Az RMDSZ-nek az önkormányzatokban van a legnagyobb ereje

Az RMDSZ-nek az önkormányzatokban van a legnagyobb ereje
A temesvári kongresszus munkálatai előtt ülésezett az Országos Önkormányzati Konferencia. Ezen Kelemen Hunor szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes kijelentette: az RMDSZ-nek az önkormányzatokban van a legnagyobb ereje, ezért arra kérte a közel 300 önkormányzati vezetőt, hogy folytassák a kormányzati konzultáción elkezdett párbeszédet a közösségükkel.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke a következő időszakban zajló erdélyi fejlesztésekről és felzárkózási lehetőségekről beszélt. Erdélyben az autópályák hossza jelenleg 630 km, emellett 114 km épül és 167 km előkészítés alatt áll. Gyorsforgalmi utak, terelő utak épülnek, 2,7 milliárd eurót fordítanak kórházfejlesztésre, ipari parkok épülnek, és mintegy 3000 bölcsődei hely jön létre a következő években.„Olyan időszakot élünk, amikor nagyon sok eredményt tudunk elérni, le tudjuk zárni az alapinfrastruktúra kiépítését Erdélyben. Az előttünk álló évtized a felzárkózást jelenti Erdély számára, erre jó lehetőséget biztosít a kormányzati szerepvállalásunk. Ha tudunk élni a lehetőséggel, ha az önkormányzataink okosan együttműködnek a kormánnyal, ha a rendelkezésre álló forrásokat jól felhasználjuk, akkor az évtized végére Erdély Európa egyik legversenyképesebb régiója lehet” – nyilatkozta Antal Árpád polgármester.
Cseke Attila fejlesztési miniszter és Tánczos Barna környezetvédelmi tárcavezető az önkormányzatokat érintő kormányzati problémákról, programokról és közpolitikákról beszéltek.
„Az RMDSZ a települések fejlesztésén dolgozik Bukarestben. Önökkel, veletek sokszor találkoztam a fővárosban, amikor aláírtuk azokat a finanszírozási szerződéseket, amelyek segítségével középületeket és tömbházakat teszünk energiatakarékossá és földrengésbiztossá, környezetkímélővé a tömegközlekedést, és kerékpárutakat építünk, illetve korszerű bölcsődéket létesítünk. Az RMDSZ harcolta ki azt az önkormányzati finanszírozási eszközt is, amely segítségével a vidéki házakat közművesíjük, rácsatlakoztatjuk a családokat a víz-, szennyvíz- és gázhálózatra, s utakat hidakat modernizálunk” – mondta el Cseke Attila.Az RMDSZ-es fejlesztési miniszter hozzátette: az elmúlt húsz év legfontosabb építőipari törvényét is kidolgozták, amely ésszerűsíti és egyszerűsíti az engedélyezési és ellenőrzési folyamatokat a várostervezés, a területhasználat és az építés területén.
„Közel 8 milliárd lej közvetlen támogatást nyújtunk a családoknak a környezetvédelmi programok által: ők azok, akiknek szebb és jobb jövőt biztosítunk, itthon a szülőföldünkön. Tesszük ezt közösen az önkormányzatainkkal, ez a két és fél éves munkánk egyik legfontosabb eredménye. Azon dolgozunk, hogy könnyebbé tegyük az önkormányzataink mindennapjait. Digitalizáltunk és decentralizáltunk annak érdekében, hogy könnyebben hozzájussanak azokhoz a forrásokhoz, amelyekkel élhetőbbé tesszük településeinket. Ha a roncsprogramokat, a zöld ház programot, a kerékpárutak kiépítését, a modern hulladékgazdálkodási infrastruktúra kiépítését, víz-és csatornahálózatok építését, villanypásztorok felszerelését célzó programokat vesszük példaként, az RMDSZ munkája azt a célt szolgálja, hogy a környezetvédelem ne korlátot, hanem lehetőséget jelentsen a lakosságnak” – fogalmazott Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Winkler Gyula és Vincze Loránt EP-képviselők a 2024-ben zajló európai parlamenti választások tétjéről és kihívásairól beszéltek. Azért fontos az uniós képviseletünk, mert a kisebbségvédelem területén csak így érhetünk el eredményeket, de azért is fontos, hogy a gazdák továbbra is támogatást kapjanak a kohéziós alapokból – fogalmazták meg. Hangsúlyozták, hogy nem ülhetünk fel egy Európa-ellenes hangulatra, ugyanis az uniós képviselet támogatást és megbecsülést hoz az erdélyi magyaroknak.

(Fotó: RMDSZ)