Miamitól búcsúztak a magyarok

Az idei Australian Openen döntős, másodikként kiemelt duó a Julia Görges, Simona Halep (német, román) alkalmi kettőstől kapott ki döntő rövidítésben 1 óra 15 perces mérkőzésen. Babos egyesben a selejtező második fordulójában esett ki.

Az első fordulóban győztesek eddigi jutalma 30 060 dollár és 120 világranglistapont, a következő fordulóban pedig a Monica Niculescu, Abigail Spears (román, amerikai) duóval játszanak, akik két szettben bizonyultak jobbnak az Anna-Lena Grönefeld, Lucie Hradecka (német, cseh) kettősnél.

Folytathatja küzdelmet a Darija Jurak, Raluca-Ioana Olaru (horvát, román) kettős is, amely döntő rövidítésben 81 perc alatt bizonyult jobbnak az amerikai Desirae Krawczyk, Sabrina Santamaria duónál. Következő ellenfelük a spanyol Lara Arruabarrena Vecino és a brit Heather Watson lesz.

Román részről nem sikerült ugyanez a teljesítmény az Irina-Camelia Begu, Mihaela Buzărnescu duónak: nem bírtak a tajvani Csan-nővérekkel. A vereséget szenvedett duók 16 090 dolláros csekkel és 10 WTA-ponttal vigasztalódhatnak.

Egyesben is megkezdte menetelését Halep, a selejtezőkből főtáblára jutott Monica Niculescu a második fordulót is szenzációs sikerrel teljesítette, de a harmadikban megtorpant. Mihaela Buzărnescu folytatta fekete sorozatát, egy szoros és egy sima játszmában vesztett a francia Alizé Cornet ellenében – 7:6 (7), 6:1 volt a végeredmény.

A második kiemelt konstancai lány (3. a világranglistán) csak négy gémet engedett a hazai pályán szereplő Taylor Townsendnek (96.) a találkozó 6:1, 6:3-mal végződött, Halep immár harmadszor győzte le (ugyanennyi próbálkozásból) amerikai ellenfelét. A 27 éves román teniszező a harmadik fordulóban a szerencsés vesztesként főtáblára kerülő lengyel Polona Hercog ellen folytatja, aki meglepetésre jobbnak bizonyult a japán Miszaki Dojnál.

A 31 esztendős Monica Niculescu (138.) az utóbbi idők egyik legjelentősebb győzelemét aratta, három szettben jobbnak bizonyult a spanyol Garbine Muguruza Blancónál – 7:6 (0), 4:6, 6:2 volt a végeredmény, a maratoni küzdelem két órát és 53 percet tartott. Ez volt Nicolescu első sikere a világrangsorban jelenleg 17. helyen található 25 éves ibériai ellen, előző meccsüket 2016-ban Linzben Muguruza Blanco magabiztosan nyerte (6:1, 6:1).

A folytatásban azonban a 28 éves dán Caroline Wozniacki (13.) viszont Niculescu mumusának számított, előző 9 meccsükön a román lány egyetlen szettet tudott nyerni. Most is két játszmában szenvedett vereséget, 128 perc alatt 6:4, 7:6 (4) volt a végeredmény, Niculescu jutalma 48 775 dolláros csekk és 95 világranglistapont.

Folytatja kiváló szereplését a román származású, kanadai színekben versenyző 18 éves tini, Bianca Andreescu (24.), aki Irina-Camelia Begu búcsúztatása után két fordulót is teljesített: előbb 93 perc alatt 6:3, 6:3-ra legyőzte a 20 éves amerikai Sofia Kenint (34.), majd Indian Wells múlt heti bajnoka egy hét alatt másodszor is nyert a 8. kiemelt, a világrangsorban negyedik német Angelique Kerber ellen, s a nyolcaddöntőbe jutott. Utóbbi találkozó két órát és 10 percet tartott, s a kanadai lány 6:4, 4:6, 6:1 arányú sikerével végződött. Andreescu következő ellenfele az észt Anett Kontaveit (19.) lesz.

*

A férfiaknál (8,4 millió dollár összdíjazás) Fucsovics Márton 29. kiemeltként nem jutott a legjobb 32 közé, miután három szettben kikapott Felix Auger-Aliassimetől. Az első szettben a világranglistán 57., selejtezőkből főtáblára került kanadai 5:4-es előnyéig mindenki hozta saját adogatását, ám ekkor Fucsovics hibázott, Auger-Aliassime pedig lezárta a negyvenperces játszmát. A folytatásban azonban rögtön brékkel indított a rangsorban 36. nyíregyházi játékos, aki viszont elbukta második és harmadik szervagémjét, így a rivális 4:2-re ellépett. Fucsovics viszont két brékkel és saját sikeres adogatásával fordított, majd az 57 perces szett megnyerésével egyenlített. Ezt követően azonban Auger-Aliassime nem hagyott kétséget a győztes kiléte felől: a záró játszmát fél óra alatt, vesztett játék nélkül besöpörte, s 2 óra 8 perc után a legjobb 32 közé jutott.

Párosban is az első forduló jelentette a végállomást Fucsovics és a cseh Roman Jebavy számára, de ez nem jelentett meglepetést: a harmadik kiemelt rutinos Bryan ikrek, Bob és Mike ellen szenzáció lett volna a továbbjutás.

