Európa Liga, csoportkör-zárás: Astra-csoda, Steaua-bukta

A labdarúgó Európa Liga csoportkörének hatodik, utolsó fordulójában a két román csapat is pályára lépett, de csak a bajnok éri meg a kupatavaszt. A Gyurgyevói/Giurgiui Astra gól nélküli döntetlenje ért továbbjutást, de ehhez a másik mérkőzés megfelelő végeredménye is kellett. A Bukaresti Steaua kikapott a Villarreal otthonában, és kiesett.

Az E-csoportban korábban eldőlt, hogy az AS Róma továbbjutott, a második helyért ellenben nagy csatára volt kilátás. Meglepetésre az Astra 0–0-t játszott hazai pályán az olaszokkal – a vendég drukkerek a mérkőzés előtt a Chapecoense elhunyt futballistáinak emlékére tartott egyperces gyászszünet alatt az SS Laziót szidták –, míg a Bécsi Austria csak magának köszönheti, hogy nem jutott tovább, ugyanis hiába vezetett 2–0-ra a Viktoria Plzen vendégeként, 3–2-re kikapott, így a gyurgyevói csapat ment tovább a „farkasok” mögött.

Az F-jelű négyesben a már biztosan búcsúzó Bécsi Rapid hazai pályán sokáig vezetett az Athletic Bilbao ellen, de a baszkok egy hajrábeli góllal ponttal távoztak. A bécsieknél Szántó Tamás nem állt be. A csoport másik mérkőzését, a Sassuolo–Genk összecsapást a sűrű köd miatt másnapra halasztották.

A K-csoportban a kvartett egyetlen kérdése az volt, hogy a Southampton vagy a Hapoel Beer-Seva (Korhut Mihály és Ovidiu Hoban csapata) jut tovább másodikként a Sparta Praha mögött. Az angolok azonban hiába futballoztak sokkal aktívabban és veszélyesebben az egész mérkőzésen, az izraeli bajnok egyetlen, de tökéletes lövésből a 78. percben megszerezte a vezetést. Mivel Izraelben gól nélküli döntetlen született, a Sotonnak két gólt kellett volna szereznie, de csak egy sikerült, így az 1–1 a Hapoel továbbjutását eredményezte. A vendégeknél Korhut Mihály 77 percet kapott, Ovidiu Hoban az 56. percben cserélték le. A csoport másik meccsén az Inter hazai pályán Éder duplájával 2–1-re legyőzte a Sparta Prágát, amely 1–1-nél kihagyott egy tizenegyest.

A J-jelű négyesben az olasz Fiorentina (a kapuban az ismét kiváló román Ciprian Tătăruşanuval) továbbjutása csak martematikailag nem volt biztos, az azeri Karabah otthonában azonban illett nyernie Paulo Sousa együttesének. Ehhez képest nehezen jött össze az olaszok sikere, Matias Vecino góljára válaszolt Reynaldo, akinek egyenlítése után három perccel Federico Chiesa döntötte el a meccset – a 84. percben a győztes gól szerzője megkapta második sárga lapját is.

Eredmények, E-csoport: • Gyurgyevói/Giurgiui Astra–AS Róma (olasz) 0–0 • Viktoria Plzen (cseh)–Bécsi Austria (osztrák) 3–2 (gól: Horava – 44., valamint Duris 2 – 72. és 84. perc, illetve Holzhauser – 19. és Rotpuller – 40. perc). A csoport végeredménye:

1.      Róma         6       3       3       0       16–7 12

2.      Astra 6       2       2       2       7–10 8

3.      Plzen          6       1       3       2       7–10 6

4.      Austria       6       1       2       3       11–14         5

A csütörtöki játéknap előtt az L-csoport volt a legszorosabb, a török Osmanlispornak hét, három riválisának hat pontja volt. A hazai csapatok jöttek ki győztesen a fordulóból, az Osmanlispor a svájci másodosztályú FC Zürichet, a spanyol Villarreal pedig nagyot küzdve, Gabriel Tamaş 79. percben történt kiállítása után emberelőnyben a Bukaresti Steauát győzte le, és harcolta ki a februári szereplést.

