Beteljesült a désiek álma, bejutottak a II. ligába!

Nehéz volt, de annál izgalmasabb volt a vége. Szebb ajándékot nem is lehetett elképzelni a Dési Egyesülés labdarúgócsapat megalakulása óta eltelt száz év megünneplésére, mint a másodosztályba való jutás.

A Szamos-parti klub megyénk egyik legrégibb sportalakulata közé tartozik, és éppen ezen a nyáron tölti be 100. születésnapját, ennek a fontos eseménynek ajánlották fel a hétvégi zilahi sikert az együttes vezetői, edzői és játékosai. Szép volt fiúk! – hangzott fel a találkozó végén annak a tucatnyi dési szurkolónak a buzdítása, akik elkísérték kedvenceit a Zilahi MSC Meszes alji stadionjába, ahol nem éppen szívélyesen fogadták őket (igaz, Désen is csak a pályát körülvevő fákról tekinthették meg a meccset a vendégdrukkerek). Idegölő, szívbetegeknek igazán nem volt ajánlatos a visszavágó. Az első félidőben alig jegyeztünk fel kapujelenetet, a játék inkább középpályán zajlott. Egyik fél sem merészkedett megrohanni az ellenfél tizenhatosát, mintha féltek volna egymástól – habár az első összecsapás után egyikük sem volt előnyben, azaz nem rúgott gólt.

Idegesen, kapkodóan szerepelt mindkét gárda, nagy volt a tét, a felsőbb osztályba jutás. A szilágyságiak védték az idegenbeli pontot, de hát gól nélkül nem sikerült volna megvalósítani céljukat. Térfélcsere után a hazaiaknak volt egy-két gólhelyzetük, de azokat Sergiu Pop és Mihai Forna nem használta ki. A 60. percben, azonban, megtört a jég, Sergiu Pop ollózása után a désieknél is megfordult volt Kolozsvári U FC-s és FCSB-s Mihai Onicaş fejesgóljával a helyi MSC megszerezte a vezetést. Ezután az Egyesülés taktikát változtatott, megerősítette a csatársort, és amikor már készült lefújni a találkozót a szatmárnémeti Rareş George Vidican, a désiek legjobb játékosa, Marius Cătineanu csapatkapitány fejjel betalált Bogdan Miron kapujába – előzőleg Florin Blaj ívelte be a labdát szabadrúgásból (még Raul Papp kapus előremerészkedett az utolsó helyzethez). A zilahiak körülvették a játékvezetőt, akinek felrótták, hogy csak 4 perc hosszabbítást ítélt, de a vendégek győztes találata a 96. percben született. Ekkor a két kispad között tömegverekedés alakult ki, miközben a Kolozs megyeiek a pálya közepén örömhórába perdültek, körülvéve Costan Morar dési polgármestert, aki még az ősszel megjósolta az Egyesülés feljutását a másodosztályba, biztosítva anyagi támogatását.

Íme, álma beteljesült, 14 év szünet után a Szamosok találkozásánál fekvő város újból képviselve leszaz ország labdarúgásának második szintjén, ahol utoljára a 2006–2007-es idényben, mint a Kolozsvári CFR 1907 szatellitcsapata szerepelt. Az akkori gárdából csak Eusebiu Şuvagău másodedző maradt meg, aki immár negyven esztendeje szolgálja a dési focit mint játékos, edző vagy klubvezető. Nem csoda, ha a szombati zilahi mérkőzés után szinte ő örvendett a legjobban, neki is óriási szerepe volt a selejtező sikerében. Ami Dragoş Militaru mestert illeti, ő a III. liga legfiatalabb edzője, aki gyökeresen megváltoztatta a dési labdarúgást, elérve az utóbbi 15 év legnagyobb sportsikerét. Egyik érdeme, hogy az eltelt idényben csakis helyi labdarúgókkal alakította ki játékoskeretét, a legtöbben az Egyesülés gyermek-és ifjúsági központjának neveltjei (onnan indultak el sikeres pályafutásukra Ciprian Deac, Paul Papp és legújabban Cătălin Itu).

Végül, íme az Egyesülés sikerkovácsai: Raul Papp – Alexandru Blaj, Kereki Mihály, Ionuţ Rus, Denis Roş – Florin Blaj, Adrian Pop, Marius Cătineanu, Ionuţ Frăsineanu – Angelo Cocian, Sebastian Serediuc; cserejátékosok:  Cristian Chira és  Andrei Pop; fel nem használt cserék: Ștefan Georgescu – Virgil Sabo, Andrei Peter, Bogdan Pop, Alexandru Papp, Tudor Vomir, Dorin Fărcaș; edzők: Dragoş Miltaru és Eusebiu Şuvagău.

A II. ligába való feljutási selejtező eredményei: • Brassói Korona–Coloneşti-i Vediţa MS 1–0 (gól: Nicolae Roșu – 73. perc; a mérkőzést a nagykárolyi Kovács Szabolcs vezette) – továbbjutott a Korona kettős győzelemmel, 3–1-es összesítéssel • Sellenberki Jövő–Nagydisznódi Magura 1–1 (Alexandru Curtean – 5. perc, illetve Florin Stelea – 15. perc) – tj. a Sellenberk 3–1-es összesítéssel • Zilahi MSC–Dési Egyesülés 1–1 (Mihai Onicaș – 60. perc, illetve Maris Cătineanu – 96. perc; a mérkőzés egyik megfigyelője a sepsiszentgyörgyi Oláh József volt) • tj. a Dési Egyesülés 1–1-es összesítéssel, idegenben szerzett találattal . A Brăilai Dacia Unirea–Galaci Suporter Club  (az első mérkőzsen 1–1) és az Afumaţi-i SK–Bukaresti Steaua (0–2) találkozó vasárnapra maradt.