Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos foci-összeállításunk visszatér a Nemzetek Ligája válogatott meccsek után: az európai topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia bajnokság) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

A portugál Cristiano Ronaldo 38. és 42. percben szerzett góljával 2–0-ra nyert a házigazda Torinói Juventus a Cagliari ellen az olasz labdarúgó-bajnokság nyolcadik fordulójában, a vendégek erejéből csak egy lesgólra futotta. A Cagliariban kezdőként szerepelt a román válogatott Răzvan Marin középpályás, a 71. percben lecserélték.

Az SS Lazio simán nyert a sereghajtó Crotone otthonában – a házigazdáknál a román idegenlégiós Ştefan Radu végigjátszotta a mérkőzést a hátvédsorban, túloldalon honfitársa, Denis Drăguş középpályás a 68. percben csereként állt be. A vendéglátók a 21. percben kerültek hátrányba, amikor a rómaiak rendkívül gólerős válogatottja, Ciro Immobile fejjel a hálóba talált. Az argentin Carlos Joaquin Correa az 58. percben alakította ki a végeredményt.

Eredmények, Serie A, 8. forduló: • Torinói Juventus–Cagliari 2–0 • Crotone–SS Lazio 0–2 • Spezia–Atalanta Bergamo 0–0 • Fiorentina–Benevento 0–1 • AS Róma–AC Párma (a pármaiak nem nevezték a magyar idegenlégiós Balogh Botondot) • Milánói Internazionale–FC Torino 4–2 (az Inter tartalékkapusa a román idegenlégiós Ionuţ Andrei Radu volt, a vendégek nem nevezték a magyar Horváth Krisztofert) • Sampdoria–Bologna 1–2 • Hellas Verona–Sassuolo 0–2 (a vendégeknél a román válogatott Vlad Chiricheş végigjátszotta a mérkőzést) • Udinese–Genoa 1–0 • SSC Nápoly–AC Milan 1–3 (a román válogatottól visszavonult Ciprian Tătăruşanu a cserepadot koptatta). Az állás: 1. Milan 20 pont, 2. Sassuolo 18, 3. Róma 17, 4. Juventus 16, 5. Inter 15, 6. Nápoly 14.

Az Atlético Madrid 1–0-ra legyőzte a vendég FC Barcelonát a spanyol bajnokság tizedik fordulójának rangadóján. A mérkőzést a belga Yannick Carrasco döntötte el az első félidő ráadásában úgy, hogy egy ellentámadásnál a kapujából messzire kifutó német Marc-André ter Stegent becsapta, és távolról pontosan célzott. Érdekesség, Diego Simeone 18. nekifutásra tudta legyőzni az Atléticóval a Barcát.

A Real Madrid 1–1-re végzett a Villarreal otthonában, az összecsapásból még két perc sem telt el, amikor a dominikai–spanyol Mariano Díaz Mejía fejesével a királyi gárda vezetést szerzett. A fiatal támadó utóbbi 22 kísérletéből immáron 11 gólt szerzett, de ezúttal nem győztes találat fűződik a nevéhez, ugyanis a Villarreal a 76. percben Gerard Moreno Balagueró révén 11-esből egyenlített.

Eredmények, La Liga, 10. forduló: • Osasuna Pamplona–Huesca 1–1 • Atlético Madrid–FC Barcelona 1–0 • Villarreal–Real Madrid 1–1 • Levante–Elche 1–1 • FC Sevilla–Celta Vigo 4–2 • Eibar–Getafé 0–0 • Cádiz–Real Sociedad 0–1 • Granada–Real Valladolid 1–3 • Deportivo Alavés–Valencia CF 2–2. Hétfőre maradt az Athletic Bilbao–Real Betis Sevilla találkozó. A sorrend: 1. Real Sociedad 23 pont/10 mérkőzés, 2. Atlético 20/8, 3. Villarreal 19/10, 4. Real Madrid 17/9, 5. Cádiz 14/10 (8–11), 6. Granada 14/9 (10–14).

Bundesliga

Sallai Roland csapata, az SC Freiburg otthon 3–1-re kikapott a Szalai Ádámot sérülés miatt nélkülöző 1. FSV Mainztól a német bajnokság nyolcadik fordulójában, vasárnap. A találkozón a vendégek gyorsan vezetést szereztek, a 2. percben eredményes francia–kongói Jean-Philippe Mateta a szünetig mesterhármasig jutott. A házigazdák a 63. percben szépítettek. A magyar válogatott alapembere, Sallai Roland kezdőként végigjátszotta az összecsapást. Az 1. FSV Mainz hat vereség és egy döntetlen után először jutott három ponthoz a bajnoki idényben.

