Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos foci-összefoglalónkban az európai topligák (olasz, spanyol német és angol pontvadászat) hétvégi eseményeiről szólunk, Albionban inkább az FA-kupán volt a hangsúly. Emellett még kitérünk az osztrákokra is, ahol eldőlt a bajnoki cím sorsa.

Az SSC Nápoly megoldotta a „kötelező” feladatot az olasz labdarúgó-bajnokság 28. fordulójában: a hatodik helyezett együttes hazai pályán 3–1-re legyőzte a sereghajtó SPAL Ferrarát.

A Bajnokok Ligájában újoncként negyeddöntős, a Serie A-ban negyedik Atalanta Bergamo 3–2-re nyert Udinében, így már 80 szerzett gólnál jár, amivel messze a legjobb ebben a tekintetben.

Az AS Róma 2–0-ra kikapott az AC Milan otthonában. A hazaiak hétszer, a vendégek viszont csak két alkalommal találták el ellenfelük kapuját. A 76. percben a horvát Ante Rebics szerzett vezetést a Milannak, majd a 89. percben a Németországban született török Hakan Calhanoglu állította be a végeredményt büntetőből.

A Milánói Internazionale közel hetven percig egygólos hátrányban volt Pármában, mégis győztesen távozott. A házigazdáknál a román válogatott Ionuţ Andrei Radu kapus a cserepadon kapott helyet.

Eredmények, Serie A, 28. forduló: • SSC Nápoly–SPAL Ferrara 3–1 • Udinese–Atalanta Bergamo 2–3 • Sampdoria–Bologna 1–2 • Sassuolo–Hellas Verona 3–3 (a házigazdáknál a román válogatott Vlad Chiricheş csereként állt be a 76. percben) • AC Milan–AS Róma 2–0 • AC Párma–Milánói Internazionale 1–2. A sorrend: 1. Juventus 69 pont, 2. SS Lazio 65, 3. Inter 61, 4. Atalanta 57, 5. Róma 48, 6. Nápoly 45.

A Real Madrid 1–0-ra legyőzte idegenben a sereghajtó Espanyolt a spanyol bajnokság 32. fordulójának vasárnap esti mérkőzésén. A fővárosi együttes ezzel kihasználta a címvédő és nagy rivális FC Barcelona szombati vigói pontvesztését, és már kétpontos előnnyel vezeti a tabellát. A madridiak gólját Karim Benzema gólpasszából a brazil Carlos Henrique José Francisco Venâncio Casimiro szerezte.

Eredmények, La Liga, 32. forduló: • Espanyol Barcelona–Real Madrid 0–1 • Granada–Eibar 1–2 • Villarreal–Valencia CF 2–0 • Levante–Real Betis Sevilla 4–2. Hétfőre maradt a Getafé–Real Sociedad találkozó. Az állás: 1. Real Madrid 71 pont, 2. FC Barcelona 69, 3. Atlético Madrid 58, 4. Sevilla 54, 5. Villarreal 51, 6. Getafé 49.

Bundesliga

A VfB Stuttgart hazai pályán 3–1-re kikapott a Darmstadt 98 csapatától a német bajnokság másodosztályának utolsó fordulójában, vasárnap, ennek ellenére egy év után visszajutott az élvonalba.

A listavezető Arminia Bielefeld feljutása múlt hét kedd óta biztos volt, de a 2. Bundesliga utolsó játéknapján még három csapat versengett a másik feljutó helyért, valamint az osztályozót érő harmadik pozícióért. Vasárnap mindhárom együttes kikapott, a Stuttgarthoz hasonlóan a Hamburger SV is hazai pályán veszített (SV Sandhausen, 1–5), az 1. FC Heidenheim pedig a bajnok Bielefeld vendégeként maradt pont nélkül (0–3).

Ez a rendhagyó eredménysor a Stuttgartnak kedvezett, amely második lett, ezzel egy év szünet után visszakerült az első osztályba. A csapat a Bundesliga 1963-as megalapítása óta a negyedik idényét töltötte a második vonalban.

Az osztályozón a Werder Bremen ellenfele az 1. FC Heidenheim lesz, a Hamburger SV viszont a következő idényben is a másodosztályban szerepel.

