Bajnokságról bajnokságra: Bayern-diadal Némethonban

Az európai labdarúgó topbajnokságok közül a spanyol és a német pontvadászat is zárta küzdelmeit, az angoloknál az FA-kupa döntője szerepelt a hétvégi műsoron, míg az olaszoknál és a franciáknál egy forduló maradt még.

A bajnoki aranyérmes Torinói Juventus 1–1-es döntetlent játszott a vendég Atalantával az olasz labdarúgó-bajnokság 37., utolsó előtti fordulójának vasárnapi játéknapján. Az Atalantához hasonlóan a bronzéremre, valamint a Bajnokok Ligája-csoportkört érő helyek egyikére hajtó Milánói Internazionale 4–1-re kikapott az SSC Nápoly vendégeként. A házigazdák nem nevezték a román idegenlégiós Vlad Chiricheşt.

A Genoa hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott a Cagliarival, így még nem biztosította be élvonalbeli tagságát a következő idényre. A genovai együttesben a keretbe jelölték a magyar Schäfer Andrást, aki végül a kispadról nézte végig a mérkőzést. A hazaiaknál a román válogatott Andrei Ionuţ Radu védett.

Eredmények: • Sassuolo–AS Róma 0–0 • Genoa–Cagliari 1–1 • Udinese–SPAL 3–2 • Torinói Juventus–Atalanta Bergamo 1–1 • SSC Nápoly–Milánói Internazionale  4–1 • AC Milan–Frosinone 2–0 • Empoli–AC Torino 4–1 • AC Párma–Fiorentina 1–0 • Chievo–Sampdoria 0–0. Hétfőre maradt az SS Lazio–Bologna találkozó. Az állás: 1. Juventus 90 pont – már bajnok, 2. Nápoly 79, 3. Atalanta 66 (74–45), 4. Inter 66 (55–32), 5. Milan 65, 6. AS Róma 63, …, 19. Frosinone 24, 20. Chievo 16 – utóbbi kettő már kiesett.

A Real Madrid házigazdaként 2–0-ra kikapott a Real Betis Sevillától a spanyol bajnokság 38., utolsó fordulójának vasárnapi játéknapján. A vendégek hétszer, a fővárosiak viszont csupán kétszer találták el ellenfelük kapuját. A királyi gárda 21. századi története legrosszabb szezonját zárta, és az 1994–1995-ös idény óta nem szenvedett el ennyi vereséget (18): 12 bajnoki vereség (32%), 46 kapott gól, 18 vereség minden sorozatot figyelembe véve.

A bajnok FC Barcelona 2–2-t játszott az Eibar vendégeként, amely a bajnokság zárómeccse is volt egyben. A végeredmény már az első félidőben kialakult: a huszadik percben a hazaiak szereztek vezetést, de Lionel Messi duplájával két perc alatt fordítottak a vendégek, az Eibar azonban még a szünet előtt egyenlített. A Barca kilenc győzelem után először veszített pontokat az Eibarral szemben. A katalánok argentin csatára a bajnokságban 34 mérkőzésen 36 góllal zárt, így karrierje során hatodszor lett spanyol gólkirály: az elmúlt három idényben nem volt nála eredményesebb játékos a La Ligában (s szinte biztosan ismét aranycipős is).

A Barcelona 19 ponttal előzte meg a tabellán a bronzérmes Real Madridot, amivel megdöntötte korábbi rekordját: az 1984–1985-ös és a 2017–2018-as szezonban is 17 ponttal gyűjtött többet fővárosi riválisánál.

Eredmények: • Deportivo Alavés–Girona 2–1 • Celta Vigo–Rayo Vallecano 2–2 • Huesca–Leganés 2–1 • Espanyol Barcelona–Real Sociedad 2–0 • Getafé–Villarreal CF 2–2 • FC Sevilla–Athletic Bilbao 2–0 • Real Valladolid–Valencia CF 0–2 • Levante–Atlético Madrid 2–2 • Real Madrid–Real Betis Sevilla 0–2 • Eibar–FC Barcelona 2–2. A bajnokság végeredménye: 1. Barcelona 87 pont – bajnok, 2. Atlético 76, 3. Real Madrid 68, 4. Valencia 61 – az első négy helyezett Bajnokok Ligája-csoportkörben szerepel, 5. Getafé 59, 6. Sevilla 59 – az 5. és 6. az Európa Liga-csoportkörbe jut, 7. Espanyol 53 – EL-selejtező, 8. Bilbao 53, 9. Real Sociedad 50, 10. Betis 50, 11. Alavés 50, 12. Eibar 47, 13. Leganés 45, 14. Villarreal 44, 15. Levante 44, 16. Valladolid 41, 17. Celta Vigo 41, 18. Girona 37, 19. Huesca 33, 20. Rayo Vallecano 32 – utóbbi három kiesett.

