Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

Nagy meglepetésre az AS Róma kikapott a Hellas Verona vendégeként, míg az SS Lazio hazai pályán csupán 2–2-es döntetlent játszott a Cagliarival vasárnap kora este az olasz labdarúgó-bajnokság negyedik fordulójában. A Farkasok a portugál José Mourinho vezetésével első vereségüket szenvedték el, ami azért is nagy szenzáció, mert a hétközben edzőváltáson átesett északolasz együttes az első három körben pontot sem szerzett. A Maurizio Sarri irányította Lazio az első félidő hajrájában megszerezte a vezetést az eddig egypontos szárd együttes ellen, a fordulás után azonban néhány percen belül fordítottak a vendégek és a hazaiak 80. percben szerzett gólja csak egy pontot ért. A rómaiaknál a román idegenlégiós Ştefan Radu a cserepadon kapott helyet, a túloldalon viszont honfitársa, a válogatott középpályás Răzvan Marin végigjátszotta a mérkőzést.

A Torinói Juventus hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott az eddig százszázalékos AC Milannal a játéknap rangadóján. A torinói találkozó első félidejében a spanyol Álvaro Morata egy gyors kontra végén már a 4. percben vezetéshez juttatta a Juvét, amely az első félidőben végig jobban és veszélyesebben játszott, újabb gólt azonban nem szerzett. A fordulás után a Milan igyekezett nyomást gyakorolni a hazaiakra, ám igazán komoly helyzetig egészen a 76. percig nem jutott, akkor viszont a horvát Ante Rebics egy szöglet után a hazai kapuba fejelt. A folytatásban a vendégek álltak közelebb a győzelemhez, végül azonban megosztoztak a pontokon a felek. A milánóiaknál a román idegenlégiós Ciprian Tătăruşanu kapus szokás szerint a cserepadot koptatta. A torinóiak legutóbb az 1961–1962-es bajnoki szezont kezdték négy nyeretlen meccsel. A Juventus így négy kör után mindössze két ponttal a kieső 18. helyen áll.

Eredmények, Serie A, 4. forduló: • Sassuolo–FC Torino 0–1 (a hazaiaknál a román válogatott Vlad Chiricheş végigjátszotta a meccset) • Salernitana–Atalanta Bergamo 0–1 • Milánói Internazionale–Bologna 6–1 (a román idegenlégiós Ionuţ Andrei Radu cserepados volt) • Genoa–Fiorentina 1–2 • Venezia–Spezia 1–2 • Empoli–Sampdoria 0–3 • Hellas Verona–AS Róma 3–2 • SS Lazio–Cagliari 2–2 • Torinói Juventus–AC Milan 1–1. Hétfőre maradt az Udinese–SSC Nápoly találkozó. Az állás: 1. Inter 10 pont/4 mérkőzés (15–4), 2. Milan 10/4 (8–2), 3. Róma 9/4 (11–5), 4. Nápoly 9/3 (6–2), 5. Fiorentina 9/4 (7–6), 6. Lazio 7/4.

A címvédő Atlético Madrid – a 78. perctől emberhátrányban futballozva – gól nélküli döntetlent játszott vendégével, az Athletic Bilbaóval a spanyol élvonal ötödik fordulójában. Ezzel mindkét gárda őrzi veretlen mérlegét a La Ligában. A hazaiaknál João Felix 20 másodpercen belül kapott két sárga lapot, az elsőt könyöklésért, a másodikat reklamálásért.

A Real Madrid egy góllal nyert idegenben a Valencia CF elleni rangadón. A vasárnapi zárómeccset mindkét együttes veretlenül és abban a tudatban várta, hogy amelyikük nyer, biztosan a tabella élére ugrik az Atlético szombati pontvesztése miatt. Az első játékrész jószerivel a sérülésekről szólt: 26 perc alatt három játékos is megsérült, a Valencia Carlos Solert és a portugál Thierry Correiát, a Real Dani Carvajalt volt kénytelen lecserélni. A második felvonásban már gólt is láthatott a publikum, a 66. percben Hugo Duro vette be a madridiak kapuját, és sokáig úgy tűnt, marad is az 1–0-s hazai győzelem. A hajrában viszont jött Vinícius Júnior és Karim Benzema, előbb a brazil egyenlített a francia passzából, két perccel később pedig szerepet cseréltek, beállítva a 2–1-es végeredményt.

A Ferencvárossal azonos Európa Liga-csoportban szereplő Real Betis Sevilla 2–2-t játszott otthon az Espanyol Barcelonával. A budapesti Groupama Arénában szeptember 30-án pályára lépő sevillai együttes az első félidő végén fordított, és egészen a 97. percig vezetett, de a katalánok – akik a 78. perctől emberelőnyben játszottak – egyenlíteni tudtak. Az Espanyol továbbra is nyeretlen a La Liga 2021–2022-es idényében.