Az esélyesek jutottak elődöntőbe az FA-kupában

A címvédő Machester City elődöntőbe jutott az angol labdarúgó FA-kupában, miután a vasárnapi negyeddöntőben 2–0-ra nyert a Newcastle United otthonában. A 37. percben a belga Kevin De Bruyne büntetőjével szereztek vezetést a vendégek, majd a 68. percben Raheem Sterling állította be a végeredményt.

A Chelsea is elődöntős, miután a vasárnapi negyeddöntőben 1–0-ra győzött a Leicester City otthonában. A meccs egyetlen gólját Ross Barkley szerezte a 63. percben.

Az Arsenal is a legjobb négy közé jutott, miután a vasárnapi negyeddöntőben 2–1-re győzött a Sheffield United otthonában. A londoniak az első félidő közepén az elefántcsontparti Nicolas Pépé találatával kerültek előnybe, és egészen a 87. percig vezettek. Akkor David McGoldrick egyenlített, ám a rendes játékidő hosszabbításában a spanyol Daniel Ceballos megszerezte a győztes gólt az Arsenalnak. A játékvezető a hazaiak két találatát is érvénytelenítette – a 10. és az 58. percben – a videóbírós visszajátszás megtekintése után.

A legjobb nyolc között csak élvonalbeli együttesek szerepeltek, erre ezt megelőzően legutóbb a 2005–2006-os szezonban volt példa. Az elődöntőt július 18-án és 19-én, a finálét pedig augusztus 1-jén rendezik, mindhárom meccs helyszíne a londoni Wembley Stadion lesz.

Eredmények, FA-kupa, negyeddöntő:

Szombaton játszották: • Norwich City–Manchester United 1–2 – hosszabbítás után. Vasárnap: • Newcastle United–Manchester City 0–2 • Leicester City–Chelsea 0–1 • Sheffield United–Arsenal 1–2.Az elődöntő párosítása: • Arsenal–Man. City • Chelsea–MU.Premier League

A Southampton vendégként 3–1-re legyőzte a Watfordot az angol bajnokság 32. fordulójának vasárnapi mérkőzésén.

A kiesése elkerüléséért küzdő hazai csapatnak még kaput eltaláló lövése sem volt, az egyetlen gólját a vendégek védője, Jan Bednarek szerezte, amikor egy beadásnál menteni akart és a saját kapujába emelte a labdát.

A hazaiak vasárnapi keretéből elővigyázatosságból kimaradt Andre Gray, Nathaniel Chalobah és a portugál Domingos Quina, mert nem tartották be az egészségügyi biztonsági előírásokat. A klub csupán a kizárásukat közölte, de a brit média annyit hozzátett, hogy Gray a héten mintegy húsz fő részvételével születésnapi bulit tartott otthonában és ott Quináról is készült fotó.

Eredmény, Premier League, 32. forduló: • Watford–Southampton 1–3. Hétfőn és kedden további egy-egy, szerdán négy, csütörtökön két mérkőzést játszanak. A tabellán: 1. FC Liverpool 86 pont/31 mérkőzés – már bajnok, 2. Manchester City 61/31, 3. Leicester City 55/31, 4. Chelsea 54/31, 5. Wolverhampton Wanderers 52/32, 6. Manchester United 49/31, …, 13. Southampton 40, …, 16. Watford 28.

Magabiztos győzelemmel lettek osztrák bajnokok Szoboszlaiék

Megvédte osztrák bajnoki címét Szoboszlai Dominik csapata, a Red Bull Salzburg. A salzburgiak a felsőházi rájátszás vasárnapi játéknapján, a harmincadik fordulóban házigazdaként 3–0-ra győzte le a TSV Hartberg együttesét. A magyar futballista kezdőként 63 percet töltött a pályán, és egy gólpasszal járult hozzá a sikerhez.

A második helyezett LASK Linz viszont hazai pályán 1–0-ra kikapott a Wolfsberger AC-tól, így a címvédő előnye két fordulóval a vége előtt behozhatatlanná vált.

Ez a klub 11. bajnoki címe, 2007 óta csak háromszor fordult elő, hogy nem a Red Bull Salzburg végzett az élen Ausztriában.

A LASK csapatától korábban négy pontot levont a liga a koronavírus-járvány idején tartott tiltott csoportos edzés miatt.