Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos foci-összeállításunkban az európai labdarúgó topligák hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

A listavezető AC Milan az utolsó percekben szerzett góllal ért el 2–2-es döntetlent a vendég Hellas Veronával szemben az olasz labdarúgó-bajnokság hetedik fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. A vendégek meglepték a Milant, rögtön a meccs elején előnybe kerültek, és a 19. percben már kettővel vezettek. A házigazdák az első félidőben egy öngóllal szépítettek, majd a meccs hajrájában, már a ráadásban pedig a – korábban büntetőt hibázó – svéd Zlatan Ibrahimovic egyenlíteni tudott. A milánóiaknál a román válogatott kapus, Ciprian Tătăruşanu a cserepadot koptatta.

Az AC Párma (cserepadján a magyar Balogh Botond hátvéddel) gól nélküli döntetlent játszott otthon a Fiorentinával, így zsinórban harmadszor szerzett egy pontot a Serie A-ban.

A címvédő Torinói Juventus 1–1-es döntetlent játszott az SS Lazio otthonában. A vendégek a 15. percben Cristiano Ronaldo góljával szereztek vezetést, ám a 75. percben le kellett cserélni egy kisebb sérülés miatt a portugálok Európa-bajnok csatárát. A fővárosiak a négyperces ráadás utolsó másodpercében az ecuadori Felipe Salvador Caicedo Corozo révén egyenlítettek. A Juventus továbbra is veretlen a szezonban, de három győzelem mellett ez már a negyedik döntetlenje volt. A vendégeknél Leonardo Bonucci 400. alkalommal lépett pályára kezdőként a Juventusban. A rómaiaknál kezdőként szerepelt a hátvédsorban a román idegenlégiós Ştefan Radu, az 53. percben lecserélték.

A bergamói rangadón az Atalanta 1–1-es döntetlent játszott a Milánói Internazionaléval. A két csapat 2018 áprilisa óta – egy-egy győzelem mellett – negyedszer játszott döntetlent egymással. Az Inter sorozatban negyedik tétmérkőzésén maradt nyeretlen. A milánóiaknál a cserepadon kapott helyett a román idegenlégiós Ionuţ Andrei Radu kapus.

Az AS Róma az örmény Henrih Hamleti Mhitarján mesterhármasával győzött a Genoa otthonában.

Eredmények, Serie A, 7. forduló: • Sassuolo–Udinese 0–0 (a sérült román válogatott Vlad Chiricheşt nem nevezték a házigazdák) • AC Párma–Fiorentina 0–0 • Benevento–Spezia 0–3 • Cagliari–Sampdoria 2–0 • Bologna–SSC Nápoly 0–1 • Atalanta Bergamo–Milánói Internazionale 1–1 • Genoa–AS Róma 1–3 • FC Torino–Crotone 0–0 • SS Lazio–Torinói Juventus 1–1 • AC Milan–Hellas Verona 2–2. A tabellán: 1. Milan 17 pont, 2. Sassuolo 15, 3. Nápoly 14 (15–7), 4. Róma 14 (16–11), 5. Juventus 13 (15–6), 6. Atalanta 13 (18–14).

A Valencia CF magabiztosan legyőzte a vendég Real Madridot a spanyol bajnokság kilencedik fordulójának vasárnapi játéknapján. A fővárosiak hiába szereztek gyorsan vezetést, a folytatásban fordítani tudott a Valencia, amely három büntetőt is rúghatott, amire korábban még nem volt példa a Real Madrid ellen a La Ligában.