A Villarreal gól nélküli döntetlent játszott a Real Mallorca vendégeként, az EL-győztesnek ez volt a negyedik mérkőzése a bajnoki idényben, és negyedszer ért el döntetlent, ezeken harmadszor nem esett találat.

Eredmények, La Liga, 5. forduló: • Celta Vigo–Cádiz 1–2 (a vendégeknél nem nevezték a keretbe a román válogatott Florin Andonét) • Deportivo Alavés–Osasuna Pamplona 0–2 • Elche–Levante 1–1 • Atlético Madrid–Athletic Bilbao 0–0 • Rayo Vallecano–Getafé 3–0 • Real Betis Sevilla–Espanyol Barcelona 2–2 • Real Sociedad–FC Sevilla 0–0 • Real Mallorca–Villarreal 0–0 • Valencia CF–Real Madrid 1–2. Hétfőre maradt az FC Barcelona–Granada mérkőzés. A sorrend: 1. Real Madrid 13 pont/5 mérkőzés, 2. Atlético 11/5, 3. Valencia10/5 (10–4), 4. Real Sociedad 10/5 (6–4), 5. Bilbao 9/5, 6. Sevilla 8/4.

Bundesliga

A Dárdai Pál vezette Hertha Berlin SC 2–1-re legyőzte a sereghajtó SpVgg Greuther Fürth csapatát a német bajnokság ötödik fordulójában. A berlini együttes sorozatban a második győzelmét aratta, míg riválisa továbbra is nyeretlen, és 2013. május 4. óta vár első Bundesliga-sikerére. „Jól sikerültek a cseréink, és jó második félidőt játszottunk. Büszke vagyok fiatal csapatunkra” – mondta Dárdai Pál, akinek alakulata az első három fordulóban pontot sem szerzett. A gól nélküli első félidőt követően a vendég Greuther Fürth jutott előnyhöz büntetőből, ám négy perc múlva a mester fia, Dárdai Márton passzából az Ajax Amszterdamtól szerződtetett debütáló holland Jurgen Ekkelenkamp – aki egy perccel korábban állt be – egyenlített. A fővárosiak győztes találata a 79. percben esett öngólból. Dárdai Márton végigjátszotta a találkozót.

A Bayern Münhcen 7–0-ra legyőzte hazai pályán az újonc VfL Bochumot. A bajor együttesből Joshua Kimmich kettő, Leroy Sane, Serge Gnabry, a lengyel Lewandowski és a kameruni Eric Maxim Choupo-Moting egy-egy találattal vette ki a részét a „mészárlásból”, a találkozó krónikája egy öngóllal lett teljes. A VfL Bochum részéről a magyar Novothny Soma nem volt tagja a meccskeretnek.

Az 1. FSV Mainz 05–SC Freiburg bajnoki gól nélküli döntetlennel ért véget. Utóbbi találkozón az egyik oldalon Szalai Ádám, a másikon Sallai Roland is kezdőként kapott szerepet, Szalait a félidőben, Sallait a 81. percben cserélték le.

Az RB Lipcse döntetlent játszott Kölnben, a vendégeknél mindhárom magyar válogatott játékos, Gulácsi Péter, Willi Orbán és Szoboszlai Dominik is kezdő volt. Utóbbi már az ötödik percben szép támadás végén kapuba talált, de néhány centis les miatt a játékvezető nem adta meg a gólt. Hasonló eset még többször előfordult a mérkőzés során mindkét oldalon, végül az 1. FC Köln szerzett vezetést az 57. percben. Ekkor az üresen álló francia Anthony Modeste lőtt Gulácsi kapujába, és bár Felix Brych elsőre szabálytalanság miatt nem adta meg ezt sem, a videófelvétel megtekintése után mégis középre mutatott. Nagy erőket mozgósított az RB Lipcse az egyenlítésért, ami végül Szoboszlai szöglete után a mali Amadou Haidara közeli fejesével jött össze a 72. percben. Mindkét csapat győzelemre játszott, rendkívül nagy volt a küzdelem és az iram. Adódott még óriási helyzet a kölniek és a lipcseiek kapuja előtt is, de előbb a kilépő Szoboszlai találta el a hazaiak kapusának fejét átemelési kísérleténél a 91. percben, majd a 94-ben a szlovák Ondrej Duda passzolta vissza a labdát a nagyot védő Gulácsinak, ahelyett, hogy az üres kapuba lőtt volna. Szoboszlai a 93. percben jött le a pályáról.

Eredmények, Bundesliga, 5. forduló: • Hertha Berlin SC–SpVgg Greuther Fürth 2–1 • FC Augsburg–Borussia Mönchengladbach 1–0 • Bayern München–VfL Bochum 7–0 • Arminia Bielefeld–TSG 1899 Hoffenheim 0–0 • 1. FSV Mainz 05–SC Freiburg 0–0 • 1. FC Köln–RB Lipcse 1–1 • VfB Stuttgart–Bayer Leverkusen 1–3 • Borussia Dortmund–Union Berlin 3–2 • VfL Wolfsburg–Eintracht Frankfurt 1–1. Az élen: 1. Bayern 13 pont (20–4), 2. Wolfsburg 13 (7–2), 3. Dortmund 12, 4. Leverkusen 10 (15–7), 5. Mainz 10 (6–2), 6. Freiburg 9.

