CFR 1907: csodás győzelem a Lazio ellen

Frissítve más eredményekkel

Jól kezdte a Kolozsvári CFR 1907 labdarúgócsapata az Európa Liga csoportmérkőzéseit: az E-jelű négyesben gólhátrányból fordítva 2–1 (1–1) arányban legyőzte a továbbjutásra legnagyobb eséllyel pályázó SS Laziót a Dr. Constantin Rădulescu Stadionban. A találkozót a lengyel Daniel Stefanski vezette. Az első félidőben a vasutasok szinte semmit nem játszottak, de a rómaiak sem sziporkáztak. Kevés gólhelyzet alakult ki, az is inkább a litván Giedrius Arlauskis kapuja környékén, de a labda vagy elkerülte a kaput, vagy magabiztosan védett a hálóőr. A vendégek vezetését a CFR védelme hozta össze, a 25. percben egy szögletnél az angolai Bastos berobbant, és közelről térddel továbbított a hálóba (0–1).

Az egyenlítéshez egy 11-es kellett: a horvát Damjan Djokovics ellen szabálytalankodtak a 16-oson belül, a büntetőt Ciprian Deac vállalta be (miután megbeszélte a sértettel), az albán Thomas Strakosha balra vetődött, ő viszont a jobb sarokba bombázott (1–1). Ez volt gyakorlatilag a hazai csapat első kapura lövése.

Korábban a rómaiak birtokolták többet a labdát, gyorsabbak is voltak. A 11. percben Jony adta be a labdát, Szergej Milinkovics-Szavics fejelt, de Arlauskis hárított, három perccel később pedig Joaquin Correa lövésénél is helyt állt. Manuel Lazzari is kihagyott egy helyzetet (31. perc), majd szünet előtt ismét Jony beadásából Milinkovics-Szavics is hasonlóképpen járt.

Fordulás után egészen más felfogásban játszott a hazai csapat, Dan Petrescu meghúzta a várható cserét (az elefántcsontparti Lacina Traoré helyére a francia–algériai Billel-Abdel Omrani lépett pályára – előbbi gyakorlatilag el sem jutott a labda). A dinamikusabb csatár a többiek játékát is feljavította, Omrani az 52. percben egyedül a kapussal mellé lőtt, majd öt perc múlva fölé bombázott. A támadó a 71. percben nem találta el jól a labdát a 16-oson belül, de a győztes gólt ő érte el: a 75. percben előbb a kapufát találta el, majd követve a labdát, bekotorta a kipattanót.

A Laziótól még Jony (64. perc) 25 méteres bombája nem talált utat a kapuba, majd az utolsó pillanatokban Arlauskis mentett Danilo Cataldi rövidsarokra tartó kísérleténél. Milinkovics-Szavics a hosszabbításpercekben fölé fejelt.

A mérkőzést mintegy 8000 néző tekintette meg a helyszínen.

Dan Petrescu csapata: Giedrius Arlauskis – Ionuţ Peteleu, Andrei Burcă, Kevin Boli, Mike Cestor, Mario Camora (csapatkapitány) – Mihai Bordeianu, Damjan Djokovics, Adrian Păun (84. perc Juan Emmanuel Cúlio)  – Lacina Traoré (46. perc Billel-Abdel Omrani), Ciprian Deac (90. perc Cătălin Golofca).

Végeredmény: • Kolozsvári CFR 1907–SS Lazio (olasz) 2–1 (gól:  Ciprian Deac – 41., 11 m és Billel-Abdel Omrani – 75. perc, illetve Bastos – 25. perc).

Mivel a másik meccsen a francia Stade Rennes és a skót Celtic Glasgow 1–1-re végzett, így a CFR 1907 a csoport élére állt. A franciaországi mérkőzésen két büntetőből esett gól, Mbaye Niang (38. perc), illetve Ryan Christie (59. perc) volt eredményes, a Celtictől a 92. percben kiállították Vakoun Issouf Bayót.

A következő fordulóban, október 3-án, Celtic–CFR 1907 és Lazio–Rennes összecsapásokat rendeznek.

