Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Hagyományos foci-összeállításunkban az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia bajnokság) hétvégi eseményeit foglaljuk össze.

A koronavírusos portugál Cristiano Ronaldót nélkülöző címvédő Torinói Juventus 1–1-es döntetlent ért el otthon a Hellas Veronával szemben az olasz labdarúgó-bajnokság ötödik fordulójának vasárnapi játéknapján. A gól nélküli első félidőt követően a vendégek a 60. percben szereztek vezetést, a hazaiak egyenlítő találatát a 20 éves svéd középpályás, Dejan Kulusevski szerezte a 78. percben. A Juventus – a Ferencváros egyik csoportellenfele a Bajnokok Ligájában – továbbra is veretlen ugyan a bajnoki szezonban, két győzelem mellett viszont harmadszor kellett megelégednie az egy ponttal.

A forduló nyitányán a Sassuolo és az FC Torino 3–3-as döntetlennel végzett, a házigazdák második – szépségdíjas – gólját Vlad Chiricheş lőtte a 84. percben, a román válogatott hátvéd végigjátszotta a mérkőzést.

Răzvan Marin csapata, a Cagliari 4–2-re legyőzte a Crotonét, a román válogatott középpályás kezdőemberként szerepelt, a 88. percben lecserélték.

Eredmények, Serie A, 5. forduló: • Sassuolo–FC Torino 3–3 • SS Lazio–Bologna 2–1 (a rómaiak nem nevezték a keretbe a sérült román idegenlégiós Ştefan Radut) • Atalanta Bergamo–Sampdoria 1–3 • Genoa–Milánói Internazionale 0–2 (a vendégeknél nem nevezték a koronavírusos román válogatott kapust, Ionuţ Andrei Radut) • Torinói Juventus–Hellas Verona 1–1 • Fiorentina–Udinese 3–2 • AC Párma–Spezia 2–2 (a cserepadon helyet kapott a magyar Balogh Botond és a román Reinaldo Radu – Ionuţ Andrei Radu unokatestvére –, honfitársát, Valentin Mihăilăt nem nevezték a keretbe) • Benevento–SSC Nápoly 1–2 • Cagliari–Crotone 4–2. Hétfőre maradt az AC Milan–AS Róma találkozó. Az állás: 1. Milan 12 pont/4 mérkőzés, 2. Nápoly 11/5 (14–4), 3. Sassuolo 11/5 (16–9), 4. Inter 10/5, 5. Juventus 9/5 (10–4), 6. Atalanta 9/5 (15–12).

A Real Madrid 3–1-re diadalmaskodott idegenben az FC Barcelona ellen a spanyol bajnokság hetedik fordulójának rangadóján. Az elhúzódó nyári európai kupaszereplés miatt riválisainál két meccsel kevesebbet játszó házigazda – a Bajnokok Ligája új csoportszakaszának nyitókörében a Ferencvárost otthon 5–1-re verő – katalán elitalakulat a kilencedik helyről vágott neki az El Clásicónak, míg a La Ligában egy meccsel „mínuszban” levő fővárosi együttes a harmadik pozíciót foglalta el, mielőtt a Camp Nouban pályára lépett. A csúcstalálkozón a francia Zinédine Zidane csapata remekül kezdett, és már az 5. percben vezetett az uruguayi Frederico Santiago Valverde Dipetta révén. Ám alig három perccel később a 18. születésnapját október utolsó napján ünneplő Ansu Fati egyenlített. Lehetőségek ez után is bőséggel adódtak mindkét oldalon, de a szünetig már nem esett újabb gól. A második félidőt holland Ronald Koeman együttese kezdte jobban, ám a 63. percben Sergio Ramos García az általa kiharcolt tizenegyesből újfent a vendégeket juttatta vezetéshez. A védő tétmeccsen századik gólját szerezte a Real színeiben. Jóllehet a hazai nyomás egyre erősödött, az újabb, immár meccsdöntő találatot is a hajrában többször veszélyeztető fővárosiak érték el: a 90. percben a csereként beállt horvát Luka Modrics a Barca-védelem megingását kihasználva beállította a 3–1-es végeredményt. Az egymás elleni bajnoki mérkőzéseket tekintve a Real Madrid 74. győzelmét aratta, az FC Barcelona megtorpant a 72 sikernél, míg 35 találkozón döntetlen született.

A Real Sociedad magabiztosan, 4–1-re győzte le a vendég Huescát, így ismét a tabella élére került.

Eredmények, La Liga, 7. forduló: • Elche–Valencia CF 2–1 • Atlético Madrid–Real Betis Sevilla 2–0 • FC Barcelona–Real Madrid 1–3 • FC Sevilla–Eibar 0–1 • Osasuna Pamplona–Athletic Bilbao 1–0 • Real Sociedad–Huesca 4–1 • Getafé–Granada 0–1 • Real Valladolid–Deportivo Alavés 0–2 • Cádiz–Villarreal 0–0. Hétfőre maradt a Levante–Celta Vigo meccs. A sorrend: 1. Real Sociedad 14 pont/7 mérkőzés, 2. Real Madrid 13/6 (9–4), 3. Granada 13/6 (8–8), 4. Villarreal 12/7, 5. Atlético 11/5 (10–1), 6. Cádiz 11/7 (6–6).

