Európa Liga: Hátrányban a Videoton és a Krajova

A Székesfehérvári Videoton FC egygólos vereséget szenvedett a francia Girondins Bordeaux vendégeként a labdarúgó Európa Liga-selejtező harmadik fordulójának első, csütörtöki mérkőzésén. A Krajovai Universitatea SK hazai pályán kikapott az olasz AC Milantól, a másik két román együttes hazai pályán remizett.

Franciahonban a fölényben futballozó hazai csapat Younousse Sankharé révén bő negyedóra után vezetést szerzett, de a szórványos székesfehérvári akciók egyikéből Marko Scsepovics hamar egyenlített (1–1). A franciák szenegáli szélsője azonban még a szünet előtt ismét előnyhöz juttatta a Girondins Bordeaux-t (2–1). A visszavágót egy hét múlva Felcsúton rendezik.

Az öt év kihagyás után a kupaporondra visszatérő Bukaresti Dinamó a Nemzeti Arénában fogadta neves ellenfelét, a spanyol Athletic Bilbaót. A vendégek vezetést szereztek egy szöglet nyomán Aymeric Laporte fejesével a 21. percben, erre viszont szép válasz érkezett: a legendás Rivaldo fia, Rivaldinho, két perccel beállása után mintegy 30 m-es lövéssel, bombagóllal egyenlített. Az 1–1 után Cosmin Contra tanítványai még reménykedhetnek a bilbaói San Mames Arénában esedékes csütörtöki visszavágó előtt.

Nem született gól a gyurgyevói Marin Anastasovici Stadionban, ahol az Astra az ukrán FK Olekszandriját fogadta. Edy Iordănescu együttese gyenge napot fogott ki, még a közel negyedórás emberelőnyét sem tudta kihasználni.

Az AC Milan 1234 nap, három esztendő után győzelemmel tért vissza a nemzetközi kupaporondra: az olasz együttes 1–0-ra győzött a Krajovai Universitatea SK vendégeként. A találkozót Szörényvárott/Drobeta Turnu Severinben rendezték. A gólt a svájci Ricardo Rodriguez lőtte szabadrúgásból az első félidő hajrájában. Az oltyán együttes 17 év kihagyás után jutott ismét játéklehetőséghez az európai kupaporondon. Az egy hét múlva esedékes visszavágó a San Siro Stadionban valószínűleg már csak formaság.

Európa Liga-selejtező, 3. forduló, első mérkőzés: • Girondins Bordeaux (francia)–Székesfehérvári Videoton FC 2–1 (Sankharé 2 – 18. és 33. perc, illetve Scsepovics – 23. perc) • Bukaresti Dinamó–Athletic Club Bilbao (spanyol) 1–1 (Rivaldinho – 54. perc, illetve Laporte – 21. perc) • Gyurgyevói/Giurgiui Astra–FK Olekszandrija 0–0 (kiállítva: Szerhij Baszov – 78. perc, Olekszandrija) • Krajovai Universitatea SK–AC Milan (olasz) 0–1 (Ricardo Rodriguez – 44. perc).

*

A magyar érdekeltségű csapatok csatáján a Bröndby gól nélküli döntetlent játszott a vendég Hajduk Splittel. A vendégeknél végigjátszotta a találkozót Futács Márkó, míg a hazaiaknál nem jutott lehetőséghez Kalmár Zsolt. Az előző körben a Ferencvárost búcsúztató Midtjylland Korcsmár Zsoltot nélkülözve 3–2-re kikapott a lengyel Arka Gdynia otthonában.

A ciprusi AEL Limasszol román idegenlégiósa, Bogdan Mitrea hátvéd végigjátszotta a gól nélküli döntetlennel végződött meccset Bécsben a helyi Austria ellen. Mihai Răduţ csapata, a lengyel Lech Poznan is 0–0-ra végzett idegenben, a holland FC Utrechtben, a román játékos csereként állt be a 85. percben. Bogdan Vătăjelunak csak egy félideji lehetőség jutott a cseh Sparta Prága keretében, együttese 2–0-ra kapott ki Belgrádban a Crvena Zvezdától. Alexandru Măţel csak a cserepadról nézte csapta, a horvát Dinamó Zágráb 2–1-es sikerét a norvég Odd Grenland BK ellen. Végül Andrei Ivant nem nevezték az ukránok az FK Krasznodar hazai mérkőzésén a dán Lyngby BK ellen (2–1).

Wayne Rooney győzelemmel tért vissza az Evertonba, ugyanis a liverpooli csapat 1–0-ra legyőzte szlovákiai vendégét, a Rózsahegy/Ruzomberok gárdáját. A 31 esztendős angol válogatott csatár, aki végigjátszotta a találkozót, 13 éve hagyta el nevelőegyesületét a Manchester United kedvéért, amelytől idén nyáron tért vissza.

Meglepetésre a holland PSV Eindhoven hazai pályán egygólos vereséget szenvedett a horvátországi Eszék/Osijek csapatától.

További eredmények: • Mladá Boleslav (cseh)–Skënderbeu (albán) 2–1 • Olimpik Donyeck (ukrán)–PAOK Szaloniki (görög) 1–1 • Trakai (litván)–KF Shkëndija (macedón) 2–1 • Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Panioniosz Athén (görög) 1–0 • AEK Larnaca (ciprusi)–Dinamo Minszk (fehérorosz) 2–0 • AIK Solna/Stockholm (svéd)–Braga (portugál) 1–1 • FK Krasznodar (orosz)–Lyngby (dán) 2–1 • Östersunds FK (svéd)–CS Fola Esch (luxemburgi) 1–0 • PSV Eindhoven (holland)–Eszék/Osijek (horvát) 0–1 • Sturm Graz (osztrák)–Fenerbahce Isztambul (török) 1–2 • Suduva Marijampole (litván)–FC Sion (svájci) 3–0 • FC Utrecht (holland)–Lech Poznan (lengyel) 0–0 • Botev Plovdiv (bolgár)–Marítimo Funchal  (portugál) 0–0 • Bnei Jehuda Tel-Aviv (izraeli)–Zenit Szentpétervár (orosz) 0–2 • Arka Gdynia (lengyel)–Midtjylland (dán) 3–2 • Bröndby (dán)–Hajduk Split (horvát) 0–0 • Crvena Zvezda Belgrád (szerb)–Sparta Prága (cseh) 2–0 • KAA Gent (belga)–SCR Altach (osztrák) 1–1 • Panathinaikosz Athén (görög)–Gabala/Qäbälä (azeri) 1–0 • Aberdeen (skót)–Apollon Limasszol (ciprusi) 2–1 • Dinamó Zágráb (horvát)–Odd Grenland BK (norvég) 2–1 • Olympique Marseille (francia)–Oostende (belga) 4–2 • Bécsi Austria (osztrák)–AEL Limasszol (ciprusi) 0–0 • Everton (angol)–Rózsahegy/Ruzomberok (szlovákiai) 1–0 • SC Freiburg (német)–NK Domzale (szlovén) 1–0.

A visszavágókat augusztus 3-án rendezik.