Az FC Barcelona a szünetben pályára lépő argentin Lionel Messi vezérletével kerekedett 5–2-re a vendég Real Betis Sevilla fölé. A katalánok a francia Ousmane Dembélé találatával szereztek vezetést a 22. percben, és a szünetig több helyzetet is kidolgoztak, de azokat sorra elpuskázták, a francia Antoine Griezmann még büntetőt is rontott. A kontrákból veszélyeztető vendégek az első félidő ráadásában egyenlítettek. A második félidőre érkezett Messi, akinek hathatós közreműködésével a 60. percben 3–1-re vezettek a házigazdák. Előbb Griezmannt hozta helyzetbe azzal, hogy átlépte Jordi Alba Ramos beadásánál a labdát, majd egy kezezés miatt megítélt büntetőt váltott gólra. A vendégek a 73. percben csökkenteni tudták ugyan a különbséget, de Messi a 82. percben visszaállította a kétgólos hazai előnyt. A végeredmény Pedri González López 90. percben szerzett góljával alakult ki, a fiatal játékos először volt eredményes a La Ligában. A Barca négy fordulót követően – amelyekben csak két pontot szerzett – nyert ismét bajnoki mérkőzést, miközben a Bajnokok Ligájában – ahol a Ferencvárossal egy csoportban szerepelt – mindhárom találkozóján győzött. Az első 11-esnél a 32. percben súlyosan megsérült Ansu Fati, az FC Barcelona fiatal labdarúgója. A 18. születésnapját egy hete ünneplő, de már négyszeres spanyol válogatott támadó fájdalomra panaszkodott, de visszatért a pályára, majd a szünet után Messi állt be a helyére. A találkozó után elvégzett vizsgálat során kiderült, hogy Ansu Fati a bal térdében belső ízületi sérülést szenvedett. A katalán klub közleménye szerint kezeléséről a napokban döntenek. Felépülése az AS sportlap szerint kettőtől négy hónapig tarthat, attól is függően, hogy megműtik-e. Az újság az operációt valószínűsíti, minek nyomán a jövő év elején térhet újból vissza a pályára. A tini sztár a 2020–2021-es idényben tíz meccsen játszott a Barcában, öt gólt szerzett és négy gólpasszt adott.

Eredmények, La Liga, 9. forduló: • Elche–Celta Vigo 1–1 • Atlético Madrid–FC Cádiz 4–0 • FC Sevilla–Osasuna Pamplona 1–0 • FC Barcelona–Real Betis Sevilal 5–2 • Huesca–Eibar 1–1 • Valencia CF–Real Madrid 4–1 • Levante–Deportivo Alavés 1–1 • Real Valladolid–Athletic Bilbao 2–1 • Real Sociedad–Granada 2–0 • Getafé–Villarreal 1–3. Az állás: 1. Real Sociedad 20 pont/9 mérkőzés, 2. Villarreal 18/9, 3. Atlético 17/7, 4. Real Madrid 16/8, 5. Granada 14/8 (9–11), 6. Cádiz 14/9 (8–10).

Bundesliga

A Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló RB Lipcse hazai pályán 3–0-ra legyőzte Sallai Roland csapatát, az SC Freiburgot a német labdarúgó-bajnokság 7. fordulójában. A lipcseiek magyar válogatottjai végigjátszották a meccset, Sallai 75 perc játéklehetőséget kapott.

A Bayern München 3–2-re legyőzte a házigazda Borussia Dortmundot a forduló rangadóján. A hazaiak szerezték meg a vezetést a 45. percben a csapatkapitány Marco Reus révén, de a címvédő még a szünet előtt egyenlíteni tudott, mivel a ráadásban az osztrák David Olatukunbo Alaba megpattanó szabadrúgása után szintén a hálóban kötött ki a labda. A fordulás után szinte azonnal fordított a Bayern a lengyel Robert Lewandowski fejesével, majd a csereként beállt Leroy Aziz Sané a 80. percben megduplázta az előnyt. Bár a norvég Erling Braut Håland néhány perccel később szépített és a hazaiaknak volt lehetőségük az egyenlítésre, ez végül nem jött össze. Érdekesség, hogy Lewandowskitól videóbírós elemzés után két további gólt elvettek. A Bayern számára a győzelem mellett ugyanakkor rossz hír, hogy egy szerencsétlenül sikerült szerelési kísérletnél Joshua Kimmich súlyos térdsérülést szenvedett, már a 36. percben le kellett cserélni.

