Bajnokságról bajnokságra: a City címvédése Angolhonban

Hagyományos focikörképünkben az európai labdarúgó topligák hétvégi eseményeit foglaljuk össze, az olasz, a spanyol és a francia pontvadászat után Angliában is bajnokot hirdettek – ott viszont zárult is a sorozat.

Az AS Róma hazai pályán 2–0-ra legyőzte a már bajnok Torinói Juventust az olasz labdarúgó-bajnokság 36. fordulójának rangadóján vasárnap, így továbbra is hatodik helyen áll, s megőrizte esélyét a Bajnokok Ligájában (BL) indulást érő negyedik hely megszerzésére.

Eredmények: • Fiorentina–AC Milan 0–1 • Cagliari–SS Lazio 1–2 (a rómaiaknál a román hátvéd, Ştefan Radu kezdőember volt,  a 74. percben lecserélték) • Atalanta Bergamo–Genoa 2–1 (a genovaiak hálóját a román ifjúsági válogatott, Andrei Ionuţ Radu őrizte) • SPAL–SSC Nápoly 1–2 (a vendégek nem nevezték a sérült román idegenlégiós Vlad Chiricheşt) • Sampdoria–Empoli 1–2 • Frosinone–Udinese 1–3 • AC Torino–Sassuolo 3–2 • AS Róma–Torinói Juventus 2–0. Két mérkőzés maradt hétfőre: Bologna–AC Párma és Milánói Internazionale–Chievo Verona. A tabellán: 1. Juventus 89 pint/36 mérkőzés – már bajnok, 2. Nápoly 76/36 – Bajnokok Ligája-induló, 3. Atalanta 65/36, 4. Inter 63/35, 5. Milan 62/36 (50–34), 6. Róma 62/36 (64–47), …, 19. Frosinone 24/36, 20. Chievo 15/35 – utóbbi kettő már kiesett, a Chievótól három pont levonva.

A bajnoki aranyérmes FC Barcelona nehezen nyert otthon, a harmadik Real Madrid viszont kikapott idegenben a spanyol bajnokság 37. fordulójában.

Eredmények: • Athletic Bilbao–Celta Vigo 3–1 • Atlético Madrid–FC Sevilla 1–1 • FC Barcelona–Getafé 2–0 • Real Betis Sevilla–Huesca 2–1 • Girona–Levante 1–2 • Leganés–Espanyol Barcelona 0–2 • Real Sociedad–Real Madrid 3–1 • Valencia CF–Deportivo Alavés 3–1 • Rayo Vallecano–Real Valladolid 1–2 • Villarreal CF–Eibar 1–0. A táblázaton: 1. Barcelona 86 pont – már bajnok, 2. Atlético 75, 3. Real Madrid 68, 4. Valencia 58 (49–35), 5. Getafé 58 (46–33), 6. Sevilla 56, …, 19. Rayo Vallecano 31, 20. Huesca – utóbbi kettő már kiesett.

Bundesliga

Nem lett bajnok a Bayern München, mivel gól nélküli döntetlent játszott a már biztos harmadik RB Lipcse vendégeként, így a Borussia Dormund kétpontosra tudta csökkenteni hátrányát a Fortuna Düsseldorf 3–2-es legyőzésével a Bundesliga 33., utolsó előtti fordulójában. A 15 kör óta veretlen lipcseieknél végigjátszotta a rangadót mindkét magyar válogatott labdarúgó, a kapus Gulácsi Péter és a hátvéd Willi Orbán. Ha a bajnoki cím nem is, a kieső és osztályozós helyek eldőltek: búcsúzik az élvonaltól a Nürnberg, amely négygólos vereséget szenvedett a Borussia Mönchengladbachtól, a Hannover pedig a Freiburg felett aratott 3–0-s győzelme ellenére is kiesett, mivel az előtte osztályozós pozícióban lévő VfB Stuttgart is begyűjtötte a három pontot a Wolfsburg 3–0-s felülmúlásával, így bebiztosítva 16. pozícióját.

A magyar érdekeltségű csapatok közül a Szalai Ádámot az 57. percig foglalkoztató Hoffenheim 1–0-ra alulmaradt a vendég Werder Bremennel szemben, míg a Dárdai Pál vezetőedző által irányította Hertha Berlin SC úgy győzött Augsburgban, hogy háromszoros hátrányba került, de a fővárosiak mindannyiszor egyenlítettek, sőt, a 92. percben Salomon Kalou révén a győztes gólt is megszerezték. A mester nem nevezte a mérkőzésre fiát, Palkót.

