Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos foci-összeállításunkban az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

Serie A

Az éllovas AC Milan a 91. percben egyenlített ki 2–2-re a vendég AC Párma ellen az olasz labdarúgó-bajnokság 11. fordulójának vasárnapi játéknapján. A milánói vörös-feketék így megőrizték veretlenségüket, és nyolc győzelem mellett ez volt a harmadik döntetlenjük a szezonban. Az AC Pármában a magyar idegenlégiós Balogh Botond a kispadról nézte végig a találkozót, és tartalék volt Ciprian Tătăruşanu kapus is az AC Milanban.

A címvédő Torinói Juventus 3–1-re nyert a Genoa vendégeként. Cristiano Ronaldo, a torinóiak ötszörös aranylabdás portugál klasszisa 100. mérkőzését játszotta a klub színeiben, és jól sikerült a jubilálása, hiszen két értékesített büntetővel járult hozzá csapata sikeréhez. A Juventusban a Bajnokok Ligája után a bajnokságban is debütált a fiatal román játékos, Radu Drăguşin, aki a 90. percben csereként állt be a holland Matthijs de Ligt helyett.

A 76. percben még egygólos hátrányban volt, mégis 3–1-es sikert aratott Cagliariban az Internazionale. A milánói együttes sorozatban negyedszer gyűjtötte be a három pontot a Serie A-ban. A hazaiaknál a román válogatott Răzvan Marin végigjátszotta a mérkőzést, az Internél viszont a kispadot koptatta honfitársa, Ionuţ Andrei Radu kapus.

Eredmények, Serie A, 11. forduló: • Sassuolo–Benevento 1–0 (a hazaiak nem nevezték a sérült román válogatott Vlad Chiricheşt) • SS Lazio–Hellas Verona 1–2 (a rómaiak hátvédsorában végigjátszotta a meccset a román idegenlégiós Ştefan Radu) • FC Torino–Udinese 2–3 • Crotone–Spezia 4–1 (a román válogatott Denis Drăguş a Crotone cserepadján kapott helyet) • AC Milan–AC Párma 2–2 • Genoa–Torinói Juventus 1–3 • Atalanta Bergamo–Fiorentina 3–0 • Bologna–AS Róma 1–5 • SSC Nápoly–Sampdoria 2–1 • Cagliari–Milánói Internazionale 1–3. Az állás: 1. Milan 27 pont, 2. Inter 24, 3. Nápoly 23 (26–11) – egy pont levonva, 4. Juventus 23 (23–9), 5. Sassuolo 22, 6. Róma 21.

La Liga

A címvédő Real Madrid házigazdaként 2–0-ra legyőzte az akkor még listavezető Atlético Madridot a spanyol bajnokság 13. fordulójában. A 15. percben hazai szöglet után a brazil Carlos Henrique Casimiro fejelt a hálóba, majd a 63. percben Dani Carvajal távoli bombagóllal növelte a különbséget, így a Real a vártnál simábban győzött. Az Atlético legutóbb 2016 februárjában tudta legyőzni városi riválisát bajnoki meccsen. A jelenlegi idényben az argentin Diego Pablo Simeone vezetőedző csapata most kapott ki először a La Ligában, és ugyanannyi gólt kapott ezen a találkozón, mint azt ezt megelőző tíz meccsen összesen.

Lionel Messi góljával az FC Barcelona legyőzte a vendég Levantét a vasárnapi játéknapon. Az argentin klasszis szezoncsúcsot jelentő 15 lövéshez segítette csapatát, amelyből 12-t maga vállalt el. A katalánok sikerükkel feljöttek a kilencedik helyről a nyolcadikra, míg a Levante hat meccs után először kapott ki. Érdekes statisztika, hogy tízes mezben 600. gólját szerezte Messi a Barca mezében.

A Real Sociedad hazai remijével átvette a vezetést a tabellán.

Eredmények, La Liga, 13. forduló: • Real Valladolid–Osasuna Pamplona 3–2 • Real Madrid–Atlético Madrid 2–0 • Huesca–Deportivo Alavés 1–0 • Getafé–FC Sevilla 0–1 • Valencia CF–Athletic Bilbao 2–2 • FC Barcelona–Levante 1–0 • Elche–Granada 0–1 • Real Betis Sevilla–Villarreal 1–1 • Real Sociedad–Eibar 1–1. Hétfőre maradt a Celta Vigo–FC Cádiz találkozó. A sorrend: 1. Real Sociedad 26 pont/13 mérkőzés (23–6), 2. Atlético 26/11 (21–4), 3. Real Madrid 23/12, 4. Villarreal 22/13, 5. Sevilla 19/11, 6. Cádiz 18/12 (11–13), 7. Granada 18/12 (15–20), 8. Barcelona 17/11.