A Celta Vigo visszafizeti a belépőjegy árát a vendég Rayo Vallecano összes szurkolójának a szombati mérkőzést követően. A sereghajtó Rayo Vallecano kiesése már két héttel ezelőtt biztossá vált, ennek ellenére több mint kétezren elkísérték a csapatot az idény utolsó meccsére, amely 2–2-es döntetlennel végződött. A madridi csapat szurkolói régóta ismertek a vendégszeretetükről, s a Celta vezetői ezt viszonozták vasárnap. „Szeretnénk megköszönni a Celta Vigo gesztusát, a belépőjegyek árának visszatérítését” – írta közösségi oldalán a Rayo. A drukkerek a csapat otthonának számító madridi Estadio de Vallecas pénzáraiban kaphatják vissza az összeget. A Celta a 17. helyen végzett, így bennmaradt a La Ligában.Bundesliga

A Bayern München sorozatban hetedszer, története során 29. alkalommal nyerte meg a német bajnokságot. A müncheniek szombaton a Bundesliga zárófordulójában hazai pályán 5–1-re győzték le az Eintracht Frankfurtot, így a második Borussia Dortmund hiába nyert 2–0-ra a Borussia Mönchengladbach vendégeként, nem volt lehetősége az előzésre. A 2005-ben átadott Allianz Arénában története során először biztosította be elsőségét a Bayern, ráadásul az elmúlt évtized két meghatározó játékosa, a francia Franck Ribéry, és a holland Arjen Robben is góllal búcsúzott a közönségtől. A Bayern úgy lett bajnok, hogy hátránya már kilenc pont is volt a Dortmunddal szemben, a 14. forduló óta veretlen bajorok azonban innen tudtak előzni, ami rekord a Bundesligában.

A dortmundiak sikerének ugyanakkor örülhetett a Bayer Leverkusen, amely azzal, hogy 5–1-re győzött Dárdai Pál „búcsúmérkőzésén” a Hertha Berlin SC otthonában, odaért a Bajnokok Ligája indulást érő negyedik helyre. Szalai Ádám csapata, a Hoffenheim 2–0-ra vezetett a Mainz otthonában, ez az eredmény pedig Európa Liga indulást jelentett volna az együttesnek, amely azonban a második félidőben – Christoph Baumgartner kiállítása miatt ekkor már emberhátrányban futballozva – szűk fél óra alatt négyszer kapitulált, így lemaradt a nemzetközi szereplésről, ami így a mostani idényben az EL-elődöntőig menetelő Frankfurt ölébe hullott. A házigazdáknál az 56. perctől kapott játéklehetőséget román idegenlégiós csatár, Alexandru Maxim.

Sallai Roland a 75. perctől csereként kapott lehetőséget a Nürnberg elleni 5–1-es győzelem alkalmával, míg a Gulácsi Pétert és Willi Orbánt ezúttal nélkülöző, a Bayern elleni Német Kupa döntőre készülő RB Lipcse az utolsó pillanatokban bukott el Brémában, ahol a győztes gólt a 40 éves, a szerződését a találkozó előtt egy évvel meghosszabbító Claudio Pizarro szerezte.

A záróforduló hozta a szezon leggólgazdagabb mérkőzését, amelyen a Wolfsburg 8–1-re ütötte ki az Augsburgot.

Eredmények: • Bayern München–Eintracht Frankfurt 5–1 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–VfB Stuttgart 0–0 • Borussia Mönchengladbach–Borussia Dortmund 0–2 • Hertha Berlin SC–Bayer Leverkusen 1–5 • Werder Bremen–RB Lipcse 2–1 • SC Freiburg–1. FC Nürnberg 5–1 • 1. FSV Mainz 05–TSG 1899 Hoffenheim 4–2 • VfL Wolfsburg–FC Augsburg 8–1 • Fortuna Düsseldorf–Hannover 96 SC 2–1. A végeredmény: 1. Bayern 78 pont – bajnok, 2. Dortmund 76, 3. Lipcse 66, 4. Leverkusen 58 – az első négy helyezett BL-főtáblás, 5. Mönchengladbach 55, 6. Wolfsburg 55 – az 5. és 6. helyezett EL-főtáblás, 7. Eintracht 54 – EL-selejtező, 8. Werder 53, 9. Hoffenheim 51, 10. Düsseldorf 44, 11. Hertha 43, 12. Mainz 43, 13. Freiburg 36, 14. Schalke 33, 15. Augsburg 32, 16. Stuttgart 28 – osztályozós, 17. Hannover 21, 18. Nürnberg 19 – utóbbi kettő kiesett.

Az FA-kupát is besöpörte a triplázó Manchester City

A Premier League és a Ligakupa megnyerése után az angol FA-kupát is elhódította a Manchester City csapata, amely a sorozat szombati döntőjében 6–0-ra győzte le a Watfordot. A londoni Wembley Stadionban rendezett finálé során végig a City irányított, a félidőben David Silva és Raheem Sterling góljaival már 2–0-ra vezetett, a második játékrészben pedig Kevin De Bruyne, Gabriel Jesus, majd Sterling kétszer is betalált, fölényessé téve ezzel a manchesteri együttes sikerét. A City 2011 után nyert ismét FA-kupát, s története során hatodszor diadalmaskodott a sorozatban. Josep Guardiola tanítványai ezzel sporttörténelmet írtak: a City lett az első olyan csapat, amely triplázni tudott Angliában.