Bundesliga

A címvédő és Bajnokok Ligája-győztes Bayern München könnyedén legyőzte a vendég Eintracht Frankfurtot a német bajnokság ötödik fordulójában, amelyen a Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló RB Lipcse 2–1-re nyert hazai pályán a fővárosi Hertha ellen.

A Bayernben Robert Lewandowski mesterhármast ért el az 5–0-s müncheni diadallal zárult meccsen, míg Lipcsében mindkét magyar válogatott játékos végigjátszotta a találkozót, amelyet a Hertha kettős emberhátrányban fejezett be.

A szintén válogatott Sallai Rolanddal felálló SC Freiburg 1–1-es döntetlent ért el az Union Berlin vendégeként, a magyar szélsőt a 77. percben lecserélték.

A 1. FSV Mainz 05 ötödik vereségét is elszenvedte a mostani kiírásban, így továbbra is pont nélkül sereghajtó. Az együttesben nem volt a mérkőzésre kijelölt keret tagja a magyar válogatott Szalai Ádám.

Eredmények, Bundesliga, 5. forduló: • VfB Stuttgart–1. FC Köln 1–1 • Borussia Dortmund–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 3–0 • Bayern München–Eintracht Frankfurt 5–0 • RB Lipcse–Hertha Berlin SC 2–1 • 1. FC Union Berlin–SC Freiburg 1–1 • 1. FSV Mainz 05–Borussia Mönchengladbach 2–3 • Werder Bremen–TSG 1899 Hoffenheim 1–1 • WfL Wolfsburg–Arminia Bielefeld 2–1. Hétfőre maradt a Bayer Leverkusen–FC Augsburg mérkőzés. Az élen: 1. RB Lipcse 13 pont, 2. Bayern 12 (22–8), 3. Dortmund 12 (11–2), 4. Stuttgart 8 (10–6), 5. Mönchengladbach 8 (8–8), 6. Werder Bremen 8 (7–7).

A listavezető Everton elveszítette veretlenségét az angol bajnokságban, miután a hatodik forduló vasárnapi játéknapján 2–0-ra kikapott a Southampton vendégeként. A hazaiak az első félidő közepén nyolc perc alatt kétszer találtak be. Az Everton – amely a 72. perctől emberhátrányban játszott – korábbi öt bajnoki találkozója közül négy győzelem mellett egyszer döntetlenre végzett. Az együttessel legutóbb az 1967–1968-as idényben fordult elő, hogy hat fordulót követően egy vereséggel állt az élvonalban.

Eredmények, Premier League, 6. forduló: • Aston Villa–Leeds United 0–3 • FC Liverpool–Sheffield United 2–1 • Manchester United–Chelsea 0–0 • Fulham–Crystal Palace 1–2 • West Ham United–Manchester City 1–1 • Southampton–Everton 2–0 • Wolverhampton Wanderers–Newcastle United 1–1 • Arsenal–Leicester City 0–1. Hétfőn játszottak két találkozót: Brighton & Hove Albion–West Bromwich Albion és AFC Burnley–Tottenham Hotspur. A tabellán: 1. Everton 13 pont/6 mérkőzés (14–9), 2. Liverpool 13/6 (15–14), 3. Aston Villa 12/5 (12–5), 4. Leicester 12/6 (13–8), 5. Leeds 10/6 (12–9), 6. Southampton 10/6 (10–9).

Ligue 1

A francia pontvadászat 8. fordulójában az OSC Lille csak 1–1-es döntetlenre volt képes Nizzában, a bajnok Paris Saint-Germain viszont az olasz Moise Bioty Kean és a helyére csereként beállt Kylian Mbappé dupláival 4–0-ra elgázolta a Dijónt, s ezzel az élre került, igaz csak jobb gólaránnyal.

Eredmények, Ligue 1, 8. forduló: • Stade Rennes–Angers 1–2 • Lorient–Olympique Marseille 0–1 • Paris Saint-Germain–Dijón 4–0 • Girondins Bordeaux–Nimes 2–0 • Brest–Racing Strasbourg 0–3 • FC Metz–Saint-Étienne 2–0 • Montpellier–Stade Reims 0–4 (Boulaye Dia mesterhármassal járult hozzá a sikerhez) • Nizza/Nice–OSC Lille 1–1 • Olympique Lyon–AS Monaco 4–1. Az RC Lens–FC Nantes mérkőzést elhalasztották. Az élmezőny: 1. PSG 18 pont (20–3), 2. Lille 18 (14–3), 3. Rennes 15 (16–10), 4. Marseille 15 (11–8), 5. Nice 14, 6. Lyon 13.