Premier League

A Leicester City kihasználta, hogy a tabella első két helyén álló Tottenham Hotspur és a címvédő FC Liverpool egyaránt 1–1-es döntetlent játszott, és a Brighton & Hove Albion 3–0-s legyőzésével egy pontra megközelítette riválisait az angol bajnokság táblázatán. Az FC Liverpool a Fulham otthonában remizett, a PL-ben nyolc meccs óta veretlen vendégek a 79. percben egyenlítettek az egyiptomi Mohamed Szaláh Gáli 11-esével. Ezzel Jürgen Klopp együttese rosszabb gólkülönbséggel maradt a második helyen a Tottenham mögött, amely a Crystal Palace otthonában érte el ugyanezt az eredményt.

Eredmények, Premier League, 12. forduló: • Leeds United–West Ham United 1–2 • Everton–Chelsea 1–0 • Manchester United–Manchester City 0–0 • Newcastle United–West Bromwich Albion 2–1 • Wolverhampton Wanderers–Aston Villa 0–1 • Arsenal–AFC Burnley 0–1 • Leicester City–Brighton & Hove Albion 3–0 • Fulham–FC Liverpool 1–1 • Crystal Palace–Tottenham Hotspur 1–1 • Southampton–Sheffield United 3–0. A táblázaton: 1. Tottenham 25 (24–10), 2. Liverpool 25 (27–18), 3. Leicester 24, 4. Southampton 23, 5. Chelsea 22, 6. West Ham 20.

Bundesliga

A Bayer Leverkusen hazai pályán 4–1-re legyőzte a hajrára már kettős emberhátrányban játszó TSG 1899 Hoffenheimet a német bajnokság 11. fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén, ezzel a tabella élére állt, kihasználva a bajorok berlini botlását.

Az RB Lipcse simán, 2–0-ra legyőzte hazai pályán a Werder Brement, a magyar válogatott Gulácsi Péter kapus és Willi Orbán végigjátszotta a mérkőzést a lipcsei csapatban. A Sallai Rolandot a 68. percben csereként bevető SC Freiburg fontos győzelmet aratott az Arminia Bielefeld ellen – a magyar támadó harcolta ki az első gól előtti tizenegyest –, míg az 1. FC Köln idegenben győzte le a 1. FSV Mainzot (ahol a magyar válogatott Szalai Ádám sérült).

Eredmények, Bundesliga, 11. forduló: • VfL Wolfsburg–Eintracht Frankfurt 2–1 • Union Berlin–Bayern München 1–1 • Borussia Dortmund–VfB Stuttgart 1–5 • SC Freiburg–Arminia Bielefeld 2–0 • 1. FSV Mainz–1. FC Köln 0–1 • Borussia Mönchengladbach–Hertha Berlin SC 1–1 (a fővárosiaknál a fiatal Dárdai Márton a cserepadon kapott helyet) • RB Lipcse–Werder Bremen 2–0 • Bayer Leverkusen–TSG 1899 Hoffenheim 4–1 • FC Augsburg–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 2–2. Az élen: 1. Leverkusen 25 pont, 2. Bayern 24 (35–17), 3. Lipcse 24 (23–9), 4. Wolfsburg 21, 5. Dortmund 19, 6. Union Berlin 17.

Ligue 1

A francia pontvadászat 14. fordulójának párizsi rangadóját az Olimpique Lyon a zimbabwei Tino Kadewere 35. percben lőtt góljával 1–0-ra megnyerte, ez pedig a Paris Saint-Germain éllovasi székébe került. A román Adrian Ursea edzette OGC Nizza/Nice továbbra is akadozik, Európa Liga búcsúja után ismét kikapott, ezúttal hazai pályán a Stade Rennes-től (ez volt a mester harmadik mérkőzése a nizzaiak élén, akik nyolc mérkőzése nyeretlenek, egyetlen döntetlenjük van ebből az időszakból).

Eredmények, Ligue 1, 14. forduló: • Saint-Étienne–Angers 0–0 • Olympique Marseille–AS Monaco 2–1 • RC Lens–Montpellier 2–3 • OGC Nizza/Nice–Stade Rennes 0–1 • FC Nantes–Dijón 1–1 (a vendégeknél a 76. percben csereként pályára lépett a román idegenlégiós Alex Dobre) • Racing Strasbourg–FC Metz 2–2 • Brest–Stade Reims 2–1 • Lorient–Nimes 3–0 • OSC Lille–Girondins Bordeaux 2–1 • Paris Saint-Germain–Olympique Lyon 0–1. Az élmezőny: 1. Lille 29 pont (26–10), 2. Lyon 29 (25–11), 3. PSG 28, 4. Marseille 27, 5. Montpellier 26, 6. Monaco 23.