Duplázni, azaz a bajnoki cím mellett valamelyik kupasorozatot is megnyerni, korábban kilenc csapatnak is sikerült, 2014-ben és tavaly éppen a Manchester Citynek. Rajtuk kívül városi riválisuk, a Manchester United, valamint a Chelsea, az Arsenal, az FC Liverpool, a Tottenham Hotspur, a Nottingham Forest, az Aston Villa és a Preston North End is tudott duplázni.

Ligue 1

A francia pontvadászat 37. fordulója után még mindig csak egy kieső sorsa dőlt el végleg.

Eredmények: • AS Monaco–Amiens 2–0 • Saint-Étienne–Nizza/Nice 3–0 • Guingamp–Nimes 2–2 • Girondins Bordeaux–Stade Reims 0–1 • OSC Lille–Angers 5–0 • Toulouse–Olympique Marseille 2–5 • Montpellier–FC Nantes 1–1 (a vendégek most sem nevezték a „kegyvesztett” román válogatott Ciprian Tătăruşanu kapust) • Racing Strasbourg–Stade Rennes 0–2 • Olympique Lyon–Caen 4–0 • Paris Saint-Germain–Dijón 4–0. A sorrend: 1. PSG 91 – már bajnok, 2. Lille 75, 3. Lyon 69, 4. Saint-Étienne 65, 5. Montpellier 59, 6. Marseille 58, …, 20. Guingamp 27.

Hat éven belül ötödször bajnok a Benfica

A Benfica története során 37. alkalommal nyerte meg a portugál bajnokságot. A lisszaboni együttes – amely hat éven belül ötödször diadalmaskodott – a szombati zárófordulóban a Santa Clara 4–1-es legyőzésével biztosította be elsőségét. A Benfica mögött kétpontos lemaradással az FC Porto lett a második.

A Galata a bajnokságot is behúzta

A Fatih Terim edzette Galatasaray Isztambul hazai pályán 2–1-re legyőzte az Isztambul Basaksehirt a török bajnokság 33. fordulójának vasárnapi játéknapján, ezzel biztossá tette, hogy a Török Kupában elért győzelem után az első helyen fejezi be a 2018–2019-es kiírást, és megvédte címét (három ponttal vezet közvetlen riválisával, a Basaksehirrel szemben, de jobban áll az egymás elleni eredmények tekintetében). A szünetben még vesztésre álló Galata (a 17. percben a bosnyák Rijad Bajics volt eredményes) az algériai Szofian Feguli (47. perc) és a nigériai Henry Onyekuru (64. perc) góljával fordított a Basaksehir ellen, és fennállása 22. bajnoki címét ünnepli – ez csúcsnak számít Törökhonban.

Lengyelország, Montenegró, KoszovóNagy Dominik csapata, a Legia Varsó is versenyben volt a bajnoki címért, de az utolsó négy fordulóban egyszer sem tudott nyerni, és mint utóbb kiderült, a vasárnapi siker már nem lett volna elég az előzéshez: a Lech Poznant 1–0-ra megverő Piast Gliwice megőrizte az első helyet, és története során először bajnok lett az élvonalban. A gliwicei csapat a 2019-ben lejátszott 19 bajnoki mérkőzéséből mindössze kettőt veszített el. A legutóbbi három kiírást megnyerő, most másodikként záró Legia a Zaglebie elleni vasárnapi záráson (2–2) az 58. perctől szerepeltette Nagy Dominiket.A Grbalj elleni 2–0-s vasárnapi sikerével a Szutjeszka biztossá tette, hogy az utolsó fordulóban már nem előzhetik meg, azaz megvédi bajnoki címét. A Niksics városában működő csapat negyedszer nyerte meg a 2006-ban útjára indított montenegrói bajnokságot, ezzel megelőzte a Buducsnosztot, és immár egyedül áll az örökranglista élén.

A rekordbajnok (10) Pristina az éllovas Feronikelinél vendégeskedett az utolsó fordulóban, vasárnap nyernie kellett volna ahhoz, hogy hat év után újra bajnok legyen – ehelyett kikapott 1–0-ra. A Feronikeli 2016 után lett újra első az 1990 óta számon tartott önálló koszovói bajnokságban.

Svájci és azeri kupaAz FC Bázel 2–1-re legyőzte a Thunt a Svájci Kupa vasárnap megrendezett berni döntőjében, ezzel fennállása során 13. alkalommal hódította el a serleget, és utolérte a Siont a svájci örökranglista második helyén. Azerbajdzsánban a Gebele/Qabala az első kupadiadalát aratta (1–0 a Sumqayit ellenében).

Labdarúgó II. liga, 36. forduló

Hétfői eredmény: • Ploieşti-i Petrolul–Temesvári ACS Politechnika 1–0 (gól: Sergiu Arnăutu – 69. perc).