 2–3 • Sassuolo–AS Róma 0–1.

A végeredmény: 1. Juventus 95 pont – bajnok, 2. Nápoly 91, 3. Róma 77, 4. Inter 72 – mind a négy Bajnokok Ligája-csoportkör, 5. Lazio 72, 6. Milan 64 – mindkettő Európa Liga-csoportkör, 7. Atalanta 60 – EL-selejtező, 8. Fiorentina 57, 9. Torino 54, 10. Sampdoria 54, 11. Sassuolo 43, 12. Genoa 41, 13. Chievo 40, 14. Udinese 40, 15. Bologna 39, 16. Cagliari 39, 17. SPAL 38, 18. Crotone 35, 19. Verona 25, 20. Benevento 21 – utóbbi három kiesett.

A másodosztályban bajnok Empoli csapata után az SSD Párma is biztosította feljutását az olasz élvonalba. Az utolsó fordulóban a Párma 2–0-ra nyert a Spezia otthonában, a Frosinone viszont házigazdaként 2–2-es döntetlent játszott a Foggia együttesével, így a pármaiak végeztek az automatikus feljutást jelentő második helyen a Serie B-ben. A korábbi KEK- és UEFA Kupa-győztes klub 2015-ben csődbe ment, ezért visszasorolták a negyedosztályba, de újjáalakult, és három év alatt sikerült visszajutnia a Serie A-ba. A további egy feljutó hely megszerzéséről rájátszás dönt, amelyben Balogh Norbert csapata, az AC Palermo, valamint a Frosinone, a Venezia, a Bari, a Cittadella és a Perugia vesz részt.

La Liga: harmadik helyen végzett a BL-döntős Real Madrid

A Real Madrid a Villarreal otthonában elért döntetlennel hangolt a Bajnokok Ligája szombati, 21.45-kor kezdődő fináléjára, így a fővárosiak a harmadik helyen zárták a spanyol labdarúgó bajnokság 2017–2018-as idényét. A vezetőedző Zinédine Zidane a kezdőcsapatába nevezte fiát, Lucát. A fővárosiak a következő idényben a Bajnokok Ligája, míg a hazaiak az Európa Liga csoportkörében szerepelnek majd. A Real Madrid a szezont az FC Liverpool elleni kijevi BL-döntővel zárja.

Az FC Barcelona csapata 1–0-ra legyőzte a vendég a Real Sociedad gárdáját a spanyol bajnokság 38., utolsó fordulójának zárómérkőzésén. A mérkőzés egyetlen találatát Philippe Coutinho szerezte az 57. percben. A Barcelona csapatkapitánya, Andrés Iniesta a 82. percben hagyta el a pályát, egy perccel azt követően, hogy az oldalvonal mellett jelezték a cseréjét. A szezon végén búcsúzó klasszistól pályán lévő társai, de még a játékvezető és az ellenfél játékosai is elköszöntek. Iniesta könnyeivel küszködve, a közönség ovációjától kísérve hagyta el a játékteret.

Eredmények: • Las Palmas–Girona 1–2 • Malaga–Getafé 0–1 • FC Sevilla–Deportivo Alavés 1–0 • Leganés–Real Betis Sevilla 3–2 • Celta Vigo–Levante 4–2 • Villarreal–Real Madrid 2–2 • FC Valencia–Deportivo La Coruna 2–1 (Florin Andone csatár nem szerepelt a vendégek keretében) • Athletic Bilbao–Espanyol Barcelona 0–1 • Atlético Madrid–Eibar 2–2 • FC Barcelona–Real Sociedad 1–0.

A végeredmény: 1. Barcelona 93 pont – bajnok, 2. Atlético 79, 3. Real Madrid 76, 4. Valencia 73 – mind a négyen BL-csoportkör, 5. Villarreal 61, 6. Betis 60 – mindkettő EL-csoportkör, 7. Sevilla 58 – EL-selejtező, 8. Getafé 55, 9. Eibar 51, 10. Girona 51, 11. Espanyol 49, 12. Celta Vigo 49, 13. Real Sociedad 49, 14. Alavés 47, 15. Levante 46, 16. Bilbao 43, 17. Leganés 43, 18. Deportivo La Coruna 29, 19. Las Palmas 22, 20. Malaga 20 – utóbbi három kiesett.

Német Kupa: kikapott a Bayern a döntőben

Az Eintracht Frankfurt – többek között videóbírós góllal – meglepetésre 3–1-re legyőzte a bajnok Bayern Münchent a Német Kupa berlini döntőjében. A frankfurtiak a 11. percben szereztek vezetést Ante Rebics révén, majd az 53. percben Robert Lewandowski egyenlített. A 82. percben Rebics iramodott meg, és szép mozdulattal a hálóba lőtt. A bajorok kezezést reklamáltak, ám a videóbírós elemzés után érvényes lett a találat, így a horvát támadó második gólját szerezte a fináléban. A ráadás perceiben a Bayern kapusa is előrement támadni, ám Mijat Gacsinovics az üres kapuba lőtt.

Az Eintrachtnak ez volt fennállása ötödik sikere (1974, 1975, 1981, 1988, 2018). A gárda legutóbb kereken harminc évvel ezelőtt nyert Német Kupát, akkor a Bochum elleni döntő egyetlen gólját, szabadrúgásból Détári Lajos szerezte a 81. percben.

Hazard döntötte el az FA-kupa döntőt

A Chelsea 1–0-ra legyőzte a Manchester Unitedet az angol labdarúgó FA-kupa döntőjében, így története nyolcadik diadalát aratta a sorozatban. A Wembley Stadionban rendezett fináléban a mindent eldöntő találatot Eden Hazard szerezte tizenegyesből a 22. percben.

Portugál Kupa: Sporting-fiaskó

A Portugál Kupa fináléjában a bajnokság 13. helyén végző Desportivo Aves csapata 2–1-es győzelmet aratott a zaklatott időket élő, de így is lényegesen esélyesebbnek tűnő Sporting ellen. A finálé hőse az Aves csatára, Alexandre Guedes volt, aki az első és a második félidőben is mattolta Rui Patriciót, a hajrában Montero révén csak a szépítésre futotta a lisszaboni zöldektől, akik nehéz hetet tudhatnak maguk mögött.