Eredmények: • FC Augsburg–Hertha Berlin SC 3–4 • Borussia Dortmund–Fortuna Düsseldorf 3–2 • Hannover 96 SC–SC Freiburg 3–0 • TSG 1866 Hoffenheim–Werder Bremen 0–1 • Bayer Leverkusen–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 1–1 • 1. FC Nürnberg–Borussia Mönchengladbach 0–4 • RB Lipcse–Bayern München 0–0 • VfB Stuttgart–VfL Wolfsburg 3–0 • Eintracht Frankfurt–1. FSV Mainz 0–2 (a vendégeknél a román idegenlégiós Alexandru Maxim a cserepadot koptatta). Az állás: 1. Bayern 75 pont, 2. Dortmund 73, 3. Lipcse 66, 4. Mönchengladbach 55 (55–40), 5. Leverkusen 55 (64–51), 6. Eintracht 54, …, 16. Stuttgart 27 – osztályozós, 17. Hannover 21, 18. Nürnberg – utóbbi kettő már kiesett.

A címvédő Manchester City 4–1-re nyert Brightonban az angol bajnokság 38., utolsó fordulójában, ezzel megszerezte hatodik bajnoki címét. Az aranyérem sorsa a zárókörben dőlt el, a listavezető City Brightonban szerepelt, míg az egy pont hátránnyal második FC Liverpool a Wolverhampton Wandererst fogadta. A Bajnokok Ligája-döntős Liverpool végül hiába győzött 2–0-ra, ez kevés volt ahhoz, hogy 1990 után ismét bajnoki címet ünnepelhessen. A Josep Guardiola irányította City sorozatban 14 győzelemmel zárta a Premier League-et, és tíz évvel a városi rivális United után első csapatként védte meg címét az angol élvonalban. A házigazda Brighton & Hove Albionban a román csatár, Florin Andone csereként a 67. percben lépett pályára.

A szezon legjobb góllövője címért folytatott versengés hármas holtversennyel zárult, mivel a 22 gólos liverpooli Mohamed Szalahot a zárókörben egyaránt duplázó Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal) és Sadio Mane (FC Liverpool) is beérte. A bajnok Manchester City csatára, Sergio Agüero 21 góllal zárt a negyedik helyen.

Eredmények: • Brighton & Hove Albion–Manchester City 1–4 • Burnley AFC–Arsenal 1–3 • Crystal Palace–Bournemouth 5–3 • Fulham–Newcastle United 0–4 • Leicester City–Chelsea 0–0 • FC Liverpool–Wolverhampton Wanderers 2–0 • Manchester United–Cardiff City 0–2 • Southampton–Huddersfield Town 1–1 • Tottenham Hotspur–Everton 2–2 • Watford–West Ham United 1–4. A bajnokság végeredménye: 1. Manchester City 98 pont – bajnok, 2. Liverpool 97, 3. Chelsea 72, 4. Tottenham 71 – az első négy BL-csoportkörben indul, 5. Arsenal 70 – Európa Liga-csoportkör, 6. MU 66 – EL-selejtező, 7. Wolverhampton 57, 8. Everton 54, 9. Leicester 52 (51–48), 10. West Ham 52 (52–55), 11. Watford 50, 12. Crystal Palace 49, 13. Newcastle 45 (42–48), 14. Bournemouth 45 (56–70), 15. Burnley 40, 16. Southampton 39, 17. Brighton 36, 18. Cardiff 34, 19. Fulham 26, 20. Huddersfield 16 – utóbbi három kiesett.

Az örökrangsort továbbra is az MU vezeti húsz elsőséggel.

Ligue 1

A francia pontvadászat 36. fordulójában biztossá vált, hogy az OSC Lille a Bajnok Ligája csoportkörben indul.

Eredmények: • Saint-Étienne–Montpellier 0–1 • Angers–Paris Saint-Germain 1–2 • Amiens–Toulouse 0–0 • Caen–Stade Reims 3–2 • Dijón–Racing Strasbourg 2–1 • Nizza/Nice–Nantes 1–1 (a vendégek most sem nevezték a kegyvesztett román kapust, Ciprian Tătăruşanut) • Nimes–AS Monaco 1–0 • Stade Rennes–Guingamp 1–1 • OSC Lille–Girondins Bordeaux 1–0 • Olympique Marseille–Olympique Lyon 0–3. A sorrend: 1. PSG 88 pont – már bajnok, 2. Lille 72, 3. Lyon 66, 4. Saint-Étienne 62, 5. Montpellier 58, 6. Marseille 55, …, 20. Guingamp 26.