Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Az európai labdarúgó topligák közül Angolhonban az FA-kupára összpontosítottak a hétvégén, az olasz, a spanyol, a német és a francia pontvadászatban bajnoki fordulót játszottak.

A címvédő Juventus hazai pályán 2–0-ra legyőzte a Bolognát az olasz labdarúgó-bajnokság 19. fordulójában vasárnap. A szerdán az olasz Szuperkupát elhódító torinóiak góljait a brazil Arthur és az amerikai Weston McKennie szerezte. A Juventus fiatal román légiósa, Radu Drăguşin a cserepadon kapott helyet.

Eredmények, Serie A, 19. forduló: • Fiorentina–Crotone 2–1 (a vendégeknél a román idegenlégiós Denis Drăguş cserepados volt) • AS Róma–Spezia 4–3 • AC Milan–Atalanta Bergamo 0–3 (a milánóiaknál ismét csak tartalék volt a román Ciprian Tătăruşanu) • Udinese–Milánói Internazionale 0–0 (a vendégeknél Ionuţ Andrei Radu kapus a cserepadot koptatta) • Benevento–FC Torino 2–2 • Hellas Verona–SSC Nápoly 3–1 • Genoa–Cagliari 1–0 • Torinói Juventus–Bologna 2–0 • SS Lazio–Sassuolo 2–1 (a rómaiaknál a román idegenlégiós Ştefan Radu végigjátszotta a mérkőzést, a vendégek román válogatott játékosát, Vlad Chiricheşt nem nevezhették, felfüggesztését tölti) • AC Párma–Sampdoria 0–2 (a magyar Balogh Botondot és Kosznovszky Márkot nem nevezték a pármaiak, a román válogatott csatár, Valentin Mihăilă csereként a 80. percben lépett pályára). Az állás: 1. Milan 43 pont/19 mérkőzés, 2. Inter 41/19, 3. Róma 37/19, 4. Atalanta 36/19 (44–23), 5. Juventus 36/18 (37–18), 6. Nápoly 34/18.

Az éllovas Atlético Madrid hazai pályán magabiztosan legyőzte a Valencia CF-et vasárnap este a spanyol bajnokság 20. fordulójában. Az argentin Diego Simeone együttese nem kezdett jól, korán hátrányba került, ám a portugál Joao Felix Sequeira még az első félidő közepén egyenlített, majd a fordulás után előbb az uruguayi Luis Suárez, majd az argentin Ángel Martín Correa is betalált. A fővárosiak ezzel visszaállították hétpontos előnyüket a második Real Madriddal szemben, melynél ráadásul egy meccsel kevesebbet játszottak.

Eredmények, La Liga, 20. forduló: • Levante–Valladolid 2–2 • Deportivo Alavés–Real Madrid 1–4 • Real Sociedad–Real Betis Sevilla 2–2 • Huesca–Villarreal 0–0 • FC Sevilla–Cádiz 3–0 • Atlético Madrid–Valencia CF 3–1 • Celta Vigo–Eibar 1–1 • Elche–FC Barcelona 0–2 • Osasuna Pamplona–Granada 3–1. Hétfőre maradt az Athletic Bilbao–Getafé találkozó. A sorrend: 1. Atlético Madrid 47 pont/18 mérkőzés, 2. Real Madrid 40/19, 3. Barcelona 37/19, 4. Sevilla 36/19, 5. Villarreal 34/20, 6. Real Sociedad 31/20.

Bundesliga

A nehéz helyzetben lévő 1. FSV Mainz 05 meglepetésre 3–2-re legyőzte a három magyar válogatott labdarúgójából kettőt bevető RB Lipcsét a német bajnokság 18. fordulójában. Az esélyesebb vendégcsapat a 15., majd a 30. percben is előnybe került, a hazaiak azonban a 24. és a 35. percben – a francia Moussa Niakhate góljaival – egyenlítettek. Az FSV Mainz az 50. percben először jutott vezetéshez a mérkőzésen, és minimális előnyét a lefújásig megőrizte. A hazaiaknál Szalai Ádám a 66. percben lépett pályára, míg a vendégeknél Gulácsi Péter és Willi Orbán is végigjátszotta a találkozót. A télen szerződtetett Szoboszlai Dominik sérülés miatt még mindig nem mutatkozhatott be új csapatában. Az 1. FSV Mainz a második győzelmét aratta a bajnoki idényben, ezt megelőzően november 22-én Freiburgban tudott nyerni 3–1-re.