Barcelonában bravúros döntetlennel rajtolt az FTC

A Ferencvárosi Torna Club 1–1-es döntetlent játszott az Espanyol vendégeként a labdarúgó Európa-liga csoportkörének csütörtöki nyitányán a H-jelű négyesben. A zöld-fehérek a spanyolok csapatkapitányának, Javi Lópeznek a 10. percben esett öngóljával szereztek vezetést, majd a barcelonai együttes Matias Vargas révén egyenlített a 60. percben.

Szerhij Rebrov vezetőedző csapata az október 3-i második fordulóban a bolgár Razgrad Ludogorecet fogadja, amely a CSZKA Moszkva felett aratott 5–1-es sikerével a csoport élén áll.

A mérkőzést 25 ezer néző tekintette meg, a találkozót a montenegrói Nikola Dabanovics vezette.

Ünnepi hangulatban fogadta a csapatokat a nagyjából 25 ezer szurkoló, köztük közel ezer magyar, ami érthető, mivel az Espanyol 12, a Ferencváros 15 év után szerepelt az európai kupasorozatok csoportkörében.

Az Espanyol ugyan az első perctől igyekezett magához ragadni a kezdeményezést, de nem kezdett megilletődötten a Ferencváros, hamar kiderült, hogy nem adja fel a támadásvezetések lehetőségét. Amíg a hazaiak enyhe mezőnyfölénye meddő volt, addig a zöld-fehérek első végigvitt akciójuk végén tesztelték a rivális kapusát, aki Zubkov lövését ütötte szögletre. Isael különösen elemében volt, jobb oldalon rendre megbolondította a védőket, egy ilyen akció végén a Tocmac Nguen elől menteni igyekvő csapatkapitány, Javi López talált saját kapujába a beadásból.

A Ferencváros összeállítása: Dibusz – Botka (66. perc Lovrencsics), Blazics, Dvali, Heister – Sigér, Haratin, Ihnatyenko (85. perc Frimpong) – Zubkov, Isael (64. Perc Szihnyevics), Tocmac Nguen.

Negyedóra elteltével már Dibusznak is akadt dolga, előbb Vu lövését, majd fejesét védte. Az Espanyol a 20. perctől egyre nagyobb mezőnyfölényt harcolt ki, de hiába, ugyanis igazán veszélyes helyzete ismét a Ferencvárosnak volt Isael újabb remek labdájából, ám Zubkov célt tévesztett, ahogy egy szöglet után Haratin is. A félidő végén beszorult ugyan a Ferencváros, de a spanyol csapat nem tudta feltörni a rendkívül jól szervezett védekezést.

A második félidőt próbálta lendületesen kezdeni az Espanyol, egy újabb pontatlan lövés után viszont ismét a Ferencváros járt közelebb a gólhoz: Isael jobb oldali szabadrúgásból kapura tekert, a labda ugyan átszállt a beadásra számító spanyol kapus felett, de a keresztlécen csattant.

Innentől viszont az Espanyol beszorította a magyar bajnokot, záporoztak a lövések Dibusz kapujára, egy ízben például Blazic mentett, nem sokkal később pedig Vargas a kapufa segítségével már betalált. Az egyenlítés után is lendületben maradt a spanyol gárda, a magyar csapat viszont nem omlott össze, továbbra is szervezett maradt, sőt, valamelyest enyhült a nyomás. Ennek ellenére ha ritkábban is, de csak az Espanyol jutott el az ellenfél kapujáig, ugyanakkor újabb gólt már nem tudott szerezni, csak kapufáig jutott, így a Ferencváros bravúros pontszerzéssel tért vissza az európai kupaporond csoportküzdelmeibe.

Végeredmény: • Espanyol Barcelona (spanyol)–Ferencvárosi Torna Club 1–1 (gól: Matias Vargas – 60. perc, illetve Javi López – 10. perc, öngól).

A bolgár Razgrad Ludogorec a második félidőben remekelve 5–1-re legyőzte a vendég orosz CSZKA Moszkva csapatát. Az oroszok a félidőben még vezettek, ám utána beindult a Ludogorec-henger, a 48. és 52. perc között háromszor is eredményesek voltak a hazaiak, és a folytatásban is nőtt a különbség. A nagyváradi születésű román válogatott Claudiu Keşerü mesterhármast ért el 21 perc alatt (az 52., a 68. és a 73. percben talált be, az utolsónál 11-esből). A csatárt a 86. percben lecserélték, a többi román játékos közül Dragoş Grigore végigjátszotta a mérkőzést, Cosmin Moţi viszont csak cserepados volt.