A magyar válogatott Gulácsi Péter és Willi Orbán csapata, az RB Lipcse 1–1-es döntetlent játszott az Eintracht Frankfurt vendégeként. A lipcseiek kapuját Gulácsi védte a találkozón, míg Orbán a szünetben állt be. Az RB Lipcse győzelemmel beérhette volna pontszámban a Bayern Münchent, mivel délután a címvédő és listavezető csak döntetlenre volt képes a Werder Bremennel szemben, így viszont Gulácsiék a negyedik helyre csúsztak a tabellán.

A forduló zárómeccsén a Borussia Dortmund öt gólt szerzett a második félidőben, és 5–2-re nyert a Hertha Berlin SC otthonában, így egy pontra megközelítette a címvédő és listavezető Bayern Münchent. A fővárosiaknál a kispadról tekinthette meg a mérkőzést Dárdai Pál fia, Márton. A találkozón csereként pályára lépett egy nappal 16. születésnapja után a kameruni Youssoufa Moukoko, így a dortmundi tini lett minden idők legfiatalabb Bundesliga-játékosa. A vendégeknél a norvég Erling Braut Håland négyszer volt eredményes.

Eredmények, Bundesliga, 8. forduló: • Hertha Berlin SC–Borussia Dortmund 2–5 • Bayern München–Werder Bremen 1–1 • Arminia Bielefeld–Bayer Leverkusen 1–2 • TSG Hoffenheim–VfB Stuttgart 3–3 • Borussia Mönchengladbach–FC Augsburg 1–1 • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–VfL Wolfsburg 0–2 • Eintracht Frankfurt–RB Lipcse 1–1 • SC Freiburg–1. FSV Mainz 05 1–3 • 1. FC Köln–Union Berlin 1–2. A tabellán: 1. Bayern München 19 pont, 2. Dortmund 18 (20–7), 3. Leverkusen 18 (16–9), 4. Lipcse 17, 5. Union Berlin 15, 6. Wolfsburg 14.

A címvédő FC Liverpool 3–0-ra legyőzte a vendég Leicester Cityt az angol labdarúgó-bajnokság kilencedik fordulójában, a vasárnapi játéknap rangadóján. A hazaiak a 21. percben az északír Jonathan Grant „Jonny” Evans öngólját követően kerültek előnybe, a különbséget Diogo Jota duplázta meg a 41. percben. A portugál játékos szerződtetése óta első négy hazai bajnokiján betalált, ilyenre még senki nem volt képes a Pool színeiben. A végeredményt a brazil Roberto Firmino Barbosa de Oliveira állította be a 86. percben. Az FC Liverpool hatodik sikerét aratta a PL-szezonban, és a legutóbbi öt fordulóban megőrizte veretlenségét. A Leicester harmadszor maradt alul a bajnoki idényben, az együttes három győzelem után maradt ismét pont nélkül. A hazaiak 64. bajnokijukon maradtak veretlenek az Anfielden, ami klubrekord.

Eredmények, Premier League, 9. forduló: • Manchester United–West Bromwich Albion 1–0 • Newcastle United–Chelsea 0–2 • Aston Villa–Brighton & Hove Albion 1–2 • Tottenham Hotspur–Manchester City 2–0 • FC Liverpool–Leicester City 3–0 • Leeds United–Arsenal 0–0 • Sheffield United–West Ham United 0–1 • Fulham–Everton 2–3. Hétfőn játszották az AFC Burnley–Crystal Palace és a Wolverhampton Wanderers–Southampton meccset. A táblázaton: 1. Tottenham 20 pont/9 (21–9), 2. Liverpool 20/9 (21–16), 3. Chelsea 18/9 (22–10), 4. Leicester City 18/9 (18–12), 5. Southampton 16/8 (16–12), 6. Everton 16/9 (19–16).

Ligue 1

A francia pontvadászat 11. fordulójának rangadóján az AS Monaco 0–2-ről fordítva nyert az éllovas és címvédő Paris Saint-Germain ellen, így ismét nyílttá vált a küzdelem: a fővárosiak előnye két pontra apadt az OSC Lille előtt.

Eredmények, Ligue 1, 11. forduló: • Stade Rennes–Girondins Bordeaux 0–1 • AS Monaco–Paris Saint-Germain 3–2 • Brest–AS Saint-Étienne 4–1 • FC Nantes–FC Metz 1–1 • Dijón–RC Lens 0–1 • Montpellier–Racing Strasbourg 4–3 • Stade Reims–Nimes 0–1 • Angers–Olympique Lyon 0–1 • OSC Lille–Lorient 4–0. Az Olympique Marseille–OGC Nizza/Nice találkozót elhalasztották. Az élen: 1. PSG 24 pont/11 mérkőzés, 2. Lille 22/11, 3. Lyon 20 (18–10), 4. Monaco és Montpellier 20–20 (egyaránt 20–16-os gólarány), 6. Marseille 18/9.