Az SC Freiburgban a magyar válogatott Sallai Roland kisebb bokasérülés miatt nem állt a szakmai stáb rendelkezésére, csapata nélküle tartotta otthon a három pontot a VfB Stuttgarttal szemben.

A címvédő és listavezető Bayern München 4–0-ra nyert az FC Schalke 04 otthonában Gelsenkirchenben. A Bajnokok Ligája-győztes bajorok második gólját szerző Robert Lewandowski profi pályafutása 500. találatát jegyezte. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnél az elmúlt év legjobbjának választott lengyel csatár a Bayernben 272, a Borussia Dortmundban 103, a Lech Poznanban 41, a Znicz Pruszkow csapatában pedig 21 alkalommal volt eredményes, míg hazája válogatottjában 63-szor talált be. A 32 éves támadó a hatszoros aranylabdás argentin Lionel Messi, az ötszörös győztes portugál Cristiano Ronaldo, valamint a svéd Zlatan Ibrahimovic mellett a negyedik aktív futballista, aki elérte ezt a számot.

Eredmények, Bundesliga, 18. forduló: • Borussia Mönchengladbach–Borussia Dortmund 4–2 • Hertha Berlin SC–Werder Bremen 1–4 • 1. FSV Mainz 05–RB Lipcse 3–2 • SC Freiburg–VfB Stuttgart 2–1 • FC Augsburg–Union Berlin 2–1 • Arminia Bielefeld–Eintracht Frankfurt 1–5 • Bayer Leverkusen–VfL Wolfsburg 0–1 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Bayern München 0–4 • TSG 1899 Hoffenheim–1. FC Köln 3–0. A tabellán: 1. Bayern 42 pont, 2. Lipcse 35, 3. Leverkusen 32 (32–18), 4. Wolfsburg 32 (27–19), 5. Mönchengladbach 31, 6. Eintracht 30.

FA-kupa

A bajnoki címvédő FC Liverpool nem jutott a legjobb 16 közé az angol FA-kupában, mivel a negyedik forduló vasárnapi játéknapján 3–2-re kikapott a Manchester United otthonában. Az egyiptomi Mohamed Szaláh Gáli a 18. és az 58. percben is betalált, hazai részről pedig Mason Greenwood, majd Marcus Rashford volt eredményes, a 78. percben pedig a portugál Bruno Fernandes szabadrúgásból állította be a 3–2-es végeredményt a hazaiak javára.

Eredmények, FA-kupa, tizenhatoddöntő: • Everton–Sheffield Wednesday (II.) 3–0 • Southampton–Arsenal 1–0 • Millwall (II.)–Bristol City (II.) 0–3 • Barnsley (II.)–Norwich City (II.) 1–0 • Brighton–Blackpool (III.) 2–1 • Sheffield United–Plymouth Argyle (III.) 2–1 • Swansea (II.)–Nottingham Forest (II.) 5–1 • West Ham United–Doncaster Rovers (III.) 4–0 • Cheltenham Town (IV.)–Manchester City 1–3 • Chorley (VI.)–Wolverhampton Wanderers 0–1 • Chelsea–Luton Town (II.) 3–1 • Brentford (II.)–Leicester City 1–3 • Fulham–Burnley 0–3 • Manchester United–FC Liverpool 3–2. Hétfőre maradt a Wycombe Wanderers (II.)–Tottenham Hotspur találkozó, kedden játsszák az AFC Bournemouth (II.)–Crawley Town (IV.) mérkőzést.

Ligue 1

A francia pontvadászatban az Adrian Ursea edzette OGC Nizza/Nice elhozta mind a három pontot az RC Lens otthonából, ezzel megszakította negatív sorozatát.

Eredmények, Ligue 1, 21. forduló: • Paris Saint-Germain–Montpellier 4–0 • RC Lens–OGC Nizza/Nice 0–1 • AS Monaco–Olympique Marseille 3–1 • Girondins Bordeaux–Angers 2–1 • Dijón–Racing Strasbourg 1–1 (a házigazdáknál a román idegenlégiós Mihai Alexandru Dobre a cserepadon kapott helyet) • FC Metz–FC Nantes 2–0 • Stade Reims–Brest 1–0 • Stade Rennes–OSC Lille 0–1 • Saint-Étienne–Olympique Lyon 0–5. A Nimes–Lorient mérkőzést elhalasztották. A táblázaton: 1. PSG 45 pont/21 mérkőzés (48–11), 2. Lille 45/21 (36–15), 3. Lyon 43/21, 4. Monaco 39/21, 5. Rennes 36/21, 6. Marseille 32/20.