*

Holman Dávid kezdőként lépett pályára a Slovan Pozsonyban/Bratislavában, amely a török Besiktas Isztambult látta vendégül, és úgy nyert 4–2-re, hogy a 93. és a 94. percben is betalált. A második hazai gólt Holman készítette elő. Guzmics Richárd nem volt ott a szlovák együttes keretében.

A Borussia Mönchengladbach és az osztrák Wolfsberger AC németországi összecsapásán – amelyet fölényesen nyertek meg a vendégek – Bognár Tamás fújta a sípot.

A magyar futballistákat foglalkoztató csapatok közül a svájci FC Luganóban Kecskés Ákos és Vécsei Bálint kezdőként lépett pályára – utóbbi sárga lapot kapott, majd a 82. percben lecserélték –, Holender Filip pedig a hetvenedik percben lépett pályára Dániában, ahol csapatuk 1–0-ra kikapott a Koppenhága otthonában.

Ugyancsak a B-csoport tagja Kádár Tamás gárdája, az ukrán Dinamó Kijev, amely a svéd FF Malmőt fogadta, a magyar válogatott védő végigjátszotta az 1–0-s sikerrel véget ért találkozót.

Dorin Rotariu 82 percet játszott a kazah FC Asztanában, amely az Old Traffordon vesztett 1–0-ra az angol Manchester United ellenében. A belga Standard Liége-nél Denis Drăguş a cserepadról nézte, hogy együttes hogyan győzi le a portugál Vitória Guimaraest 2–0-ra.

A 48 együttest felvonultató csoportkörben a hatodik, utolsó kört december 12-én rendezik. A csoportok első két helyezettje a legjobb 32 között folytatja a szereplést. A döntőt május 27-én rendezik Gdanskban.

Eredmények, Európa Liga, csoportkör, 1. forduló:

A-csoport: • APOEL Nicosia (ciprusi)–F91 Dudelange (luxemburgi) 3–4 • Karabah/Qarabag (azeri)–FC Sevilla (spanyol) 0–3.B-csoport: • FC Koppenhága (dán)–FC Lugano (svájci) 1–0 • Dinamó Kijev (ukrán)–FF Malmö (svéd) 1–0.C-csoport: • FC Bázel (svájci)–FK Krasznodar (orosz) 5–0 • Getafé (spanyol)–Trabzonspor (török) 1–0.D-csoport: • LASK Linz (osztrák)–Rosenborg Trondheim (norvég) 1–0 • PSV Eindhoven (holland)–Sporting Lisszabon (portugál) 3–2.E-csoport: • Kolozsvári CFR 1907–SS Lazio (olasz) 2–1 • Stade Rennes (francia)–Celtic Glasgow (skót) 1–1.F-csoport: • Standard Liége (belga)–Vitória Guimaraes (portugál) 2–0 • Eintracht Frankfurt (német)–Arsenal (angol) 0–3.H-csoport: • Espanyol Barcelona (spanyol)–Ferencvárosi Torna Club 1–1 • Razgrad Ludogorec (bolgár)–CSZKA Moszkva (orosz) 5–1.G-csoport: • Glasgow Rangers (skót)–Feyenoord Rotterdam (holland) 1–0 • FC Porto (portugál)–Young Boys Bern (svájci) 2–1.I-csoport: • VfL Wolfsburg (német)–Olekszandrija (ukrán) 3–1 • RKC Gent (belga)–St. Étienne (francia) 3–2.J-csoport: • Borussia Mönchengladbach (német)–Wolfsberg (osztrák) 0–4 • AS Róma (olasz)–Isztambul Basaksehir (török) 4–0.K-csoport: • Wolverhampton Wanderers (angol)–Braga (portugál) 0–1 • Slovan Pozsony/Bratislava (szlovákiai)–Besiktas Isztambul (török) 4–2.L-csoport: • Manchester United (angol)–FK Asztana (kazah) 1–0 • Partizán Belgrád (szerb)–AZ 67 Alkmaar (holland) 2–2.

Borítókép: Omrani nemcsak felrázta a csapatot, gólt is lőtt – FOTÓ: MEDIAFAX