Horia Tecăunak, oldalán a holland Jean-Julien Rojerrel sem megy jól mostanság, az első fordulóban az ötödik kiemelt Oliver Marach, Mate Pavics (osztrák, horvát) párossal hozta őket össze a sors, és sorozatban negyedik alkalommal is vesztesen hagyták el a pályát ellenük (az elsőt még Tecăuék nyerték). A szuper tie-breakben végződött meccs 99 percet tartott.

A vesztesek 16 090 dolláros csekket kapnak a részvételért.

A harmadikként kiemelt osztrák Dominic Thiem kiesése jelentette a pénteki játéknap egyik legnagyobb meglepetést. Thiem, aki az elmúlt hét végén nyert Indian Wellsben, a döntőben a svájci klasszis Roger Federert legyőzve, ezúttal a lengyel Hubert Hurkacz-cal szemben simán, két játszmában maradt alul az esemény honlapja szerint.

A világelső, és Miamiban eddig hatszor nyertes Novak Djokovicsnak ugyanakkor csöppnyi gondot sem jelentett a továbbjutás: a szerbek kiválósága alig több mint egy óra alatt búcsúztatta el a tornától az ausztrál Bernard Tomicot.
A nőknél a korábbi világranglista-vezető Serena Williams három szettben múlta felül a svéd Rebecca Petersont. A sikert követően azonban visszalépett a nyolcszoros floridai győztes klasszis, mivel megsérült a bal térde. A 37 éves korábbi világelső az ezt megelőző Indian Wells-i viadalon egy betegség miatt adta fel a küzdelmet, ott a harmadik fordulóban Muguruza Blancóval szemben kellett befejeznie a versenyt.

Érdekesebb eredmények, női páros, 1. forduló (a 16 közé jutásért): Görges, Halep (német, román)–Babos, Mladenovic (magyar, francia, 2.) 4:6, 6:1, 10–6; Hao-csing Csan, Jung-zsan Csan (tajvani)–Begu, Buzărnescu 3:6, 7:5, 10–8; Niculescu, Abigail Spears (román, amerikai)–Anna-Lena Grönefeld, Lucie Hradecka (német, cseh) 6:3, 7:5; Jurak, Olaru (horvát, román)–Krawczyk, Santamaria (amerikai) 3:6, 6:3, 10–3.

Férfi páros, 1. forduló: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 3.)–Fucsovics, Jebavy (magyar, cseh) 6:1, 6:4; Marach, Pavics (osztrák, horvát, 5.)–Rojer, Tecău (holland, román) 6:7 (6), 6:3, 12–10.

Férfiak, 2. forduló (a 32 közé jutásért): Auger-Aliassime (kanadai)–Fucsovics Márton (29.) 6:4, 4:6, 6:0; Lajovics (szerb)–Nisikori (japán, 5.) 2:6, 6:2, 6:3; Raonic (kanadai, 12.)–Marterer (német) játék nélkül; Edmund (brit, 19.)–Ivaska (fehérorosz) 6:3, 6:2; Chardy (francia)–Simon (francia, 23.) 6:4, 6:2; Isner (amerikai, 7.)–Sonego (olasz) 7:6 (2), 7:6 (7); Kyrgios (ausztrál, 27.)–Bublik (kazah) 7:5, 6:3 ; Ramos-Vinolas (spanyol)–Pouille (francia, 25.) 4:6, 6:4, 6:3; Bautista Agut (spanyol, 22.)–Tipszarevics (szerb) 7:6 (3), 6:4; Hurkacz (lengyel)–Thiem (osztrák, 3.) 6:4, 6:4; Djokovics (szerb, 1.)–Tomic (ausztrál) 7:6 (2), 6:2.

Nők, 2. forduló (a 32 közé jutásért): Halep (2.)–Townsend (amerikai) 6:1, 6:3; Niculescu–Muguruza (spanyol, 20.) 7:6 (0), 4:6, 6:2; Andreescu (kanadai)-Kenin (amerikai, 32.) 6:3, 6:3; Oszaka (japán, 1.)–Wickmayer (belga) 6:0, 6:7 (3), 6:1; Tomljanovic (ausztrál)–Szabalenka (fehérorosz, 9.) 6:3, 6:4; Kaszatkina (orosz, 14.)–Gauff (amerikai) 6:3, 6:2; Mertens (belga, 16.)–Parmentier (francia) 6:2, 7:5; Kontaveit (észt, 21.)–Anisimova (amerikai) 6:3, 1:6, 6:4; Vondrousova (cseh)–Osztyapenko (lett, 22.) 7:5, 6:1; Hszie (tajvani, 27.)–Riske (amerikai) 6:2, 7:5; Kuzmova (szlovák)–Pavljucsenkova (orosz, 31.) 6:7 (5), 6:4, 7:5; V. Williams (amerikai)–Suarez Navarro (spanyol, 24.) 7:6 (4), 6:1; Wozniacki (dán, 13.)–Szasznovics (fehérorosz) 6:4, 6:4; Ja-fan Vang (kínai, 18.)–Konta Johanna (brit) 6:4, 6:0; Szevasztova (lett, 11.)–Siniakova (cseh) 6:2, 0:6, 6:4; Kerber (német, 8.)–Muchová (cseh) 3:6, 6:3, 6:3; Maria (német)–Giorgi (olasz, 29.) 6:3, 6:4; Stephens (amerikai, 4.)–Dzsabur (tunéziai) 6:2, 6:3; S. Williams (amerikai, 10.)–Peterson (svéd) 6:3, 1:6, 6:1; Putyinceva (kazah)–Bencic (svájci, 23.) 6:3, 7:5.