A címvédő Manchester City gól nélküli döntetlent játszott a vendég Southamptonnal az angol bajnokságban. A futballstatisztikákkal foglalkozó Opta adatai alapján Raheem Sterling 200. bajnokiján lépett pályára a Cityben, míg az ellenfélnél sorozatban a századik Premier League-mérkőzését játszotta James Ward-Prowse.

A Bajnokok Ligája-győztes Chelsea (a magyar Lőw Zsolt másodedző együttese) simán, 3–0-ra nyert a Tottenham Hotspur otthonában. A vendégek első gólját a veterán brazil védő, Thiago Silva szerezte, aki három nappal 37. születésnapja előtt a Chelsea történetének második legidősebb gólszerzője lett a Premier League-ben. A rekordot Didier Drogba tartja, aki 37 évesen és 49 naposan talált be a Leicester City ellen. Nem sokkal később a francia világbajnok N’Golo Kanté is eredményes tudott lenni egy megpattanó lövésnek köszönhetően, míg a végeredményt a másik belső védő, a német Antonio Rüdiger állította be a 93. percben. Harry Kane-nek vasárnap sem ment a játék, a hazaiak támadójának ez volt a negyedik bajnokija a szezonban, és továbbra is gól nélkül áll, sőt összesen négy kísérlete volt eddig, hat éve nem kezdett ilyen rosszul.

Eredmények, Premier League, 5. forduló: • Newcastle United–Leeds United 1–1 • Manchester City–Southampton 0–0 • Liverpool–Crystal Palace 3–0 • Burnley–Arsenal 0–1 • Norwich City–Watford 1–3 • Wolverhampton Wanderers–Brentford 0–2 • Aston Villa–Everton 3–0 • Brighton & Hove Albion–Leicester City 2–1 • West Ham United–Manchester United 1–2 • Tottenham Hotspur–Chelsea 0–3. Az élmezőny: 1. Chelsea és Liverpool 13–13 pont (egyaránt 12–1-es gólarány), 3. MU 13 (13–4), 4. Brighton 12, 5. Man. City 10 (11–1), 6. Everton 10 (10–7).

Ligue 1

A francia bajnokság 6. fordulójában a Paris Saint-Germain az argentin Mauro Icardi ráadásban szerzett góljával verte 2–1-re az Olympique Lyont a Parc des Princes-ben. A mérkőzést eldöntő találatot Lionel Messi már csak a kispadról nézhette végig. Sokak meglepetésére ugyanis Maurício Pochettino, a PSG vezetőedzője 1–1-nél bátor lépésre szánta el magát: a 76. percben lecserélte legnagyobb sztárját, Lionel Messit, akit a marokkói–spanyol Achraf Hakimi váltott – előbbi látható módon nem örült, hogy argentin honfitársa a kispadra küldte. A végeredmény végül igazolta az edző döntését, a PSG Messi nélkül is hozta a mérkőzést. A találkozó a hajráig 1–1-re állt, de a ráadásban aztán megszerezte a győzelmet a PSG, az addig nem sokat mutató Kylian Mbappé remekül emelt középre, s a csereként beállt Icardi közelről a kapuba fejelt. A bajnokit követő sajtótájékoztatón természetesen kérdőre vonták Pochettinót, hogy miért cserélte Messit. „Egyetlen játékos sem szeret lejönni a pályáról és természetesen mindenki tisztában van azzal, hogy Messi mekkora játékos. Öt cserelehetőségem van, azért vagyok a kispadon, hogy döntéseket hozzak. Fontos mérkőzések állnak még előttünk, meg kell óvnunk őt. A reakciója? Nem aggódom miatta” – zárta rövidre a témát a Messivel hasonlóan Rosárióból származó Pochettino.

Eredmények, Ligue 1, 6. forduló: • Racing Strasbourg–FC Metz 3–0 • RC Lens–OSC Lille 1–0 • Saint-Étienne–Girondins Bordeaux 1–2 • OGC Nizza/Nice–AS Monaco 2–2 • Angers–FC Nantes 1–4 • Clermont–Brest 1–1 • Stade Reims–Lorient 0–0 • Troyes–Montpellier 1–1 • Olympique Marseille–Stade Rennes 2–0 • Paris Saint-Germain–Olympique Lyon 2–1. A táblázaton: 1. PSG 16 pont/6 mérkőzés, 2. Marseille 13/5, 3. Lens 12/6, 4. Nice 11/5 (12–2), 5. Angers 11/6,  6. Montpellier 10/6.