Eredmények, Bundesliga, 7. forduló: • Werder Bremen–1. FC Köln 1–1 • Borussia Dortmund–Bayern München 2–3 • RB Lipcse–SC Freiburg 3–0 • 1. FC Union Berlin–Arminia Bielefeld 5–0 • 1. FSV Mainz 05–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 2–2 (a házigazdák most sem nevezték a magyar válogatott Szalai Ádámot) • FC Augsburg–Hertha Berlin SC 0–3 • VfB Stuttgart–Eintracht Frankfurt 2–2 • VfL Wolfsburg–TSG 1899 Hoffenheim 2–1 • Bayer 04 Leverkusen–Borussia Mönchengladbach 4–3. A sorrend: 1. Bayern 18 pont, 2. Lipcse 16, 3. Dortmund 15 (15–5), 4. Leverkusen 15 (14–8), 5. Union Berlin 12, 6. Wolfsburg 11.

Döntetlennel zárult a Manchester City–FC Liverpool rangadó az angol bajnokság nyolcadik fordulójában. A vendégek az egyiptomi Mohamed Szaláh Gáli büntetőjével kerültek előnybe, de nem sokkal később a brazil Gabriel Fernando de Jesus kiegyenlített. Az első félidő hajrájában 11-eshez jutottak a házigazdák is, de a belga Kevin De Bruyne mellélőtte a labdát. A 2015-ben érkezett német vezetőedző, Jürgen Klopp irányításával az FC Liverpool továbbra is nyeretlen az Etihad Stadionban. A két együttes 1896. január 1. óta 184. alkalommal találkozott egymással, a Premier League-ben 1992 óta 17 döntetlen, húsz liverpooli és tíz manchesteri siker a mérlegük.

A Leicester City 1–0-ra verte a vendég Wolverhampton Wandererst, ezzel visszakerült a tabella élére. A meccs egyetlen gólját Jamie Vardy szerezte a 15. percben büntetőből. Csapata a 39. percben ismét tizenegyeshez jutott, de azt kihagyta a válogatott csatár.

A Tottenham Hotspur Harry Kane 88. percben szerzett góljával győzött a továbbra is nyeretlen West Bromwich Albion otthonában. Az angol válogatott csatárnak ez volt a 150. gólja a Premier League-ben, ő a tizedik futballista, aki elérte ezt a számot.

Eredmények, Premier League, 8. forduló: • Southampton–Newcastle United 2–0 • Brighton & Hove Albion–AFC Burnley 0–0 • West Ham United–Fulham 1–0 • Chelsea–Sheffield United 4–1 • Crystal Palace–Leeds United 4–1 • Everton–Manchester United 1–3 • West Bromwich Albion–Tottenham Hotspur 0–1 • Leicester City–Wolverhampton Wanderers 1–0 • Manchester City–FC Liverpool 1–1 • Arsenal–Aston Villa 0–3. Az élen: 1. Leicester 18 pont/8 mérkőzés, 2. Tottenham 17/8 (19–9), 3. Liverpool 17/8 (18–16), 4. Southampton 16/8, 5. Chelsea 15/8, 6. Aston Villa 12/7.

Ligue 1

A francia pontvadászat 10. fordulója után már öt pont az előnye az éllovas fővárosi csapatnak, a Paris Saint-Germain ugyanis magabiztosan hozta a Stade Rennes elleni hazai mérkőzést, közvetlen üldözője, az OSC Lille viszont kikapott a Brest otthonában.

Eredmények, Ligue 1, 10. forduló: • Racing Strasbourg–Olympique Marseille 0–1 • Girondins Bordeaux–Montpellier 0–2 • Paris Saint-Germain–Stade Rennes 3–0 • Brest–OSC Lille 3–2 • RC Lens–Stade Reims 4–4 • Lorient–FC Nantes 0–2 • FC Metz–Dijón 1–1 • Nimes–Angers 1–5 • Nizza/Nice–AS Monaco 1–2 • Olympique Lyon–Saint-Étienne 2–1. A tabellán: 1. PSG 24 pont/10 mérkőzés, 2. Lille 19/10, 3. Rennes 18/10 (18–14), 4. Marseille 18/9 (12–8), 5. Lyon 17/10 (17–10), 6. Monaco 17/10 (17–14).