Eredmények: • Villarreal (spanyol)–Bukaresti Steaua 2–1 (Sansone – 15. és Trigueros – 88. perc, illetve Vlad Achim – 55. perc) • Osmanlispor (török)–FC Zürich (svájci) 2–0 (Delarge – 73. és Kilicaslan – 89. perc). A végeredmény:

1.      Osmanlispor        6       3       1       2       10–7 10

2.      Villarreal    6       2       3       1       9–8   9

3.      Zürich         6       1       3       2       5–7   6

4.      Steaua        6       1       3       2       5–7   6

A-csoport: • Zorja Luhanszk (ukrán)–Manchester United (angol) 0–2 (a találkozót a magyar Bognár Tamás vezette) • Feyenoord Rotterdam (holland)–Fenerbahce Isztambul (török) 0–1. A végeredmény: 1. Fenerbahce   13 pont, 2. MU 12, 3. Feyenoord 7, 4. Zorja 2.

B-csoport: • Berni Young Boys (svájci)–Asztana (kazah) 3–0 • APOEL Nicosia (ciprusi)–Olimpiakosz Pireusz (görög) 2–0. A végeredmény: 1. APOEL 12, 2. Olimpiakosz 8, 3. Young Boys 8, 4. Asztana 5.

C-csoport: • FSV Mainz 05 (német)–Gabale/Qäbälä (azeri) 2–0 • RSC Anderlecht Brüsszel (belga)–Saint-Étienne (francia) 2–3 (a belgák góljait a két román idegenlégiós Alexandru Chipciu és Nicolae Stanciu szerezte a 21., illetve 31. percben. A végeredmény: 1. Saint-Étienne 12 pont, 2. Anderlecht 11, 3. Mainz 9, 4. Gabala 0.

D-csoport: • AZ 67 Alkmaar (holland)–Zenit Szentpétervár (orosz) 3–2 (így Mircea Lucescu együttese nem zárt 100%-osan) • Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Dundalk (ír) 2–1. A végeredmény: 1. Zenit 15 pont, 2. AZ 8, 3. Maccabi 7, 4. Dundalk 4.

F-csoport: • Bécsi Rapid (osztrák)–Athletic Bilbao (spanyol) 1–1 (Joeliton – 72. perc, illetve Saborit – 84. perc) • Sassuolo (olasz)–Genk (belga) 0–2. A végeredmény: 1. Genk 12 pont, 2. Bilbao 10, 3. Rapid 6, 4. Sassuolo 5.

G-csoport: • Standard Liége (belga)–Ajax Amszterdam (holland) 1–1 • Panathinaikosz Athén (görög)–Celta Vigo (spanyol) 0–2. A végeredmény: 1. Ajax 14 pont, 2. Celta Vigo 9, 3. Standard 7, 4. Panathinaikosz 1.

H-csoport: • Braga (portugál)–Sahtar Donyeck (ukrán) 2–4 • Konyaspor–Gent 0–1. A végeredmény: 1. Sahtar 18 pont, 2. Gent 8, 3. Braga 6, 4. Konyaspor 1.

I-csoport: • Nizza/Nice (francia)–FK Krasznodar (orosz) 2–1 • Red Bull Salzburg (osztrák)–FC Schalke 04 Gelsenkirchen (német) 2–0. A végeredmény: 1. Schalke 15 pont, 2. Krasznodar 7, 3. Salzburg 7, 4. Nice 6.

J-csoport: • Szaloniki PAOK (görög)–Slovan Liberec (cseh) 2–0. Karabah (azeri)–Fiorentina (olasz) 1–2. A végeredmény: 1. Fiorentina 13 pont, 2. PAOK 10, 3. Karabah 7, 4. Slovan 4.

K-csoport: • Milánói Internazionale (olasz)–Sparta Prága (cseh) 2–1 • Southampton–Hapoel Beer-Seva 1–1. A végeredmény: 1. Sparta 12 pont, 2. Hapoel Beer-Seva 8, 3. Southampton 8, 4. Inter 6.

Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény döntött. A csoportok első két helyezettje jutott tovább. A tizenhatoddöntő sorsolását hétfőn ejtik meg a svájci Nyonban.